Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2007

ROZHOVOR S KARLEM HADKEM

Vážení a milí,

v těchto dnech dostá­váte do rukou oblíbené aromaterapeutické přípravky s novým logem Karel Hadek. Následující řádky vám objasní příčinu vzniku této nové, ucelené řady. Věřím, že odstraní lehký pocit nedůvěry, který zákonitě provází každou novinku. 

Váš Karel Hadek

 

1. Co Vás přivedlo k založení první firmy?

Označil bych to za ironií osudu. Jako chemik jsem se začal zajímat o léčivé byliny a vyhodnocovat z tohoto pohledu jejich léčivé účinky. Po „vyhazovu" do Německa v roce 1981 se mi naskytla jedinečná možnost vybírat si z nepřeberného množství odborné literatury. Mezi známými se to rozkřiklo a věci nabraly nezadržitelný spád.

Každý máme nějaký ten kosmetický či zdravotní problémek, se kterým bychom rádi něco udělali, ale … O dotazy od samého začátku nebyla nouze. Z okruhu známých a známých od známých. Nejprve se jednalo jen o poradenství. Jeho úspěšnost vedla zákonitě k tomu, že jedním z velmi frekventovaných požadavků bylo: „Nejlepší by bylo, kdybys Ty sám něco vyrobil." Netrvalo dlouho a začal jsem nejen doporučovat, ale i vyrábět první preparáty. Takto, téměř nechtěně, začínaly vznikat Hadkovy preparáty.
 

2. Které preparáty přišly na trh jako první?

První „voňavé děti" se jmenovaly koupelové oleje.

Komerční mycí prostředky, tak jak je známe, pěny do koupelí, šampony, sprchovací gely, „mýdla" včetně těch tekutých, jsou výrobky, jejichž základem jsou chemikálie zvané tenzidy. Známe je také pod označením detergenty nebo saponáty. Vynikají schopností rozpouštět tuky. U nádobí, prádla či podlahy je to žádoucí vlastnost, ale pro lidskou pokožku?

Důsledkem jejich agresivity je při dlouhodobém používání „doslova přečištěná", vysušená, svědící a šupinatá pokožka.
 

3. A pak jste vstoupil na český trh…

Přišel rok 1990, zmizel ostnatý drát z hranic a já se mohl vrátit do tehdejšího Československa.

Na zdejším kosmetickém trhu nebylo nic. Aromaterapie byla prakticky neznámá.
 

4. Kdy začaly Vaše legendární kurzy aromaterapie?

První kurz proběhl již v tomto roce v Ústí nad Labem. O moje povídání o aromaterapii byl ohromný zájem, stejně jako o představené voňavé preparáty spojené se jménem Karel Hadek. Přihlásily se stovky zájemců. Za ta léta jsem proškolil více než 5000 účastníků.
 

5. Jak vznikl pojem „Hadkova aromakosmetika"?

Nebyl jsem to já, kdo zde termín Hadkova kosmetika zavedl.

Informace o aromaterapii jsem předával prostřednictvím časopisu i televize. Ale za nejdůležitější považuji kurzy aromaterapie. Právě na kurzech jsem měl jedinečnou možnost vysvětlit a zdůvodnit, proč receptury Hadkových preparátů jsou takové, jaké jsou.

Myslím, že to byla hlavní příčina úspěchu „Hadkovy aromakosmetiky". Doslova a do písmene informovat o svém „tajemném klíči k úspěchu." Když se dnes podívám na internet, všude se to hemží, poj my, jako pracuj i s Hadkem, pracuji s kosmetikou pana Hadka. Nutno říci, je to nejen příjemná forma pochvaly, ale i uznání a potvrzení kvality.
 

6. Proč jste přistoupil ke změně jména firmy z Cosmetic na Aromaterapii?

Kdesi jsem četl, že změna je život některé změny přicházejí, ať si je přejeme či nikoli.

Jméno Karel Hadek se stalo synonymem pro kvalitu kosmetiky. Lidé nejsou andělé. Někteří jsou dokonce paraziti, kteří parazitují nejen na myšlenkách ale i na jménu. Proč se Hadkem neohánět, když to sype peníze, které, jak se říká, nesmrdí. Chci se od nich odlišit. Chci dál pokračovat v tom, co jsem kdysi začal. Dávat lidem tu nejvyšší kvalitu. Nikoli komerci.
 

7. Prý jste firmu opustil po neshodách s jejím vedením?

Říká se pro dobrotu na žebrotu. To mi ale naštěstí nehrozí...

Nechtěl bych zde prát špinavé prádlo. Nejen že by to aromaterapii nic nepřineslo, ale jsou lidé, kteří zašli tak daleko, že mi nestojí za to, abych se o nich zmiňoval.
 

8. Tím asi problémy neskončily.

To je sice pravda, ale kdo má život bez problémů? Problémy jsou od toho, aby se řešily. Všechno chce svůj čas. Hlavně dbám na to, aby se to nedotýkalo zákazníků. Aby i v budoucnu dostávali jen to, na co byli od samého začátku zvyklí.

Od Hadka jen a jen Hadkovu kvalitu.
 

9. Vyvíjel jste všechny preparáty sám?

Ano.
 

10. Jak se Vám podařilo navázat na stávající výrobu?

To co mám v hlavě mi nikdo ukrást nemůže. Myslím, že odpověď na tuto otázku je o kousek výše. Podvodně získat, či dokonce ukrást lze téměř vše.

A mezi lidmi, kteří mě znají osobně a fandí mým myšlenkám, jsou takoví, jež rádi přiloží ruku k dílu. Našel jsem firmu, která dá mým myšlenkám materiální tvar.
 

11. Znamená to, že jsou dnes na trhu dva Hadci?

Karel Hadek je jen jeden.

To bych mohl dokazovat tím, že budu své preparáty opatřovat prazvláštním logem, v kosmetice naprosto neobvyklým - otiskem prstu. Považuji za ubohost zneužívat cizí jméno i myšlenky.
 

12. Jak poznáme Vaše preparáty dnes?

Zcela jednoduše. Mnou vyvinuté preparáty jsou označeny originálním logem.
 

13. Jistě nezůstanete pozadu s vývojem receptur?

Zcela ji stě ne.

Vývoj receptur je komunikace. Komunikace s kosmetičkami, maséry a všemi, kteří poskytují své služby, spojené „ s Hadkem". Neméně důležití jsou naši zákazníci.

Všichni tito lidé mě svými podněty seznamují s problémy, které se snažím řešit účinnými „voňavými" recepturami. Bylo tomu tak na začátku firmy, někdy v polovině osmdesátých let minulého století, a tak tomu bude i nadále.
 

14. Používáte k výrobě konzervační látky?

V žádném případě.

To byl vždy jeden z hnacích motorů vyrábět kosmetiku bez konzervace. Povedlo se.

Jako chemik jsem si plně vědom rizik, které s sebou používání konzervačních látek pro spotřebitele přináší.

Koupelové oleje, sprchovací oleje a všechny olejové preparáty se v nové řadě obešly bez konzervace.
 

15. Připravujete pro věrné zákaznice překvapení?

Ano i ne.

Vypracoval jsem novinku v oboru termoaromaterapeutického ošetřování rukou. S touto novou technologií se v rámci vývoje a testování seznámilo množství profesionálů a jsou velice spokojeni.

Zapamatujte si jen dvě slova SHEADERM BALNARU.

Za zmínku stojí i preparát PREVENTY, jako vhodné kosmetikum prevence křečových žil. Další již prozrazovat nebudu, abych neubral na kouzlu novému katalogu preparátů Karel Hadek.
 

16. Pokud mám zájem o katalog nebo časopis Aromaterapie Karel Hadek?

Pak mě to samozřejmě potěší! Vy se však chcete zeptat, kde lze nový časopis nebo katalog Aromaterapie Karel Hadek získat. Samozřejmě je to jednoduché. Využijte služeb našeho servisu a Váš požadavek bude během několika dní vyřízen.


To nejlepší na konec.Slovo úvodem: NENÍ "hadek" JAKO Hadek

Když se podíváme do prvního vydání časopisu Aromaterapie, jež spadá do roku 1993, začíná „Vážený čtenáři". Nemůžeme si odpustit, abychom Vás neoslovovali tradičně, tedy stejně. Tedy…

ROZHOVOR S KARLEM HADKEM

Vážení a milí, v těchto dnech dostá­váte do rukou oblíbené aromaterapeutické přípravky s novým logem Karel Hadek. Následující řádky vám objasní příčinu vzniku této nové, ucelené řady. Věřím, že odstraní lehký pocit nedůvěry, který zákonitě provází každou novinku. Váš Karel Hadek

Aktuální téma: BEZ! KONZERVACE!

Již od chvíle, kdy jsem se kosmetikou začal zabývat jsem byl konfrontován s problémem, který se nazývá konzervace. Nutno dodat, že se jedná o problém, který by si díky své šíři zasloužil nejen jeden článek v Aromaterapii, ale spíše celou knihu.

Novinky a speciality: Koupelové a sprchovací oleje - ŠALVĚJOVÝ, GRAPEFRUITOVÝ

Aromatická koupel je skvělým zážitkem ve vaně plné příjemně teplé voňavé vody hlavně v ročních obdobích, která vnímáme jako chladná. Účinné látky ze zvoleného koupelového oleje se vstřebávají do organizmu jak přes pokožku, tak i inhalací dýchacím systémem. Koupelové oleje pokožku nejen čistí, zároveň ji i ošetřují.

Novinky: ALIPIA

Je to už hodně, hodně dlouho, co jsem vyvinul receptury prvních regeneračních olejů.

Novinky: CANDIÖL

Při počtu éterických olejů, které máme k dispozici, lze říci, že snad na každý problém se nějaký ten olejíček najde. Výzkum jejich účinků potvrzuje jejich antimikrobiální, protiplísňové i antivirální účinky. U jednotlivých olejů někde silnější, někde slabší.

Novinky: PREVENTY

Křečové žíly trápí v dnešní době stále více lidí - nejen ženy, ale i muže. Už i velice mladí lidé znají tento problém. Nebudu popisovat proč, a jak křečové žíly vznikají, ale chci oslovit ty, kterých se tento problém týká.

Novinky: TERMOPODLOŽKA TERMAS

A ještě jeden typ pro zahřátí...

Voňavé novinky

Nevím, kolikrát už jsem slyšel dotaz: „Pane Hadku, kolik éterických olejů máte v nabídce?" Přiznám se, vím jen, že jich je něco kolem stovky, ale kolik doopravdy. Lze to spočítat, ale kdo má takováto čísla nosit v hlavě. Nehledě na to, že to konečné číslo vůbec nepovažuji za důležité.

Novinky a speciality: ELEUTHEROCOCC

Plným botanickým názvem Eleutherococcus senticosus Maxim je přibližně dva a půl metru vysoký keř, patřící do čeledi rostlin břečťanovitých.

Novinky a speciality: INTIMA "POVYROSTLA"

Když jsem začínal psát tento článek, první, co mě napadlo, byla otázka, jak je to dlouho, co jsem se začal zabývat problematikou intimní hygieny žen, co jsem začal utvářet první pokusné receptury. Jak je to dlouho, co tento oblíbený preparát přišel na trh a od této doby slouží k plné spokojenosti širokému spektru v převážné míře uživatelkám i uživatelům.

Dary přírody: NOVÝ OLEJ?

Jednou z novinek, se kterou se na stránkách katalogu můžeme setkat, je olej nejen s exotickým, ale i libozvučným názvem Shea. Považuji za zvláštní, že i v dnešní „rychlé" době je nejen stále co objevovat, ale některé pro Evropu nové věci, mají jinde - tentokráte v Africe - dávnou a osvědčenou tradici.

Škola aromaterapie: AROMATERAPIE NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY

O aromaterapii je stále větší zájem a tak jsem se, vzhledem k nové prezentaci firmy Aromaterapie Karel Hadek, chtěla podělit o své poznatky a zkušenosti a tím možná i objasnit a přiblížit tento pojem všem nadšeným „aromaterapeutům - začátečníkům" či těm, kterým byla aromaterapie doposud tajemstvím, a její půvab teprve objevují.

Aromaterapeutické masáže: RELAXAČNÍ MASÁŽE s použitím éterických olejů

Masáže v historických dobách a v současnosti.

Aromaterapeutické masáže: BOLESTI ZAD TRÁPÍ 70 % LIDÍ

S bolestmi zad se v některém období života setká téměř každý z nás. Chronické bolesti zad mohou signalizovat i nemoci řady orgánů. Pokud trvají déle než tři měsíce a jsou nepřetržité, mohou být příznakem nejen změn na páteři, ale i obtíže pohybového aparátu či nemoci srdce, plic a orgánů břišní dutiny. Je potřeba vyšetření lékaře nebo chiropraktika, který může posoudit, co je příčinou nemoci zad.

Koutek pro maminky: USÍNÁNÍ DĚTÍ

Každý člověk potřebuje odpočinek a spánek. Kojenci a batolata, jejichž organismus se v prvních letech vyvíjí rychleji než v kterékoli pozdější etapě života, potřebují spánek o to víc.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: OBALOVÁ TECHNIKA?

Jako první nás může napadnout, že kůže je jen vnější pokrytí obalující naše tělo, ale všichni víme, že je něčím daleko více. Je to největší tělesný orgán dosahující 1,5 - 2 čtverečního metru s tloušťkou 0,5 - 5 mm, jenž mimo jiné chrání hlouběji uložené orgány před mechanickými úrazy. Dále chrání organismus před ztrátou vody, či vniknutím choroboplodných mikroorganismů. Díky miliónům ner­vových zakončení reaguje na teplo, chlad, dotyk, tlak a bolest a udržuje tělesnou teplotu.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: V DOMÁCÍM SALÓNU

Ne každý může nebo chce navštěvovat kosmetický salón, ale přesto by rád své pokožce dopřál to nejlepší. A proto chci přispět do rubriky domácí péče o tělo a pleť - se svými zkušenostmi s kosmetikou Karla Hadka.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: JÁ A NEURODERMATITIDA

Není to tak dlouho, co mé problémy s pokožkou byly nazvány neurodermatitidou, do té doby jsem měla atopický ekzém nebo nějaký jiný druh ekzému, podle toho jak který lékař to nazval. Začala jsem se touto věcí zabývat tedy sama, abych přišla na rozdíl mezi těmito pojmy. Jediné, čím se vše lišilo, byla skladba slov ve větách. U neurodermatitidy bylo vždy napsáno mnohem méně.

Z vašich dopisů: FENYKL NA BŘÍŠKO

Vážený pane Hadku. Dovolte mi, abych vám touto cestou vyjádřila upřímný dík a přidala také poděkování od mé známé. Má doma tříměsíční miminko, které často trápí nadýmání, pláče i v noci.

Z vašich dopisů: V POHODĚ S ELEUTHEROCOCCEM

Vážení, jsem jedním z vašich spokojených zákazníků. Jako profesionální masér jsem se před lety po kurzu aromaterapie u pana Hadka rozhodl používat olejové preparáty ve své praxi i doma. Dodnes jsem stálým odběratelem.

Z vašich dopisů: PŘEVALOVÁNÍ S OLEJEM

Vážení a milí, chci se s vámi podělit o své zkušenosti s používáním olejové léčebné kosmetiky. Vlastně jsem s ní začala již dávno, jako samozásobitelka a samospotřebitelka. Znáte to: chodila jsem s dětmi do přírody a nasbírala třezalku, naložila do nejlevnějšího konzumního oleje.

Z vašich dopisů: INTIMA PRO CELOU RODINU

Milý pane Hadku, již si přesně nevzpomínám, zda se psal rok 1992, či 93 kdy jsem si na základě Vašeho telefonického doporučení poprvé zakoupila INTIMU, o které jste nejen hezky, ale i odborně hovořil.

Poradna

Poradna: NEMUSÍME MÍT VŠECHNO

CO DĚLAT, POKUD NÁS ZASTIHNE CHŘIPKA