Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 3/2015

Úvodní slovo Karla Hadka

 

Otázku, co je to aromaterapie, dostávám od začátku, kdy jsem se jí začal zajímat. Na samém počátku byla odpověď zcela jednoduchá. Někde jsem si přečetl, že je to léčení vůněmi, a tak jsem onu frázi i jistou dobu papouškoval. Čistě teoreticky by se význam tohoto slova mohl takto vysvětlovat.

 

Slovo „aroma“ lze definovat jako vůně a slovo „terapie“ jako léčení. Později mě napadlo, že zde něco není v pořádku. Kdyby to bylo léčení, pak by aromaterapie nebyla vhodná pro zdravé. Zdravý člověk dle mého názoru přece žádné léčení nepotřebuje. A tak jsem do oné fráze vložil ještě slůvko prevence.

 

I u aromaterapie zcela jednoznačně platí, že předcházet nemoci je daleko vhodnější než později léčit. To zcela potvrzují i tisícileté empirické poznatky. Stačí se podívat do našich kuchyní. Siličnaté rostliny jsou mimo diskuzi součástí našeho potravinového řetězce. Bez celeru, petržele, cibule, česneku, bazalky, kopru, vavřínu (bobkový list), nového koření, majoránky a mnohých dalších bylinek si svoji kuchyň prostě představit nedovedu. A nejen to. Používáme i koření. Pepř, kmín, paprika, tymián, skořice, jalovec jsou jen počátkem dlouhého seznamu darů přírody od nepaměti používaných k úpravě a dochucení jídel. Zapomenout nelze ani na oblíbené bylinné čaje. Mateřídouška, meduňka, heřmánek, dobromysl, lípa, měsíček, levandule, šalvěj, rozmarýn, fenykl, růže jsou jen velmi zkráceným seznamem siličnatých rostlin používaných na přípravu nápojů, jejich úkolem vůbec nemusí být ani léčit, ani předcházet, ale chutnat. Již z výše uvedeného jaksi vyplývá, že vysvětlovat si význam slova aromaterapie jako jakési „voňavé léčení“ je naprosto nepřesné a maximálně může sloužit buď jako reklamní slogan sloužící prodeji všeho, co byť jen trochu voní, případně byrokratům z EU v „honu na čarodějnice“.

 

V průběhu let, kdy jsem se s éterickými olejíčky detailně seznamoval, mě napadla doslova kacířská myšlenka. Nikoli vůně definuje (bio)chemické složení éterického oleje, ale je tomu právě naopak! Dle mnoha různých biochemikálií, které siličnatá rostlina v rámci svého životního procesu vytváří, vzniká jejich směs nazývaná éterický olej. U jednotlivých éterických olejů vnímají naše nosánky jejich typickou druhovou vůni, nikoli však jejich biochemické složení. Posuzujeme‑li éterické oleje z hlediska jejich účinnosti, nutno konstatovat, že ta je dána obsaženými biochemikáliemi. Ale ono nejde jen o význam slova „aroma“, ale i „terapie“. Ať se podíváme kamkoli, je slovo terapie používáno jako synonymum slova léčení. Toto slovo pochází z řeckého „therapeua“ (θεραπευα) a jeho původní význam je: „Pomoci jinému na jeho životní cestě“. Přiznávám, tento původní smysl se mi svou věcností zamlouvá. Aromaterapie jako dar přírody nás provází v každodenním životě, prostě pomáhá nám. Někdy na procházce v samotné přírodě, kdy „jen“ vnímáme rostlinné vůně, jindy v kuchyni při přípravě jídel. Zpříjemňuje nám chvíle u čaje, a pokud je někdo nemocný, mohou obsažené biochemikálie i léčit.

 

Nezbývá než popřát čtenářům tohoto vydání časopisu Aromaterapie, aby je aromaterapie doprovázela a pomáhala svými informacemi na cestě letošním podzimem.

 

Váš Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Otázku, co je to aromaterapie, dostávám od začátku, kdy jsem se jí začal zajímat. Na samém počátku byla odpověď zcela jednoduchá. Někde jsem si přečetl, že je to léčení vůněmi, a tak jsem onu frázi i jistou dobu papouškoval. Čistě teoreticky by se význam tohoto slova mohl takto vysvětlovat.

Novinky: Kurz AROMATERAPIE V PRAXI, co si pod tím představit?

Vážené kolegyně a kolegové aromaterapeuti, protože se často ptáte, co dalšího ze světa aromaterapie se můžete dozvědět na kurzu Aromaterapie v praxi, připravili jsme pro Vás krátký náhled tohoto kurzu.

Slovo odborníka: Meduňkové oleje

Jak již sám název článku napovídá, jedná se o množné číslo. Aby to čtenář měl trochu jednodušší, hned v úvodu uvedu, že pojednání bude o dvou meduňkových olejích. Byť ono se vlastně vůbec nejedná o dva meduňkové oleje, ale o jeden „pravý“, jednodruhový meduňkový, latinské označení Melissa officinalis.

Slovo odborníka: Bambucké léto

Jak již sám titulek napovídá, pojednání bude o bambuckém másle a letošním horkém létu. Pro ty, kdož se zajímají o nabídku preparátů s logem KH, jistě není žádným tajemstvím, že bambucké máslo je nejen vynikající, ale i relativně levná surovina. Zajímavé je pro kosmetiku hlavně svým složením.

Slovo odborníka: Emulgátory

Tento článek má vlastně svůj původ v poradně. Přesto, že firemní poradna slouží výhradně kosmetickému a zdravotnímu poradenství, nezřídka se stává, že přichází i dotazy, z nichž je zřejmé, že tázající si poradnu plete se vzdělávacím zařízením.

Slovo Odborníka: Přírodní kosmetika?

Jak všeobecně známo, různých kosmetik máme „nepřeberné množství“. Začal bych asi přírodní a pokračoval přes biokosmetiku k léčebné kosmetice, následně komerční, hypoalergenní.

Posezónní ošetřování pokožky

Letošní doslova tropické léto příležitostmi k pobytu v přírodě rozhodně nešetřilo. Sluníčko často nejen hřálo, ale doslova peklo.

Rafinované dotazy

Na nedostatek dotazů do poradny si rozhodně stěžovat nemohu. Nutno konstatovat, že jsou velice různé. Bez sebemenšího nároku na úplnost bych je dělil na seriózní a věcné, křišťálovo‑koulové, vzdělávací a rafinované.

Meridiánové masáže a aromaterapie: ELEMENT KOV

Element Kov navazuje v Pentagramu dle čínské medicíny na element Země. Vztahuje se k období podzimu a je spojen s nastolením řádu, vyhraněností. Kov, který je obsažen v hornině, je podporován energií předcházející pozdně letní Země. Kov bude podporovat svou energií následující zimní element Vodu. Tak je to dáno Pentagramem, tzn. spojením všech pěti elementů do jednoho celku.

Zpívali a tančili jsme s ORANGE SANITOLEM

V červnu se v Seči u Chrudimi konal 3. ročník Festivalu rozličné hudby SEČ CAMP FEST. Pořádají ho naši kamarádi a kolegové ze spřáteleného salonu Jirka s Hankou, kteří kromě toho, že jsou výborní hudebníci, jsou i výborní maséři.

Hadka prostě baštíme I.

Již mnohokrát se v jednotlivých Aromkách objevily i netradiční způsoby užívání preparátů Aromaterapie Karel Hadek.

Zkušenosti a rady: Sluneční alergie?

Letos v červnu jsem byla na dovolené v Tunisu a užívala jsem si sluníčka, moře a všeho, co se tam nabízelo.

Přivoňme si k životu! Aneb aromaterapie trochu jinak…

Čich je prvotní směrovka našeho života! Rozhlédněme se kolem sebe… Voní nám partner? Práce? Voníme sami sobě? Voní nám život?

Růže damascénská – Rosa damascena „Královna květin“

Symbol čisté lásky a důvěry, podporuje a uzdravuje nejhlubší roviny ženství, esence ŽENY KRÁLOVNY.

Koutek pro maminky: Festival Mateřství v Klatovech

Ku příležitosti Dne mateřství, který se slaví 2. neděli v květnu, proběhl 10. května 2015 v Klatovech v rodinném centru Beruška další ročník Festivalu mateřství.

AromaFlora: Ošetřování brambor na uskladnění

Blíží se čas sklízení a uskladňování vypěstovaných plodin, a tak by možná bylo dobré si říct něco o uskladňování brambor.

Na vlnách AromaFauny a AromaFlory

V květnu jsem se zúčastnila jednodenního kurzu AromaFauny v Pardubicích. Hlavní náplní kurzu bylo seznámení s veterinárními aromaterapeutickými výrobky pro zvířata. Názornou ukázku mytí těmito výrobky provedla na pejscích Shih‑tzu zkušená majitelka psího salónu paní Daniela Čermáková. Kurz samotný vedla paní Michaela Švorcová.

FAUNA DESINF – vynikající na hot‑spot

Hot‑spot je akutní mokvavý zánět kůže. Vzniká během několika hodin jako důsledek intenzivního svědění a následného drbání nebo okusování.

MULTIFUNKČNÍ BALZÁM

… je opravdu multifunkční. Prioritně byl vytvořen na ošetřování svědivé šupinkovité pokožky u našich zvířecích kamarádů. Během používání se osvědčil na ošetřování jizev, drobných poranění i zánětlivých procesů.