Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2007

Dary přírody: NOVÝ OLEJ?

Jednou z novinek, se kterou se na stránkách katalogu můžeme setkat, je olej nejen s exotickým, ale i libozvučným názvem Shea. Považuji za zvláštní, že i v dnešní „rychlé" době je nejen stále co objevovat, ale některé pro Evropu nové věci, mají jinde - tentokráte v Africe - dávnou a osvědčenou tradici. Je to již téměř dvacet let, co jsem poprvé slyšel o stromu Karite (lat. Vitellaria paradoxa) a tucích, které se z něho vyzískávají. Shea-Butter a Shea olej. Vzpomínám si, jak dlouho mi tenkráte trvalo objevit jeho český název, BAMBUCKÉ MÁSLO. Přiznávám, české pojmenování mi nepřipadá vůbec libozvučné a tedy hezké. Když jsem se tenkráte o bambuckém másle začal zmiňovat, mnozí se navíc domnívali, že jde o tiskovou chybu. Slůvko bambucké si opravovali na bambusové. Více než krása českého názvu mě zajímaly vlastnosti "Evropou nově" objeveného zázraku. Při této příležitosti jsem zjistil, že strom má i druhé latinské jméno, v současnosti asi daleko rozšířenější a známější: Butyrospermum Parkii. Vyskytuje se hojně v Súdánu, Senegalu, Ugandě.

Plody tohoto stromu jsou bobule a jsou jedlé. Ze semen tohoto stromu je pak vy získáváno máslo či olej.

V poslední době jsem si všiml, že se objevují podnikaví dodavatelé, kteří na trh dodávají shea-tuky s označením původu, z divoce rostoucích rostlin, či dokonce kontrolované biologické produkce. Dle mého názoru, buď jen nevědí o čem mluví, spíše však, česky řečeno oblbují. Strom, o kterém je řeč, se velmi těžko rozmnožuje. Trvá zhruba dvacet let, než začne plodit a teprve "po padesátce" dosáhne plné plodnosti. Ta pak, dle odborné literatury, trvá zhruba dalších 100 let.

Opravdu rád bych viděl prozíravé předky oněch dnešních "biologicky(ne)kontrolovatelných" obchodníků, jak zakládají v Africe někde před 20 až 50 lety dodnes neexistující ekoplantáže. A divoce rostoucí stromy? To jsou - bohudík - až do dnešních dnů prakticky všechny!

Při tradiční výrobě jsou jádra semen rozbita a vařena ve vodě. Vzhledem k tomu, že tuk je lehčí než voda, dostává se na povrch, kde je sbírán. V zemích, kde je tento tuk produkován, slouží hlavně jako potravina, ale i jeho použití v kosmetice má své nepostradatelné místo. Tradičně se používá jako účinné kosmetikum, v tamní medicíně při revmatizmu, bolesti svalů a kloubů. Pro svou jemnost a snášenlivost je používán jako vynikající dětská kosmetika. Názvů, pod kterými se můžeme s těmito tuky setkat, je více. Jedním z nich je i galambové máslo. Sám strom občas bývá označován jako "máslový strom". Máslo Shea obsahuje hlavně dlouhé řetězce nasycených mastných kyselin. Jako nejdůležitější složky lze označit kyselinu olejovou a kyselinu stearovou. Zvláštností této kosmetické suroviny je pak vysoký obsah tzv. nezmydlitelných složek, hodně přes 10 %. Např. avokádový olej jich obsahuje kolem 6 %, sezamový či olivový olej něco málo přes 1 %. Právě tyto nezmydnitelné složky velmi účinně zjemňují pokožku, jsou schopny vázat vlhkost a dodávat tkáni na elastičnosti. Díky danému složení lze konstatovat, že se jedná o účinné složky preparátů na ošetřování od normální zralé, až po extrémně suchou a citlivou pokožku. Je tím míněna jak pokožka s nedostatkem tuku, tak i vody. V shea tucích se nacházejí i další doprovodné látky, které napomáhají chránit pleť před vysoušením, stárnutím a tvorbou vrásek. Obsah alantoinu urychluje procesy hojení při drobných, povrchových poraněních pokožky, či zánětech. Shea tuky lze označit i jako dobrého pomocníka při ošetřování jizev. Díky daným vlastnostem a na základě vlastních zkušeností mohu konstatovat, že napomáhá normalizovat procesy keratinizace - rohovatění pokožky. Důsledkem je jemný, hezký vzhled. Mohu jen potvrdit, že při aplikaci u alergií, lupénky, atopickém ekzému, neurodermatitidě a podobných kožních problémech mám s shea tuky v kombinaci s dalšími účinnými složkami jen a jen nejlepší zkušenosti. Za zdůraznění stojí, že právě u jmenovaných problémů můžeme prakticky vždy „suchost" pokožky defi­novat jako průvodní jev. A také nelze se nezmínit o jeho excelentní dermální snášenlivosti. Kromě schopnosti napomáhat regeneraci kožních buněk shea tuky mají podobně jako jojobový olej schopnost vyfiltrovávat UV záření. Jejich přírodní UV faktor je značně individuální, ale každý může počítat minimálně s ochranným faktorem 3 až 4. Toto konstatování nám i napovídá, proč shea tuky jsou schopny eliminovat mnohé z negativních povětrnostních vlivů na naši pokožku a v tomto smyslu ji i účinně chránit před předčasným stárnutím. Při popsaných vlastnostech těchto tuků se nelze divit, že nejen nachází, ale v budoucnosti budou stále více nacházet své místo v preparátech s logem AKH.

 

SHEA-BUTTER A DOMÁCÍ ZVÍŘATA

Alespoň jeden zajímavý tip pro majitele psů. Solení chodníků a ulic nám napomáhá lépe se po nich pohybovat a na uklouzaném povrchu si doslova nezpřerážet kosti. Obuv, kterou nosíme, nás lidi plně chrání před chemickou agresivitou posypové soli. Psi ale, jak je mi známo, boty dodnes nenosí. I zde lze velmi dobře využít ochranných a regeneračních vlastností BAMBUCKÉHO MÁSLA (Shea-Butter). Tuk zahřejeme tak (teplota kolem 30 °C), aby se nechal na psí tlapky dobře nanést a vetřít. Při došlápnutí na studenou směsici sněhu a soli tuk ztuhne, je silně vodoodpudivý a chrání tak psí tlapy před agresivitou prostředí. V nějaké té reklamě jsem slyšel slogan: Kočky by kupovaly Whiskas. A tak mě napadlo, nekupovali by psi v zimě BAMBUCKÉ MÁSLO?

Karel Hadek

Slovo úvodem: NENÍ "hadek" JAKO Hadek

Když se podíváme do prvního vydání časopisu Aromaterapie, jež spadá do roku 1993, začíná „Vážený čtenáři". Nemůžeme si odpustit, abychom Vás neoslovovali tradičně, tedy stejně. Tedy…

ROZHOVOR S KARLEM HADKEM

Vážení a milí, v těchto dnech dostá­váte do rukou oblíbené aromaterapeutické přípravky s novým logem Karel Hadek. Následující řádky vám objasní příčinu vzniku této nové, ucelené řady. Věřím, že odstraní lehký pocit nedůvěry, který zákonitě provází každou novinku. Váš Karel Hadek

Aktuální téma: BEZ! KONZERVACE!

Již od chvíle, kdy jsem se kosmetikou začal zabývat jsem byl konfrontován s problémem, který se nazývá konzervace. Nutno dodat, že se jedná o problém, který by si díky své šíři zasloužil nejen jeden článek v Aromaterapii, ale spíše celou knihu.

Novinky a speciality: Koupelové a sprchovací oleje - ŠALVĚJOVÝ, GRAPEFRUITOVÝ

Aromatická koupel je skvělým zážitkem ve vaně plné příjemně teplé voňavé vody hlavně v ročních obdobích, která vnímáme jako chladná. Účinné látky ze zvoleného koupelového oleje se vstřebávají do organizmu jak přes pokožku, tak i inhalací dýchacím systémem. Koupelové oleje pokožku nejen čistí, zároveň ji i ošetřují.

Novinky: ALIPIA

Je to už hodně, hodně dlouho, co jsem vyvinul receptury prvních regeneračních olejů.

Novinky: CANDIÖL

Při počtu éterických olejů, které máme k dispozici, lze říci, že snad na každý problém se nějaký ten olejíček najde. Výzkum jejich účinků potvrzuje jejich antimikrobiální, protiplísňové i antivirální účinky. U jednotlivých olejů někde silnější, někde slabší.

Novinky: PREVENTY

Křečové žíly trápí v dnešní době stále více lidí - nejen ženy, ale i muže. Už i velice mladí lidé znají tento problém. Nebudu popisovat proč, a jak křečové žíly vznikají, ale chci oslovit ty, kterých se tento problém týká.

Novinky: TERMOPODLOŽKA TERMAS

A ještě jeden typ pro zahřátí...

Voňavé novinky

Nevím, kolikrát už jsem slyšel dotaz: „Pane Hadku, kolik éterických olejů máte v nabídce?" Přiznám se, vím jen, že jich je něco kolem stovky, ale kolik doopravdy. Lze to spočítat, ale kdo má takováto čísla nosit v hlavě. Nehledě na to, že to konečné číslo vůbec nepovažuji za důležité.

Novinky a speciality: ELEUTHEROCOCC

Plným botanickým názvem Eleutherococcus senticosus Maxim je přibližně dva a půl metru vysoký keř, patřící do čeledi rostlin břečťanovitých.

Novinky a speciality: INTIMA "POVYROSTLA"

Když jsem začínal psát tento článek, první, co mě napadlo, byla otázka, jak je to dlouho, co jsem se začal zabývat problematikou intimní hygieny žen, co jsem začal utvářet první pokusné receptury. Jak je to dlouho, co tento oblíbený preparát přišel na trh a od této doby slouží k plné spokojenosti širokému spektru v převážné míře uživatelkám i uživatelům.

Dary přírody: NOVÝ OLEJ?

Jednou z novinek, se kterou se na stránkách katalogu můžeme setkat, je olej nejen s exotickým, ale i libozvučným názvem Shea. Považuji za zvláštní, že i v dnešní „rychlé" době je nejen stále co objevovat, ale některé pro Evropu nové věci, mají jinde - tentokráte v Africe - dávnou a osvědčenou tradici.

Škola aromaterapie: AROMATERAPIE NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY

O aromaterapii je stále větší zájem a tak jsem se, vzhledem k nové prezentaci firmy Aromaterapie Karel Hadek, chtěla podělit o své poznatky a zkušenosti a tím možná i objasnit a přiblížit tento pojem všem nadšeným „aromaterapeutům - začátečníkům" či těm, kterým byla aromaterapie doposud tajemstvím, a její půvab teprve objevují.

Aromaterapeutické masáže: RELAXAČNÍ MASÁŽE s použitím éterických olejů

Masáže v historických dobách a v současnosti.

Aromaterapeutické masáže: BOLESTI ZAD TRÁPÍ 70 % LIDÍ

S bolestmi zad se v některém období života setká téměř každý z nás. Chronické bolesti zad mohou signalizovat i nemoci řady orgánů. Pokud trvají déle než tři měsíce a jsou nepřetržité, mohou být příznakem nejen změn na páteři, ale i obtíže pohybového aparátu či nemoci srdce, plic a orgánů břišní dutiny. Je potřeba vyšetření lékaře nebo chiropraktika, který může posoudit, co je příčinou nemoci zad.

Koutek pro maminky: USÍNÁNÍ DĚTÍ

Každý člověk potřebuje odpočinek a spánek. Kojenci a batolata, jejichž organismus se v prvních letech vyvíjí rychleji než v kterékoli pozdější etapě života, potřebují spánek o to víc.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: OBALOVÁ TECHNIKA?

Jako první nás může napadnout, že kůže je jen vnější pokrytí obalující naše tělo, ale všichni víme, že je něčím daleko více. Je to největší tělesný orgán dosahující 1,5 - 2 čtverečního metru s tloušťkou 0,5 - 5 mm, jenž mimo jiné chrání hlouběji uložené orgány před mechanickými úrazy. Dále chrání organismus před ztrátou vody, či vniknutím choroboplodných mikroorganismů. Díky miliónům ner­vových zakončení reaguje na teplo, chlad, dotyk, tlak a bolest a udržuje tělesnou teplotu.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: V DOMÁCÍM SALÓNU

Ne každý může nebo chce navštěvovat kosmetický salón, ale přesto by rád své pokožce dopřál to nejlepší. A proto chci přispět do rubriky domácí péče o tělo a pleť - se svými zkušenostmi s kosmetikou Karla Hadka.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: JÁ A NEURODERMATITIDA

Není to tak dlouho, co mé problémy s pokožkou byly nazvány neurodermatitidou, do té doby jsem měla atopický ekzém nebo nějaký jiný druh ekzému, podle toho jak který lékař to nazval. Začala jsem se touto věcí zabývat tedy sama, abych přišla na rozdíl mezi těmito pojmy. Jediné, čím se vše lišilo, byla skladba slov ve větách. U neurodermatitidy bylo vždy napsáno mnohem méně.

Z vašich dopisů: FENYKL NA BŘÍŠKO

Vážený pane Hadku. Dovolte mi, abych vám touto cestou vyjádřila upřímný dík a přidala také poděkování od mé známé. Má doma tříměsíční miminko, které často trápí nadýmání, pláče i v noci.

Z vašich dopisů: V POHODĚ S ELEUTHEROCOCCEM

Vážení, jsem jedním z vašich spokojených zákazníků. Jako profesionální masér jsem se před lety po kurzu aromaterapie u pana Hadka rozhodl používat olejové preparáty ve své praxi i doma. Dodnes jsem stálým odběratelem.

Z vašich dopisů: PŘEVALOVÁNÍ S OLEJEM

Vážení a milí, chci se s vámi podělit o své zkušenosti s používáním olejové léčebné kosmetiky. Vlastně jsem s ní začala již dávno, jako samozásobitelka a samospotřebitelka. Znáte to: chodila jsem s dětmi do přírody a nasbírala třezalku, naložila do nejlevnějšího konzumního oleje.

Z vašich dopisů: INTIMA PRO CELOU RODINU

Milý pane Hadku, již si přesně nevzpomínám, zda se psal rok 1992, či 93 kdy jsem si na základě Vašeho telefonického doporučení poprvé zakoupila INTIMU, o které jste nejen hezky, ale i odborně hovořil.

Poradna

Poradna: NEMUSÍME MÍT VŠECHNO

CO DĚLAT, POKUD NÁS ZASTIHNE CHŘIPKA