Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 01/2014

Novinka: PLANT-PROTECTOR

Rád bych Vám představil výjimečný přípravek. Jedná se o pomocný prostředek PLANT-PROTECTOR, který je určen pro zvýšení odolnosti a obranyschopnosti rostlin vůči škůdcům. V přípravku jsou obsaženy pokrutiny (výlisky) z lisování neemového oleje (použitého v přípravku INSECT-STOP a FUNGHI-STOP), obsahující v menším množství tytéž biologicky aktivní látky jako olej. Výhodou je ten fakt, že při zapravení pokrutin do pěstebního média (hlína, rašelina, kokos) se tyto aktivní látky uvolňují, jsou společně s vodou nasávány kořeny a rozváděny do celého rostlinného těla. V buňce se látky uloží do vakuol, a vytvoří tak přirozenou ochranu převážně proti savým škůdcům (mšice, třásněnky, molice, svilušky, puklice, štítenky), proti půdním škůdcům škůdcům (háďátka řepná a bramborová) a proti některým žravým škůdcům (především mladším vývojovým stupňům housenek). Neemové pokrutiny mají schopnost ozdravovat půdní mikroflóru od patogenních mikroorganismů, pomáhat rostlinám lépe získávat živiny a zvyšovat odolnost rostlin proti suchu. Zároveň také pokrutiny obsahují minerální látky a základní živiny rostlin – dusík, fosfor a draslík, které zajistí zlepšení zdravotního stavu rostliny.

Rostliny je proto vhodné vysévat nebo sázet do již namíchaného substrátu s přípravkem PLANT-PROTECTOR. Účinnou ochranu zajišťuje zhruba 4 až 8 týdnů (podle intenzity růstu rostliny).

Dávkování v květníku: na 1 litr substrátu 5 - 15 g přípravku; dávkování do země: 10 - 50 g pod rostlinu.

Přípravek je možné používat pro široké spektrum rostlin – pokojové, okrasné, skleníkové rostliny – rajčata, okurky, papriky, melouny, kedlubny, saláty; venkovní rostliny – jahodníky, maliníky, hrách, fazole. PLANT-PROTECTOR se velmi dobře kombinuje s postřiky INSECT-STOP a FUNGHI-STOP, které zaručují doplňující ochranu po skončení účinnosti PLANT-PROTECTORU.

Díky PLANT-PROTECTORU budou vaše rostliny chráněné již od vysetí, a nebudete tak muset v prvních měsících růstu používat ochranné postřiky proti škůdcům.

 

Mšice broskvoňová

Tento škůdce je velmi široký polyfág, vyskytuje se na několika desítkách kulturních i plevelných rostlin. Největší škody způsobuje přenosem viróz na bramborách nebo řepě.

Dospělci této mšice jsou 1,5 - 2,5 mm velcí, tělo je protáhlé, oválně vejčité. Na hlavě jsou nápadné mohutné čelní hrbolky, z nichž vyrůstají tykadla. Dospělci mohou být okřídlení i bezkřídlí. Zbarvení je dosti variabilní – zelené s odstíny žlutavé a světle hnědočervené. Okřídlení jedinci mají leskle černou hlavu a hruď a velkou černou skvrnu na hřbetní části zadečku. Zbarvení se přizpůsobuje hostitelské rostlině.

Samička na podzim klade 5 - 10 vajíček (převážně na peckoviny), která přezimují. Mšice broskvoňová však může přezimovat i jako dospělec. Samičky krátkodobě snášejí i -12 °C, a proto mohou v mírných zimách nebo ve sklenících přezimovat. Brzy na jaře se z vajíček líhnou bezkřídlé samice zakladatelky. Mšice se dále až do podzimu množí živorodě a partenogeneticky.

Sáním mšice způsobuje deformaci, žloutnutí listů a výhonů. Přenáší přes 20 známých rostlinných viróz – mozaika a kadeřavost brambor, svinutka brambor, žloutenka řepy a mnoho dalších.

 

Mšice – kyjatka hrachová

Poškozuje hrách, bob, lupinu a další luskoviny, z pícnin sajena jeteli a vojtěšce, avšak nepohrdne ani zeleninou na vaší zahrádce.

Dospělci i larvy škodí sáním ve velkých koloniích na vrcholcích rostlin, listech, výhonech a květenstvích od května do konce září. Posátá pletiva se deformují a žloutnou, květy a plody opadávají. Rychle se množí, podle průběhu počasí má tato mšice 15 - 20 generací do roka. Během vegetačního období se rozmnožuje živorodě. Malá černá vajíčka jsou kladena na podzim na víceleté vikvovité rostliny. Vajíčka přezimují. Škodí hlavně na semenných porostech. Přenáší četné virózy – na hrachu zejména výrůstkovou mozaiku hrachu a obecnou mozaiku hrachu.

 

Sviluška chmelová

Dospělci tohoto významného fytofágního roztoče jsou 0,4 - 0,6 mm velcí, samičky jsou široce vejčité, samci jsou menší a štíhlejší. Zbarvení je zelené, šedozelené se dvěma tmavými skvrnami na zadečku. Přezimující samice mají oranžovou nebo červenou barvu. V přírodě přezimuje pouze samička, ve skleníku při vhodných teplotních podmínkách vývoj svilušky probíhá celý rok bez přezimování. Všechna vývojová stadia včetně dospělců škodí sáním na spodní straně listů. Na spodní stranu listů klade samička také vajíčka. Na listech se nejdříve objevují světle zelené až žlutavé skvrnky, které později splývají. Listy postupně dostávají bělavou barvu, zasychají a při silném poškození úplně usychají. Silně napadené rostliny jsou opředeny pavučinkou, po které se rychle pohybují hladové svilušky. Počet generací je velmi závislý na teplotě, ve venkovních podmínkách bývá během vegetace 7 - 9 generací.

 

Bc. Michael Švorc
odborný asistent, 1. Aromaterapeutická KH jako
svorc@karelhadek.eu / svorc@aromaflora.eu

Úvodní slovo Karla Hadka

Hned druhý den po Mikuláši se pro mě počasí podstatně zlepšilo. Štědrý večer + 22 °C, Silvestr + 23 °C, samozřejmě, že ve stínu, modrá obloha bez mráčku, jen ten vítr občas pozlobil. Nic však nebránilo tomu, abych v závětří vystavoval tělo sluníčku v naději, že za odměnu vyrobí dostatek vitamínu D čili serotoninu. Hnědnoucí pokožka jistě také není k zahození. Občasné nutné zchlazení nabízela zhruba 22 °C „chladná“ voda Rudého moře.

Novinky: Šalvěj muškátová

Hned v úvodu bych rád uvedl, že občas se můžeme dočíst, že šalvějový olej (Salvia officinalis) a olej muškátové šalvěje (Salvia sclarea) jsou si podobné. Jako u většiny konstatování, je to otázka úhlu pohledu. A tak pro začátek budu souhlasit. Ano, oba oleje jsou si podobné. Oba mají v názvu slovo šalvěj a oba jsou tekuté… Tím ale ona „podobnost“ končí. Zásadní rozdíl bude zřejmý, pokud se podíváme na složení obou olejů.

Novinky: Nosní aplikátor

Na žádost našich zákazníků zařazujeme do prodeje nosní aplikátor.

Novinky: Příjemná změna pro maminky a jejich ratolesti

Počínaje tímto vydáním časopisu je nachystaná změna pro všechny maminky. Díky Vašim postřehům, nápadům a dotazům jsme se rozhodli nepatrně zamíchat obsahem Vaší oblíbené BABY SADY, kód 2729.

Novinka: PLANT-PROTECTOR

Rád bych Vám představil výjimečný přípravek. Jedná se o pomocný prostředek PLANT-PROTECTOR, který je určen pro zvýšení odolnosti a obranyschopnosti rostlin vůči škůdcům.

Novinky: Monika Mannová – distribútor AKH a Aromafauna v SR

Svojim povolaním som reportérka, televízna moderátorka, autorka a dramaturgička programov. Vyštudovala som žurnalistiku. Pracovala som ako investigatívna reportérka, spravodajkyňa i moderátorka vo veľkých i menších televíziách. Vytvorila som niekoľko dokumentov. Animujem a kreslím.

Novinky: Karel Hadek v Rusku

Jméno Karla Hadka v Rusku poprvé zaznělo už před 15 lety. V té době se zájem o aromaterapii začínal teprve probouzet. Objevili se podnikatelé, kteří začali kupovat preparáty Karla Hadka v Čechách a dováželi je do Ruska, aby uspokojili potřeby nadšenců pro přírodní kosmetiku.

Slovo odborníka: Zimní svědivost

V chladné části roku se vždy množí dotazy týkající se zvýšené svědivosti pokožky a možnosti se této nepříjemnosti zbavit.

Slovo odborníka: Jak se zbavit vaginálních mykóz jednou provždy

Kdybych si směla k péči o tělo vybrat jen jeden jediný kosmetický výrobek, jsem si jistá, že by to byl intimní mycí olej HY-INTIMA.

Slovo odborníka: Chvála levanduli – éterický zázrak nejen na popáleniny

V poslední době mám ráda vůni levandule, a tak jsem si ji koupila do „domácí lékárničky“, jak už nám na kurzu aromaterapie před lety radil Karel Hadek. Netrvalo dlouho, a našla svoje uplatnění.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

před 14 dny jsem nechala na dermatologii dceři diagnostikovat molusky a většinu z nich ihned také "seškrábnout". Bolestivý zákrok a následné komplikované hojení ale byly úplně zbytečné. Bohužel dcerka, lékařka ani já jsme totiž nepostřehly všechny molusky, až doma jsme objevily další a představa druhého „krvavého masakru” mě přiměla pátrat a dopátrat se Vašeho výrobku.

Zkušenosti a rady: Z krásného výletu

Přišla zima, za oknem jsou bílé třpytící se závěje, mráz barví tváře do červena a doma panuje hřejivé aroma zázvorového čaje. Za zimních večerů je velmi příjemné si zavzpomínat na dobrodružství.

Zkušenosti a rady: Fotodokumentace

To snad není možné?! Jak rychle to zabralo a to zlepšení! Musím napsat panu Hadkovi a poděkovat mu. Ale jak dokázat, že preparát viditelně pomohl a podělit se (co nejlépe) o svou zkušeností s ostatními?

Zkušenosti a rady: Krásné vlasy bez šampónu

Ty máš tak krásné vlasy. Tak tuhle větu slýchám v poslední době velmi často. Důvodů to může mít víc, od složení stravy, přes dědičné dispozice, po kvalitní péči a nůžky mojí skvělé kadeřnice. Jsem ale přesvědčena, že nemalou roli hraje také pravidelné používání mycího oleje na vlasy.

Zkušenosti a rady: Vánoční dárek

Dobrý den, před Vánocemi jsem spolu s vyřízenou objednávkou dostala od Vás dárek – CITRONOVOU pleťovou vodu. Nejprve jsem netušila, jaké by pro mě mohlo být její využití, ale ten den mě zrovna v práci dost bolely křečové žíly a neměla jsem už nic, čím bych je ošetřila, a tak z „nouze” jsem vyzkoušela tu citronovou vodu a byla velice mile překvapena – ne sice velkým, ale přece jen stahujícím účinkem.

Zkušenosti a rady: Na kožní problémy Sheaderm a Desinfi

Mám dobrou zprávu a naději pro ty, kteří mají kožní problém, jako jsem měla já.

Zkušenosti a rady: Těhotenství a aromaterapie

V době očekávání miminka se pro nastávající maminku mění svět, její dosavadní život. Pro mnohé maminky se život otočí „naruby“. Nechci, aby to vyznělo nevhodně, ale těhotenství je pro organismus ženy veliký zvrat, obrat. Myslím tím hormonální změny, tělesné změny, psychické změny.

Zkušenosti a rady: Měsíček lékařský – Calendula officinalis

Měsíček patří k nejznámějším a nejúspěšnějším drogám. Příznivě působí na činnost jater, žlučníku, žaludku a dvanácterníku. Používá se i při léčbě astmatu, kašle, bušení srdce, upravuje menstruaci, hojí vnitřní i venkovní záněty. Zlepšuje práci srdce při mírném snížení krevního tlaku.

Hadkovske zamyšlení

Jak to bylo...

Poradna

Koutek pro maminky: Pro maminky

V našem Baby clubu Nekky ve Zlíně, pořádáme nejen kurzy plavání a cvičení, ale i kurzy pro budoucí maminky. Kurz Péče o dítě je zaměřen především na praktickou ukázku, jak zvládat slasti a strasti spojené s každodenním režimem. Maminky si vyzkouší zvedání, nošení, polohování miminka, základy první pomoci.

Kurzy: Račí údolí v Rychlebských horách – Jeseníky

Již třetím rokem pro vás připravujeme kurzy aromaterapie v malebném prostředí magických Rychlebských hor v Račím údolí u Javorníku.

Aromafauna: Aromaterapie jako základ zdraví zvířat

O Aromafauně jsem se poprvé dozvěděla v katalogu Karla Hadka, kde byly prezentovány nové přípravky AromaFauna pro zvířata. Již delší dobu jsem hledala pro svou prodejnu chovatelských potřeb přípravky, které by splňovaly veškeré nároky na složení, funkčnost a zároveň cenu.

AromaFauna: Děkuji...

Milá Míšo, již čtvrtým rokem pracuji s úžasnou a pro mě jedinou kosmetikou pro naše zvířecí mazlíčky, s kosmetikou AROMAFAUNA.