Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 01/2014

Zkušenosti a rady: Těhotenství a aromaterapie

V době očekávání miminka se pro nastávající maminku mění svět, její dosavadní život. Pro mnohé maminky se život otočí „naruby“. Nechci, aby to vyznělo nevhodně, ale těhotenství je pro organismus ženy veliký zvrat, obrat. Myslím tím hormonální změny, tělesné změny, psychické změny.

Prvními známkami těhotenství je vynechání pravidelné menstruace, ranní nevolnost, časté nutkání k močení, únava a přecitlivělost. První radost z očekávaného miminka je najednou provázena i nepříjemnými pocity, se kterými se nastávající maminka musí ztotožnit. Citlivé, nateklé prsy, únava, nevolnost nebo zvracení, nafouklé břicho, časté močení, změny chutí, záchvaty hladu, zvýšená vnímavost pachů, vůní. Těhotenství je radost a jako radost by mělo být i prožíváno. V době techniky a internetu je dostupné veliké množství ověřených, osvědčených rad. Mnohé maminky, protože chtějí pro své nenarozené miminko jen tu nejlepší péči, začnou hledat nové informace o účinnějších prostředcích pro sebe a pro svoje miminko.

Ale jak se v nich vyznat? Které jsou pro každou jednotlivou maminku nejvhodnější? Co je nejvhodnější pro každé jednotlivé miminko? Mnohdy si maminka společně s tatínkem plánují, jaké jejich miminko bude, co mu koupí, čím jejich miminko bude vonět, s čím si bude hrát. Občas svými názory přispívají babičky, dědečkové, tetičky. Ale konečné rozhodnutí je na mamince.

Každá žena chce být zdravá a krásná. Duševní i tělesná pohoda je neuvěřitelně důležitá a k tomu může přispět i vhodná péče pokožku, vlasy, nehty, sliznice, atd. Pokožka v těhotenství bývá sušší, nehty se lámou, účes nedrží, vlasy padají, na bradě se objevují pupínky. Co si s tím počít?

V době těhotenství maminky řeší správnou životosprávu. Dostatečné množství vitaminů skupiny B, vitaminy A, E a D, minerální stopové prvky, nenasycené mastné kyseliny Omega 3 a Omega 6 se podílejí na tělesném i psychickém stavu nejenom maminky. Ke kvalitě kůže, vlasů, nehtů však přispívá i vhodná kosmetická péče.

Třepení, lámání i praskání nehtů bývá v těhotenství častějším jevem. Málokterá maminka se může pochlubit silnými nehty. Ale i opak je pravdou. Nehtová ploténka se nedá vyživovat z venku, ale je možno ji zpevnit. Na to jsou nejrůznější laky, regenerační báze, které se nanášejí na zrohovatěnou část. ELASTOSAN je speciální olejový přípravek vhodný k ošetření nehtové destičky i kůžičky. Krátkou masáží pomocí ELASTOSANU dojde k podpoření látkové výměny, prokrvení, a tím i regeneraci nehtového lůžka. Díky tomu rostou i nehty vyšší kvality. Na ošetření pokožky rukou bude vhodný i MYCÍ OLEJ NA RUCE, který přesně si vyberete, to ponechám čistě na vaší volbě. Obdobně je tomu i u krémů, jejich účinky jsou popsány v katalogu i na www.karelhadek.eu. Za zmínku ovšem stojí speciální přípravek LECIO MAJO. Tekutá forma vitamínů, lecitinů, lihu a rostlinných olejů vykazující desinfekční účinky, a to díky použitým éterickým olejům, je vhodná na ošetřování jakékoliv pokožky. Nezanechává mastný povlak na pokožce, výborně se vstřebává, podporuje fyziologii pokožky. Pár kapek na ošetření rukou, a škodlivé mikroorganismy nemají šanci. Díky netradičnímu balení je LECIO MAJO vhodným přípravkem do kabelky.

Péče o nohy v těhotenství by měla být samozřejmostí. Masážní olej PREVENTY je pro tyto potřeby vytvořený. Pocit těžkých nohou, otoky po několikaminutové masáži vymizí, pokožka je hebká, žilky nemají tendenci praskat. Prostě použité suroviny působí jako balzám. Pokud se na nehtech nebo pokožce mezi prsty objeví neduhy s podezřením na plíseň, neváhejte sáhnout po MYKOSANECH. Vhodné je i současné ošetřování bot, zde oceníte THYMICON nebo DEOBOTAS. Zrohovatělou pokožku nohou odstraníte pomocí OLEOSOLU PEDI nebo ji na několik minut ošetříte krémem PEDI-DERMEM G10 a následně odstraníte pemzou. Nožky vám budou sloužit ještě hodně dlouho. Věřte, že po narození miminka se ještě hodně naběháte. Nehtové ploténky se nacházejí nejenom na prstech rukou, ale i na prstech u nohou. Proto neváhejte použít ELASTOSAN i tam.

Na zkrocení vlasů bude vhodným pomocníkem VLASOVÉ TONIKUM KOMONICOVÉ, které nejenže podpoří tvar účesu, ale díky obsaženým složkám působí i na vlasový váček. Tonikum obsahuje pantenol, který je vhodný pro regeneraci vlasu, pokožky i vlasové cibulky. Nanášet jej můžete na vlhké vlasy místo tužidla, nebo na vlasy suché, a to namísto laku na vlasy. Pantenol je vhodný i na šedivějící vlasy. Podpořit kvalitu vlasů je možno MYCÍM OLEJEM NA VLASY. Pokud však vlasy začaly vypadávat intenzivněji, je vhodné použití vlasového balzámu HAARETTE Q. Přípravek se vyznačuje obsahem kopřivového extraktu, který pozitivně působí na vlasovou cibulku. Jemnou masáží prováděnou za pomoci balzámu, podpoříte látkovou výměnu v pokožce. Mnoho přípravků z naší řady je multifunkčních, a mezi ně patří i APILINE . Jedná se o vlasové tonikum, jež doporučujeme používat na vlasy především malých dětí či školáků. Pokud se však podíváte na složení, není důvod jej nepoužít na vlasy pro zlepšení jejich kvality i pokud nejeví známky napadení cizopasníky. Lecitin se svým mnohostranným využitím, rostlinné oleje a éterické oleje, samé prospěšné suroviny. Vlasy budou po nanesení několika kapek přirozené, lesklé, sametové. Kvalitě vlasů pomůže i citronová šťáva, kopřiva, bříza. Postačí pouhý odvar, do kterého lze přidat pantenol, a tímto roztokem opláchnout vlasy.

V době těhotenství má i kožní plášť jinou kvalitu, jiné množství emulgátorů, hormonů. I proto si kožní film naši pozornost zaslouží. Pokožka se na těle maminek zvětšuje, což je spojené s přibývající vahou, schopností těla zadržovat vodu a mnoha dalšími procesy, které paří k těhotenství. Troufám si tvrdit, že elasticita pokožky je velice důležitá pro každou maminku. Žádná žena si nepřeje mít po porodu popraskanou pokožku – strie. Jak na to? Pokud se koupete, bude vhodným společníkem KOUPELOVÝ OLEJ, v naší nabídce jich najdete mnoho, ale za zmínku stojí KOUPELOVÝ OLEJ PELARGONIOVÝ pro svou vůni připomínající růži i schopnost podporovat hormonální rovnováhu, KOUPELOVÝ OLEJ MANDARINKOVÝ s osvěžující sladce citrusovou vůní a uklidňujícím účinkem a KOUPELOVÝ OLEJ MEDUŇKOVÝ s výraznou bylinkovou vůní, která podporuje mozkovou činnost, uklidňuje i nepříjemné kožní projevy. Na sprchování jistě oceníte SPRCHOVACÍ OLEJ GRAPEFRUITOVÝ, a to právě pro jeho pozitivní účinek na lymfatické tekutiny. SPRCHOVACÍ OLEJ MEDUŇKOVÝ vás potěší svým uklidňujícím účinkem, vůně je malinko těžší, ale příjemná i miminkům. Po koupeli či osprchování je vhodné pokožku bříška, boků, stehen a prsou ošetřit Masážním olejem MUTTISOFT. Jde o olej, jehož obsažené složky podporují elasticitu pokožky, a proto je vhodný pro péči o pokožku se sklony k tvorbě strií. MUTTISOFT bude vhodným pomocníkem, ale záleží samozřejmě i na vrozených schopnostech pokožky.

Nedílnou součástí péče je i intimní hygiena. Zde je vhodným pomocníkem HY-INTIMA a to jak na omývání intimních partií, tak i na omývání celého těla. V nemalém množství intimních balzámů najdete balzám INTIMISS, neocenitelného pomocníka při ošetřování hráze před porodem. Stejně tak jej oceníte při péči o bolavé, popraskané bradavky při kojení. A je tu ještě jedna vlastnost, kterou INTIMISS má, je přímo zázračný na opruzeniny. Miminka jimi občas trpí. INTIMISS můžete použít i na ošetřování intimních partií a zadečků miminek. V dnešní době se objevuje předporodní používání antibiotických mastí, které mají zajistit mikrobiálně čisté poševní hrdlo, přes které má miminko přijít na tento svět bez možné nákazy. I v tomto případě je v aromaterapii alternativa. Jednou možností je již zmíněný INTIMISS a druhou směs éterických olejů CANDISAN, kterou stačí kápnout na intimku. Navíc vás po celý den bude provázet příjemná vůně olejů.

V neposlední řadě nesmíme opomenout péči o pokožku obličeje. Zde je volba především na vás. Nabídka našich přípravků je široká. Zmínila bych však ALBIDERM, GERADERMLIPIO SÉRUM HEŘMÁNEK, všechny jsou vhodné pro péči o pokožku při možném podezření tvorby pigmentových skvrn, pih. V době těhotenství je hormonální nerovnováha častá, a projevuje tmavými místy nad horním rtem, na spáncích…

Mezi časté dotazy, které zasíláte do poradny, patří: „Mohu v době těhotenství používat éterické oleje do aromalampy?“ Odpověď: Ano!

Naopak, éterické oleje jsou pro naše domovy prospěšné. Pročišťují ovzduší, starají se o mikrobiální čistotu našich domovů. Domácnost provoněná ATEMOLEM, AROMECLIMA, BOROVICÍ, nese známky čistoty již při otevření dveří. BOROVICOVÝ olej je vhodné mít doma již kvůli miminku. V atmosféře borovice se utváří téměř sterilní prostředí. V prvních dnech po narození nemá pokožka miminka kožní ochranu. Ta se utváří postupně. Hodně záleží, čím a jak miminko ošetřujeme a jaké procesy probíhají na pokožce. Mikrobiálně čisté prostředí je důležitým faktorem při její tvorbě. Pokud si projdete naši nabídku éterických olejů, najdete jich tolik, že nebudete vědět, který vyzkoušet dřív. Mohu doporučit LITSEU CUBEBU, MEDUŇKU, CITRON …Ze směsí éterických olejů VIROSAN, AROMA BABY, RUSKOU a FINSKOU SAUNU

S aromaterapií je těhotenství (a nejen to) opravdu radost. Pohrávání si s vůněmi a účinky éterických olejů, v tomto pro ženu tak krásném období, je velikou výzvou. Kontakt rodičů s miminkem je důležitý a masáž může být velice vhodným prostředkem. Masáž maminčina bříška může provádět i tatínek. Příprava vlastního masážního oleje, který bude použit pro tyto chvíle, může být nezapomenutelným zážitkem.

Vhodným masážním základem je jakýkoliv neutrální masážní či rostlinný olej. Jistě však oceníte LECITOL SUPER, který bych velice doporučila pro jeho speciální složení, a do něj jen přidáte éterický olej vámi zvolené vůně. Pokud s aromaterapií začínáte, doporučuji okouknout www.karelhadek.eu a zjistit možné účinky éterických olejů. V době těhotenství doporučuji používat nižší koncentrace silic, právě z důvodu intenzivnějšího vnímání vůní. Kolik kapek to je? To už je na každé mamince. Vnímání je individuální.

Používání éterických olejů je bezpečné, pokud víte, jak s nimi zacházet. V současné době kvůli Chemickému zákonu 350, jsme povinni vás informovat o jejich škodlivosti. Z tohoto důvodu se množí vaše dotazy a telefonáty. Prosím neděste se příliš, pokud dodržíte pravidla, která se v aromaterapii mají dodržovat, zjistíte, že váš život je čistější, usměvavější, vyrovnanější a bohatší o nové vědomosti a zkušenosti.

Michaela Švorcová

Úvodní slovo Karla Hadka

Hned druhý den po Mikuláši se pro mě počasí podstatně zlepšilo. Štědrý večer + 22 °C, Silvestr + 23 °C, samozřejmě, že ve stínu, modrá obloha bez mráčku, jen ten vítr občas pozlobil. Nic však nebránilo tomu, abych v závětří vystavoval tělo sluníčku v naději, že za odměnu vyrobí dostatek vitamínu D čili serotoninu. Hnědnoucí pokožka jistě také není k zahození. Občasné nutné zchlazení nabízela zhruba 22 °C „chladná“ voda Rudého moře.

Novinky: Šalvěj muškátová

Hned v úvodu bych rád uvedl, že občas se můžeme dočíst, že šalvějový olej (Salvia officinalis) a olej muškátové šalvěje (Salvia sclarea) jsou si podobné. Jako u většiny konstatování, je to otázka úhlu pohledu. A tak pro začátek budu souhlasit. Ano, oba oleje jsou si podobné. Oba mají v názvu slovo šalvěj a oba jsou tekuté… Tím ale ona „podobnost“ končí. Zásadní rozdíl bude zřejmý, pokud se podíváme na složení obou olejů.

Novinky: Nosní aplikátor

Na žádost našich zákazníků zařazujeme do prodeje nosní aplikátor.

Novinky: Příjemná změna pro maminky a jejich ratolesti

Počínaje tímto vydáním časopisu je nachystaná změna pro všechny maminky. Díky Vašim postřehům, nápadům a dotazům jsme se rozhodli nepatrně zamíchat obsahem Vaší oblíbené BABY SADY, kód 2729.

Novinka: PLANT-PROTECTOR

Rád bych Vám představil výjimečný přípravek. Jedná se o pomocný prostředek PLANT-PROTECTOR, který je určen pro zvýšení odolnosti a obranyschopnosti rostlin vůči škůdcům.

Novinky: Monika Mannová – distribútor AKH a Aromafauna v SR

Svojim povolaním som reportérka, televízna moderátorka, autorka a dramaturgička programov. Vyštudovala som žurnalistiku. Pracovala som ako investigatívna reportérka, spravodajkyňa i moderátorka vo veľkých i menších televíziách. Vytvorila som niekoľko dokumentov. Animujem a kreslím.

Novinky: Karel Hadek v Rusku

Jméno Karla Hadka v Rusku poprvé zaznělo už před 15 lety. V té době se zájem o aromaterapii začínal teprve probouzet. Objevili se podnikatelé, kteří začali kupovat preparáty Karla Hadka v Čechách a dováželi je do Ruska, aby uspokojili potřeby nadšenců pro přírodní kosmetiku.

Slovo odborníka: Zimní svědivost

V chladné části roku se vždy množí dotazy týkající se zvýšené svědivosti pokožky a možnosti se této nepříjemnosti zbavit.

Slovo odborníka: Jak se zbavit vaginálních mykóz jednou provždy

Kdybych si směla k péči o tělo vybrat jen jeden jediný kosmetický výrobek, jsem si jistá, že by to byl intimní mycí olej HY-INTIMA.

Slovo odborníka: Chvála levanduli – éterický zázrak nejen na popáleniny

V poslední době mám ráda vůni levandule, a tak jsem si ji koupila do „domácí lékárničky“, jak už nám na kurzu aromaterapie před lety radil Karel Hadek. Netrvalo dlouho, a našla svoje uplatnění.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

před 14 dny jsem nechala na dermatologii dceři diagnostikovat molusky a většinu z nich ihned také "seškrábnout". Bolestivý zákrok a následné komplikované hojení ale byly úplně zbytečné. Bohužel dcerka, lékařka ani já jsme totiž nepostřehly všechny molusky, až doma jsme objevily další a představa druhého „krvavého masakru” mě přiměla pátrat a dopátrat se Vašeho výrobku.

Zkušenosti a rady: Z krásného výletu

Přišla zima, za oknem jsou bílé třpytící se závěje, mráz barví tváře do červena a doma panuje hřejivé aroma zázvorového čaje. Za zimních večerů je velmi příjemné si zavzpomínat na dobrodružství.

Zkušenosti a rady: Fotodokumentace

To snad není možné?! Jak rychle to zabralo a to zlepšení! Musím napsat panu Hadkovi a poděkovat mu. Ale jak dokázat, že preparát viditelně pomohl a podělit se (co nejlépe) o svou zkušeností s ostatními?

Zkušenosti a rady: Krásné vlasy bez šampónu

Ty máš tak krásné vlasy. Tak tuhle větu slýchám v poslední době velmi často. Důvodů to může mít víc, od složení stravy, přes dědičné dispozice, po kvalitní péči a nůžky mojí skvělé kadeřnice. Jsem ale přesvědčena, že nemalou roli hraje také pravidelné používání mycího oleje na vlasy.

Zkušenosti a rady: Vánoční dárek

Dobrý den, před Vánocemi jsem spolu s vyřízenou objednávkou dostala od Vás dárek – CITRONOVOU pleťovou vodu. Nejprve jsem netušila, jaké by pro mě mohlo být její využití, ale ten den mě zrovna v práci dost bolely křečové žíly a neměla jsem už nic, čím bych je ošetřila, a tak z „nouze” jsem vyzkoušela tu citronovou vodu a byla velice mile překvapena – ne sice velkým, ale přece jen stahujícím účinkem.

Zkušenosti a rady: Na kožní problémy Sheaderm a Desinfi

Mám dobrou zprávu a naději pro ty, kteří mají kožní problém, jako jsem měla já.

Zkušenosti a rady: Těhotenství a aromaterapie

V době očekávání miminka se pro nastávající maminku mění svět, její dosavadní život. Pro mnohé maminky se život otočí „naruby“. Nechci, aby to vyznělo nevhodně, ale těhotenství je pro organismus ženy veliký zvrat, obrat. Myslím tím hormonální změny, tělesné změny, psychické změny.

Zkušenosti a rady: Měsíček lékařský – Calendula officinalis

Měsíček patří k nejznámějším a nejúspěšnějším drogám. Příznivě působí na činnost jater, žlučníku, žaludku a dvanácterníku. Používá se i při léčbě astmatu, kašle, bušení srdce, upravuje menstruaci, hojí vnitřní i venkovní záněty. Zlepšuje práci srdce při mírném snížení krevního tlaku.

Hadkovske zamyšlení

Jak to bylo...

Poradna

Koutek pro maminky: Pro maminky

V našem Baby clubu Nekky ve Zlíně, pořádáme nejen kurzy plavání a cvičení, ale i kurzy pro budoucí maminky. Kurz Péče o dítě je zaměřen především na praktickou ukázku, jak zvládat slasti a strasti spojené s každodenním režimem. Maminky si vyzkouší zvedání, nošení, polohování miminka, základy první pomoci.

Kurzy: Račí údolí v Rychlebských horách – Jeseníky

Již třetím rokem pro vás připravujeme kurzy aromaterapie v malebném prostředí magických Rychlebských hor v Račím údolí u Javorníku.

Aromafauna: Aromaterapie jako základ zdraví zvířat

O Aromafauně jsem se poprvé dozvěděla v katalogu Karla Hadka, kde byly prezentovány nové přípravky AromaFauna pro zvířata. Již delší dobu jsem hledala pro svou prodejnu chovatelských potřeb přípravky, které by splňovaly veškeré nároky na složení, funkčnost a zároveň cenu.

AromaFauna: Děkuji...

Milá Míšo, již čtvrtým rokem pracuji s úžasnou a pro mě jedinou kosmetikou pro naše zvířecí mazlíčky, s kosmetikou AROMAFAUNA.