Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 3/2015

Slovo odborníka: Bambucké léto

 

Jak již sám titulek napovídá, pojednání bude o bambuckém másle a letošním horkém létu. Pro ty, kdož se zajímají o nabídku preparátů s logem KH, jistě není žádným tajemstvím, že bambucké máslo je nejen vynikající, ale i relativně levná surovina. Zajímavé je pro kosmetiku hlavně svým složením.

 

Vysoký zhruba 40 % podíl na mononenasycené mastné kyseliny olejové (C18:1), jakož i nasycené kyseliny stearové kolem 45% (C18:0) z něj dělají velice jemný, pokožkou excelentně snášený tuk. Podíl cca 12% na nezmýdelnitelných složkách, které pokožku zjemňují, jej činí pro použití ještě zajímavějším. Ale právě zmiňovaná kyselina stearová je důvodem, proč se za jistých okolností samo bambucké máslo potýká s (fyzikálně) kosmetickým problémem. Kyselina stearová v čistém stavu je pevného skupenství. Bod tuhnutí je relativně vysoký, 69,6 °C. Pokud bambucké máslo ohřejeme do tekutého stavu a necháme jej pomalu chladnout a tuhnout, máme na problém zaděláno. Kyselina stearová vytvoří tukové krystaly, kolem nichž tuhnou další obsažené směsi mastných kyselin. Na konci získáme hmotu, kterou bych mohl označit za „zmrzlou krupicovou kaši“. Již dříve se stávalo, že v letním období docházelo k reklamacím preparátů s vysokým obsahem bambuckého másla (Intimiss, Femishea, Wintershea a další) proto, že byly doručeny v onom „hrudkovitém“ stavu. V žádném případě se nejedná o výrobní nedostatek. Preparát je okamžitě po vyrobení a naplnění do dóz ještě v tekutém stavu ukládán k „odpočinku“ do mrazničky. Zde dojde k rychlému ztuhnutí a preparát tím získá excelentní jemnou konzistenci. Bohužel pokud je během transportu vystaven teplotám nad 40 °C, dojde k jeho zkapalnění, a pokud pomalu chladne a tuhne, zákazník má po otevření před očima jakousi „slepenou strouhanku“. Zde pak nastává problém s roztíráním této zhrublé hmoty po pokožce. Pomoc zde je však velice jednoduchá. Preparát postižený touto kosmetickou závadou stačí ohřát zhruba na 45 °C tak, aby znova získal tekutou formu a následně jej vložit na několik hodin do mrazničky. Po vyjmutí je krásně hladký.

 

ch, u nás po uskladnění nedostatečně rychle chladla, a tak i nás po otevření prvního obalu čekalo hrudkovité překvapení. V principu žádný problém, neboť ať již při výrobě preparátů, či i plnění samotného bambuckého másla dochází k jeho zkapalnění a po následném plnění k bleskovému zchlazení. A tak jsem alespoň pořídil fotodokumentaci bambuckého másla, jak vypadalo po doručení a jak vypadá po zchladnutí v mrazničce.

 

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Otázku, co je to aromaterapie, dostávám od začátku, kdy jsem se jí začal zajímat. Na samém počátku byla odpověď zcela jednoduchá. Někde jsem si přečetl, že je to léčení vůněmi, a tak jsem onu frázi i jistou dobu papouškoval. Čistě teoreticky by se význam tohoto slova mohl takto vysvětlovat.

Novinky: Kurz AROMATERAPIE V PRAXI, co si pod tím představit?

Vážené kolegyně a kolegové aromaterapeuti, protože se často ptáte, co dalšího ze světa aromaterapie se můžete dozvědět na kurzu Aromaterapie v praxi, připravili jsme pro Vás krátký náhled tohoto kurzu.

Slovo odborníka: Meduňkové oleje

Jak již sám název článku napovídá, jedná se o množné číslo. Aby to čtenář měl trochu jednodušší, hned v úvodu uvedu, že pojednání bude o dvou meduňkových olejích. Byť ono se vlastně vůbec nejedná o dva meduňkové oleje, ale o jeden „pravý“, jednodruhový meduňkový, latinské označení Melissa officinalis.

Slovo odborníka: Bambucké léto

Jak již sám titulek napovídá, pojednání bude o bambuckém másle a letošním horkém létu. Pro ty, kdož se zajímají o nabídku preparátů s logem KH, jistě není žádným tajemstvím, že bambucké máslo je nejen vynikající, ale i relativně levná surovina. Zajímavé je pro kosmetiku hlavně svým složením.

Slovo odborníka: Emulgátory

Tento článek má vlastně svůj původ v poradně. Přesto, že firemní poradna slouží výhradně kosmetickému a zdravotnímu poradenství, nezřídka se stává, že přichází i dotazy, z nichž je zřejmé, že tázající si poradnu plete se vzdělávacím zařízením.

Slovo Odborníka: Přírodní kosmetika?

Jak všeobecně známo, různých kosmetik máme „nepřeberné množství“. Začal bych asi přírodní a pokračoval přes biokosmetiku k léčebné kosmetice, následně komerční, hypoalergenní.

Posezónní ošetřování pokožky

Letošní doslova tropické léto příležitostmi k pobytu v přírodě rozhodně nešetřilo. Sluníčko často nejen hřálo, ale doslova peklo.

Rafinované dotazy

Na nedostatek dotazů do poradny si rozhodně stěžovat nemohu. Nutno konstatovat, že jsou velice různé. Bez sebemenšího nároku na úplnost bych je dělil na seriózní a věcné, křišťálovo‑koulové, vzdělávací a rafinované.

Meridiánové masáže a aromaterapie: ELEMENT KOV

Element Kov navazuje v Pentagramu dle čínské medicíny na element Země. Vztahuje se k období podzimu a je spojen s nastolením řádu, vyhraněností. Kov, který je obsažen v hornině, je podporován energií předcházející pozdně letní Země. Kov bude podporovat svou energií následující zimní element Vodu. Tak je to dáno Pentagramem, tzn. spojením všech pěti elementů do jednoho celku.

Zpívali a tančili jsme s ORANGE SANITOLEM

V červnu se v Seči u Chrudimi konal 3. ročník Festivalu rozličné hudby SEČ CAMP FEST. Pořádají ho naši kamarádi a kolegové ze spřáteleného salonu Jirka s Hankou, kteří kromě toho, že jsou výborní hudebníci, jsou i výborní maséři.

Hadka prostě baštíme I.

Již mnohokrát se v jednotlivých Aromkách objevily i netradiční způsoby užívání preparátů Aromaterapie Karel Hadek.

Zkušenosti a rady: Sluneční alergie?

Letos v červnu jsem byla na dovolené v Tunisu a užívala jsem si sluníčka, moře a všeho, co se tam nabízelo.

Přivoňme si k životu! Aneb aromaterapie trochu jinak…

Čich je prvotní směrovka našeho života! Rozhlédněme se kolem sebe… Voní nám partner? Práce? Voníme sami sobě? Voní nám život?

Růže damascénská – Rosa damascena „Královna květin“

Symbol čisté lásky a důvěry, podporuje a uzdravuje nejhlubší roviny ženství, esence ŽENY KRÁLOVNY.

Koutek pro maminky: Festival Mateřství v Klatovech

Ku příležitosti Dne mateřství, který se slaví 2. neděli v květnu, proběhl 10. května 2015 v Klatovech v rodinném centru Beruška další ročník Festivalu mateřství.

AromaFlora: Ošetřování brambor na uskladnění

Blíží se čas sklízení a uskladňování vypěstovaných plodin, a tak by možná bylo dobré si říct něco o uskladňování brambor.

Na vlnách AromaFauny a AromaFlory

V květnu jsem se zúčastnila jednodenního kurzu AromaFauny v Pardubicích. Hlavní náplní kurzu bylo seznámení s veterinárními aromaterapeutickými výrobky pro zvířata. Názornou ukázku mytí těmito výrobky provedla na pejscích Shih‑tzu zkušená majitelka psího salónu paní Daniela Čermáková. Kurz samotný vedla paní Michaela Švorcová.

FAUNA DESINF – vynikající na hot‑spot

Hot‑spot je akutní mokvavý zánět kůže. Vzniká během několika hodin jako důsledek intenzivního svědění a následného drbání nebo okusování.

MULTIFUNKČNÍ BALZÁM

… je opravdu multifunkční. Prioritně byl vytvořen na ošetřování svědivé šupinkovité pokožky u našich zvířecích kamarádů. Během používání se osvědčil na ošetřování jizev, drobných poranění i zánětlivých procesů.