Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2013

Zkušenosti a rady: Voňavé pohlazení

Nový školní rok už otevřel svoji náruč dokořán. Malé děti uvítala ve školkách barevná výzdoba a po prázdninách odpočaté paní učitelky s úsměvem na líčkách. Větším dětem zacinkal nikoli pan školník, jak to bylo, bývalo, za mých mladých školních let, ale dnes již elektronicky řízený zvonek. Nový začátek není jednoduchý pro nikoho z nás. Rodiče i jejich ratolesti budou potřebovat trošičku času a trpělivosti, než si po letních prázdninách vše nové sedne a maličko se utřepe. Některé děti chodí do školky se slzičkami, jiné s úsměvem… Každý to vnímáme podle svého vnitřního nastavení, tedy po svém. Většina školních zařízení není nakloněna používání éterických olejů. Rodičů, kteří jsou schopni a ochotni aktivně komunikovat, je skromně. Rodiče z jedné třídy, kteří by se shodli a byli ochotni dávat do společného prasátka finanční prostředky k zakoupení olejíčků, se asi najdou, ale to budou světlé výjimky. Chytré vepřové hlavy v Evropské unii vydaly nařízení, že firma Aromaterapie Karel Hadek (nejen ta), je nucena k éterickým olejům přikládat bezpečností listy. Vyjadřovat se k jejich obsahu by byla zbytečně vynaložená energie, a tak se tomu směji. Nařízení je nařízení. Strašákům z Evropské unie, kterým na krku odpočívají zelné hlávky, se ale v některých případech strašení, díky nedostatku informací, daří. Virové onemocnění horních cest dýchacích a jiní baciloví bubáci si dál vesele poletují v dětských kolektivech. Nezbývá, než děti vybavit voňavým pohlazením z domova.

Já svým dětem (3 a 5 let), než odcházejí do školky, mažu za ouška a na krční páteř levandulový éterický olej extra. Je jedním z mála éterických olejů, které lze použít na pokožku neředěný. Uklidňuje nervové napětí, působí jako antidepresivum. Příjemná květinová vůně nejde pod vousky veškám.

Je dobře, že potvůrky jedny podivné trpí nízkým krevním tlakem. Přes veškeré varovné nápisy ohledně výskytu vší na informační nástěnce v mateřské školce, které tam visí až na několik dnů skoro nepřetržitě, musím zaťukat ťuky, ťuk, že zatím domů nedonesly žádnou vešku, a dokonce ani blešku. Na „veškovou“ informaci jsme v novém školním roce na nástěnce ještě nenarazili. Při propuknutí vší epidemie mám letos poprvé po ruce novinku od Karla Hadka se jménem APILINE. Jedná se o příjemně vonící lecitinovou emulzi, která se dětem před odchodem z domova aplikuje do vlásků.

Určitě znáte malý žlutý obal z čokoládového vajíčka, ve kterém je ukryto překvapení. Moje kamarádka mi poradila, že toto lze propíchat železnou špejlí na ražniči. Na papírový kapesník se nakape několik kapek vybraného éteráčku a tento elegantně vloží do obalu. Dítko může mít ve školce voňavého žluťáska u sebe a kdykoli si přivonět. Pro zákazníky firmy Aromaterapie Karel Hadek bych měla jedno malé doporučení. Bezpečnostní listy ukládat a zasílat zpět na firmu. Proč? Tato by je mohla v hromadném počtu odesílat k upotřebení na toalety do Bruselu. Promiňte, malinko jsem odbočila… Dítka preventivně sprchuji ŠALVĚJOVÝM sprchovacím olejem, který podporuje obranyschopnost organismu. Preparát neobsahuje žádné tenzidy, a proto během nanášení nevzniká pěna, ale mléčná emulze. Řádí-li děti ve vaně déle, přidám do proudu napouštěné vody 1 - 2 polévkové lžíce EUKALYPTO-TYMIÁNOVÉHO koupeláčku, který je vynikající jako prevence chorob z nachlazení a též na posílení imunity.

Doporučená délka koupele je 20 minut, což s lodičkami, konvičkami a kuchyňským nádobíčkem ve vaně není žádný problém. Pravidelně otužuji. Děti to mají moc rády a musím přiznat, že je z vany dostanu až při nabídnutém dezertu po večeři. Nepochybuji o tom, že dotek má hojivou sílu. Dětská tělíčka po koupeli pohladím masáží za pomoci špičkového masážního oleje Baby, který napomáhá pokožce k jejímu zdravému vývoji.

Po večeři a ovocném dezertu dávám dětem na lžičce s čajem třetí denní dávku eleutherococcového extraktu. Dále mají děti rande v koupelně s dětským zubním olejem BABY-DENT. Na zubní kartáček nakapu olej, který v ústní dutině sametově pohladí. Děti si zoubky pečlivě čistí, aby k nim na nezvanou návštěvu nemohla přijít smyšlená postavička se jménem Kazomorek.

Pohádka se nekoná, tedy ta televizní. Děti chystají pelíšky. Já na papírový kapesníček po náročném dni kapu za odměnu vybraný éteráček CITRONOVÁ TRÁVA. K provozování aromaterapie není aromalampa nezbytně nutná, ale pokud je vaší srdeční záležitostí, je dobré si při zakoupení, příp. při užívání, uvědomit, že zde není důležitá líbivost, ale technická funkčnost, kterou některé aromalampy postrádají. Za velice šikovnou a osobně odzkoušenou mám aromalampu Nefertum od Petra Lačíka, která byla představena v Aromce č. 1/2013 (str. 25–26). Méně estetickou variantou, kterou však osobně preferuji, je např. použití buničitého papíru, papírové utěrky, papírového kapesníku, či kousku bavlněné látky, na který si zvolený éterický olej či směs éterických olejů nakapu. Dále už jen nechám volně odpařovat do vzduchu, který vdechujeme. Dávkování je dáno velikostí místnosti. Zhruba platí, že na 5 m3 vzduchu, přijde 1 kapka. V topné sezóně, která už pomalu ťuká na dveře, můžete voňavé pohlazení nakapat i do odpařovačů na radiátorech, příp. na mokrý ručník, který je ponechán na topení za účelem zvlhčení vzduchu. Je dobré vědět, že používání směsi éterických olejů není náhražkou za větrání.

Jakou vůni při podzimních plískanicích použít? BADYÁNOVÝ ÉTERICKÝ OLEJ má antiseptické účinky, uklidňuje, zpříjemňuje dýchání, uvolňuje křeče hladkého svalstva. Éterický olej z borovicového jehličí je vynikající antialergen, napomáhá dýchacímu systému, uvolňuje vykašlávání, zpříjemňuje dýchání. EUKALYPTOVÝ KOALA má antibakteriální a uvolňující účinky, pomáhá léčit záněty nosních dutin. Olej ze smrkového jehličí má antiseptické, protizánětlivé a prokrvující účinky. Pozitivní vliv má i na dýchací systém při nachlazení. Usnadňuje vykašlávání. MÁTA PEPRNÁ se svými antibakteriálními, antiseptickými, protihorečnatými a bolest tlumícími účinky podporuje vykašlávání, uvolňuje dýchání a snižuje horečku. Mateřídouškový éteráček inhalací celkově posiluje imunitní systém. Pomerančový éteráček pomáhá při nespavosti, je vhodný při chronické bronchitidě a kašli. LEVANDULE EXTRA uvolňuje nervové napětí a působí proti nespavosti. MANDARINKA ČERVENÁ harmonizuje a posiluje spánek, má dezinfekční účinky. Více voňavých ochutnání najdete na www.karelhadek.eu, neboť to, co voní jednomu, nemusí vonět druhému.

Provonět domácnost lze i výrobou domácího rozprašovače. Na 1 čajovou lžičku vody přidáme 3 kapky éterického oleje. Tedy na 100ml lahvičku tak bude potřeba 60 kapek éterického oleje. Tuto směs nalijete do lahvičky s rozprašovačem a velice, ale opravdu velice důkladně protřepete. Podomácku vyrobený rozprašovač neobsahuje žádné emulgátory, a proto jeho pečlivé protřepání je nutné před každým použitím. Takto lze např. zvlhčovat vzduch v pokojíčku u dětí při kašli apod. Já osobně bych uvítala všemi dvaceti (počítáno i s prsty na nohou) rozprašovač s lecitinovým emulgátorem od profesionála aromaterapie Karla Hadka. Třeba se pochlapí a nějakou novinku pro maminky a jejich robátka pod stromeček vymyslí a v laborce uvaří.

Učme se po malých krůčcích být zodpovědní za zdraví svých dětí např. pomocí aromaterapie, homeopatie… Lidé nesmyslně vyčerpávají sami sebe. Viry to zkouší a útočí. Kdo to neustojí vlivem nedostatku spánku, psychického a fyzického vyčerpání, konzumace konzervovaných a nekvalitních potravin, vysokého příjmu cukru, přejídáním se, nedostatkem pohybu, podlomí se mu kolena jedna dvě a viry si v tělíčku udělají skvělý mejdan. Záleží jen a jen na nás. Ve skutečnosti je vše úplně jednoduché. To je také důvod, proč tomu většina lidí nevěří. Štěstí není dar, je to plod vnitřního postoje. Dopřejte dětem aktivní pohyb strávený venku na čerstvém vzduchu, a to i za mírně nepříznivých klimatických podmínek. Děti oblékejte přiměřeně a zbytečně je nenavlékejte vrstvami oděvu. Teplota v místnosti, kde se děti pohybují a hrají si, by se měla pohybovat okolo 20 °C. Dopřejte jim dostatečný přísun vitamínů v podobě sezónní zeleniny a ovoce. „Voňavým pohlazením“ může být i česneková polévka. Pro každého s individuálním množstvím česneku. Nezapomínejme, že česnek je přírodní antibiotikum. Bylinkový čajík s medem a citrónem příjemně provoní, pohladí, zahřeje – např. směs z černého bezu, jitrocele, zázvoru, mateřídoušky, jahodového listí…

V případě, že se dítko nachladí a dostaví se rýma, zvýšená teplota, bolest v krku, kašel, snížená chuť k jídlu, únava…, nezoufejte a dejte hlavu vzhůru. Děti budou maminku o to více potřebovat. Pokud nebudou mít horečku, věnujte se jim hrou, kreslením, čtením pohádek… Dopřejte jim lásku, kterou potřebují nejvíce.

Při kašli je k inhalaci skvělá směs éterických olejů ATEMOL, který zlepšuje schopnost dýchání. Obsahuje i éterické oleje, které tiší křeče hladkého svalstva. Podat pomocnou ruku umí i prsní balzám PROATEM, který se v případě potřeby nechá i posílit vmícháním zhruba 1 % ATEMOLU, příp. mateřídouškového éterického oleje. Preparát se aplikuje na hrudníček dítěte, jemně vmasíruje, a to minimálně 2krát denně. Je vhodný jak pro jedince s velmi citlivou pokožkou, tak i pro kojence. Při horečce se aplikuje na plosky nohou, které se zabalí do tepla – např. do vlněných ponožek či do deky. Na zánět průdušek dobře působí vnitřní užití mateřídouškového éterického oleje, který má velice ostrou chuť. Podává se přidáním do jídla, např. v mastné kaši. Nachlazené plicní sklípky uvítají i příjemnou vůni směsi éterických olejů s antivirálním účinkem VIROSAN.

Přeji všem mnoho voňavých pohlazení a krásný podzim.

Iveta S.

Úvodní slovo Karla Hadka

Letošní tropické letní dny jsou již nenávratnou minulostí. A tak se těším nadějí, že krásné, slunečné i teplé babí léto, dříve než se ujme vlády chladný podzim, je ještě před námi. S tím chladným podzimem to až zase tak horké nebude. Krom nepřesných předpovědí počasí nás čekají i volby. Vzniká otázka, volby čeho.

Novinky: Nová řada AROMAFLORA

V předešlém čísle časopisu Aromaterapie jsme vás informovali o vzniku nové „kosmetické“ řady nesoucí název AromaFlora. Jedná se o „kosmetiku“ na ošetřování rostlin.

Novinky: Pentagramové novinky

S končícím létem a návratem do „normálního“ denního dění vám přinášíme nové vůně. Pentagramové směsi a parfémy rozšíří rodinu našich výrobků. Jde tedy o pět parfémů a pět směsí éterických olejů.

Slovo odborníka: Hoří

Mnohé se dá podchytit statisticky. Statistiku o výskytu bradavic nejspíše nikdy nikdo dle mého nedělal, a tak se pouze spoléhám na fakt, že časté dotazy směřované na poradnu, jak bradavice likvidovat, svědčí o tom, že i tento problém je pro mnohé aktuální celoročně.

Slovo odborníka: Kosmetika a antikosmetika

Milí čtenáři časopisu Aromaterapie, ráda bych se s vámi podělila o svůj příběh, jak vznikl můj hluboký zájem o kosmetiku, a následně i aromaterapii.

Slovo odborníka: Podzim jako pozvánka do lékárny? Nikoliv!

Letošní léto bylo velmi extrémní a nabízí se otázka: „Co můžeme čekat od podzimu?“ Tak to snad ví opravdu jen Bůh… Předpovědi počasí příliš nevychází, ty dlouhodobé už vůbec ne. Věřme však tomu, že – podle starých tradic – po létě přichází podzim.

Zkušenosti a rady: Čtvrtletní těšení

Dobrý den, přiznám se, že se vždy celkem těším na novinky, které se objevují pravidelně s každou novou Aromaterapií, ale musím říct, že květnové novinky mě opravdu nadchly. Zamilovala jsem si je hned po prvním namazání.

Zkušenosti a rady: Nejen atopický ekzém

Tímhle dopisem bych Vám chtěla moc poděkovat za Vaši vstřícnost a ochotu pomoct při nějakém zdravotním problému, který sužoval mě a mé blízké. Máte opravdu kvalitní preparáty, které opravdu fungují, a celá rodina je s nimi velice spokojená.

Zkušenosti a rady: Aromalampa Nefertum

Vážená paní Švorcová, chtěla bych Vám moc poděkovat za Vaši pomoc a rady při vytváření aromalampy Nefertum. Společně s panem Lačíkem jste udělali kus práce a aromalampa Nefertum je naprosto skvělá.

Zkušenosti a rady: Afty

Pálí, bolí, řežou, jsou nepříjemné, a nejen při líbání v ústní dutině nežádoucí. Kdo si přečetl nadpis, ví, že se jedná o nepříjemnou lumpárnu jménem afty.

Zkušenosti a rady: Přítel Candiöl

Candiöl lze doslova a do písmene označit jako multifunkční specialitu firmy. Tento preparát najdete na webu www.karelhadek. eu pod kódem výrobku 4209.

Zkušenosti a rady: Letní pozdravení

Po pěti letech na mateřské dovolené dofukuji duše. Přesněji duše od zaprášeného horského kola. Vyrážím hledat hulák, kozičky, bzí, habzinu, smradlavku, zebrový květ, hural, smradinky, černou bzinku, jidášovy uši, psí bez, smradlavý bez, bezinky… Krásnou bylinu lidového léčitelství s českým názvem černý bez, latinsky Sambucus nigra.

Zkušenosti a rady: Dobrý večer, pane Hadku,

chtěla jsem Vám poděkovat za radu a chci se podělit o zkušenosti. Musím poděkovat především za krém JOSHEA.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

myslím, že je čas, abych Vám napsala svoje zkušenosti s Vašimi preparáty, které jste mi věnoval k vyzkoušení. Oba preparáty mají okamžitý úlevný účinek, zmizí veškerá svědivost a pokožku krásně zklidní.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

předem Vás srdečně zdravím a ještě jednou děkuji za úžasný kurz, který proběhl tento víkend.

Zkušenosti a rady: Pampeliška

Jmenuji se Jiří Malý a jsem redaktorem voňavého časopisu „Květy kolem nás“. Dnes si můžete vychutnat milý rozhovor, který se uskutečnil koncem června s velice sympatickou, usměvavou, chytrou a krásnou Pampeliškou, která mě jemně polechtala na mé pohodlné šedé kůře mozkové. Věřím, že tento rozhovor bude alespoň trošku užitečný i vám.

Zkušenosti a rady: Tanaderm

Když mi bylo 15 let a puberta řádila v plném rozsahu, mé spolužačky se trápily s nevzhlednými „beďary“ na obličeji. Ve vymačkávání nacucaných uhříků se mohly na chodbách školy či dívčím WC pořádat závody.

Zkušenosti a rady: Voňavé pohlazení

Nový školní rok už otevřel svoji náruč dokořán. Malé děti uvítala ve školkách barevná výzdoba a po prázdninách odpočaté paní učitelky s úsměvem na líčkách.

Poradna

Koutek pro maminky: Šedé zoubky

Jednoho loňského rána jsme zjistili, že našemu, tehdy pětiletému synovi zcela zešedly všechny zoubky. Stalo se tak během několika hodin a šedá pokrývka se nevyhnula v zásadě žádnému zoubku...

Koutek pro maminky: ZKUŠENOST NAD ZLATO

Vážená paní Švorcová, ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost s vaším výrobkem FEMISHEA.

AromaFauna: Poslední šance, zázrak

Milá paní Švorcová, nejprve bych Vám chtěla za vše moc a moc poděkovat a složit obrovskou poklonu. Troufám si napsat, že se s naším pejskem děje malý zázrak, a to díky Vám.

AromaFauna: Lidé a zvířata – antibiotika nebo bylinky?

Pracuji s Aromaterapií Karel Hadek 21 let jako kosmetička. Je mi 51 let a myslím, že jsem toho v životě viděla a slyšela dost. Líbí se mi, jak se v poslední době začíná kritizovat chemie v potravinách a jejich kvalita, totéž by mělo být i v kosmetice, potravinových doplňcích, a také zdravotnictví a veterinární péči!