Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 3/2015

Slovo odborníka: Meduňkové oleje

 

Jak již sám název článku napovídá, jedná se o množné číslo. Aby to čtenář měl trochu jednodušší, hned v úvodu uvedu, že pojednání bude o dvou meduňkových olejích. Byť ono se vlastně vůbec nejedná o dva meduňkové oleje, ale o jeden „pravý“, jednodruhový meduňkový, latinské označení Melissa officinalis.

 

Tento olej se vyrábí parní destilací výhradně z meduňky lékařské, kterou mnozí pěstují na svých zahrádkách. Meduňka obsahuje pachově aktivní složky, bohužel ve velice malém množství. Obsah je zhruba od 0,05 do 0,2 %. Nelze se proto divit, že výsledný produkt, tedy meduňkový olej, je velice drahý. Jako lahůdku bych uvedl, že na výrobu 1 litru meduňkového oleje je třeba až kolem 5 tun meduňky! Hlavní obsahové složky meduňkového éterického oleje jsou citral, citronelal, citronelol, geraniol a linalol. I zde nutno konstatovat, že složení meduňkového éterického oleje je značně závislé na mnoha faktorech, jako je např. místo původu, tamní klimatické podmínky, doba sklizně apod.

 

Máme zde i druhý meduňkový olej. Byť není „pravý“, jako levý ho rozhodně označovat nebudu. V tomto případě se jedná o dvoudruhový olej. Jeho běžné označení na trhu je také „meduňkový olej“, případně meduňkový indicum (indický). Je vyráběn ze směsi meduňky a citronové trávy. Označení v latině pak je Cymbopogon citratus + Melissa officinalis. Do destilační kolony se k destilaci oleje vloží polovina objemu meduňky, druhou polovinou je citronová tráva. Na vstupu tedy jsou suroviny v poměru 1 : 1. Jinak to však vypadá ve výsledném oleji. Vzhledem k nízkému obsahu éterického oleje v meduňce a vysokému obsahu éterického oleje v citronové trávě (kolem 10 %), je výsledný poměr olejů zhruba 0,5 %: 99,5 %. I přes absolutní převahu oleje z citronové trávy je ono minimální množství meduňkového oleje terapeuticky velmi účinné. Na rozdíl od pravého meduňkového oleje je tento olej velice levný, lze jej doslova označil jako kosmetický. Proto nachází uplatnění i v námi nabízených preparátech, např. Meduňkovém koupelovém a sprchovacím oleji, krému SHEA‑MELISSEA či ATOSANU‑LECI. Vůni lze označit za velice příjemnou, kyselo‑ sladkou, je definována hlavně vysokým obsahem aldehydu citralu. Při adekvátním dávkování vykazuje výborné uklidňující účinky. Nelze se divit, že právě preparáty s „kosmetickým“ meduňkovým olejem lze označit za jedinečnou specialitu pro postižené atopickým ekzémem. Jejich uklidňující účinek se projevuje jak na psychické, tak i tělesné úrovni. Ač jsou zmíněné preparáty specialita pro atopiky, velice dobře poslouží i při citlivé pokožce, stresu, přepracování a podobných situacích. MEDUŇKOVÝ OLEJ (indicum) lze doporučit jako uklidňující olej pro aromatizaci obytných prostor. Stačí jej nakapat na papírový kapesník či bavlněný hadřík a nechat volně odpařovat. Samozřejmě, lze jej použít i do aromalampy. Na 5 m3 vzduchu se počítá s jednou kapkou. Nikoli vůní, ale účinky lze této olej (s přimhouřením jednoho oka) srovnávat s levandulovým éterickým olejem. Jedinci s nízkým tlakem budou jistě kvitovat s povděkem, že velice dobře uklidňuje, ale nesnižuje krevní tlak, jako je tomu u levandule. Snad jen pro úplnost a zamezení omylu uvádím, že tento olej má katalogové číslo 4046.

 

Na řadu přichází „pravý“ olej z meduňky lékařské neboli MELISSA OFFICINALIS, katalogové číslo 4088. Jen jako zajímavost bych uvedl, že označení oficína se používalo v historii stejně tak pro holičství, jakož i lékárny. Lékárny tehdy měly minimálně dvě místnosti. Jednou byla právě oficína. Tam se prodávaly léky i byliny, tou druhou pak byla v tehdejší době naprosto nezbytná laboratoř. Zde je nejen u meduňky, ale u mnoha dalších léčivek možné hledat původ onoho přídavného jména „officinalis“ neboli lékařské. Meduňku jako rostlinu myslím není třeba nijak moc představovat. Tato aromatická rostlinka, coby léčivka, je běžnou součástí našich zahrádek. Pokud ji sbíráme na sušení, ať již pro její léčebné účinky nebo jen pro příjemnou chuť, je nutné sušit ji při teplotách do 40 °C. Taktéž průvan při sušení není vhodný. Značnou část, již tak skromného množství éterických olejů, by průvan prostě odvál. Nejen dobrý, ale i terapeuticky široce účinný čaj připravíme přelitím 1 čajové lžičky meduňky vařící vodou a vyluhováním po dobu 15 minut. Nádobu doporučuji zakrýt, aby se zbytečně neodpařovaly éterické oleje a nesnižovala terapeutická hodnota nápoje. Meduňkový čaj má velmi dobré uklidňující účinky, působí proti nadýmání, uvolňuje křeče hladkého svalstva (kašel). Meduňkový čaj podporuje vylučování žluče. Dále nám meduňka velice dobře poslouží i jako psychotonikum. Lze ji označit jako vynikající prostředek na optimalizaci srdeční činnosti, např. při bušení srdce či srdečních neurózách. Při náhlých srdečních problémech, které nemají organický původ, harmonizuje srdeční tep a nervový systém. V tomto případě lze použít níže popsanou olejovou směs na masáž srdeční krajiny.

 

Dobrých výsledků lze dosáhnout i při nespavosti. Zde je vhodná kombinace navíc s kozlíkem a chmelem. Další možnou a mnou upřednostňovanou aplikací meduňky je rozemletí usušených listů v tříštivém mlýnku na kávu a konzumace meduňkového prášku. Nejenže nedochází ke ztrátě éterických olejů jako při přípravě nálevu (čaje), ale organizmus navíc získá i potřebnou vlákninu a obsažený chlorofyl je dobrým zdrojem organického hořčíku. Účinné složky se tak uvolní přímo v trávicím traktu. Pokud není k dispozici sušená meduňka, své služby nabízí i meduňkový éterický olej. Jeho pořizovací cena je sice jedna z nejvyšších, meduňka je zařazena z tohoto důvodu v exkluzivních éterických olejích, na druhou stranu, meduňkový olej je extrémně účinný. Jedna jediná kapka éterického oleje odpovídá zhruba 200 g meduňkových listů, případně zhruba 20 g sušené meduňky. To je důvod, proč při domácím použití doporučuji meduňkový olej nejprve naředit. Pro tyto účely lze použít následující média: Buď vysokoprocentní alkohol, nebo rostlinný olej (asi nejpraktičtější), případně i med. Na 100 g zvoleného nosného média přidáme 1 ml meduňkového oleje (což odpovídá zhruba 30 kapkám). V alkoholu (nad 80 %) se olej bezproblémově rozpustí. 30 kapek této směsi je pak jedna dávka, která odpovídá asi tak jednomu šálku čaje. Stejná příprava i dávkování budou, pokud se rozhodneme dát meduňku do rostlinného oleje. Zde doporučuji použít výhradně olej lisovaný za studena (mandlový, z vlašského ořechu, ještě lépe brutnákový, či pupalkový). U olejů stačí směs před prvním použitím řádně protřepat. Nejproblematičtější bude příprava do medu. Nezbývá než řádné a poctivé vmíchání do medu, ale i následné odhadování onoho zhruba 1 ml obohaceného medu je značně problematické. Ač jsem zmiňoval vysokou pořizovací cenu meduňkového oleje, náklady na jednu terapeutickou dávku se pak pohybují max. do 1,50 Kč. Pokud se rozhodnete pro olejovou verzi „meduňkových kapek“, nemusí zůstat jen u vnitřního používání. Díky antivirálním, protizánětlivým, bolest tlumícím a uklidňujícím účinkům lze tento přípravek použít i při kožních problémech, jako jsou opary, pásový opar, některé druhy ekzémů, alergické kožní projevy, osvědčuje se i u lupenky, dále při zánětech, či svědivosti. Meduňkový olej lze taktéž přidávat do neutrálních preparátů (krémy LECIDERMA‑NEUTRAL, NATURALIA, SHEA‑BUTTER, DO LIPIOSÉRA‑NEUTRAL, či do regeneračních obličejových olejů). V kombinaci s těmito preparáty zlepšuje, omlazuje vzezření pleti, obzvláště zralé, případně i stresované pleti. Na závěr ještě uvedu „meduňkovou“ recepturu pro dobré usínání a snad i sladké snění. Na 100 ml LECITOL‑NEUTRAL Z přidáme 2 kapky meduňkového oleje, 20 kapek LEVANDULOVÉHO OLEJE EXTRA, 3 kapky LITSEA‑CUBEBA OLEJE. Dále lze přidat i MAJORÁNKOVÝ ÉTERICKÝ OLEJ (5 kapek). Tuto kompozici večer vetřeme do hrudníku. Má vynikající uklidňující účinky a příjemnou vůni.

 

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Otázku, co je to aromaterapie, dostávám od začátku, kdy jsem se jí začal zajímat. Na samém počátku byla odpověď zcela jednoduchá. Někde jsem si přečetl, že je to léčení vůněmi, a tak jsem onu frázi i jistou dobu papouškoval. Čistě teoreticky by se význam tohoto slova mohl takto vysvětlovat.

Novinky: Kurz AROMATERAPIE V PRAXI, co si pod tím představit?

Vážené kolegyně a kolegové aromaterapeuti, protože se často ptáte, co dalšího ze světa aromaterapie se můžete dozvědět na kurzu Aromaterapie v praxi, připravili jsme pro Vás krátký náhled tohoto kurzu.

Slovo odborníka: Meduňkové oleje

Jak již sám název článku napovídá, jedná se o množné číslo. Aby to čtenář měl trochu jednodušší, hned v úvodu uvedu, že pojednání bude o dvou meduňkových olejích. Byť ono se vlastně vůbec nejedná o dva meduňkové oleje, ale o jeden „pravý“, jednodruhový meduňkový, latinské označení Melissa officinalis.

Slovo odborníka: Bambucké léto

Jak již sám titulek napovídá, pojednání bude o bambuckém másle a letošním horkém létu. Pro ty, kdož se zajímají o nabídku preparátů s logem KH, jistě není žádným tajemstvím, že bambucké máslo je nejen vynikající, ale i relativně levná surovina. Zajímavé je pro kosmetiku hlavně svým složením.

Slovo odborníka: Emulgátory

Tento článek má vlastně svůj původ v poradně. Přesto, že firemní poradna slouží výhradně kosmetickému a zdravotnímu poradenství, nezřídka se stává, že přichází i dotazy, z nichž je zřejmé, že tázající si poradnu plete se vzdělávacím zařízením.

Slovo Odborníka: Přírodní kosmetika?

Jak všeobecně známo, různých kosmetik máme „nepřeberné množství“. Začal bych asi přírodní a pokračoval přes biokosmetiku k léčebné kosmetice, následně komerční, hypoalergenní.

Posezónní ošetřování pokožky

Letošní doslova tropické léto příležitostmi k pobytu v přírodě rozhodně nešetřilo. Sluníčko často nejen hřálo, ale doslova peklo.

Rafinované dotazy

Na nedostatek dotazů do poradny si rozhodně stěžovat nemohu. Nutno konstatovat, že jsou velice různé. Bez sebemenšího nároku na úplnost bych je dělil na seriózní a věcné, křišťálovo‑koulové, vzdělávací a rafinované.

Meridiánové masáže a aromaterapie: ELEMENT KOV

Element Kov navazuje v Pentagramu dle čínské medicíny na element Země. Vztahuje se k období podzimu a je spojen s nastolením řádu, vyhraněností. Kov, který je obsažen v hornině, je podporován energií předcházející pozdně letní Země. Kov bude podporovat svou energií následující zimní element Vodu. Tak je to dáno Pentagramem, tzn. spojením všech pěti elementů do jednoho celku.

Zpívali a tančili jsme s ORANGE SANITOLEM

V červnu se v Seči u Chrudimi konal 3. ročník Festivalu rozličné hudby SEČ CAMP FEST. Pořádají ho naši kamarádi a kolegové ze spřáteleného salonu Jirka s Hankou, kteří kromě toho, že jsou výborní hudebníci, jsou i výborní maséři.

Hadka prostě baštíme I.

Již mnohokrát se v jednotlivých Aromkách objevily i netradiční způsoby užívání preparátů Aromaterapie Karel Hadek.

Zkušenosti a rady: Sluneční alergie?

Letos v červnu jsem byla na dovolené v Tunisu a užívala jsem si sluníčka, moře a všeho, co se tam nabízelo.

Přivoňme si k životu! Aneb aromaterapie trochu jinak…

Čich je prvotní směrovka našeho života! Rozhlédněme se kolem sebe… Voní nám partner? Práce? Voníme sami sobě? Voní nám život?

Růže damascénská – Rosa damascena „Královna květin“

Symbol čisté lásky a důvěry, podporuje a uzdravuje nejhlubší roviny ženství, esence ŽENY KRÁLOVNY.

Koutek pro maminky: Festival Mateřství v Klatovech

Ku příležitosti Dne mateřství, který se slaví 2. neděli v květnu, proběhl 10. května 2015 v Klatovech v rodinném centru Beruška další ročník Festivalu mateřství.

AromaFlora: Ošetřování brambor na uskladnění

Blíží se čas sklízení a uskladňování vypěstovaných plodin, a tak by možná bylo dobré si říct něco o uskladňování brambor.

Na vlnách AromaFauny a AromaFlory

V květnu jsem se zúčastnila jednodenního kurzu AromaFauny v Pardubicích. Hlavní náplní kurzu bylo seznámení s veterinárními aromaterapeutickými výrobky pro zvířata. Názornou ukázku mytí těmito výrobky provedla na pejscích Shih‑tzu zkušená majitelka psího salónu paní Daniela Čermáková. Kurz samotný vedla paní Michaela Švorcová.

FAUNA DESINF – vynikající na hot‑spot

Hot‑spot je akutní mokvavý zánět kůže. Vzniká během několika hodin jako důsledek intenzivního svědění a následného drbání nebo okusování.

MULTIFUNKČNÍ BALZÁM

… je opravdu multifunkční. Prioritně byl vytvořen na ošetřování svědivé šupinkovité pokožky u našich zvířecích kamarádů. Během používání se osvědčil na ošetřování jizev, drobných poranění i zánětlivých procesů.