Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 01/2014

Novinky: Šalvěj muškátová

Hned v úvodu bych rád uvedl, že občas se můžeme dočíst, že šalvějový olej (Salvia officinalis) a olej muškátové šalvěje (Salvia sclarea) jsou si podobné. Jako u většiny konstatování, je to otázka úhlu pohledu. A tak pro začátek budu souhlasit. Ano, oba oleje jsou si podobné. Oba mají v názvu slovo šalvěj a oba jsou tekuté… Tím ale ona „podobnost“ končí. Zásadní rozdíl bude zřejmý, pokud se podíváme na složení obou olejů. Zatímco hlavní složkou šalvějového oleje je keton thujon, pak u oleje muškátové šalvěje je obsah thujonu minimální. Jeho hlavní obsahovou složkou (kolem 70 %) je ester linalylacetát. Další důležitou složkou je monoterpenol linalool a specifickou zajímavostí, u éterických olejů získávaných parní destilací, pak velice neobvyklý diterpenol, v tomto případě sklareol, který lze vnímat jako fytohormon. Díky danému složení lze mluvit o velice jemném oleji. Z určitého pohledu by bylo tento olej možné označit i jako „dámský olej“. Lze jej úspěšně aplikovat při gynekologických problémech. Zde lze využít jeho uklidňujících účinků při předmenstruačních a menstruačních bolestivých stavech, případně i křečích formou masáže podbřišku (masážní olej MENOTON), případně i koupele (koupelový olej MENOTON nebo sprchovací olej MENOTON). Koupelový olej MENOTON lze vyzkoušet i při špatné náladě, nervovém zatížení či vypětí. Olej muškátové šalvěje vykazuje i estrogenu podobné účinky, kterých lze velice dobře využít v přechodu, kde pomáhá vyrovnat se s návaly horka, pozitivně ovlivňuje kolísání nálad. Pomáhá odbourávat napětí i stres. I to je důvod, proč právě olej muškátové šalvěje nachází uplatnění v preparátech série Menoton, které lze označit jako účinnou pomoc při klimakterických problémech. Vynikajících výsledků lze s těmito preparáty lze dosáhnout také při nadměrném pocení, které taktéž bývá velice častým klimakterickým projevem. Preparáty série Menoton lze doporučit i při vyčerpanosti, nervozitě či stresu. Z tohoto pohledu je lze označit i jako možnou alternativu pro ty, kterým „nevoní“ levandule.

Při klimakterických problémech lze doporučit olej muškátové šalvěje i k vnitřnímu používání. Dávkování je 3 až 5x denně po 3 kapkách. Olej lze aplikovat na „tablety“ z měkkého pečiva, případně do želatinových tobolek. Navyšování dávek bych nedoporučoval, vyšší dávky mohou způsobovat euforii. V žádném případě by se při vnitřním použití olej muškátové šalvěje neměl požívat alkohol, neboť takováto kombinace se vzájemně velice intenzivně posiluje ve svých účincích. V intencích černého humoru lze naopak tuto kombinaci doporučit těm, kteří si za malý peníz chtějí pořídit doslova excesivní „opici“.

V této souvislosti považuji za vhodné uvést skutečnost, že olej muškátové šalvěje se dobře osvědčil u astmatiků a při kašli. Nejen díky vysokému obsahu linalylacetátu je schopen uklidnit průdušky, ale je schopen napomoci i odbourat u této choroby běžné stavy strachu.

Olej muškátové šalvěje může být dobrým pomocníkem i u kosmetických problémů. Lze jej označit jako dobrý regenerátor pokožky. Zpomaluje procesy stárnutí pokožky. Osvědčil se i u ekzematické pleti. Lze jej přidat do krémů na mastnou, zánětlivou pleť. Jako vhodný nosič zde mohu doporučit JOJOBA masku. Na 50 ml by se přidalo 10 až 15 kapek oleje s tím, že přidáváme vždy po cca 3 kapkách a rozmícháme. Takto postupovat je nutné, aby se nám krém (maska) při míchání nesrazil. Olej muškátové šalvěje lze jej přidat i do preparátů na mytí mastných vlasů. Na 100 ml oleje na mytí vlasů lze přidat cca 30 kapek oleje. Jistou pomoc takto upravený mycí olej nabízí i u problému s nadměrnou tvorbou lupů. Zde se uplatňují i protiplísňové účinky tohoto oleje.

Jako další možné využití olej muškátové šalvěje, které bych rád zmínil, je jeho schopnost zlepšit náladu. Doslova a do písmene neurotonikum. Hlavně pak v zimních měsících, kdy máme nedostatek jak denního světla, tak slunečního záření, se může dobře hodit a poskytnout dobré služby. Zde může být k službám jak velice příjemná koupel v koupelovýém oleji MENOTON, tak i masáž s masážním olejem MENOTON. Koupele či masáže lze doporučit i při migrénách. A na závěr i jedna receptura, která se může hodit právě jako masážní olej při migréně: 10 ml třezalkového oleje (W/10 nebo O/10) – cca 1 polévková lžíce, 2 kapky olej muškátové šalvěje, 2 kapky majoránkového oleje, 2 kapky levandulového oleje a 1 kapka oleje z máty peprné.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Hned druhý den po Mikuláši se pro mě počasí podstatně zlepšilo. Štědrý večer + 22 °C, Silvestr + 23 °C, samozřejmě, že ve stínu, modrá obloha bez mráčku, jen ten vítr občas pozlobil. Nic však nebránilo tomu, abych v závětří vystavoval tělo sluníčku v naději, že za odměnu vyrobí dostatek vitamínu D čili serotoninu. Hnědnoucí pokožka jistě také není k zahození. Občasné nutné zchlazení nabízela zhruba 22 °C „chladná“ voda Rudého moře.

Novinky: Šalvěj muškátová

Hned v úvodu bych rád uvedl, že občas se můžeme dočíst, že šalvějový olej (Salvia officinalis) a olej muškátové šalvěje (Salvia sclarea) jsou si podobné. Jako u většiny konstatování, je to otázka úhlu pohledu. A tak pro začátek budu souhlasit. Ano, oba oleje jsou si podobné. Oba mají v názvu slovo šalvěj a oba jsou tekuté… Tím ale ona „podobnost“ končí. Zásadní rozdíl bude zřejmý, pokud se podíváme na složení obou olejů.

Novinky: Nosní aplikátor

Na žádost našich zákazníků zařazujeme do prodeje nosní aplikátor.

Novinky: Příjemná změna pro maminky a jejich ratolesti

Počínaje tímto vydáním časopisu je nachystaná změna pro všechny maminky. Díky Vašim postřehům, nápadům a dotazům jsme se rozhodli nepatrně zamíchat obsahem Vaší oblíbené BABY SADY, kód 2729.

Novinka: PLANT-PROTECTOR

Rád bych Vám představil výjimečný přípravek. Jedná se o pomocný prostředek PLANT-PROTECTOR, který je určen pro zvýšení odolnosti a obranyschopnosti rostlin vůči škůdcům.

Novinky: Monika Mannová – distribútor AKH a Aromafauna v SR

Svojim povolaním som reportérka, televízna moderátorka, autorka a dramaturgička programov. Vyštudovala som žurnalistiku. Pracovala som ako investigatívna reportérka, spravodajkyňa i moderátorka vo veľkých i menších televíziách. Vytvorila som niekoľko dokumentov. Animujem a kreslím.

Novinky: Karel Hadek v Rusku

Jméno Karla Hadka v Rusku poprvé zaznělo už před 15 lety. V té době se zájem o aromaterapii začínal teprve probouzet. Objevili se podnikatelé, kteří začali kupovat preparáty Karla Hadka v Čechách a dováželi je do Ruska, aby uspokojili potřeby nadšenců pro přírodní kosmetiku.

Slovo odborníka: Zimní svědivost

V chladné části roku se vždy množí dotazy týkající se zvýšené svědivosti pokožky a možnosti se této nepříjemnosti zbavit.

Slovo odborníka: Jak se zbavit vaginálních mykóz jednou provždy

Kdybych si směla k péči o tělo vybrat jen jeden jediný kosmetický výrobek, jsem si jistá, že by to byl intimní mycí olej HY-INTIMA.

Slovo odborníka: Chvála levanduli – éterický zázrak nejen na popáleniny

V poslední době mám ráda vůni levandule, a tak jsem si ji koupila do „domácí lékárničky“, jak už nám na kurzu aromaterapie před lety radil Karel Hadek. Netrvalo dlouho, a našla svoje uplatnění.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

před 14 dny jsem nechala na dermatologii dceři diagnostikovat molusky a většinu z nich ihned také "seškrábnout". Bolestivý zákrok a následné komplikované hojení ale byly úplně zbytečné. Bohužel dcerka, lékařka ani já jsme totiž nepostřehly všechny molusky, až doma jsme objevily další a představa druhého „krvavého masakru” mě přiměla pátrat a dopátrat se Vašeho výrobku.

Zkušenosti a rady: Z krásného výletu

Přišla zima, za oknem jsou bílé třpytící se závěje, mráz barví tváře do červena a doma panuje hřejivé aroma zázvorového čaje. Za zimních večerů je velmi příjemné si zavzpomínat na dobrodružství.

Zkušenosti a rady: Fotodokumentace

To snad není možné?! Jak rychle to zabralo a to zlepšení! Musím napsat panu Hadkovi a poděkovat mu. Ale jak dokázat, že preparát viditelně pomohl a podělit se (co nejlépe) o svou zkušeností s ostatními?

Zkušenosti a rady: Krásné vlasy bez šampónu

Ty máš tak krásné vlasy. Tak tuhle větu slýchám v poslední době velmi často. Důvodů to může mít víc, od složení stravy, přes dědičné dispozice, po kvalitní péči a nůžky mojí skvělé kadeřnice. Jsem ale přesvědčena, že nemalou roli hraje také pravidelné používání mycího oleje na vlasy.

Zkušenosti a rady: Vánoční dárek

Dobrý den, před Vánocemi jsem spolu s vyřízenou objednávkou dostala od Vás dárek – CITRONOVOU pleťovou vodu. Nejprve jsem netušila, jaké by pro mě mohlo být její využití, ale ten den mě zrovna v práci dost bolely křečové žíly a neměla jsem už nic, čím bych je ošetřila, a tak z „nouze” jsem vyzkoušela tu citronovou vodu a byla velice mile překvapena – ne sice velkým, ale přece jen stahujícím účinkem.

Zkušenosti a rady: Na kožní problémy Sheaderm a Desinfi

Mám dobrou zprávu a naději pro ty, kteří mají kožní problém, jako jsem měla já.

Zkušenosti a rady: Těhotenství a aromaterapie

V době očekávání miminka se pro nastávající maminku mění svět, její dosavadní život. Pro mnohé maminky se život otočí „naruby“. Nechci, aby to vyznělo nevhodně, ale těhotenství je pro organismus ženy veliký zvrat, obrat. Myslím tím hormonální změny, tělesné změny, psychické změny.

Zkušenosti a rady: Měsíček lékařský – Calendula officinalis

Měsíček patří k nejznámějším a nejúspěšnějším drogám. Příznivě působí na činnost jater, žlučníku, žaludku a dvanácterníku. Používá se i při léčbě astmatu, kašle, bušení srdce, upravuje menstruaci, hojí vnitřní i venkovní záněty. Zlepšuje práci srdce při mírném snížení krevního tlaku.

Hadkovske zamyšlení

Jak to bylo...

Poradna

Koutek pro maminky: Pro maminky

V našem Baby clubu Nekky ve Zlíně, pořádáme nejen kurzy plavání a cvičení, ale i kurzy pro budoucí maminky. Kurz Péče o dítě je zaměřen především na praktickou ukázku, jak zvládat slasti a strasti spojené s každodenním režimem. Maminky si vyzkouší zvedání, nošení, polohování miminka, základy první pomoci.

Kurzy: Račí údolí v Rychlebských horách – Jeseníky

Již třetím rokem pro vás připravujeme kurzy aromaterapie v malebném prostředí magických Rychlebských hor v Račím údolí u Javorníku.

Aromafauna: Aromaterapie jako základ zdraví zvířat

O Aromafauně jsem se poprvé dozvěděla v katalogu Karla Hadka, kde byly prezentovány nové přípravky AromaFauna pro zvířata. Již delší dobu jsem hledala pro svou prodejnu chovatelských potřeb přípravky, které by splňovaly veškeré nároky na složení, funkčnost a zároveň cenu.

AromaFauna: Děkuji...

Milá Míšo, již čtvrtým rokem pracuji s úžasnou a pro mě jedinou kosmetikou pro naše zvířecí mazlíčky, s kosmetikou AROMAFAUNA.