Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie 3/2015

Hadka prostě baštíme I.

 

Již mnohokrát se v jednotlivých Aromkách objevily i netradiční způsoby užívání preparátů Aromaterapie Karel Hadek.

 

Ráda bych se s vámi podělila o své zkušenosti, tentokráte z pohledu „jedlosti“. Za dobu, co preparáty AKH používáme, jsem se přesvědčila, že různé věci lze užívat různě a fantazii se meze nekladou. S důvěrou tedy jednotlivé preparáty používám nejen podle původního účelu užití, ale když není po ruce konkrétní přípravek, volně jej zaměňuji za jiný s podobnými účinky. Nejen to mě dovedlo až k poznání, že mnoho z položek, které lze u AKH objednat, je jedlých.

 

Letošní horké léto bylo ve znamení „grilovaček“. Specifickou vůní grilovaného masa a zeleniny voněla snad celá republika. Pokud i vy patříte k příznivcům této úpravy pokrmů a nemáte právě po ruce čerstvé bylinky, můžete pro výrobu marinád použít éterické oleje, např. z pepře černého, kmínový, bazalkový, dobromyslový, majoránkový, jalovcový a rozmarýnový – u těchto dvou však volte variantu extra. Na 1 dl oleje stačí zhruba 5 kapek éterického oleje. Raději začněte na menším množství, přidat můžete dle vlastní chuti vždy.

 

V nabídce AKH naleznete také různé zajímavé rostlinné oleje. Zejména v asijské kuchyni využijete SEZAMOVÝ OLEJ. Sezamový olej snáší i vyšší teploty, hodí se k vaření jakéhokoliv pokrmu i ke krátkodobému smažení. Lze ho používat v syrovém stavu do salátů, na omaštění pokrmu nebo na krátké osmahnutí např. zeleninového základu. Můžete jej použít i na přípravu moučníků.

 

LNĚNÝ OLEJ je nejbohatším rostlinným zdrojem cenných omega-3 mastných kyselin. Olej není vhodné před konzumací zahřívat a do pokrmů je třeba jej přidávat až na konec, ideálně po přidání a zpracování ostatních surovin. Je možné jej používat k maštění běžných jídel. Obzvlášť chutný je s rýží. Podobně se chuťové vlastnosti lněného oleje znásobí ve spojení s některými druhy zeleniny. Omastíte‑ li jím vařenou nebo dušenou mrkev, získáte vyloženě léčivé jídlo. Lněný olej vždy uchovávejte v chladničce a rychle spotřebujte.

 

Za vyzkoušení rozhodně stojí i OLEJ Z VLAŠSKÝCH OŘECHŮ LISOVANÝ ZA STUDENA. Obsahuje významné množství nenasycených mastných kyselin, je zdrojem bílkovin, vitamínů E, B1, B6, selenu, fosforu, hořčíku a sodíku. Olej by se neměl zahřívat, je určený k použití jako koření ve studené kuchyni. Díky své oříškové chuti se výborně hodí do salátů. KOKOSOVÝ OLEJ má lahodnou chuť i vůni, a pokud je za studena lisovaný, uchovává si vitamíny A, C a E. Obsahuje také prospěšné nenasycené mastné kyseliny. Kokosový olej můžete používat na přípravu pokrmů i na smažení. Je tepelně stabilní až do 200 °C, tudíž se nepřepaluje a neprská. Je výborný pro přípravu palačinek, orientální kuchyně, zeleniny, salátů. Skvěle se dá využít i při pečení vánočního cukroví. V poslední době se stal společně s kakaovým máslem velmi vyhledávanou surovinou pro přípravu vitariánských (RAW) pokrmů. Vitariánství, jinak také nazývané RAW FOOD, znamená v podstatě, že požíváte syrovou stravu výhradně tepelně neupravených potravin rostlinného původu (zelenina, ovoce, ořechy, semena, naklíčené obilí a luštěniny). A o jeden vitariánský recept se s vámi ráda podělím.

 

Borůvkové RAW poháry pro 5 osob

100 g kešu ořechů (nesolených)
1 dl vody
500 g borůvek (můžete použít mražené)
30 g panely nebo rapadury nebo agáve sirupu
50 g kokosového oleje lisovaného za studena

 

Nejprve v mixéru rozmixujte na co nejhladší kaši vodu s kešu ořechy. Pak přidejte 350 g borůvek a panelu a dál mixujte dohladka. Nakonec postupně (jako při výrobě majonézy) vlévejte kokosový olej. Směs nalijte do pohárků a nechejte několik hodin tuhnout v lednici, případně můžete dát na hodinu do mrazáku. Ozdobte zbylými borůvkami.

 

Dobrou chuť, krásný podzim a nebojte se experimentovat.
Jana Aschenbrennerová

Úvodní slovo Karla Hadka

Otázku, co je to aromaterapie, dostávám od začátku, kdy jsem se jí začal zajímat. Na samém počátku byla odpověď zcela jednoduchá. Někde jsem si přečetl, že je to léčení vůněmi, a tak jsem onu frázi i jistou dobu papouškoval. Čistě teoreticky by se význam tohoto slova mohl takto vysvětlovat.

Novinky: Kurz AROMATERAPIE V PRAXI, co si pod tím představit?

Vážené kolegyně a kolegové aromaterapeuti, protože se často ptáte, co dalšího ze světa aromaterapie se můžete dozvědět na kurzu Aromaterapie v praxi, připravili jsme pro Vás krátký náhled tohoto kurzu.

Slovo odborníka: Meduňkové oleje

Jak již sám název článku napovídá, jedná se o množné číslo. Aby to čtenář měl trochu jednodušší, hned v úvodu uvedu, že pojednání bude o dvou meduňkových olejích. Byť ono se vlastně vůbec nejedná o dva meduňkové oleje, ale o jeden „pravý“, jednodruhový meduňkový, latinské označení Melissa officinalis.

Slovo odborníka: Bambucké léto

Jak již sám titulek napovídá, pojednání bude o bambuckém másle a letošním horkém létu. Pro ty, kdož se zajímají o nabídku preparátů s logem KH, jistě není žádným tajemstvím, že bambucké máslo je nejen vynikající, ale i relativně levná surovina. Zajímavé je pro kosmetiku hlavně svým složením.

Slovo odborníka: Emulgátory

Tento článek má vlastně svůj původ v poradně. Přesto, že firemní poradna slouží výhradně kosmetickému a zdravotnímu poradenství, nezřídka se stává, že přichází i dotazy, z nichž je zřejmé, že tázající si poradnu plete se vzdělávacím zařízením.

Slovo Odborníka: Přírodní kosmetika?

Jak všeobecně známo, různých kosmetik máme „nepřeberné množství“. Začal bych asi přírodní a pokračoval přes biokosmetiku k léčebné kosmetice, následně komerční, hypoalergenní.

Posezónní ošetřování pokožky

Letošní doslova tropické léto příležitostmi k pobytu v přírodě rozhodně nešetřilo. Sluníčko často nejen hřálo, ale doslova peklo.

Rafinované dotazy

Na nedostatek dotazů do poradny si rozhodně stěžovat nemohu. Nutno konstatovat, že jsou velice různé. Bez sebemenšího nároku na úplnost bych je dělil na seriózní a věcné, křišťálovo‑koulové, vzdělávací a rafinované.

Meridiánové masáže a aromaterapie: ELEMENT KOV

Element Kov navazuje v Pentagramu dle čínské medicíny na element Země. Vztahuje se k období podzimu a je spojen s nastolením řádu, vyhraněností. Kov, který je obsažen v hornině, je podporován energií předcházející pozdně letní Země. Kov bude podporovat svou energií následující zimní element Vodu. Tak je to dáno Pentagramem, tzn. spojením všech pěti elementů do jednoho celku.

Zpívali a tančili jsme s ORANGE SANITOLEM

V červnu se v Seči u Chrudimi konal 3. ročník Festivalu rozličné hudby SEČ CAMP FEST. Pořádají ho naši kamarádi a kolegové ze spřáteleného salonu Jirka s Hankou, kteří kromě toho, že jsou výborní hudebníci, jsou i výborní maséři.

Hadka prostě baštíme I.

Již mnohokrát se v jednotlivých Aromkách objevily i netradiční způsoby užívání preparátů Aromaterapie Karel Hadek.

Zkušenosti a rady: Sluneční alergie?

Letos v červnu jsem byla na dovolené v Tunisu a užívala jsem si sluníčka, moře a všeho, co se tam nabízelo.

Přivoňme si k životu! Aneb aromaterapie trochu jinak…

Čich je prvotní směrovka našeho života! Rozhlédněme se kolem sebe… Voní nám partner? Práce? Voníme sami sobě? Voní nám život?

Růže damascénská – Rosa damascena „Královna květin“

Symbol čisté lásky a důvěry, podporuje a uzdravuje nejhlubší roviny ženství, esence ŽENY KRÁLOVNY.

Koutek pro maminky: Festival Mateřství v Klatovech

Ku příležitosti Dne mateřství, který se slaví 2. neděli v květnu, proběhl 10. května 2015 v Klatovech v rodinném centru Beruška další ročník Festivalu mateřství.

AromaFlora: Ošetřování brambor na uskladnění

Blíží se čas sklízení a uskladňování vypěstovaných plodin, a tak by možná bylo dobré si říct něco o uskladňování brambor.

Na vlnách AromaFauny a AromaFlory

V květnu jsem se zúčastnila jednodenního kurzu AromaFauny v Pardubicích. Hlavní náplní kurzu bylo seznámení s veterinárními aromaterapeutickými výrobky pro zvířata. Názornou ukázku mytí těmito výrobky provedla na pejscích Shih‑tzu zkušená majitelka psího salónu paní Daniela Čermáková. Kurz samotný vedla paní Michaela Švorcová.

FAUNA DESINF – vynikající na hot‑spot

Hot‑spot je akutní mokvavý zánět kůže. Vzniká během několika hodin jako důsledek intenzivního svědění a následného drbání nebo okusování.

MULTIFUNKČNÍ BALZÁM

… je opravdu multifunkční. Prioritně byl vytvořen na ošetřování svědivé šupinkovité pokožky u našich zvířecích kamarádů. Během používání se osvědčil na ošetřování jizev, drobných poranění i zánětlivých procesů.