Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 3/2015

Slovo Odborníka: Přírodní kosmetika?

Jak všeobecně známo, různých kosmetik máme „nepřeberné množství“. Začal bych asi přírodní a pokračoval přes biokosmetiku k léčebné kosmetice, následně komerční, hypoalergenní.

Na internetu jsem dokonce objevil i „opravdu přírodní kosmetiku“, dále „ekokosmetiku“, „dermokosmetiku“, „energetickou“ kosmetiku. V tomto zajímavém seznamu nelze neuvést ani „čerstvou přírodní kosmetiku“, kde její výrobce z rozmařilosti, asi jako důkaz čerstvosti, prezentuje obsah zlata, ale z vrozené skromnosti klientovi na internetu ve složení výrobku neuvádí chemikálie definované jako konzervační látky, byť mu tuto povinnost ukládá zákon. Tuto „maličkost“ může pozorný zákazník zcela čerstvě objevit jako povinnou informaci až po zakoupení jejich výrobku. Abych neblbnul hlavu sám sobě, pro jistotu jsem další objevitelskou činnost vzdal. Přiznávám, mám z toho v hlavě zmatek, byť selský rozum boduje. Cosi mi napovídá, že kosmetiky mohou být výhradně jenom dvě. Tedy dobrá (doporučuji používat) a mizerná (doporučuji vyhnout se jí velkým obloukem). Nemohu se zbavit dojmu, hlavně pokud mě „pokouše“ reklama, či se podívám na složení některých kosmetických výrobků, že jsou vyráběny nikoli na pěstování pokožky, ale výhradně za účelem zpeněžení. Co na aplikaci některých „také kosmetických výrobků“, či doslova „antikosmetiky“ říká pokožka, je jejich výrobcům nejspíše absolutně jedno. Důvod, proč tvrdím, že kosmetiky mohou být pouze dvě, spočívá v pokožce samotné. Pokožka není nic jiného než jeden z tělesných orgánů. Jako tělesný orgán má pokožka každého člověka jak svoje funkce, tak i nároky. Teprve pokud je nejen pochopíme, ale i následně respektujeme, můžeme mluvit o pěstování pokožky.

Občas, když komunikuji s klienty, slyším chválu na naši „přírodní kosmetiku“. Vždy upozorňuji, že nevím, co si mám se slůvkem „přírodní“ počít. Asi i proto ji označuji jako aromaterapeutickou, byť tím jen dávám najevo, že jako účinné látky slouží nikoli „přírodní éterické oleje“ (něco takového neexistuje), ale éterické oleje z kvalitních přírodních surovin, dobře a odborně technologicky zpracované a následně i analyticky hodnocené. Ani suroviny na výrobu aromaterapeutických preparátů s logem KH nejsou „přírodního původu“. Olivový olej nám fakt nekape z olivovníků do připravených nádob, ale vyrábí se lisováním z nasbíraných oliv. Jsou ale i výrobci, kteří vyrábí i (nejen) olivový olej lisováním za tepla, či dokonce chemickou extrakcí.

Taktéž bambucké máslo není přímým přírodním produktem bambuckých krav, ale získává se zpracovatelskou

technologií ze semen stromu s prozaickým českým názvem máslovník africký, latinsky Vitellaria paradoxa či Butyrospermum parkii. A takto bych mohl pokračovat od jedné suroviny k té následující. Jako přírodní kosmetiku já osobně akceptuji pramenitou vodu, mohla by to být i jílovitá zemina odkrytá někde u cihelny, která by se nechala použít např. jako pleťová maska. Při dobré snaze by se možná ještě nechalo najít něco, co bych byl ochoten jako přírodní kosmetiku označit. Zůstaňme však u surovin v kosmetice používaných, jejichž původ je sice v přírodě, ale jejich použití je vázáno na další technologické zpracování. Tento článek vlastně vzniká na základě výtky paní Marcely J., která si mně v mailu stěžovala, že krém BODYEM NEUTRAL, který jsme ji zaslali, je poněkud žlutější, než byl ten předešlý, a již dříve se jí zdálo, že Zubní olej mívá jinou hustotu. Dotaz zněl, zda měníme recepturu, či je to nedůslednost výroby. Jen tak mimochodem mě napadlo, zda si paní Marcela občas stěžuje v supermarketu, že jednou je mrkev oranžovější a jindy světlejší, případně, že brambory mají různou velikost, formu a dokonce i chuť. Že by zde hrála roli nedůslednost sklizně? Nikoli bohužel, ale díky Bohu příroda nezná standardy. A tak je naprosto přirozené, že rostliny na dané podmínky v době vegetace reagují po svém. U mnoha rostlin to může být různou sytostí zabarvení, u rostlinných olejů kolísání poměru mastných kyselin, jakož i u éterických olejů poměrem jednotlivých složek. Na tuto skutečnost jako výrobce nemáme nejmenší vliv! Pokud používáme takovéto složky, které byly vyzískány z rostlin šetrnou technologií, pak se nelze divit, že se jednotlivé partie mohou mírně lišit v sytosti zabarvení, jindy to může být hustota oleje, případně i mírně odlišná vůně éterického oleje.

Jako konkrétní příklad bych uvedl slunečnicový olej. V katalogu uvádíme (průměrné) složení 70% kyseliny linolové a 18% kyseliny olejové. Ve skutečnosti se pak jednotlivé partie mohou značně odlišovat, takže analytický certifikát může potvrdit u jedné partie 75% KL a 13% KO (relativně řídký olej). Další partie pak může mít 65% KL a 23% KO, čímž získáme podstatně hustší olej než v prvním případě. Pokud bychom olej jedna a dvě použili na výrobu dvou krémů ze slunečnicového oleje, pak při pokojové teplotě kolem 23 °C budou vykazovat jak jinou konzistenci, tak i roztíratelnost. Samozřejmě, ne jinak je tomu i se zabarvením oleje a pochopitelně i dalších používaných složek, jež mají svůj původ v přírodě a byly šetrně zpracovány, tedy ani jejich složení, ani barevnost nebyly pozměněny. Pokud tedy někdo chce používat nikoli přírodní kosmetiku, ale kosmetiku ze šetrně vyrobených surovin přírodního původu, pak nezbývá než se smířit s tím, že nikdy nekoupíte dva naprosto stejné preparáty, ze dvou různých výrobních šarží. Někdy je rozdíl tak malý, že si jej prostě použivatel všimnout ani nemůže, jindy naopak může být pozorovatelný. Receptury se, garantuji, nemění. Nedůslednost při výrobě naprosto nepřipadá v úvahu jak díky odbornosti personálu laboratoře a dodržování předepsané technologie výroby, tak i několikastupňové kontrole.

Je to příroda, kdo si prostě poroučet nedá. A nutno podotknout, že je to jen a jen dobře. Stačí se porozhlédnout kolem sebe a hned narazíme na obor, kde se bez standardizace neobejde snad nic. Tento obor se nazývá farmacie. A tak standardizují a standardizují na straně jedné, výsledkem na straně druhé je rezistence a multirezistence různých mikroorganizmů na výsledky jejich standardizace. Jako příklad bych mohl zmínit všeobecně známý problém antibiotik. Trochu „blíže“ kosmetice pak třeba to, co oni nazývají léky na plísně nohou. Nějakou chvíli to funguje, po pár letech vzniká u plísní rezistence na jejich standardizované výrobky. Fakt, že příroda nezná standardy, je tedy obrovskou výhodou i zárukou, že právě ony malé změny, ona nestandardnost, která se někomu může nelíbit, či jen nechápe souvislosti, je zárukou Je to příroda, kdo si prostě poroučet nedá. A nutno podotknout, že je to jen a jen dobře. Stačí se porozhlédnout kolem sebe a hned narazíme na obor, kde se bez standardizace neobejde snad nic. Tento obor se nazývá farmacie. A tak standardizují a standardizují na straně jedné, výsledkem na straně druhé je rezistence a multirezistence různých mikroorganizmů na výsledky jejich standardizace. Jako příklad bych mohl zmínit všeobecně známý problém antibiotik. Trochu „blíže“ kosmetice pak třeba to, co oni nazývají léky na plísně nohou. Nějakou chvíli to funguje, po pár letech vzniká u plísní rezistence na jejich standardizované výrobky. Fakt, že příroda nezná standardy, je tedy obrovskou výhodou i zárukou, že právě ony malé změny, ona nestandardnost, která se někomu může nelíbit, či jen nechápe souvislosti, je zárukou

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Otázku, co je to aromaterapie, dostávám od začátku, kdy jsem se jí začal zajímat. Na samém počátku byla odpověď zcela jednoduchá. Někde jsem si přečetl, že je to léčení vůněmi, a tak jsem onu frázi i jistou dobu papouškoval. Čistě teoreticky by se význam tohoto slova mohl takto vysvětlovat.

Novinky: Kurz AROMATERAPIE V PRAXI, co si pod tím představit?

Vážené kolegyně a kolegové aromaterapeuti, protože se často ptáte, co dalšího ze světa aromaterapie se můžete dozvědět na kurzu Aromaterapie v praxi, připravili jsme pro Vás krátký náhled tohoto kurzu.

Slovo odborníka: Meduňkové oleje

Jak již sám název článku napovídá, jedná se o množné číslo. Aby to čtenář měl trochu jednodušší, hned v úvodu uvedu, že pojednání bude o dvou meduňkových olejích. Byť ono se vlastně vůbec nejedná o dva meduňkové oleje, ale o jeden „pravý“, jednodruhový meduňkový, latinské označení Melissa officinalis.

Slovo odborníka: Bambucké léto

Jak již sám titulek napovídá, pojednání bude o bambuckém másle a letošním horkém létu. Pro ty, kdož se zajímají o nabídku preparátů s logem KH, jistě není žádným tajemstvím, že bambucké máslo je nejen vynikající, ale i relativně levná surovina. Zajímavé je pro kosmetiku hlavně svým složením.

Slovo odborníka: Emulgátory

Tento článek má vlastně svůj původ v poradně. Přesto, že firemní poradna slouží výhradně kosmetickému a zdravotnímu poradenství, nezřídka se stává, že přichází i dotazy, z nichž je zřejmé, že tázající si poradnu plete se vzdělávacím zařízením.

Slovo Odborníka: Přírodní kosmetika?

Jak všeobecně známo, různých kosmetik máme „nepřeberné množství“. Začal bych asi přírodní a pokračoval přes biokosmetiku k léčebné kosmetice, následně komerční, hypoalergenní.

Posezónní ošetřování pokožky

Letošní doslova tropické léto příležitostmi k pobytu v přírodě rozhodně nešetřilo. Sluníčko často nejen hřálo, ale doslova peklo.

Rafinované dotazy

Na nedostatek dotazů do poradny si rozhodně stěžovat nemohu. Nutno konstatovat, že jsou velice různé. Bez sebemenšího nároku na úplnost bych je dělil na seriózní a věcné, křišťálovo‑koulové, vzdělávací a rafinované.

Meridiánové masáže a aromaterapie: ELEMENT KOV

Element Kov navazuje v Pentagramu dle čínské medicíny na element Země. Vztahuje se k období podzimu a je spojen s nastolením řádu, vyhraněností. Kov, který je obsažen v hornině, je podporován energií předcházející pozdně letní Země. Kov bude podporovat svou energií následující zimní element Vodu. Tak je to dáno Pentagramem, tzn. spojením všech pěti elementů do jednoho celku.

Zpívali a tančili jsme s ORANGE SANITOLEM

V červnu se v Seči u Chrudimi konal 3. ročník Festivalu rozličné hudby SEČ CAMP FEST. Pořádají ho naši kamarádi a kolegové ze spřáteleného salonu Jirka s Hankou, kteří kromě toho, že jsou výborní hudebníci, jsou i výborní maséři.

Hadka prostě baštíme I.

Již mnohokrát se v jednotlivých Aromkách objevily i netradiční způsoby užívání preparátů Aromaterapie Karel Hadek.

Zkušenosti a rady: Sluneční alergie?

Letos v červnu jsem byla na dovolené v Tunisu a užívala jsem si sluníčka, moře a všeho, co se tam nabízelo.

Přivoňme si k životu! Aneb aromaterapie trochu jinak…

Čich je prvotní směrovka našeho života! Rozhlédněme se kolem sebe… Voní nám partner? Práce? Voníme sami sobě? Voní nám život?

Růže damascénská – Rosa damascena „Královna květin“

Symbol čisté lásky a důvěry, podporuje a uzdravuje nejhlubší roviny ženství, esence ŽENY KRÁLOVNY.

Koutek pro maminky: Festival Mateřství v Klatovech

Ku příležitosti Dne mateřství, který se slaví 2. neděli v květnu, proběhl 10. května 2015 v Klatovech v rodinném centru Beruška další ročník Festivalu mateřství.

AromaFlora: Ošetřování brambor na uskladnění

Blíží se čas sklízení a uskladňování vypěstovaných plodin, a tak by možná bylo dobré si říct něco o uskladňování brambor.

Na vlnách AromaFauny a AromaFlory

V květnu jsem se zúčastnila jednodenního kurzu AromaFauny v Pardubicích. Hlavní náplní kurzu bylo seznámení s veterinárními aromaterapeutickými výrobky pro zvířata. Názornou ukázku mytí těmito výrobky provedla na pejscích Shih‑tzu zkušená majitelka psího salónu paní Daniela Čermáková. Kurz samotný vedla paní Michaela Švorcová.

FAUNA DESINF – vynikající na hot‑spot

Hot‑spot je akutní mokvavý zánět kůže. Vzniká během několika hodin jako důsledek intenzivního svědění a následného drbání nebo okusování.

MULTIFUNKČNÍ BALZÁM

… je opravdu multifunkční. Prioritně byl vytvořen na ošetřování svědivé šupinkovité pokožky u našich zvířecích kamarádů. Během používání se osvědčil na ošetřování jizev, drobných poranění i zánětlivých procesů.