Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 3/2015

Posezónní ošetřování pokožky

Letošní doslova tropické léto příležitostmi k pobytu v přírodě rozhodně nešetřilo. Sluníčko často nejen hřálo, ale doslova peklo.

A tak k opalování měli dostatek příležitostí i Ti, kteří za sluníčkem nejeli na jih, ale využili toho, že tentokráte sluníčko přišlo za nimi. Věřím, že ještě v tuto dobu máme všichni dostatek vitamínu D, získaného pobytem pod slunečními paprsky. Dalším bonusem pak je hezky hnědá pokožka. Jak přísloví praví: „Ne všechno, co se třpytí, je zlato“, pak i ono hnědnutí, tedy imunitní odpověď organizmu na vysoké dávky UV záření, je spojeno s děním, které bych jemně označil jako ne zrovna příjemné. Již samotné opalování, i pokud to nepřeháníme, je pro pokožku značnou zátěží a jistým stresem. Proto považuji za nezbytně nutné nejen během opalování věnovat pokožce náležitou péči, ale i po skončení opalovací sezóny je nutné pokožku hýčkat. Jedním z projevů opalování, který zjistíme až podstatně později, je skutečnost, že krom hnědnutí dochází i k houstnutí a vytváření silnější zrohovatělé pokožky tam, kde UV záření dopadá. I toto je jeden z důvodů, proč ke konci opalovací sezóny vydržíme na sluníčku déle, tedy náš vlastní ochranný UV‑ faktor je oproti jarním hodnotám podstatně vyšší.

S přicházejícím podzimem pak sluneční intenzita klesá, sezóna opalování patří minulosti a tím i potřeba oné zvýšené ochrany ve formě silnější zrohovatělé vrstvy pokožky. Většinou to poznáme pod sprchou, kdy nepotřebná, tedy již nefunkční zrohovatělá vrstva pokožky (dermální funebráci ji označují ve svých podáních jako odumřelé buňky) ať již při mytí, či otírání osuškou se spontánně uvolňuje. Zde může posloužit jako dobrý pomocník balzám OLEOSOL BAL nebo OLEOSOL JAGR. Zvolený preparát nanášíme na mokrou pokožku po osprchování. Mikrokrystaly soli napomáhají pokožku nejen očistit, prokrvit, ale i odstranit uvolňující se, již nepotřebnou, zrohovatělou vrstvu.

Po provedené očistné masáži stačí preparáty opláchnout vodou. Oleosoly fungují podobně jako sprchovací oleje, neboť obsahují emulgátory a jsou ve vodě dobře rozpustné. Bambucké máslo, rostlinné oleje a lecitin zajišťují, že pokožka aplikací Oleosolu není vysoušena, po ukončení masáže je pokožka sametově hladká. Na posezónní ošetření chodidel, hlavně těm, kdo chodili hodně bosí, se nabízí jako specialita OLEOSOL PEDI. Díky složení éterických olejů, které vykazují i protiplísňové účinky, bych OLEOSOL PEDI doporučil těm, kdo trpí kožními plísněmi meziprstových prostorů nohou. Taktéž obsažená mikrokrystalická sůl napomáhá urychlenému odstranění plísní postižené pokožky mezi prsty a urychluje tak odstranění tohoto nepříjemného problému. Oleosoly bych nedoporučoval používat častěji než 1× týdně. Na běžnou očistu pokožky se nabízí široká paleta sprchovacích olejů. Jako mimořádně vhodné bych pak označil sprchovací oleje JALOVCOVÝ a BOROVICOVÝ. Jako ranní specialita se nabízí SO ROZMARÝNOVÝ a na noc pak buď LEVANDULOVÝ nebo MEDUŇKOVÝ. V následné péči o pokožku, hlavně pokud se jeví jako sušší, mohu doporučit vynikající lecitinové preparáty LECITINIA BODY BALM, případně LECITINIA BODY MONTANA.

Jmenované preparáty jsou emulgovány výhradně lecitinem, který je současně i jednou z účinných látek. Bambucké máslo, jojobový olej či olej z pšeničných klíčků pokožku nejen excelentně ošetřují, ale i regenerují a zjemňují. Na mytí pokožky obličeje jsou k dispozici hydrofilní obličejové oleje. Olejové složky rozpouští znečištění rozpustné v tucích a voda se postará o odstranění jak nečistot rozpustných ve vodě, tak i rozpuštěných olejových složek. Hydrofilní oleje myjí pokožku velice šetrně, byť důkladně, bez toho, že by narušovaly kyselý hydrolipidový plášť. Těm, kdo mají chlorovanou řádovou vodu, je k dispozici na dočištění pleti široká nabídka pleťových vod a tonik. Pleťové vody jsou bez alkoholu, tonika jej obsahují 7 %. Tato koncentrace alkoholu je příliš nízká na to, aby mohla jakkoli negativně ovlivňovat funkce pokožky, případně ji vysoušet, tak jak je to známo u koncentrací vyšších než 20 %.

I tonika jsou vhodná pro suchou pokožku. Na následné ošetření pokožky obličeje mohu doporučit jako excelentní, jak jinak než lecitinové, regenerační preparáty Lipio‑Séra. Při hledání onoho nejvhodnějšího pro pokožku je prostě nelze přehlédnout. I zde je široká nabídka a každý si zcela jistě vybere Lipio‑Sérum individuálně nejvhodnější pro svoji pokožku. Jako tajný tip bych za dané situace označil LIPIO‑SÉRUM LMP. U sušších typů pokožky budou vhodné lecitinové krémy série Leciderma. Zde bych pak vyzdvihnul LECIDERMU ELETHEROCOCC (2007) a LECIDERMU S MATEŘÍ KAŠIČKOU (2024). Samozřejmě že v úvahu přichází i obličejové regenerační oleje, byť právě jako součást posezónního ošetření bych Lipio‑Séra a Lecidermy viděl jako vhodnější. Budu rád, pokud tyto řádky poslouží nejen jako inspirace ošetření pokožky po vydařeném létě, ale i jako náležitá příprava na chladnější část roku.

Karel Hadek

 

 

 

 

 

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Otázku, co je to aromaterapie, dostávám od začátku, kdy jsem se jí začal zajímat. Na samém počátku byla odpověď zcela jednoduchá. Někde jsem si přečetl, že je to léčení vůněmi, a tak jsem onu frázi i jistou dobu papouškoval. Čistě teoreticky by se význam tohoto slova mohl takto vysvětlovat.

Novinky: Kurz AROMATERAPIE V PRAXI, co si pod tím představit?

Vážené kolegyně a kolegové aromaterapeuti, protože se často ptáte, co dalšího ze světa aromaterapie se můžete dozvědět na kurzu Aromaterapie v praxi, připravili jsme pro Vás krátký náhled tohoto kurzu.

Slovo odborníka: Meduňkové oleje

Jak již sám název článku napovídá, jedná se o množné číslo. Aby to čtenář měl trochu jednodušší, hned v úvodu uvedu, že pojednání bude o dvou meduňkových olejích. Byť ono se vlastně vůbec nejedná o dva meduňkové oleje, ale o jeden „pravý“, jednodruhový meduňkový, latinské označení Melissa officinalis.

Slovo odborníka: Bambucké léto

Jak již sám titulek napovídá, pojednání bude o bambuckém másle a letošním horkém létu. Pro ty, kdož se zajímají o nabídku preparátů s logem KH, jistě není žádným tajemstvím, že bambucké máslo je nejen vynikající, ale i relativně levná surovina. Zajímavé je pro kosmetiku hlavně svým složením.

Slovo odborníka: Emulgátory

Tento článek má vlastně svůj původ v poradně. Přesto, že firemní poradna slouží výhradně kosmetickému a zdravotnímu poradenství, nezřídka se stává, že přichází i dotazy, z nichž je zřejmé, že tázající si poradnu plete se vzdělávacím zařízením.

Slovo Odborníka: Přírodní kosmetika?

Jak všeobecně známo, různých kosmetik máme „nepřeberné množství“. Začal bych asi přírodní a pokračoval přes biokosmetiku k léčebné kosmetice, následně komerční, hypoalergenní.

Posezónní ošetřování pokožky

Letošní doslova tropické léto příležitostmi k pobytu v přírodě rozhodně nešetřilo. Sluníčko často nejen hřálo, ale doslova peklo.

Rafinované dotazy

Na nedostatek dotazů do poradny si rozhodně stěžovat nemohu. Nutno konstatovat, že jsou velice různé. Bez sebemenšího nároku na úplnost bych je dělil na seriózní a věcné, křišťálovo‑koulové, vzdělávací a rafinované.

Meridiánové masáže a aromaterapie: ELEMENT KOV

Element Kov navazuje v Pentagramu dle čínské medicíny na element Země. Vztahuje se k období podzimu a je spojen s nastolením řádu, vyhraněností. Kov, který je obsažen v hornině, je podporován energií předcházející pozdně letní Země. Kov bude podporovat svou energií následující zimní element Vodu. Tak je to dáno Pentagramem, tzn. spojením všech pěti elementů do jednoho celku.

Zpívali a tančili jsme s ORANGE SANITOLEM

V červnu se v Seči u Chrudimi konal 3. ročník Festivalu rozličné hudby SEČ CAMP FEST. Pořádají ho naši kamarádi a kolegové ze spřáteleného salonu Jirka s Hankou, kteří kromě toho, že jsou výborní hudebníci, jsou i výborní maséři.

Hadka prostě baštíme I.

Již mnohokrát se v jednotlivých Aromkách objevily i netradiční způsoby užívání preparátů Aromaterapie Karel Hadek.

Zkušenosti a rady: Sluneční alergie?

Letos v červnu jsem byla na dovolené v Tunisu a užívala jsem si sluníčka, moře a všeho, co se tam nabízelo.

Přivoňme si k životu! Aneb aromaterapie trochu jinak…

Čich je prvotní směrovka našeho života! Rozhlédněme se kolem sebe… Voní nám partner? Práce? Voníme sami sobě? Voní nám život?

Růže damascénská – Rosa damascena „Královna květin“

Symbol čisté lásky a důvěry, podporuje a uzdravuje nejhlubší roviny ženství, esence ŽENY KRÁLOVNY.

Koutek pro maminky: Festival Mateřství v Klatovech

Ku příležitosti Dne mateřství, který se slaví 2. neděli v květnu, proběhl 10. května 2015 v Klatovech v rodinném centru Beruška další ročník Festivalu mateřství.

AromaFlora: Ošetřování brambor na uskladnění

Blíží se čas sklízení a uskladňování vypěstovaných plodin, a tak by možná bylo dobré si říct něco o uskladňování brambor.

Na vlnách AromaFauny a AromaFlory

V květnu jsem se zúčastnila jednodenního kurzu AromaFauny v Pardubicích. Hlavní náplní kurzu bylo seznámení s veterinárními aromaterapeutickými výrobky pro zvířata. Názornou ukázku mytí těmito výrobky provedla na pejscích Shih‑tzu zkušená majitelka psího salónu paní Daniela Čermáková. Kurz samotný vedla paní Michaela Švorcová.

FAUNA DESINF – vynikající na hot‑spot

Hot‑spot je akutní mokvavý zánět kůže. Vzniká během několika hodin jako důsledek intenzivního svědění a následného drbání nebo okusování.

MULTIFUNKČNÍ BALZÁM

… je opravdu multifunkční. Prioritně byl vytvořen na ošetřování svědivé šupinkovité pokožky u našich zvířecích kamarádů. Během používání se osvědčil na ošetřování jizev, drobných poranění i zánětlivých procesů.