Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2013

Slovo odborníka: Podzim jako pozvánka do lékárny? Nikoliv!

Letošní léto bylo velmi extrémní a nabízí se otázka: „Co můžeme čekat od podzimu?“ Tak to snad ví opravdu jen Bůh… Předpovědi počasí příliš nevychází, ty dlouhodobé už vůbec ne. Věřme však tomu, že – podle starých tradic – po létě přichází podzim. Ať bylo léto, jaké bylo, naše těla i celá příroda byla na vrcholu své aktivity. Sport, slunce, výlety, cestování… Užili jsme si dosyta všeho, a teď nastává doba pro regeneraci!

Dopřejme tělu odpočinek, relaxaci a naši laskavou pozornost. Potřebuje naši pomoc, aby mělo sílu, zdraví a přirozenou schopnost zdárně přežít období podzimních plískanic a psího počasí… S podzimem často přichází otázky, které nám podsouvá okolní – často mediální svět. Za kdejakým rohem číhá chřipková epidemie nebo aspoň záludný vir či bakterie! Lidi, třeste se, bojte se a braňte se!!! Očkování, vitamíny, spousty peněz za podpůrné preparáty a hlavně STRACH! Čím větší je strach, tím větší je útrata za zázračné přípravky a léčiva, které nás určitě zachrání! OMYL! NEZACHRÁNÍ…

Lidi milí, my si můžeme tolik pomáhat sami! Zamysleme se nad radami našich babiček a moudrých pohádkových bytostí. Bylinky, pohlazení, laskavé slovo a povzbuzení. Máme co dohánět, na to už naše vyspělá civilizace jaksi pozapomněla… Někam se začal vytrácet zdravý selský rozum a otevřené srdce.

Naše zdraví je odrazem imunitního systému a našeho psychického rozpoložení. Všechno, co je tělu cizí a nepřirozené, ho pomalu, ale jistě oslabuje a vyčerpává. Dopřejme mu proto přirozenou péči (bez chemických přísad, se kterými si tělo neumí poradit), zdravou stravu, pravidelný pitný režim (ne chemikálie v podobě přitažlivých vůní, barev, chutí, případně cen), dostatek pohybu a odpočinku. Možná vás překvapí, jak rychle nabere dech! Dejme našemu tělu to, co je mu přirozené. Je to jeho nejsilnější volání, které však slyší jen ti, kteří opravdu naslouchají. Ti, kteří nechtějí, nebo neví, že mají naslouchat, neslyší. Potom bohužel často plní čekárny obvodních, speciálních, či jiných lékařů. Více léků, více lékařů, více vylekaných pacientů, více nemocí. Pokud se vrátím k otázce „nebezpečného období podzimu“, jak vidno, potřebná výše uvedená léčiva v lékárnách nekoupíte. Existuje mnoho alternativních způsobů, metod i terapií. Mnohdy však odpočinek, hrnek bylinkového čaje, pořádná duchna a laskavé slovo udělají divy.

Přestože je alternativní léčení mou přirozenou cestou, klasické medicíny si velmi vážím a jsem vděčná, že může v dnešní době mnohým lidem pomáhat a zachraňovat životy. Opravdu si však myslím, že je hlavně na nás, abychom si své zdraví střežili, hýčkali a zasloužili se o něj sami. A to v jakémkoliv ročním období.

Z mé, převážně aromaterapeutické praxe mohu doporučit pár tipů, kterými můžeme podpořit již zmíněné podzimní naladění. K posílení imunitního systému doporučuji jemně masírovat chodidla po celé ploše (lžíce rostlinného oleje s 3 - 5 kapkami éterického oleje), v případě nachlazení, kašle, bolestí krku, vetřít pár kapek vytvořené směsi na hrudník, mezi lopatky, na krk. Ozdravné koupele s použitím éterických olejů, masáže, zábaly, využití ÉO do aromalamp a odpařovačů…

Z éterických olejů můžeme vytvořit směs (nejlépe po poradě s odborníkem nebo po pečlivém prostudování postupu), případně je použít samostatně.

 

  • EUKALYPTUS – podpora imunity, prevence, rýma, nachlazení, kašel, slabost, únava, snižuje horečku, zmírňuje bolest v krku. 
  • TYMIÁN – velmi silná podpora imunity, záněty v krku a dýchacích cestách. 
  • BOROVICE-JEHLIČÍ – kašel, astma, uvolňuje dutiny, odhleňuje, imunita.  
  • MÁTA PEPRNÁ – podporuje vykašlávání, uvolňuje dýchání, snižuje horečku. 
  • LITSEA CUBEBA – antiseptický účinek – vhodný do aromalamp a odpařovačů v době epidemií. 
  • ČAJOVNÍK – antiseptický, antibakteriální, nemoci horních cest dýchacích. 
  • CITRON, GREP, POMERANČ – antiseptické, podporují dýchání, dodávají optimismus, čistí vzduch, vhodné do směsí. 
  • LEVANDULE – zklidnění, regenerace, astma, alergie, kašel, přináší klidný spánek.
 

Pro využití správných účinků aromaterapie je důležitý výběr kvalitních éterických olejů a vhodná koncentrace ÉO pro masáž či koupele (na 20 ml neutrálního masážního nebo koupelového oleje je dostačující množství 5 - 6 kapek éterického oleje, nebo jejich směsi).

V nabídce AKH je možné nalézt jak velmi kvalitní éterické a rostlinné oleje, tak hotové preparáty pro prevenci i podporu samotného léčení.

Přeji všem nádherné podzimní dny! Plné zdraví, síly, optimismu a voňavého pohlazení. „Dovolme aromaterapii, ať vstoupí do našich životů a královsky nás hýčká….“

Sylvie Králová
www.kralovskaoaza.cz

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Letošní tropické letní dny jsou již nenávratnou minulostí. A tak se těším nadějí, že krásné, slunečné i teplé babí léto, dříve než se ujme vlády chladný podzim, je ještě před námi. S tím chladným podzimem to až zase tak horké nebude. Krom nepřesných předpovědí počasí nás čekají i volby. Vzniká otázka, volby čeho.

Novinky: Nová řada AROMAFLORA

V předešlém čísle časopisu Aromaterapie jsme vás informovali o vzniku nové „kosmetické“ řady nesoucí název AromaFlora. Jedná se o „kosmetiku“ na ošetřování rostlin.

Novinky: Pentagramové novinky

S končícím létem a návratem do „normálního“ denního dění vám přinášíme nové vůně. Pentagramové směsi a parfémy rozšíří rodinu našich výrobků. Jde tedy o pět parfémů a pět směsí éterických olejů.

Slovo odborníka: Hoří

Mnohé se dá podchytit statisticky. Statistiku o výskytu bradavic nejspíše nikdy nikdo dle mého nedělal, a tak se pouze spoléhám na fakt, že časté dotazy směřované na poradnu, jak bradavice likvidovat, svědčí o tom, že i tento problém je pro mnohé aktuální celoročně.

Slovo odborníka: Kosmetika a antikosmetika

Milí čtenáři časopisu Aromaterapie, ráda bych se s vámi podělila o svůj příběh, jak vznikl můj hluboký zájem o kosmetiku, a následně i aromaterapii.

Slovo odborníka: Podzim jako pozvánka do lékárny? Nikoliv!

Letošní léto bylo velmi extrémní a nabízí se otázka: „Co můžeme čekat od podzimu?“ Tak to snad ví opravdu jen Bůh… Předpovědi počasí příliš nevychází, ty dlouhodobé už vůbec ne. Věřme však tomu, že – podle starých tradic – po létě přichází podzim.

Zkušenosti a rady: Čtvrtletní těšení

Dobrý den, přiznám se, že se vždy celkem těším na novinky, které se objevují pravidelně s každou novou Aromaterapií, ale musím říct, že květnové novinky mě opravdu nadchly. Zamilovala jsem si je hned po prvním namazání.

Zkušenosti a rady: Nejen atopický ekzém

Tímhle dopisem bych Vám chtěla moc poděkovat za Vaši vstřícnost a ochotu pomoct při nějakém zdravotním problému, který sužoval mě a mé blízké. Máte opravdu kvalitní preparáty, které opravdu fungují, a celá rodina je s nimi velice spokojená.

Zkušenosti a rady: Aromalampa Nefertum

Vážená paní Švorcová, chtěla bych Vám moc poděkovat za Vaši pomoc a rady při vytváření aromalampy Nefertum. Společně s panem Lačíkem jste udělali kus práce a aromalampa Nefertum je naprosto skvělá.

Zkušenosti a rady: Afty

Pálí, bolí, řežou, jsou nepříjemné, a nejen při líbání v ústní dutině nežádoucí. Kdo si přečetl nadpis, ví, že se jedná o nepříjemnou lumpárnu jménem afty.

Zkušenosti a rady: Přítel Candiöl

Candiöl lze doslova a do písmene označit jako multifunkční specialitu firmy. Tento preparát najdete na webu www.karelhadek. eu pod kódem výrobku 4209.

Zkušenosti a rady: Letní pozdravení

Po pěti letech na mateřské dovolené dofukuji duše. Přesněji duše od zaprášeného horského kola. Vyrážím hledat hulák, kozičky, bzí, habzinu, smradlavku, zebrový květ, hural, smradinky, černou bzinku, jidášovy uši, psí bez, smradlavý bez, bezinky… Krásnou bylinu lidového léčitelství s českým názvem černý bez, latinsky Sambucus nigra.

Zkušenosti a rady: Dobrý večer, pane Hadku,

chtěla jsem Vám poděkovat za radu a chci se podělit o zkušenosti. Musím poděkovat především za krém JOSHEA.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

myslím, že je čas, abych Vám napsala svoje zkušenosti s Vašimi preparáty, které jste mi věnoval k vyzkoušení. Oba preparáty mají okamžitý úlevný účinek, zmizí veškerá svědivost a pokožku krásně zklidní.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

předem Vás srdečně zdravím a ještě jednou děkuji za úžasný kurz, který proběhl tento víkend.

Zkušenosti a rady: Pampeliška

Jmenuji se Jiří Malý a jsem redaktorem voňavého časopisu „Květy kolem nás“. Dnes si můžete vychutnat milý rozhovor, který se uskutečnil koncem června s velice sympatickou, usměvavou, chytrou a krásnou Pampeliškou, která mě jemně polechtala na mé pohodlné šedé kůře mozkové. Věřím, že tento rozhovor bude alespoň trošku užitečný i vám.

Zkušenosti a rady: Tanaderm

Když mi bylo 15 let a puberta řádila v plném rozsahu, mé spolužačky se trápily s nevzhlednými „beďary“ na obličeji. Ve vymačkávání nacucaných uhříků se mohly na chodbách školy či dívčím WC pořádat závody.

Zkušenosti a rady: Voňavé pohlazení

Nový školní rok už otevřel svoji náruč dokořán. Malé děti uvítala ve školkách barevná výzdoba a po prázdninách odpočaté paní učitelky s úsměvem na líčkách.

Poradna

Koutek pro maminky: Šedé zoubky

Jednoho loňského rána jsme zjistili, že našemu, tehdy pětiletému synovi zcela zešedly všechny zoubky. Stalo se tak během několika hodin a šedá pokrývka se nevyhnula v zásadě žádnému zoubku...

Koutek pro maminky: ZKUŠENOST NAD ZLATO

Vážená paní Švorcová, ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost s vaším výrobkem FEMISHEA.

AromaFauna: Poslední šance, zázrak

Milá paní Švorcová, nejprve bych Vám chtěla za vše moc a moc poděkovat a složit obrovskou poklonu. Troufám si napsat, že se s naším pejskem děje malý zázrak, a to díky Vám.

AromaFauna: Lidé a zvířata – antibiotika nebo bylinky?

Pracuji s Aromaterapií Karel Hadek 21 let jako kosmetička. Je mi 51 let a myslím, že jsem toho v životě viděla a slyšela dost. Líbí se mi, jak se v poslední době začíná kritizovat chemie v potravinách a jejich kvalita, totéž by mělo být i v kosmetice, potravinových doplňcích, a také zdravotnictví a veterinární péči!