Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2010

Atopický ekzém

Dobrý den pane Hadku,

můj syn, kterému jsou nyní dva roky, trpí na atopický ekzém. Krom kožních projevů má i problémy s usínáním. Pokožka je na mnoha místech silně zarudlá a svědí tak silně, že nemůže spát. U lékaře jsme skončili na kortikoidech. Kortikoidy pokožku sice dočasně uklidní, ale po jejich vysazení jsme velice rychle tam, kde jsme byli, spíše je to ještě horší. Suchost pokožky kortikoidy neřeší, pokožka jako by byla stále sušší. Nachází se ve Vaší nabídce nějaký vhodný krém?

Jana V., Ostrava.

 

Milá paní Jano,

první, co jsem po přečtení Vašeho dotazu učinil, bylo povzdychnutí… Ach ta Ostrava. Tím byla míněna ekologie jako taková. A rozhodne nikoli jen v Ostravě. Jak s postupem času postižených atopickým ekzémem přibývá, stoupá i bezradnost, co se jejich ošetřování a léčení týká. Zcela jistě obrovský vliv na jejich výskyt má i permanentně se zhoršující životní prostředí.

Vámi zmíněné kortikoidy, jež lékaři běžně na atopický ekzém předepisují, nelze označit jinak, než jako ukázkovou bezradnost současné medicíny. Kortikoidy mají sice dobré protizánětlivé účinky, ale záněty, které jimi lékaři potlačují, nejsou původci atopického ekzému, ale jen a jen symptomy této choroby. Potlačování symptomů pak ani při nejlepší vůli za léčení označit nelze. Spíše za danajský dar, přinášející momentální, ale i pofiderní úlevu. A to se navíc vědomě nezmiňuji o negativních vedlejších účincích kortikoidu.

Bohužel, žádný spolehlivý recept na léčení atopického ekzému neexistuje. Přiznávám, ani já nemám patent na rozum, snad jen nějaké ty zkušenosti. Stále se zhoršující ekologii jako jednoho z viníku jsem označil již na začátku. A nejde jen o špínu a prach. V ‹ovzduší se nachází celá rada dalších škodlivin, které vznikají ať již jako důsledek každodenní běžné lidské činnosti, či výroby, mimo jiné i chemikálií pro, tak jako tak, již přelidněný svět. Mnohé z nich pak jsou chemicky extrémně stabilní, skončí např. v rostlinách, ty jsou součástí potravinového řetězce, ať již lidí samotných, či hospodářských zvířat, která se pak stejně ocitnou na talíři člověka. Nelze se tedy divit onomu prvnímu, těžko splnitelnému doporučení. Snažit se žít v ‹oblastech, které lze i dnes označit jako poměrně čisté. Pokud to finanční situace rodičů umožňuje, pozitivně se téměř vždy projevuje i pobyt buď ve vysokohorských podmínkách či u moře. Zapomenout nelze ani na vlastní byt. Koberce, záclony, postele a mnohé další… Prach, domácí zvířata, roztoči a tak dále…

Velkou roli hraje samozřejmě vhodná strava. V ‹mnoha případech nelze u atopického ekzému vyloučit ani alergie na některé složky potravy, nebo látky v potravě používané. Jako příklad bych rád jmenoval konzervanty, barviva apod. Návštěva u alergologa může v mnohém napovědět i pomoci. Když už jsme u stravy, nelze nevěnovat pozornost našemu trávicímu ústrojí. Hlavně pak proto, že jak alergie, tak i atopický ekzém jsou i problémem imunitních reakcí. Pokud mu budeme dodávat různé „jedovky“, ať již ve formě denaturované stravy, konzervantů, či na základě lékařských doporučení (např. antibiotika), zlikvidujeme symbiotickou střevní mikroflóru, v ‹trávicím traktu se nám usadí „poslanci zla“, tedy patogenní mikroorganizmy (např. Candida). Imunitní systém, jehož základ je v trávicím traktu, je přetěžován, dezorientován. A není to jen pocit plnosti, nadýmání a únava, co nás trápí. Zde někde je nutno hledat původ problému. Nezřídka se připojují i viditelné kožní projevy. A o takto postiženou pokožku se musíme mimořádně starat. Preparáty by měly být jemné, protizánětlivé, uklidňující. Začínat musíme u mytí. Mýdla, jež vykazují alkalickou reakci, jsou naprosto nevhodná. Stejně tak tenzidové přípravky, ať již mají formu tekutých mýdel, či jsou v pevném stavu a formovány jako ono původní mýdlo. Ani pokožka zdravého člověka na takovouto „agresivní čistotu“ není zvědavá. Natož pak pokožka atopika. Jako vhodné na mytí považuji olejové preparáty. Ať již koupelové, nebo sprchovací. Sprchovací olej pak doporučuji i na běžné mytí rukou. Zde pak nutno vyzdvihnout velice povzbudivé zkušenosti s‹ meduňkovými preparáty. Ale ani s nimi není vhodné očistné procedury přehánět, i tady platí, že méně je někdy více. Nadměrné mytí pokožku vysouší, zbavuje ji vlastních kožních tuků a může poškozovat její symbiotickou mikroflóru.

Na další ošetření atopické pokožky pak nutno používat speciální krémy. Měly by být z jemných rostlinných olejů, obsahovat protizánětlivé a uklidňující složky, pantenol, alantoin, ureu a další vhodné substance, které se při ošetřování atopického ekzému osvědčily. Jedním z‹hlavních požadavků je pak dodržování stejné emulgace jako má pokožka sama, tedy emulze voda v oleji (V/O). Hlavně by pak přípravky, které nanášíme na pokožku, měly být bez parabenu a jiných konzervantů, minerálních olejů a mnoha dalších „delikates“, které pokožce naprosto neprospívají, ba právě naopak. Kosmetika je obsahuje jen a jen proto, aby se cestou od výrobce mohla “válet“ ve skladech velkoobchodu, následně na regálech prodejce a v „prodejném“ stavu čekala, až si ji někdo pořídí.

Vhodných doporučení, jak vidno, je celá řada. Bohužel ne zřídka si atopický ekzém dělá „co se mu zachce“. Znám dokonce klienty, kteří musí mít doma i několik druhů mastí, každou pak nanáší po dobu 5 - 10 dnů a potom ji musí zaměnit za jinou, na tu reagují pozitivně pár dnů, a musí následovat další změna.

Na začátku vždy doporučuji na běžné ošetření a promaštění jen čisté BAMBUCKÉ MÁSLO. Protizánětlivé účinky BAMBUCKÉHO MÁSLA sice nelze označit jako jeho silnou zbraň, ale díky obsahovým složkám pokožku uklidňuje, zjemňuje a zvláčňuje. Jeho pozitivem nejsou jen jeho jedinečné účinky na velice citlivou pokožku, ale i jeho doslova „lidová“ pořizovací cena.

Z dalších preparátu bych rád zmínil krémy SHEADERM TH, či ATOP-DERM. Oba jmenované preparáty obsahují bambucké máslo jako základní složku. Díky obsahu éterických olejů vykazují i protizánětlivé účinky. Často se osvědčují i preparáty INTIMISSWINTERSHEASENSISHEABODYEM NEUTRAL, dokonce i OLIVOVÝ krém. V případě zájmu doporučuji jen pořízení testeru za účelem odzkoušení snášenlivosti. Při svědivosti pak lze vyzkoušet přidání 0,5 - 1 % éterického oleje z MÁTY PEPRNÉ do BAMBUCKÉHO MÁSLA či používaného krému. O tomto oleji je známé, že dráždí chladové receptory, což přispívá ke snížení, někdy dokonce až pominutí pocitu svedení. Pro usnadnění propočítávání uvádím, že 1 ml = 30 kapek. Vyšší koncentrace mátového oleje, než jsem uvedl, nedoporučuji pro možnost vyvolání silného pocitu chladu. Dále bych mohl doporučit vyzkoušení účinku brutnákového oleje (2 - 3x denně cca 5 - 10 kapek do jídla). Výsledky bývají velmi pozitivní. Doporučuji i stravu, samozřejmě přiměřenou věku, bohatou na vitamín E. Vitamín E vykazuje v těle protizánětlivé účinky. Stejně důležitý je i vitamín A, který se ne nadarmo nazývá vitamínem krásy. Zní to úžasně, daleko vhodnější by však bylo označení „vitamín kvalitní pokožky“. V dětském věku bude jeho nejvhodnějším zdrojem mrkev či šťáva z‹ní.

Samozřejmě, že i atopický ekzém je spjat s imunitou, a proto se nabízí i možnost doplnit stravu ELEUTHEROCOCCÝM extraktem. Je vhodný i pro malé děti, s tím, že se dávkování musí propočítat na jejich váhu. Tedy 15 kapek vydělit vahou dospělého (75 kg) a vynásobit vahou děcka. V‹jednoduchosti je síla, lze taktéž počítat, že na 4 kg váhy děcka přijde jedna kapka. I u dětí se ELEUTHEROCOCC podává 3x denně. Informace uvedená na lahvičce, že preparát není vhodný pro malé děti či kojící matky je sice absurdita, ale musíme ji uvádět, protože to je zákonem stanoveno…

Jak vidíte, na začátku byl krátký dotaz. Odpověď krátká být nemůže. Atopický ekzém není v‹žádném případě jednoduchý problém. I při délce odpovědi ji nelze označit za vyčerpávající.

Budu, rád pokud Vám tyto řádky alespoň trochu pomohou.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Léto je pomalu za námi a lze tedy začít hodnotit, jaké bylo. Mám pocit, že čekání na něj bylo podstatně delší jak léto samo. Doufám, že ta doba slunečných dnu a dovolených každému přinesla něco hezkého.

Novinky: Šťáva (gel) z Aloe vera

S Aloe vera jsem se poprvé setkal ještě jako dítko školou povinné. To bylo někdy na začátku šedesátých let minulého století. Již tehdy to musela být dle mého vnímání zajímavá rostlinka, neboť moje babička si ji pěstovala v množství podstatně větším než malém.

Novinky: Aloe vera – macerát

O platnosti přísloví, že žádný strom ještě nevyrostl až do nebe, se můžeme přesvědčit i v kosmetice. Pokud moje paměť sahá, různí výrobci nabízí přípravky, jež „zaručují“ téměř věčné mládí a současně v laboratořích horečnatě pátrají po formuli, jež by alespoň trošku připomínala onen toužebný elixír.

Novinky: Mastný krém Aloe Vera

Jak přísloví praví: „Do třetice všeho dobrého a…“. V ‹tomto vydání časopisu Aromaterapie se již jako novinky objevily macerát ALOE VERA a šťáva neboli GEL Z ALOE VERA.

Novinky: Vylepšené receptury

Vlasové hydrofilní oleje patří ke skupině preparátů, které přišly do nabídky aromaterapeutické olejové kosmetiky mezi prvními. Jako většina dalších preparátů i tyto preparáty vznikly na základě dotazů a požadavků zákazníků.

Novinky: Tamanu-Derm

Při pohledu na širokou nabídku krémů se vnucuje otázka, zda má smysl zabývat se vývojem dalších. Na první pohled by nebylo problém odpovědět, že nikoli. Bohužel, žijeme v‹ době, kdy se kožní problémy šíří téměř formou epidemie.

Z vašich dopisů: Sauna a děti... a nejenom děti – těmi jsme přece stále všichni

Psát o sauně je vhodné právě na podzim. Na tuto myšlenku mne přivedlo hned několik postřehů z mojí mezisvátkové vánoční sauny a teď je konečně ten správný podzimní čas. Takhle dlouho musel tento článek počkat.

Z vašich dopisů: Voňavý pořadník

Když pan Hadek řekl, že přemýšlí o výrobě autoparfémů, poněkud jsem znejistěla… Kosmetika, koupelové a sprchovací oleje, zubní oleje, různé éteráčky… Prosím, sortiment je široký a výběr zrovna tak. Ale autoparfémy?? To mi nějak k současným preparátům nesedělo.

Série FAUNA: Aromaterapie a zvířata

Milé čtenářky a čtenáři, příznivci aromaterapie, dovoluji si Vám oznámit, že v ‹polovině měsíce července byla na trh České republiky uvedena aromaterapeutická kosmetika pro zvířata AromaFauna.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Rozhovor

Jako těhotná jsem se, prostřednictvím své sousedky, která začala na jaře intenzivně „mládnout“ a žít zdravěji, dostala docela náhodou do kosmetického aroma-studia ve Smědčicích u Plzně. Dostala jsem od ní dárkovou poukázku, „ať si to užiju“.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět. Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k‹ ničemu.“ Zkusila jsem na ni nějaké „ohromně logické dospělé argumenty“, a ona se na mě podívala a důrazně mi řekla: „U nás se léčí jinak, to co děláš, není léčení, to je hloupost.“

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Chcete být zdraví? Tak s tím konečně něco udělejte!!!

Znáte to… Ráno drnčí budík jako o život a vám se nechce z‹ postele. Včera jste šli pozdě spát, něco málo jste s ‹kamarády popili, cigaret bylo taky víc než dost. Máte žaludek na vodě. Šéf zas bude řádit, už včera neměl dobrou náladu. Ze zrcadla na vás civí kdosi cizí.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Díky za Happy-Deo

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost s HAPPY-DEO. Nejsem příznivcem absurdních reklam a slibování nesmyslů, a proto se budu snažit co nejobjektivněji sdělit svůj úhel pohledu. Také přidám hodnocení zákaznic a členů rodiny.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Dobrý den, pane Hadku,

rádi bychom přispěli do Vaší poradny malinkou zprávičkou. Jsme zrakově znevýhodnění maséři a velmi nás potěšil jak Váš přístup, tak přístup paní Drahušky Vaculové na letošních seminářích o aromaterapii v Praze, kde jsme doslova hltali Vaše povídání o tomto životním stylu a kde jsme se dozvěděli skvělé recepty, jak si zlepšit nejen zdraví, ale jak se zkrášlovat a udržovat hygienu, aniž bychom si škodili nějakými chemickými prostředky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Dobrý den.

Ráda bych se podělila o zajímavou zkušenost s přípravkem CANDIÖL. Mám jej v oblibě pro sebe i členy rodiny, a tak jsem se rozhodla využít tohoto zajímavého přípravku i pro psa.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Óda na Sanitol

Vážený pane Hadku, dlouho jsem se vám již neozvala, protože Vaše výrobky jsou skvělé a mám tolik práce, že na pochvalu nebyl čas. Dnes jsem však dostala v balíku produkt, který považuji za geniální.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Informace o cenách

Jak jsem se již zmiňoval na druhé straně obálky (Úvodní slovo Karla Hadka), ceny éterických olejů na světových trzích jakoby se zbláznily a mění se, bez velkého přehánění, ze dne na den.

Poradna

Atopický ekzém

Dobrý den pane Hadku, můj syn, kterému jsou nyní dva roky, trpí na atopický ekzém. Krom kožních projevů má i problémy s usínáním. Pokožka je na mnoha místech silně zarudlá a svědí tak silně, že nemůže spát. U lékaře jsme skončili na kortikoidech. Kortikoidy pokožku sice dočasně uklidní, ale po jejich vysazení jsme velice rychle tam, kde jsme byli, spíše je to ještě horší. Suchost pokožky kortikoidy neřeší, pokožka jako by byla stále sušší. Nachází se ve Vaší nabídce nějaký vhodný krém?

Škola aromaterapie: Glycerin

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem, na který jsem jako laik nebyla schopna najít odpověď ani na internetu, ani např. v prodejnách s přírodní kosmetikou. Když jsem byla naposledy na kosmetice, moje kosmetička odsoudila přípravky obsahující glycerin. Ráda mám ve věcech jasno, takže jsem hledala na internetu, kde se názory velice různily

Zamyšlení: Výrobky v bio-kvalitě

Vážený pane Hadku, obracím se na Vás s dotazem. K maximální spokojenosti využívám vaše výrobky. Tím spíš mě zarazila informace (kterou jsem dostala od jedné známé kosmeticky), že pokud výrobky nejsou v bio-kvalitě, nemá valného významu je užívat, protože stejně obsahují různé nevhodné látky.

Zamyšlení: Vážený pane Hadku,

Vaši kosmetiku doma používám už léta a jsem s ní velice spokojená, až nadšená, a tak jsem sháněla ve svém okolí kosmetičku, která s Vašimi výrobky pracuje.

Na poslední straně: Propagační ceny

O tom, jak dělat úspěšnou reklamu, se stále vedou velice různorodé diskuse. Televize, rádio, časopisy, noviny, billboardy a já nevím, kdo ještě ji na nás chrlí téměř nepřetržitě.