Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 3/2015

Přivoňme si k životu! Aneb aromaterapie trochu jinak…

 

Čich je prvotní směrovka našeho života! Rozhlédněme se kolem sebe… Voní nám partner? Práce? Voníme sami sobě? Voní nám život?

 

Dokonalost života na Zemi je prostě dokonalá! Každý živočich TO zná. Vůni maminky pozná každé mláďátko. Vůně dobrého jídla je pro nás magnet pro výživu těla, vůně jara je nový začátek mnoha nových příležitostí. Jít rovnou za nosem je bezpečné… Vůně „živých“ rostlin nebo čistých esencí z nich je v mnohém světelnou tabulí na křižovatkách našich dní.

 

Že bylinky dokážou zázraky pro naše zdraví, je známé. A proč ještě k tomu ta vůně? Všechny rostliny, byliny, či její části mají svá poslání – kořeny, stonek, kmen, míza, lístky, květy, plody, semena… I z nich se dá vyzískat „voňavá esence“, která pro nás odkrývá mnohá skrytá tajemství… Vše v přírodě má svůj účel, vše je boží zpráva či poslání. Každá živá vůně, její pro nás vůně či ne‑vůně, vypráví svůj příběh. Ve svém nitru máme uloženo množství vzpomínek. Přijdete někam, nadechnete se a… Zastaví vás ten pocit… Co to…? Co mi to připomíná…? Odkud to znám…? Kde už jsem tu vůni potkal nebo potkala…?

 

Pokud vnímáme VŮNI, je to vzpomínka příjemná, radostná, nebolavá. Pokud v nás vyvolá SMRAD, tedy nevoní, připomíná bolest, zranění, nebezpečí… Mnohdy stejná vůně vyvolá jiný pocit. Jiná emoční vzpomínka, jiný zápis. Talent vůní v mnoha siličnatých rostlinách nám pomáhá rozpomínat se, přijímat, odpouštět a uzdravovat. Probouzí se vzpomínky, které volají po našem novém pohledu, pochopení a uvědomění. Esenciální oleje uzdravují. V masážích, koupelích, krémech, zábalech nebo při inhalacích posilují a vyrovnávají naše tělo i psychiku.

 

Jejich vůně jde ještě dál… za naše fyzické tělo. Naše emoční vzpomínky a zápisy nás mnohdy provází tak pevně, že občas zapomeneme na ty nejpřirozenější pocity… Jak voní bezpečí? Jak DOMOV? Svoboda? Víra? Důvěra? Sebevědomí? Odvaha? Nebo dokonce vůně uzdraveného vztahu k ženství, dětství, k mamince, tatínkovi…, nebo dokonce k Bohu? Zdravá vůně života a všeho, co nám životní scénář přináší, je PŘIJETÍ. Míra „voní‑nevoní“ je mírou našeho přijetí, nebo odporu dané situace. Proto při novém vnímání vůní nalézáme nejen skryté odpovědi, ale dokonce i nevyřčené otázky. Každá esence má pro nás svůj příběh a její vůně má své talenty, své téma, svůj způsob rozpomínání… Naučme se „nově“ si přivonět…,tedy rozpomenout se na plný stav zdraví a přijetí.

 

Neexistuje jednotný návod ani šablony. Existují však jisté principy, podle kterých můžeme k vůním přistupovat. Symboly, příběhy, vize, obrazy, přátelství s přírodou… lze zahlédnout i prožít, že vše už je hotové, není co hledat. Příroda s klidným úsměvem a tichou melodií v nitru voní a ví své.

 

Sylvie Králová

www.kralovskaoaza.cz

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Otázku, co je to aromaterapie, dostávám od začátku, kdy jsem se jí začal zajímat. Na samém počátku byla odpověď zcela jednoduchá. Někde jsem si přečetl, že je to léčení vůněmi, a tak jsem onu frázi i jistou dobu papouškoval. Čistě teoreticky by se význam tohoto slova mohl takto vysvětlovat.

Novinky: Kurz AROMATERAPIE V PRAXI, co si pod tím představit?

Vážené kolegyně a kolegové aromaterapeuti, protože se často ptáte, co dalšího ze světa aromaterapie se můžete dozvědět na kurzu Aromaterapie v praxi, připravili jsme pro Vás krátký náhled tohoto kurzu.

Slovo odborníka: Meduňkové oleje

Jak již sám název článku napovídá, jedná se o množné číslo. Aby to čtenář měl trochu jednodušší, hned v úvodu uvedu, že pojednání bude o dvou meduňkových olejích. Byť ono se vlastně vůbec nejedná o dva meduňkové oleje, ale o jeden „pravý“, jednodruhový meduňkový, latinské označení Melissa officinalis.

Slovo odborníka: Bambucké léto

Jak již sám titulek napovídá, pojednání bude o bambuckém másle a letošním horkém létu. Pro ty, kdož se zajímají o nabídku preparátů s logem KH, jistě není žádným tajemstvím, že bambucké máslo je nejen vynikající, ale i relativně levná surovina. Zajímavé je pro kosmetiku hlavně svým složením.

Slovo odborníka: Emulgátory

Tento článek má vlastně svůj původ v poradně. Přesto, že firemní poradna slouží výhradně kosmetickému a zdravotnímu poradenství, nezřídka se stává, že přichází i dotazy, z nichž je zřejmé, že tázající si poradnu plete se vzdělávacím zařízením.

Slovo Odborníka: Přírodní kosmetika?

Jak všeobecně známo, různých kosmetik máme „nepřeberné množství“. Začal bych asi přírodní a pokračoval přes biokosmetiku k léčebné kosmetice, následně komerční, hypoalergenní.

Posezónní ošetřování pokožky

Letošní doslova tropické léto příležitostmi k pobytu v přírodě rozhodně nešetřilo. Sluníčko často nejen hřálo, ale doslova peklo.

Rafinované dotazy

Na nedostatek dotazů do poradny si rozhodně stěžovat nemohu. Nutno konstatovat, že jsou velice různé. Bez sebemenšího nároku na úplnost bych je dělil na seriózní a věcné, křišťálovo‑koulové, vzdělávací a rafinované.

Meridiánové masáže a aromaterapie: ELEMENT KOV

Element Kov navazuje v Pentagramu dle čínské medicíny na element Země. Vztahuje se k období podzimu a je spojen s nastolením řádu, vyhraněností. Kov, který je obsažen v hornině, je podporován energií předcházející pozdně letní Země. Kov bude podporovat svou energií následující zimní element Vodu. Tak je to dáno Pentagramem, tzn. spojením všech pěti elementů do jednoho celku.

Zpívali a tančili jsme s ORANGE SANITOLEM

V červnu se v Seči u Chrudimi konal 3. ročník Festivalu rozličné hudby SEČ CAMP FEST. Pořádají ho naši kamarádi a kolegové ze spřáteleného salonu Jirka s Hankou, kteří kromě toho, že jsou výborní hudebníci, jsou i výborní maséři.

Hadka prostě baštíme I.

Již mnohokrát se v jednotlivých Aromkách objevily i netradiční způsoby užívání preparátů Aromaterapie Karel Hadek.

Zkušenosti a rady: Sluneční alergie?

Letos v červnu jsem byla na dovolené v Tunisu a užívala jsem si sluníčka, moře a všeho, co se tam nabízelo.

Přivoňme si k životu! Aneb aromaterapie trochu jinak…

Čich je prvotní směrovka našeho života! Rozhlédněme se kolem sebe… Voní nám partner? Práce? Voníme sami sobě? Voní nám život?

Růže damascénská – Rosa damascena „Královna květin“

Symbol čisté lásky a důvěry, podporuje a uzdravuje nejhlubší roviny ženství, esence ŽENY KRÁLOVNY.

Koutek pro maminky: Festival Mateřství v Klatovech

Ku příležitosti Dne mateřství, který se slaví 2. neděli v květnu, proběhl 10. května 2015 v Klatovech v rodinném centru Beruška další ročník Festivalu mateřství.

AromaFlora: Ošetřování brambor na uskladnění

Blíží se čas sklízení a uskladňování vypěstovaných plodin, a tak by možná bylo dobré si říct něco o uskladňování brambor.

Na vlnách AromaFauny a AromaFlory

V květnu jsem se zúčastnila jednodenního kurzu AromaFauny v Pardubicích. Hlavní náplní kurzu bylo seznámení s veterinárními aromaterapeutickými výrobky pro zvířata. Názornou ukázku mytí těmito výrobky provedla na pejscích Shih‑tzu zkušená majitelka psího salónu paní Daniela Čermáková. Kurz samotný vedla paní Michaela Švorcová.

FAUNA DESINF – vynikající na hot‑spot

Hot‑spot je akutní mokvavý zánět kůže. Vzniká během několika hodin jako důsledek intenzivního svědění a následného drbání nebo okusování.

MULTIFUNKČNÍ BALZÁM

… je opravdu multifunkční. Prioritně byl vytvořen na ošetřování svědivé šupinkovité pokožky u našich zvířecích kamarádů. Během používání se osvědčil na ošetřování jizev, drobných poranění i zánětlivých procesů.