Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2007

Škola aromaterapie: AROMATERAPIE NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY

O aromaterapii je stále větší zájem a tak jsem se, vzhledem k nové prezentaci firmy Aromaterapie Karel Hadek, chtěla podělit o své poznatky a zkušenosti a tím možná i objasnit a přiblížit tento pojem všem nadšeným „aromaterapeutům - začátečníkům" či těm, kterým byla aromaterapie doposud tajemstvím, a její půvab teprve objevují.

Zalistujeme-li ve slovnících, dozvíme se, že se jedná o léčbu vůněmi, tento výklad je velmi nedostačující.

Připomeňme si něco málo z historie. Aromatické rostliny byly lidmi používány dávno předtím, než byla objevena technika destilace olejů. Nepochybně není náhoda, že archeologové objevili na nalezištích prvních civilizací stopy siličnatých rostlin známých svými léčivými schopnostmi. V dobách faraónů byly aromatické byliny užívány k lékařským a kosmetickým účelům a k balzamování mrtvých. Byly nalezeny kosmetické kelímky s mastmi a lepkavými pastami. Byly též objeveny záznamy o dovozu olejů. Již v těchto dobách byly používány mnohé z rostlin, jako jsou v aromaterapii i dnes. Výraz "aromaterapie" však poprvé použil francouzský chemik René-Maurice Gattefossé v roce 1928, kdy popisoval léčebné účinky éterických olejů, a v roce 1937 publikoval stejnojmennou knihu.

V současnosti je aromaterapie hlavně návratem zpět k přírodě a nic jiného než znovuobjevení praktik užívaných dávno našimi pra-prapředky. Jde nepochybně i o celkový postoj k životu.

Naše tělíčka už volají po osvobození od všech těch chemických léků - jako antibiotik, kortikoidů a v kosmetice tenzidů, konzervačních látek a dalších složek, které v konečném důsledku při nejmenším více uškodí, než pomohou. Častokrát se již stalo, že se nějaký lék začal prodávat a později byl z prodeje stažen, protože bylo zjištěno, že není vhodný.

Tím nechci v žádném případě zavrhnout chemiky, neboť udělali i mnoho užitečného. A nechci se ani dotknout vynálezců těchto "pomocníků" a cenově výdělečnějších látek. Jen často nejsou domyšleny právě ty důsledky. Aniž bychom si to třeba i uvědomovali, téměř denně jsme vystaveni nějakému - byť jen mírnému - stresu, vdechujeme toxické látky z ovzduší, bojujeme s pracovní vytížeností, nedostatečným odpočinkem, s bolestmi hlavy, depresemi, zachováváme si špatné stravovací návyky, a to vše má neblahý vliv na náš organismus, který si vše ukládá do "paměti" a pokud zajdeme příliš daleko a ignorujeme malé varovné signály - kterými se nám organismus snaží naznačit, že něco není v pořádku - s největší pravděpodobností se dříve nebo později dostaví nějaké onemocnění či zhroucení. Potlačování varovných signálů pomocí léků jen uškodí, neboť jsme je jen utlumily, abychom o nich nevěděli, ale organismu se rovnováha nevrátila. Pro každého by mělo být samozřejmostí najít si čas pro sebe a též ho dopřát i svým blízkým. Aromaterapie nabízí nesčetně možností, aby udržela nebo vrátila tělu rovnováhu představující zdraví a celkovou pohodu. Je to jemná terapie, která je v souladu s přírodou nikoliv proti ní. Nepoužívá na léčení žádné toxické chemikálie coby léky. Éterické oleje nemají při správném užívání žádné negativní vedlejší účinky, a proto mají skutečnou schopnost léčit! Aromaterapie se zabývá celým člověkem, postihuje nejen příčiny, ale i symptomy a proto má i preventivní účinky - to znamená, že pomáhá likvidovat nemoci už v zárodku. Lidský organismus má svůj obranný systém a éterické oleje mu při vhodném receptování napomáhají přirozeně fungovat.

Nutno poznamenat a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že éterické oleje jsou často úspěšné i v případech, kdy jiné léčebné praktiky neuspěly. Je však velice důležitá trpělivost a spolupráce pacienta! Aromaterapie může působit kouzelně, ale není to zázrak, který by po prvním použití odstranil všechny problémy, stejně tak jako se problémy neobjevily ze dne na den. Je důležité vždy hledat příčinu nemoci a dát ji opačný směr - než jakým způsobem se nás povětšinou snaží uzdravit naši lékaři - tedy ne ji potlačovat, ale vyhnat z těla ven. Myslím si, že by bylo velice přínosné, kdyby praktiční lékaři a aromaterapeuti spolupracovali, ale bohužel asi bude ještě dlouho trvat, než se většina lékařů přenese přes to, že éterické oleje jsou v mnoha případech účinnější a bezpečnější než antibiotika (která jsou zbytečně předepisována téměř na vše i na nachlazení), jako by nebyly známy jejich negativní vedlejší účinky. Možná se mýlím, ale nemám jiné zkušenosti než tvrdošíjné odmítání aromaterapie praktickými lékaři. Potěšilo by mě, kdyby je čas donutil zamyslet se a změnit názor dříve, než se jejich čekárny budou postupně vyprazdňovat a čekárny aromaterapeutů naplňovat, neboť ještě ne všichni zjistili, že už máme možnost volby. Věřím však, že mé zkušenosti nepotvrzují nastavení všech lékařů a jistě již existují první náznaky spolupráce a doufejme, že se bude v budoucnu rozšiřovat.

Jsem vděčná, že se dnes můžeme podílet na rozhodování o svém zdraví, o způsobu léčby a o svém lékaři. Já jsem zvolila Aromaterapeutické preparáty Karla Hadka, protože jsem přesvědčena, že jsou nejkvalitnější na trhu. Než jsem k nim objevila cestu, měla jsem neustálé a stále se zhoršující problémy s ekzémem, tedy s vysušenou, rozpraskanou, svědivou pokožkou, se suchými vlasy a s mastnou pokožkou hlavy, s lámavými nehty atd. Poté, co si vzpomenu, jak jsem se cítila před používáním těchto preparátů, se cítím každý den jak znovuzrozená - po osprchování se má pokožka už "nesmrskává" a krémy už používám jen k běžnému ošetřování, vlasy i nehty mám v normálu a celkově se cítím v pohodě. Kdo nevyzkouší, neuvěří!!! Musím však znovu připomenout, je důležité vydržet a nevzdávat to!!! Chvíli potrvá, než si organismus zvykne na úplně jiný přístup, než jakým byl doposud zatěžován. Mějte rádi své tělo a dopřejte mu svobodu!

 

Způsoby aplikace:

 • inhalacemi - nejvhodnější metoda na plíce a ústní dutiny, díky čichovému smyslu ovlivňuje i nervový systém
   
 • kloktáním - vhodné při infekci a bolesti v krku ústně - při infekčních onemocněních, astmatu, zažívacích potížích, plísních v trávicím systému, pálení záhy atd.
   
 • při koupelích - jedna z nejjednodušších metod využití éterických olejů povzbudí, uklidní, uvolní, prohřeje či  zchladí, poslouží jako léčba či prevence onemocnění, poskytne úlevu od svalových bolestí a problémů s pokožkou, může působit jako afrodiziakum. Svůj účinek má i sprchovaní, je to sice jen krátká chvilka, která však povzbudí, osvěží, zahřeje nebo zchladí.
   
 • přidáváním do pleťových preparátů - pomáhají zlepšovat funkce pokožky
   
 • přikládáním teplých i studených obkladů - k léčbě různých fyzických problémů
   
 • při masážích - stimuluje krevní oběh, imunitní systém, lymfatický systém, zmírňuje svalové napětí, redukuje otékání, ulevuje bolesti kloubů a svalstva, účinky však prospějí i hlubší vrstvě svalů a orgánům pod nimi
  Důležitou roli hraje fyzické a psychické uvolnění, které u masáže prožíváme. Zajišťuje odplavení stresových situací a zprostředkuje tolik potřebný dotek. Můžeme pozorovat u zvířat, jak často se mezi sebou navzájem dotýkají, protože nemají tuto přirozenou potřebu potlačenu jako je to mezi lidmi. Masáž je jedním z příjemných a prospěšných způsobů, jak tento nedo­statek nahradit. Každý terapeut (masér) má svůj styl. Zkušený terapeut používá "ruce místo očí", nepoužívá pro každého stejný postup a také oleje volí, tak aby vyhovovaly individuálním potřebám každého masírovaného.
  Rodičům je doporučována při péči o děti, pomáhá udržet oboustranné citové vazby. Děti často v noci ve snech prožívají zážitky z celého dne a někdy velmi neklidně spí a pomocí jemné masáže (která by se spíše dala nazvat hlazením) můžete dítě před spaním uklidnit a navodit mu nerušený spánek. Po vykoupání jej namažte dětským HEŘMÁNKOVÝM nebo LEVANDULOVÝM masážním olejem a velice jemnou masáží mu namasírujte tělo, ale mějte už dítě připravené ke spaní, neboť často se stává, že dítě u masáže usne a spinká až do rána. 
   
 • rozprašováním
   
 • provoněním prostředí pomocí aromalampy, osvěžovače či zvlhčovače vzduchu nebo jen pokapáním papírového ubrousku (z papírového ubrousku se éterický olej rychleji uvolní, položíme-li jej na zapnuté topení)
   

Je důležité upozornit, že samoléčba bez předešlých zkušeností by mohla být neúčinná, či neúspěšná a proto je důležité se informovat a poradit se zkušeným aromaterapeutem. Je velice důležité vyvarovat se syntetických, pančovaných, éterických olejů, či olejů podřadné kvality. Jsou běžně nabízeny, sice i za nižší ceny, ale pro léčbu a terapeutický účinek jsou nepoužitelné!!! Někteří terapeuti orální užívání nedoporučují. Myslím, že to je z důvodu, že nemají jistotu v kvalitě éterických olejů, možná i strach z předávkování. S éterickými oleji firmy Aromaterapie Karel Hadek mám jen dobré zkušenosti i při vnitřním užívání - nejen, že žiji, ale hodně mi pomohly. Jen tak na okraj nutno říci, ne že by mi éterické oleje vyloženě chutnaly, ale při vědomí jejich terapeutických účinků není problém se s nimi „skamarádit". Nutno také zdůraznit, že aromaterapie je záležitost velice individuální. To znamená, že éterické oleje, které vyhovují jednomu, pro druhého mohou být nevhodné či je nemusí snášet.

 

Aromaterapie nabízí všestranné využití:

 • pro celkové posílení imunitního systému
 • při infekčních onemocněních - jako rýma, nachlazení, chřipka, angína
 • při odolnosti mikroorganismů na léčbu antibiotiky
 • při astmatu, senné rýmě
 • při péči o zuby a ústní dutinu, při paradontóze
 • pro urychlení hojení - ran, popálenin, pohmožděnin
 • při bolestech svalů, kloubů, zad
 • pro regeneraci kostní tkáně - u zlomenin, osteoporózy, artritidy
 • při křečových žilách a prevenci před nimi
 • při plísňových onemocněních nehtů či pokožky
 • při plísních v trávicím ústrojí
 • při kožních problémech - akné, ekzémech, neurodermatitidě, lupence, zánětlivosti
 • pro zlepšení vzhledu pokožky a formování postavy
 • v těhotenství - zklidnění nebo odstranění ranních nevolností, bolení v zádech, příprava těla matky na porod. I při poporodním období.
 • při gynekologických problémech - jako svědění, pálení, výtoky, mestr. bolesti a porcuhy, menopauza
 • při zažívacích potížích, pálení žáhy, nadýmání, při zánětech močových cest 
 • k úpravě krevního tlaku
 • při problémech látkové výměny
 • při problémech nervového a endokrinního systému
 • při hemoroidech a mnoha dalších problémech
   

Napsala jsem trochu víc než že aromaterapie je jen léčba vůněmi, ale zdaleka to není vše! Tento vědní obor nemůže být nikdy ukončen, protože je a bude stále co objevovat. A člověk, který se jí bude chtít zabývat má na doživotí vystaráno. Aromaterapie je totiž kamarádka/partnerka na celý život.

Aromaterapie je individuální a popisovala jsem zde své poznatky, aromaterapeutické zkušenosti a názory a mohou se tedy odlišovat od názorů ostatních.

Přeji vám s aromaterapií mnoho voňavých, příjemných a hlavně nápomocně léčebných zážitků.

Lenka Hadek

 

Slovo úvodem: NENÍ "hadek" JAKO Hadek

Když se podíváme do prvního vydání časopisu Aromaterapie, jež spadá do roku 1993, začíná „Vážený čtenáři". Nemůžeme si odpustit, abychom Vás neoslovovali tradičně, tedy stejně. Tedy…

ROZHOVOR S KARLEM HADKEM

Vážení a milí, v těchto dnech dostá­váte do rukou oblíbené aromaterapeutické přípravky s novým logem Karel Hadek. Následující řádky vám objasní příčinu vzniku této nové, ucelené řady. Věřím, že odstraní lehký pocit nedůvěry, který zákonitě provází každou novinku. Váš Karel Hadek

Aktuální téma: BEZ! KONZERVACE!

Již od chvíle, kdy jsem se kosmetikou začal zabývat jsem byl konfrontován s problémem, který se nazývá konzervace. Nutno dodat, že se jedná o problém, který by si díky své šíři zasloužil nejen jeden článek v Aromaterapii, ale spíše celou knihu.

Novinky a speciality: Koupelové a sprchovací oleje - ŠALVĚJOVÝ, GRAPEFRUITOVÝ

Aromatická koupel je skvělým zážitkem ve vaně plné příjemně teplé voňavé vody hlavně v ročních obdobích, která vnímáme jako chladná. Účinné látky ze zvoleného koupelového oleje se vstřebávají do organizmu jak přes pokožku, tak i inhalací dýchacím systémem. Koupelové oleje pokožku nejen čistí, zároveň ji i ošetřují.

Novinky: ALIPIA

Je to už hodně, hodně dlouho, co jsem vyvinul receptury prvních regeneračních olejů.

Novinky: CANDIÖL

Při počtu éterických olejů, které máme k dispozici, lze říci, že snad na každý problém se nějaký ten olejíček najde. Výzkum jejich účinků potvrzuje jejich antimikrobiální, protiplísňové i antivirální účinky. U jednotlivých olejů někde silnější, někde slabší.

Novinky: PREVENTY

Křečové žíly trápí v dnešní době stále více lidí - nejen ženy, ale i muže. Už i velice mladí lidé znají tento problém. Nebudu popisovat proč, a jak křečové žíly vznikají, ale chci oslovit ty, kterých se tento problém týká.

Novinky: TERMOPODLOŽKA TERMAS

A ještě jeden typ pro zahřátí...

Voňavé novinky

Nevím, kolikrát už jsem slyšel dotaz: „Pane Hadku, kolik éterických olejů máte v nabídce?" Přiznám se, vím jen, že jich je něco kolem stovky, ale kolik doopravdy. Lze to spočítat, ale kdo má takováto čísla nosit v hlavě. Nehledě na to, že to konečné číslo vůbec nepovažuji za důležité.

Novinky a speciality: ELEUTHEROCOCC

Plným botanickým názvem Eleutherococcus senticosus Maxim je přibližně dva a půl metru vysoký keř, patřící do čeledi rostlin břečťanovitých.

Novinky a speciality: INTIMA "POVYROSTLA"

Když jsem začínal psát tento článek, první, co mě napadlo, byla otázka, jak je to dlouho, co jsem se začal zabývat problematikou intimní hygieny žen, co jsem začal utvářet první pokusné receptury. Jak je to dlouho, co tento oblíbený preparát přišel na trh a od této doby slouží k plné spokojenosti širokému spektru v převážné míře uživatelkám i uživatelům.

Dary přírody: NOVÝ OLEJ?

Jednou z novinek, se kterou se na stránkách katalogu můžeme setkat, je olej nejen s exotickým, ale i libozvučným názvem Shea. Považuji za zvláštní, že i v dnešní „rychlé" době je nejen stále co objevovat, ale některé pro Evropu nové věci, mají jinde - tentokráte v Africe - dávnou a osvědčenou tradici.

Škola aromaterapie: AROMATERAPIE NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY

O aromaterapii je stále větší zájem a tak jsem se, vzhledem k nové prezentaci firmy Aromaterapie Karel Hadek, chtěla podělit o své poznatky a zkušenosti a tím možná i objasnit a přiblížit tento pojem všem nadšeným „aromaterapeutům - začátečníkům" či těm, kterým byla aromaterapie doposud tajemstvím, a její půvab teprve objevují.

Aromaterapeutické masáže: RELAXAČNÍ MASÁŽE s použitím éterických olejů

Masáže v historických dobách a v současnosti.

Aromaterapeutické masáže: BOLESTI ZAD TRÁPÍ 70 % LIDÍ

S bolestmi zad se v některém období života setká téměř každý z nás. Chronické bolesti zad mohou signalizovat i nemoci řady orgánů. Pokud trvají déle než tři měsíce a jsou nepřetržité, mohou být příznakem nejen změn na páteři, ale i obtíže pohybového aparátu či nemoci srdce, plic a orgánů břišní dutiny. Je potřeba vyšetření lékaře nebo chiropraktika, který může posoudit, co je příčinou nemoci zad.

Koutek pro maminky: USÍNÁNÍ DĚTÍ

Každý člověk potřebuje odpočinek a spánek. Kojenci a batolata, jejichž organismus se v prvních letech vyvíjí rychleji než v kterékoli pozdější etapě života, potřebují spánek o to víc.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: OBALOVÁ TECHNIKA?

Jako první nás může napadnout, že kůže je jen vnější pokrytí obalující naše tělo, ale všichni víme, že je něčím daleko více. Je to největší tělesný orgán dosahující 1,5 - 2 čtverečního metru s tloušťkou 0,5 - 5 mm, jenž mimo jiné chrání hlouběji uložené orgány před mechanickými úrazy. Dále chrání organismus před ztrátou vody, či vniknutím choroboplodných mikroorganismů. Díky miliónům ner­vových zakončení reaguje na teplo, chlad, dotyk, tlak a bolest a udržuje tělesnou teplotu.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: V DOMÁCÍM SALÓNU

Ne každý může nebo chce navštěvovat kosmetický salón, ale přesto by rád své pokožce dopřál to nejlepší. A proto chci přispět do rubriky domácí péče o tělo a pleť - se svými zkušenostmi s kosmetikou Karla Hadka.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: JÁ A NEURODERMATITIDA

Není to tak dlouho, co mé problémy s pokožkou byly nazvány neurodermatitidou, do té doby jsem měla atopický ekzém nebo nějaký jiný druh ekzému, podle toho jak který lékař to nazval. Začala jsem se touto věcí zabývat tedy sama, abych přišla na rozdíl mezi těmito pojmy. Jediné, čím se vše lišilo, byla skladba slov ve větách. U neurodermatitidy bylo vždy napsáno mnohem méně.

Z vašich dopisů: FENYKL NA BŘÍŠKO

Vážený pane Hadku. Dovolte mi, abych vám touto cestou vyjádřila upřímný dík a přidala také poděkování od mé známé. Má doma tříměsíční miminko, které často trápí nadýmání, pláče i v noci.

Z vašich dopisů: V POHODĚ S ELEUTHEROCOCCEM

Vážení, jsem jedním z vašich spokojených zákazníků. Jako profesionální masér jsem se před lety po kurzu aromaterapie u pana Hadka rozhodl používat olejové preparáty ve své praxi i doma. Dodnes jsem stálým odběratelem.

Z vašich dopisů: PŘEVALOVÁNÍ S OLEJEM

Vážení a milí, chci se s vámi podělit o své zkušenosti s používáním olejové léčebné kosmetiky. Vlastně jsem s ní začala již dávno, jako samozásobitelka a samospotřebitelka. Znáte to: chodila jsem s dětmi do přírody a nasbírala třezalku, naložila do nejlevnějšího konzumního oleje.

Z vašich dopisů: INTIMA PRO CELOU RODINU

Milý pane Hadku, již si přesně nevzpomínám, zda se psal rok 1992, či 93 kdy jsem si na základě Vašeho telefonického doporučení poprvé zakoupila INTIMU, o které jste nejen hezky, ale i odborně hovořil.

Poradna

Poradna: NEMUSÍME MÍT VŠECHNO

CO DĚLAT, POKUD NÁS ZASTIHNE CHŘIPKA