Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2013

Zkušenosti a rady: Pampeliška

Jmenuji se Jiří Malý a jsem redaktorem voňavého časopisu „Květy kolem nás“. Dnes si můžete vychutnat milý rozhovor, který se uskutečnil koncem června s velice sympatickou, usměvavou, chytrou a krásnou Pampeliškou, která mě jemně polechtala na mé pohodlné šedé kůře mozkové. Věřím, že tento rozhovor bude alespoň trošku užitečný i vám.
 

Jiří Malý: Dobrý den, Pampeliško, tedy ehmmm, mohu-li si dovolit Vás takto oslovit? Možná bude vhodnější Pampeliško obecná, či Pampeliško lékařská? Když vyslovím Vaše latinské jméno Taraxacum officinale, které v sobě ukrývá patřičnou dávku noblesy, přiznávám, že se mi trošku láme jazyk, a oslovení Smetanka na mne působí již trošku intimně…

Pampeliška: Dobrý den, budu ráda, shodneme-li se na Pampelišce, říkají mi tak skoro všichni.
 

Jiří Malý: Přiznám se Vám, že jsem měl malinko obavy, že už zde dnes nebudete. Že si Vás některé z malých dětí utrhne do věnečku či na píšťalku, nebo budete vyluhovaná v medu, nebo dokonce ve vínu. Vaše léčivé listy budou nakrájené odpočívat v bylinkovém salátu či polévce, příp. se budou sušit na tmavé, suché a dobře větrané půdě, nebo již budou usušené a uskladněné v papírovém sáčku na zimu. Omluvte mou prostořekost, ale napadá mě, že možná budou listy i rozemlety v tříštivém mlýnku na kávu a nasoukané do želatinových tobolek, které lze pořídit v e-shopu firmy Aromaterapie Karel Hadek na webu www.karelhadek.eu.

Pampeliška: Ano, vše, co říkáte, se mohlo stát, ale nestalo. Já jsem se moc a moc těšila na focení.
 

Jiří Malý: Můžete prosím prozradit čtenářům časopisu Aromaterapie, jak to děláte, že vypadáte tak skvěle? Opravdu Vám to moc sluší. Neprozradíte nám nějaký svůj tajný recept? zkušenosti a rady

Pampeliška: Děkuji za lichotku. Nemůžu za to, že dobře vypadám, jsem prostě děvče k sežrání. Vše je o psychice a o vnitřním nastavení. Z malých věcí si hlavu nelámu a velké věci se nedějí. Já se řídím heslem, že s úsměvem jde v životě všechno lépe. Mám se ráda a jsem v životě spokojená a šťastná, ale pozor, v dnešní době se to moc nenosí. Položte si, prosím, otázku, kterou není třeba nikterak komentovat. Jak dlouho jste na tomto světě nebyli, jak kraťoučký čas zde máte vyměřený a jak dlouho zde nebudete? Myslím, že to mluví za vše. I já mám zde vyměřen jen malý zlomek času, který si mohu plnými doušky užívat, nebo být zamračená a nespokojená. Záleží jen na mně, za jaký konec život uchopím. Od mé vnitřní spokojenosti se odráží energie na mou rodinu, děti, přátele a je logické, že energie se vrací jako bumerang ke mně zpět. Tady na louce je hodně nespokojených pampelišek, ale záleží jen na Vás, zda budete remcat, či se radovat z maličkostí a usmívat se. Dneska je remcání v módě. Je jedno, zda remcáte na politiku, na zaměstnavatele, na nedostatek peněz, na svůj osobní život, nebo na počasí. Brblání je prostě in. Omlouvám se, jsem malinko ukecaná.
 

Jiří Malý: Ne, ne, povídejte, naši čtenáři jsou zvědaví.

Pampeliška: Dneska jsem si naordinovala odpočinek a nechala se zkrášlit kadeřníkem. Udržovat mých 248 úzkých jazykovitých květů na jedné hlavě, to už se projeví a dá pořádně zabrat, hlavně mým včelím kadeřníkům. Štíhlost stvolu jsem zdědila po svých předcích. Je dutý, uvnitř má bílé mléko, které na památku zanechává na kůži člověka hnědé lepkavé skvrny. Viděla jsem, že si lidé mlékem potírali bradavice. Mohu-li doporučit, můj soused jménem Vlaštovičník velký bude vhodnější. Mé listy jsou úzce kopinaté, dělené úkrojky, které jednotlivě vyrůstají z přízemní růžice. Obsahují vitamíny A, B, C, D, minerální látky (např. vápník, hořčík, křemík, draslík), betakaroten, kyselinu křemičitou, no a hlavně železo, kterého listy obsahují dokonce 2krát více, než strýček Špenát. Není to báječné a důvod k úsměvu?
 

Jiří Malý: Ano, máte pravdu, je.

Pampeliška: Doporučuji lidem dopřát si minimálně 10 pampeliškových listů 3krát denně. Vzhledem k tomu, že podzim již brzy zaťuká na dveře, bylo by dobré odložit lenost, neboť zbývá už jen málo času, a nasbírat si a nasušit kvalitní pampeliškový list na zimu. Kupovat pampelišku se nevyplácí, a to nejen proto, že když si ji nasbíráte sami, máte ji zadarmo a jste na čerstvém vzduchu, ale kvalita kupovaného pampeliškového listu je horší, až špatná.
 

Jiří Malý: Proč je dobré konzumovat pampeliškový list?

Pampeliška: Dobré? Pampeliškový list chutná hořce. Na tuto chuť si lze zvyknout, stačí trošku trpělivosti a chtít. Hořčiny, které list obsahuje, jsou velice účinné proti plísním v trávicím traktu. Je vynikající při očistných kúrách a detoxikaci organismu. Skvěle pročistí samotné čističky lidského těla ledviny a játra. Konzumace pampeliškového listu zlepšuje trávení. List je bohatý na vlákninu, která mechanicky čistí i střevní stěny. Dokáže snížit krevní tlak, cholesterol v krvi, hladinu krevního cukru. Má pozitivní účinek na metabolismus lidského organismu, což se projevuje i v působení na pleť, např. v boji s ekzémy či akné. Pomocnou ruku může podat při revmatismu, dně a zánětlivých procesech trávicího taktu.
 

Jiří Malý: Jsem mile překvapen, to jsem nevěděl, kde čerpáte svoji sílu?

Pampeliška: Nejraději se vyhřívám na sluníčku. Mám početné příbuzenstvo, které můžete shlédnout na pastvinách, loukách, polích, podél cest, no prostě skoro všude. Zahradníci nás stále berou jako obtížný plevel, ale já to chápu a respektuji. Vrásky si z toho nedělám.
 

Jiří Malý: Milá Pampeliško, děkuji za hezké povídání a budu se těšit zase někdy příště. Prosím, mohu ochutnat jeden list?

Pampeliška: Samozřejmě, s chutí do toho. Budu ráda, když si lidé uvědomí, že nejsem dobrá jen pro králíky. Všem čtenářům Aromky přeji pampeliškové babí léto.
 

Jiří Malý, Květnatá 1, Horská Louka

Rozhovor zapsala a fotečku připojila Iveta S.

Úvodní slovo Karla Hadka

Letošní tropické letní dny jsou již nenávratnou minulostí. A tak se těším nadějí, že krásné, slunečné i teplé babí léto, dříve než se ujme vlády chladný podzim, je ještě před námi. S tím chladným podzimem to až zase tak horké nebude. Krom nepřesných předpovědí počasí nás čekají i volby. Vzniká otázka, volby čeho.

Novinky: Nová řada AROMAFLORA

V předešlém čísle časopisu Aromaterapie jsme vás informovali o vzniku nové „kosmetické“ řady nesoucí název AromaFlora. Jedná se o „kosmetiku“ na ošetřování rostlin.

Novinky: Pentagramové novinky

S končícím létem a návratem do „normálního“ denního dění vám přinášíme nové vůně. Pentagramové směsi a parfémy rozšíří rodinu našich výrobků. Jde tedy o pět parfémů a pět směsí éterických olejů.

Slovo odborníka: Hoří

Mnohé se dá podchytit statisticky. Statistiku o výskytu bradavic nejspíše nikdy nikdo dle mého nedělal, a tak se pouze spoléhám na fakt, že časté dotazy směřované na poradnu, jak bradavice likvidovat, svědčí o tom, že i tento problém je pro mnohé aktuální celoročně.

Slovo odborníka: Kosmetika a antikosmetika

Milí čtenáři časopisu Aromaterapie, ráda bych se s vámi podělila o svůj příběh, jak vznikl můj hluboký zájem o kosmetiku, a následně i aromaterapii.

Slovo odborníka: Podzim jako pozvánka do lékárny? Nikoliv!

Letošní léto bylo velmi extrémní a nabízí se otázka: „Co můžeme čekat od podzimu?“ Tak to snad ví opravdu jen Bůh… Předpovědi počasí příliš nevychází, ty dlouhodobé už vůbec ne. Věřme však tomu, že – podle starých tradic – po létě přichází podzim.

Zkušenosti a rady: Čtvrtletní těšení

Dobrý den, přiznám se, že se vždy celkem těším na novinky, které se objevují pravidelně s každou novou Aromaterapií, ale musím říct, že květnové novinky mě opravdu nadchly. Zamilovala jsem si je hned po prvním namazání.

Zkušenosti a rady: Nejen atopický ekzém

Tímhle dopisem bych Vám chtěla moc poděkovat za Vaši vstřícnost a ochotu pomoct při nějakém zdravotním problému, který sužoval mě a mé blízké. Máte opravdu kvalitní preparáty, které opravdu fungují, a celá rodina je s nimi velice spokojená.

Zkušenosti a rady: Aromalampa Nefertum

Vážená paní Švorcová, chtěla bych Vám moc poděkovat za Vaši pomoc a rady při vytváření aromalampy Nefertum. Společně s panem Lačíkem jste udělali kus práce a aromalampa Nefertum je naprosto skvělá.

Zkušenosti a rady: Afty

Pálí, bolí, řežou, jsou nepříjemné, a nejen při líbání v ústní dutině nežádoucí. Kdo si přečetl nadpis, ví, že se jedná o nepříjemnou lumpárnu jménem afty.

Zkušenosti a rady: Přítel Candiöl

Candiöl lze doslova a do písmene označit jako multifunkční specialitu firmy. Tento preparát najdete na webu www.karelhadek. eu pod kódem výrobku 4209.

Zkušenosti a rady: Letní pozdravení

Po pěti letech na mateřské dovolené dofukuji duše. Přesněji duše od zaprášeného horského kola. Vyrážím hledat hulák, kozičky, bzí, habzinu, smradlavku, zebrový květ, hural, smradinky, černou bzinku, jidášovy uši, psí bez, smradlavý bez, bezinky… Krásnou bylinu lidového léčitelství s českým názvem černý bez, latinsky Sambucus nigra.

Zkušenosti a rady: Dobrý večer, pane Hadku,

chtěla jsem Vám poděkovat za radu a chci se podělit o zkušenosti. Musím poděkovat především za krém JOSHEA.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

myslím, že je čas, abych Vám napsala svoje zkušenosti s Vašimi preparáty, které jste mi věnoval k vyzkoušení. Oba preparáty mají okamžitý úlevný účinek, zmizí veškerá svědivost a pokožku krásně zklidní.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

předem Vás srdečně zdravím a ještě jednou děkuji za úžasný kurz, který proběhl tento víkend.

Zkušenosti a rady: Pampeliška

Jmenuji se Jiří Malý a jsem redaktorem voňavého časopisu „Květy kolem nás“. Dnes si můžete vychutnat milý rozhovor, který se uskutečnil koncem června s velice sympatickou, usměvavou, chytrou a krásnou Pampeliškou, která mě jemně polechtala na mé pohodlné šedé kůře mozkové. Věřím, že tento rozhovor bude alespoň trošku užitečný i vám.

Zkušenosti a rady: Tanaderm

Když mi bylo 15 let a puberta řádila v plném rozsahu, mé spolužačky se trápily s nevzhlednými „beďary“ na obličeji. Ve vymačkávání nacucaných uhříků se mohly na chodbách školy či dívčím WC pořádat závody.

Zkušenosti a rady: Voňavé pohlazení

Nový školní rok už otevřel svoji náruč dokořán. Malé děti uvítala ve školkách barevná výzdoba a po prázdninách odpočaté paní učitelky s úsměvem na líčkách.

Poradna

Koutek pro maminky: Šedé zoubky

Jednoho loňského rána jsme zjistili, že našemu, tehdy pětiletému synovi zcela zešedly všechny zoubky. Stalo se tak během několika hodin a šedá pokrývka se nevyhnula v zásadě žádnému zoubku...

Koutek pro maminky: ZKUŠENOST NAD ZLATO

Vážená paní Švorcová, ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost s vaším výrobkem FEMISHEA.

AromaFauna: Poslední šance, zázrak

Milá paní Švorcová, nejprve bych Vám chtěla za vše moc a moc poděkovat a složit obrovskou poklonu. Troufám si napsat, že se s naším pejskem děje malý zázrak, a to díky Vám.

AromaFauna: Lidé a zvířata – antibiotika nebo bylinky?

Pracuji s Aromaterapií Karel Hadek 21 let jako kosmetička. Je mi 51 let a myslím, že jsem toho v životě viděla a slyšela dost. Líbí se mi, jak se v poslední době začíná kritizovat chemie v potravinách a jejich kvalita, totéž by mělo být i v kosmetice, potravinových doplňcích, a také zdravotnictví a veterinární péči!