Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2007

Zajímavosti, zkušenosti a rady: OBALOVÁ TECHNIKA?

Jako první nás může napadnout, že kůže je jen vnější pokrytí obalující naše tělo, ale všichni víme, že je něčím daleko více. Je to největší tělesný orgán dosahující 1,5 - 2 čtverečního metru s tloušťkou 0,5 - 5 mm, jenž mimo jiné chrání hlouběji uložené orgány před mechanickými úrazy. Dále chrání organismus před ztrátou vody, či vniknutím choroboplodných mikroorganismů. Díky miliónům ner­vových zakončení reaguje na teplo, chlad, dotyk, tlak a bolest a udržuje tělesnou teplotu. Kůže se skládá z pokožky, škáry a podkožního vaziva. Uvnitř pokožky se nachází vrstva, která neustále vytváří nové buňky. Produkty zárodečné vrstvy jsou chlupy, vlasy, nehty a žlázy, které se nacházejí v kůži. Zdraví pokožky, vlasů a nehtů je tedy spolu neodlučitelně spjato. Prostřednictvím pokožky se tělo zbavuje odpadních produktů, které jsou na povrch dopravovány póry. Jestliže pokožka umožňuje určitým látkám dostat se z těla ven, pak je samozřejmě i schopna různé látky vstřebávat. Pokožka vytváří svou vlastní ochrannou vrstvu mazu, ve které se jsou schopny éterické oleje rozpustit, vstřebat se pokožkou a pomocí drobných lymfatických cév se dostanou do celého krevního oběhu. Pak kolují v těle a působí specificky svým (bio)chemismem na náš organismus. Pokud ostatní tělesné vylučovací orgány nepracují jak by měly, může to vést k různým kožním problémům, neboť tělo se snaží zbavit více toxinů, než s kolika si pokožka dokáže poradit. Tohle však není jediné vysvětlení pro problematickou pokožku. Mnohé problémy vznikají používáním nevhodných mycích a ošetřovacích prostředků, které jsou nám bohužel mnoho let a stále ve větší míře doporučovány a nabízeny. Tělo na nevhodné přípravky většinou nezačne reagovat okamžitě, ale až po letech, kdy častým používáním tenzidů, konzervantů a dalších „nepostradatelných" látek v přípravcích pro ošetřování lidské pokožky se už prostě dál nedokáže bránit. A tak se nám po letech používání mýdel, šampónů, pleťových mlék, krémů - těch nejlepších a patřičně renomovaných značek - objevují vysušené popraskané ruce, ekzémy, mastné anebo suché vlasy atd. Copak je možné svou pokožku léta omývat velmi podobnými přípravky, jako jsou určeny i pro mytí podlah, mazat se chemickými přípravky a myslet si, že to náš organismus bude donekonečna snášet? Vždyť naše pokožka je živý orgán, nikoli ušmudlaná podlaha. Co takhle dát své pokožce možnost zkusit dopřát úlevu s beztenzidovými a bezkonzervačními olejovými preparáty? Výsledek se pozná doslova a do písmene na vlastní kůži. A nejen to. Pouze zdravá pokožka vypadá krásně a plní i všechny své funkce.

Éterické oleje mohou svými účinky přispět ke zdravé a pěkné pokožce. Vždy je však důležité vybrat ze široké palety dostupných olejů ten nejlepší možný pro každý typ pleti.

 

MASTNÁ PLEŤ

Je způsobena nadměrnou tvorbou kožního mazu. Kožní maz pleť přirozeně promašťuje a pro zdraví pokožky ho potřebuje každý. Příliš velké množství kožního mazu, však způsobuje mastný vzhled pleti a rozšířené póry. Pleť je náchylná k akné, vřídkům, uhříkům apod. Éterické oleje, zakomponované ve vhodném preparátu, jsou schopny tento problém řešit tak, že optimalizují množství produkovaného mazu a zabraňují množení se patogenních bakterií na pokožce. Mnoho z vás se možná pozastaví nad tím, proč k ošetřování mastné pleti používat oleje. Domněnka, že mastná pleť by se měla odmašťovat je však nesprávná. Její vzhled se sice krátce „zlepší", ale odstraňování kožního mazu z pleti vede v důsledku jen ke zvýšení jeho další tvorby. Žlázy totiž na nepřítomnost mazu reagují jeho zvýšenou produkcí. Používáním olejových preparátů dáme tedy pokožce informaci, že má mazu dostatek a může jeho tvorbu snížit. Je samozřejmé, že pokud byla mastná pokožka léta odmašťována, nebude schopna - po prvním použití olejového preparátu - okamžitě snížit produkci kožního mazu. K očisťování pokožky jsou vhodné používat hydrofilní oleje, z a k dočisťování jsou vhodné pleťové vody a tonika. Pro ošetřování mastné pokožky byl panem Hadkem nově vyvinut regenerační olej ALIPIA. Tento preparát dosáhl při testování velmi dobrých výsledků. Pravidelným používáním se produkce kožního mazu účinně redukuje a rozšířené póry stahují. Preparát ALIPIA se velmi osvědčil i u lidí s mastnou a zároveň přecitlivělou pokožkou. V případě zanícené pokožky je jej možné kombinovat i s krémem AKNETTE, či některým jiným preparátem s protizánětlivými účinky. Pokud by byl ALIPIA používán pro jiný typ pleti mohl by po delším používání způsobit vysušování pokožky. Způsob použití: ráno i večer nakapeme pár kapek na vyčištěný obličej. Je možné jej nanášet i na pleťovou vodou zvlhčenou pokožku, tím se zlepší jeho roztíratelnost.SUCHÁ PLEŤ

Je často velmi jemná a citlivá, projevuje se křehkým vzhledem bez zjevných otvorů tukových žlázek. Žlázky pod pokožkou neprodukují dostatek přirozeného mazu, který pleť chrání před teplotními extrémy, větrem a příznaky životního prostředí. Aromaterapie nabízí řešení pomocí éterických olejů pro mastnou i suchou pleť. I zde mají určité éterické oleje schopnost stimulovat mazové žlázky k většímu výkonu. Pro tento typ pleti pan Hadek vyvinul nový preparát krém SHEADERM TH. Již po prvním použití tohoto krému dopřejete vaši pokožce naprostou úlevu. Při testování byly dosaženy skvělé výsledky. Tento preparát byl původně vyvinut jako doplněk pro ošetřování rukou pomocí termorukavic. Lidé, kteří měli možnost tento preparát vyzkoušet, byli nadšeni a shodli se, že tohle je přesně to, co jejich pokožce chybělo. Dnes používají tento krém k dennímu ošetřování, nejen rukou, ale i obličeje, popraskané a zrohovatělé pokožky atd. Důležitý krok vpřed SHEADERM TH zaznamenal při léčbě různých ekzémů, lupénky a jiných kožních problému dětí i dospělých a stal se již jejich nenahraditelným pomocníkem. Pokud trpíte nějakými kožními problémy a dlouhou dobu jste svůj organismus zatěžovali kortikoidy, ani zde nemůžete většinou čekat okamžité zlepšení, ale věřte, že se dostaví velice brzy a výsledek stojí za to. Důkazem je stále vzrůstající zájem o tento preparát. Krém SHEADERM TH je velice mastný, takže nejdříve bude podle toho vaše pokožka vypadat, ale po chvilce se krém vstřebá a vaše pokožka zůstane nádherně vláčná. Použít jej můžete ráno a večer, ale v případě potřeby i víckrát. Jako všechny preparáty, i tento preparát neobsahuje žádné konzervační látky, jeho dermální snášenlivost je i u nejcitlivějších typů pleti jedinečná. I u tohoto preparátu je nutné dbát na opatrnost při používání, jelikož neobsahuje konzervační látky. Je tedy nejlepší nabírat krém čistou špachtličkou a též je vhodné před uzavřením obalu lehce stříknout THYMICONEM, aby případné mikroby neměly šanci. K celkové péči o pleť je důležité nezapomínat samozřejmě i na životo­správu, např. suchá pleť může být důsledkem stravy příliš chudé na tuky. Pomoci může jen i užívání jedné lžičky kvalitního rostlinného oleje denně, např. BRUTNÁKOVÉHO. Zpravidla největší pozornost věnujeme pokožce obličeje, ale neměli bychom opomíjet ani ostatní partie našeho těla, neboť i ty si nejen zaslouží, ale i potře­bují správnou péči. Aromaterapeutická kosmetika prospěje svými blahodárnými účinky celému našemu tělu, tedy i našemu zdraví.

Kristýna Machalová

 

Slovo úvodem: NENÍ "hadek" JAKO Hadek

Když se podíváme do prvního vydání časopisu Aromaterapie, jež spadá do roku 1993, začíná „Vážený čtenáři". Nemůžeme si odpustit, abychom Vás neoslovovali tradičně, tedy stejně. Tedy…

ROZHOVOR S KARLEM HADKEM

Vážení a milí, v těchto dnech dostá­váte do rukou oblíbené aromaterapeutické přípravky s novým logem Karel Hadek. Následující řádky vám objasní příčinu vzniku této nové, ucelené řady. Věřím, že odstraní lehký pocit nedůvěry, který zákonitě provází každou novinku. Váš Karel Hadek

Aktuální téma: BEZ! KONZERVACE!

Již od chvíle, kdy jsem se kosmetikou začal zabývat jsem byl konfrontován s problémem, který se nazývá konzervace. Nutno dodat, že se jedná o problém, který by si díky své šíři zasloužil nejen jeden článek v Aromaterapii, ale spíše celou knihu.

Novinky a speciality: Koupelové a sprchovací oleje - ŠALVĚJOVÝ, GRAPEFRUITOVÝ

Aromatická koupel je skvělým zážitkem ve vaně plné příjemně teplé voňavé vody hlavně v ročních obdobích, která vnímáme jako chladná. Účinné látky ze zvoleného koupelového oleje se vstřebávají do organizmu jak přes pokožku, tak i inhalací dýchacím systémem. Koupelové oleje pokožku nejen čistí, zároveň ji i ošetřují.

Novinky: ALIPIA

Je to už hodně, hodně dlouho, co jsem vyvinul receptury prvních regeneračních olejů.

Novinky: CANDIÖL

Při počtu éterických olejů, které máme k dispozici, lze říci, že snad na každý problém se nějaký ten olejíček najde. Výzkum jejich účinků potvrzuje jejich antimikrobiální, protiplísňové i antivirální účinky. U jednotlivých olejů někde silnější, někde slabší.

Novinky: PREVENTY

Křečové žíly trápí v dnešní době stále více lidí - nejen ženy, ale i muže. Už i velice mladí lidé znají tento problém. Nebudu popisovat proč, a jak křečové žíly vznikají, ale chci oslovit ty, kterých se tento problém týká.

Novinky: TERMOPODLOŽKA TERMAS

A ještě jeden typ pro zahřátí...

Voňavé novinky

Nevím, kolikrát už jsem slyšel dotaz: „Pane Hadku, kolik éterických olejů máte v nabídce?" Přiznám se, vím jen, že jich je něco kolem stovky, ale kolik doopravdy. Lze to spočítat, ale kdo má takováto čísla nosit v hlavě. Nehledě na to, že to konečné číslo vůbec nepovažuji za důležité.

Novinky a speciality: ELEUTHEROCOCC

Plným botanickým názvem Eleutherococcus senticosus Maxim je přibližně dva a půl metru vysoký keř, patřící do čeledi rostlin břečťanovitých.

Novinky a speciality: INTIMA "POVYROSTLA"

Když jsem začínal psát tento článek, první, co mě napadlo, byla otázka, jak je to dlouho, co jsem se začal zabývat problematikou intimní hygieny žen, co jsem začal utvářet první pokusné receptury. Jak je to dlouho, co tento oblíbený preparát přišel na trh a od této doby slouží k plné spokojenosti širokému spektru v převážné míře uživatelkám i uživatelům.

Dary přírody: NOVÝ OLEJ?

Jednou z novinek, se kterou se na stránkách katalogu můžeme setkat, je olej nejen s exotickým, ale i libozvučným názvem Shea. Považuji za zvláštní, že i v dnešní „rychlé" době je nejen stále co objevovat, ale některé pro Evropu nové věci, mají jinde - tentokráte v Africe - dávnou a osvědčenou tradici.

Škola aromaterapie: AROMATERAPIE NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY

O aromaterapii je stále větší zájem a tak jsem se, vzhledem k nové prezentaci firmy Aromaterapie Karel Hadek, chtěla podělit o své poznatky a zkušenosti a tím možná i objasnit a přiblížit tento pojem všem nadšeným „aromaterapeutům - začátečníkům" či těm, kterým byla aromaterapie doposud tajemstvím, a její půvab teprve objevují.

Aromaterapeutické masáže: RELAXAČNÍ MASÁŽE s použitím éterických olejů

Masáže v historických dobách a v současnosti.

Aromaterapeutické masáže: BOLESTI ZAD TRÁPÍ 70 % LIDÍ

S bolestmi zad se v některém období života setká téměř každý z nás. Chronické bolesti zad mohou signalizovat i nemoci řady orgánů. Pokud trvají déle než tři měsíce a jsou nepřetržité, mohou být příznakem nejen změn na páteři, ale i obtíže pohybového aparátu či nemoci srdce, plic a orgánů břišní dutiny. Je potřeba vyšetření lékaře nebo chiropraktika, který může posoudit, co je příčinou nemoci zad.

Koutek pro maminky: USÍNÁNÍ DĚTÍ

Každý člověk potřebuje odpočinek a spánek. Kojenci a batolata, jejichž organismus se v prvních letech vyvíjí rychleji než v kterékoli pozdější etapě života, potřebují spánek o to víc.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: OBALOVÁ TECHNIKA?

Jako první nás může napadnout, že kůže je jen vnější pokrytí obalující naše tělo, ale všichni víme, že je něčím daleko více. Je to největší tělesný orgán dosahující 1,5 - 2 čtverečního metru s tloušťkou 0,5 - 5 mm, jenž mimo jiné chrání hlouběji uložené orgány před mechanickými úrazy. Dále chrání organismus před ztrátou vody, či vniknutím choroboplodných mikroorganismů. Díky miliónům ner­vových zakončení reaguje na teplo, chlad, dotyk, tlak a bolest a udržuje tělesnou teplotu.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: V DOMÁCÍM SALÓNU

Ne každý může nebo chce navštěvovat kosmetický salón, ale přesto by rád své pokožce dopřál to nejlepší. A proto chci přispět do rubriky domácí péče o tělo a pleť - se svými zkušenostmi s kosmetikou Karla Hadka.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: JÁ A NEURODERMATITIDA

Není to tak dlouho, co mé problémy s pokožkou byly nazvány neurodermatitidou, do té doby jsem měla atopický ekzém nebo nějaký jiný druh ekzému, podle toho jak který lékař to nazval. Začala jsem se touto věcí zabývat tedy sama, abych přišla na rozdíl mezi těmito pojmy. Jediné, čím se vše lišilo, byla skladba slov ve větách. U neurodermatitidy bylo vždy napsáno mnohem méně.

Z vašich dopisů: FENYKL NA BŘÍŠKO

Vážený pane Hadku. Dovolte mi, abych vám touto cestou vyjádřila upřímný dík a přidala také poděkování od mé známé. Má doma tříměsíční miminko, které často trápí nadýmání, pláče i v noci.

Z vašich dopisů: V POHODĚ S ELEUTHEROCOCCEM

Vážení, jsem jedním z vašich spokojených zákazníků. Jako profesionální masér jsem se před lety po kurzu aromaterapie u pana Hadka rozhodl používat olejové preparáty ve své praxi i doma. Dodnes jsem stálým odběratelem.

Z vašich dopisů: PŘEVALOVÁNÍ S OLEJEM

Vážení a milí, chci se s vámi podělit o své zkušenosti s používáním olejové léčebné kosmetiky. Vlastně jsem s ní začala již dávno, jako samozásobitelka a samospotřebitelka. Znáte to: chodila jsem s dětmi do přírody a nasbírala třezalku, naložila do nejlevnějšího konzumního oleje.

Z vašich dopisů: INTIMA PRO CELOU RODINU

Milý pane Hadku, již si přesně nevzpomínám, zda se psal rok 1992, či 93 kdy jsem si na základě Vašeho telefonického doporučení poprvé zakoupila INTIMU, o které jste nejen hezky, ale i odborně hovořil.

Poradna

Poradna: NEMUSÍME MÍT VŠECHNO

CO DĚLAT, POKUD NÁS ZASTIHNE CHŘIPKA