Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 3/2015

Meridiánové masáže a aromaterapie: ELEMENT KOV

 

Element Kov navazuje v Pentagramu dle čínské medicíny na element Země. Vztahuje se k období podzimu a je spojen s nastolením řádu, vyhraněností. Kov, který je obsažen v hornině, je podporován energií předcházející pozdně letní Země. Kov bude podporovat svou energií následující zimní element Vodu. Tak je to dáno Pentagramem, tzn. spojením všech pěti elementů do jednoho celku.

 

K elementu KOV přináleží meridiány plic a tlustého střeva. Harmonizovat je můžeme opět meridiánovou masáží, kterou je vhodné doplnit použitím ÉTERICKÝCH OLEJŮ, jako je např. JALOVCOVÝ, CYPŘIŠKOVÝ, TYMIÁNOVÝ, ŠALVĚJOVÝ, EUKALYPTOVÝ, YZOPOVÝ, BOROVICOVÝ, ČAJOVNÍKOVÝ, KADIDLOVÝ. Tyto esence mohou napomoci k vylaďování melancholických nálad, které podzim provázejí. Lze použít i PENTAGRAMOVOU SMĚS KOV, která patří do aromaterapeutické série, vytvořené přímo pro účely práce s elementy. Můžeme ji použít doma do aromalampy, při masážích i jako podzimní přírodní parfém.

 

Plíce a tlusté střevo, zastupující Kov, mají za úkol výměnu energie s okolním světem a vytváření rovnováhy mezi přijímáním a dáváním. Něco nové vzniká, teprve až vyřešíme a ukončíme staré záležitosti. Jde tedy o to, jak dokážeme věci uzavírat, vytvářet si od nich odstup, jak se od nich dokážeme oddělit a rozloučit se s nimi.

 

ELEMENT KOV

Symbolizuje vymezování, instinkt, vzájemné působení, tvrdost, rozpínavost a obranu

Orgány: plíce – tlusté střevo
Barva: bílá
Chuť: pikantní
Hlavní emoce: smutek
Tělesná tkáň: kůže
Smyslový orgán: nos
Období: léto 15. 9. –14. 11.
Klima: sucho

 

Orgánové hodiny Kovu

 

Plíce jsou v činnosti mezi 3.–5. hodinou ranní. V tuto dobu se budí a mívají potíže astmatici, lidé nemocní na průdušky, kuřáci. Tento časový úsek bývá také ve znamení strachu a úzkosti, maličkosti nabývají neúměrného významu, vše nám připadá jako veliký problém. Tlusté střevo má největší aktivitu mezi 5.–7. hodinou ranní. V tuto dobu by mělo proběhnout vyprazdňování. Je vhodné probouzet se a vstávat pomalu, bez stresu a spěchu. Nemocní lidé se v tuto dobu cítí špatně. Je vhodné pít hodně teplé nebo alespoň vlažné tekutiny.

 

Příznaky nerovnováhy elementu Kov

 

Mimo výše uvedených potíží z období orgánových hodin podléháme snadno smutku, melancholii, sklíčenosti, neklidu, pesimismu, zranitelnosti, lpíme na různých dogmatech, ztrácíme lehkost a radost, převládá lítostivost, necitlivost, zdrženlivost.

 

Máme‑li element Kovu vyrovnaný, dokážeme dotahovat věci do konce, umíme včas opustit to, co už nepotřebujeme, jsme sami sebou. Vyladěný Kov nám přináší moudrost a naplnění, symbolizuje lidský věk mezi 56–75 lety.

 

Harmonizace a prevence potíží elementuKov


Zázvorový čaj dokáže rozproudit energii v organismu, jehoostrá chuť přímo vyjadřuje jeden z aspektů elementu. Povzbudí nás i mátový čaj a chilli koření do jídla. Obecně jsou na podzim vhodnější jídla vařená delší dobu. S postupujícím podzimem přidáváme do jídelníčku zahřívací složky potravy, konzumujeme kořenovou zeleninu a tuky. Pikantní chutí křenu, cibule, česneku podporujeme energii Kovu. Vhodná je v tuto dobu i konzumace pickles (kvašené zeleniny). Dopřejme si aromaterapeutickou péči, jako např. přímo aromamasáž, lymfatickou lymfodrenáž nebo meridiánovou masáž podpořené danými esencemi. Službu nám ale udělá i domácí masáž či koupel v KOUPELOVÉM OLEJI JALOVCOVÉM, TYMIÁNOVÉM, BOROVICOVÉM, můžeme si sami vytvořit koupelové mléko s PENTAGRAMOVOU SMĚSÍ KOV. Zahalme svůj domov do vůně z aromalampy, poslouží nám k tomu již výše zmiňovaná PENTAGRAMOVÁ SMĚS KOV nebo jednotlivé éterické oleje.

 

Nezapomínejme na zdravý pohyb na čerstvém vzduchu, i když nesvítí zrovna sluníčko. Setkávejme se s přáteli, se zajímavými lidmi, čtěme hezké knížky, vzdělávejme se. To vše nám dodá energii a prohřeje naši duši.

 

Přeji krásný a pohodový podzim.

 

Ivana Pešková,
peskova@karelhadek.cz

Úvodní slovo Karla Hadka

Otázku, co je to aromaterapie, dostávám od začátku, kdy jsem se jí začal zajímat. Na samém počátku byla odpověď zcela jednoduchá. Někde jsem si přečetl, že je to léčení vůněmi, a tak jsem onu frázi i jistou dobu papouškoval. Čistě teoreticky by se význam tohoto slova mohl takto vysvětlovat.

Novinky: Kurz AROMATERAPIE V PRAXI, co si pod tím představit?

Vážené kolegyně a kolegové aromaterapeuti, protože se často ptáte, co dalšího ze světa aromaterapie se můžete dozvědět na kurzu Aromaterapie v praxi, připravili jsme pro Vás krátký náhled tohoto kurzu.

Slovo odborníka: Meduňkové oleje

Jak již sám název článku napovídá, jedná se o množné číslo. Aby to čtenář měl trochu jednodušší, hned v úvodu uvedu, že pojednání bude o dvou meduňkových olejích. Byť ono se vlastně vůbec nejedná o dva meduňkové oleje, ale o jeden „pravý“, jednodruhový meduňkový, latinské označení Melissa officinalis.

Slovo odborníka: Bambucké léto

Jak již sám titulek napovídá, pojednání bude o bambuckém másle a letošním horkém létu. Pro ty, kdož se zajímají o nabídku preparátů s logem KH, jistě není žádným tajemstvím, že bambucké máslo je nejen vynikající, ale i relativně levná surovina. Zajímavé je pro kosmetiku hlavně svým složením.

Slovo odborníka: Emulgátory

Tento článek má vlastně svůj původ v poradně. Přesto, že firemní poradna slouží výhradně kosmetickému a zdravotnímu poradenství, nezřídka se stává, že přichází i dotazy, z nichž je zřejmé, že tázající si poradnu plete se vzdělávacím zařízením.

Slovo Odborníka: Přírodní kosmetika?

Jak všeobecně známo, různých kosmetik máme „nepřeberné množství“. Začal bych asi přírodní a pokračoval přes biokosmetiku k léčebné kosmetice, následně komerční, hypoalergenní.

Posezónní ošetřování pokožky

Letošní doslova tropické léto příležitostmi k pobytu v přírodě rozhodně nešetřilo. Sluníčko často nejen hřálo, ale doslova peklo.

Rafinované dotazy

Na nedostatek dotazů do poradny si rozhodně stěžovat nemohu. Nutno konstatovat, že jsou velice různé. Bez sebemenšího nároku na úplnost bych je dělil na seriózní a věcné, křišťálovo‑koulové, vzdělávací a rafinované.

Meridiánové masáže a aromaterapie: ELEMENT KOV

Element Kov navazuje v Pentagramu dle čínské medicíny na element Země. Vztahuje se k období podzimu a je spojen s nastolením řádu, vyhraněností. Kov, který je obsažen v hornině, je podporován energií předcházející pozdně letní Země. Kov bude podporovat svou energií následující zimní element Vodu. Tak je to dáno Pentagramem, tzn. spojením všech pěti elementů do jednoho celku.

Zpívali a tančili jsme s ORANGE SANITOLEM

V červnu se v Seči u Chrudimi konal 3. ročník Festivalu rozličné hudby SEČ CAMP FEST. Pořádají ho naši kamarádi a kolegové ze spřáteleného salonu Jirka s Hankou, kteří kromě toho, že jsou výborní hudebníci, jsou i výborní maséři.

Hadka prostě baštíme I.

Již mnohokrát se v jednotlivých Aromkách objevily i netradiční způsoby užívání preparátů Aromaterapie Karel Hadek.

Zkušenosti a rady: Sluneční alergie?

Letos v červnu jsem byla na dovolené v Tunisu a užívala jsem si sluníčka, moře a všeho, co se tam nabízelo.

Přivoňme si k životu! Aneb aromaterapie trochu jinak…

Čich je prvotní směrovka našeho života! Rozhlédněme se kolem sebe… Voní nám partner? Práce? Voníme sami sobě? Voní nám život?

Růže damascénská – Rosa damascena „Královna květin“

Symbol čisté lásky a důvěry, podporuje a uzdravuje nejhlubší roviny ženství, esence ŽENY KRÁLOVNY.

Koutek pro maminky: Festival Mateřství v Klatovech

Ku příležitosti Dne mateřství, který se slaví 2. neděli v květnu, proběhl 10. května 2015 v Klatovech v rodinném centru Beruška další ročník Festivalu mateřství.

AromaFlora: Ošetřování brambor na uskladnění

Blíží se čas sklízení a uskladňování vypěstovaných plodin, a tak by možná bylo dobré si říct něco o uskladňování brambor.

Na vlnách AromaFauny a AromaFlory

V květnu jsem se zúčastnila jednodenního kurzu AromaFauny v Pardubicích. Hlavní náplní kurzu bylo seznámení s veterinárními aromaterapeutickými výrobky pro zvířata. Názornou ukázku mytí těmito výrobky provedla na pejscích Shih‑tzu zkušená majitelka psího salónu paní Daniela Čermáková. Kurz samotný vedla paní Michaela Švorcová.

FAUNA DESINF – vynikající na hot‑spot

Hot‑spot je akutní mokvavý zánět kůže. Vzniká během několika hodin jako důsledek intenzivního svědění a následného drbání nebo okusování.

MULTIFUNKČNÍ BALZÁM

… je opravdu multifunkční. Prioritně byl vytvořen na ošetřování svědivé šupinkovité pokožky u našich zvířecích kamarádů. Během používání se osvědčil na ošetřování jizev, drobných poranění i zánětlivých procesů.