Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2010

Novinky: Šťáva (gel) z Aloe vera

S Aloe vera jsem se poprvé setkal ještě jako dítko školou povinné. To bylo někdy na začátku šedesátých let minulého století. Již tehdy to musela být dle mého vnímání zajímavá rostlinka, neboť moje babička si ji pěstovala v množství podstatně větším než malém. Z tehdejší doby si o Aloe nic moc nepamatuji, moje chemické vlohy se projevovaly tím, že na co jsem sáhl, muselo vybouchnout. Zřejmý důvod, proč mi tehdy Aloe vůbec nic říkat nemohlo. A tak si jen matně pamatuji, že babička občas nějaký ten list uřízla, a vyráběla si z něj nějaký ten nápoj a taky přesvědčovala příbuzné, že ta šťáva je vynikající kosmetika. Neptejte se mě, kde získala informace o účincích této rostlinky, to pro mě již zůstane tajemstvím na věcné časy. Jak šel čas, babičce přibývala léta a s nimi i různé neduhy. Nejspíše asi proto Aloe upadlo dočasně v‹ zapomnění, aby mohlo být znova později objevováno.

V ‹dnešní době je Aloe vera v módě. Našlo si cestu do světa kosmetiky, kde má své opodstatnění. Vzhledem k‹tomu, že se jedná o celkem nenáročnou rostlinu, lze Aloe vera celkem dobře pěstovat. Výrobní náklady jsou nízké, výtěžnost vynikající. A jak už to bývá, reklama udělá své. Tak se Aloe „používá“ i do různých přípravků na praní prádla, čistících přípravků, včetně těch na mytí nádobí. Kdyby výrobce uváděl obsah šťávy z Aloe v‹ těchto přípravcích, nezbylo by než konstatovat, že se jedná o extrémně vysoce potencované, „homeopatické“ čistící přípravky.

Šťáva z Aloe má zajímavé složení a používána v ‹přiměřeném množství může být prospěšná zdraví, podobně jako i jiné léčivky. Mimo jiné obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, stopové prvky, aminokyseliny, enzymy a mnohé další zajímavé složky. Nelze se divit, že konzumace šťávy potlačuje zánětlivé procesy v ‹organizmu. Napomáhá vylučování produktů látkové výměny a posiluje imunitní systém. Při pravidelném používání lze očekávat zlepšení střevní činnosti. Tím výčet pozitivních účinků na organizmus pochopitelně zdaleka nekončí. Vzhledem k tomu, že dotazy i na vnitřní použití šťávy z ‹Aloe jsou celkem časté, rozhodl jsem se naši nabídku rozšířit o tuto zajímavost. Hlavně pak proto, že na trhu se objevují nejen v různé kvalitě, ale i ve velice různých cenových relacích. A tak na otázky ohledně dávkování jsem vždy musel upozorňovat, že tyto informace jsou přímo závislé na kvalitě výrobku, tedy koncentraci šťávy z ‹Aloe. Na trhu existují např. koncentráty, které se před použitím musí ředit. Jiné přípravky jsou již nabízeny naředěné vodou, to pak muže být 50 a více ml několikrát denně, při ještě vyšším naředění pak můžeme získat i nápoj „Aloe“, který lze popíjet permanentně. Šťáva ALOE VERA KH je neředěná, tedy v původním stavu, tak jak byla z Aloe vyzískána. Zde lze použít 1 polévkovou lžíci 2x denně, nejlépe ráno a večer. Zhruba po týdnu lze zvýšit dávkování na 2 polévkové lžíce 2x denně. Vyšší dávkování nedoporučuji, u vnímavějších jedinců by rychle mohlo vést k‹ nežádoucím účinkům. Předávkování se může projevit mj. i hektickým a nekontrolovatelným vyprazdňováním obsahu tlustého střeva. I zde plně platí přísloví, že všeho moc škodí. Pitná kúra by měla trvat zhruba 3 měsíce. Ke zlepšenému vylučování produktu látkové výměny z těla začíná docházet s malým zpožděním, tedy zhruba po dvou až třech týdnech. Vedlejší účinky při běžném dávkování jsou prakticky neznámé. Bohužel žijeme v‹ době, kdy někteří jedinci alergicky reagují na běžné potraviny, a ani u Aloe vera nelze tuto možnost vyloučit.

Závěrem bych snad jen uvedl, že já osobně žádné vlastní zkušenosti s ‹užíváním šťávy této rostlinky nemám. Popsané informace pochází z okruhu mých známých. Ty bych pak hodnotil jako velice individuální. Zatímco jedni hodnotí účinky šťávy z‹Aloe vera velice zdrženlivě, jiní je prezentují jako malý zázrak. V ‹případě zájmu o další informace o šťávě z Aloe vera doporučuji jejich vyhledávání na internetu.

Ač Aloe vera není siličnatou rostlinou, nedává nám žádné éterické oleje, platí i pro ni ono „Co voní jednomu, nemusí vonět druhému“.


Můj tip na domácí přípravu osvěžující a dočisťující pleťové vody z Aloe:

1 díl destilované nebo alespoň převařené vody 
1 díl šťávy z Aloe 

Dobře promíchat a nechat nejlépe přes noc odstát. Pokud si tuto pleťovou vodu doma sami připravíte, doporučuji ji uchovávat v lednici, kde vydrží i bez konzervantů zhruba týden. Takto připravená pleťová voda je vhodná pro normální a hlavně pak suchou pleť.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Léto je pomalu za námi a lze tedy začít hodnotit, jaké bylo. Mám pocit, že čekání na něj bylo podstatně delší jak léto samo. Doufám, že ta doba slunečných dnu a dovolených každému přinesla něco hezkého.

Novinky: Šťáva (gel) z Aloe vera

S Aloe vera jsem se poprvé setkal ještě jako dítko školou povinné. To bylo někdy na začátku šedesátých let minulého století. Již tehdy to musela být dle mého vnímání zajímavá rostlinka, neboť moje babička si ji pěstovala v množství podstatně větším než malém.

Novinky: Aloe vera – macerát

O platnosti přísloví, že žádný strom ještě nevyrostl až do nebe, se můžeme přesvědčit i v kosmetice. Pokud moje paměť sahá, různí výrobci nabízí přípravky, jež „zaručují“ téměř věčné mládí a současně v laboratořích horečnatě pátrají po formuli, jež by alespoň trošku připomínala onen toužebný elixír.

Novinky: Mastný krém Aloe Vera

Jak přísloví praví: „Do třetice všeho dobrého a…“. V ‹tomto vydání časopisu Aromaterapie se již jako novinky objevily macerát ALOE VERA a šťáva neboli GEL Z ALOE VERA.

Novinky: Vylepšené receptury

Vlasové hydrofilní oleje patří ke skupině preparátů, které přišly do nabídky aromaterapeutické olejové kosmetiky mezi prvními. Jako většina dalších preparátů i tyto preparáty vznikly na základě dotazů a požadavků zákazníků.

Novinky: Tamanu-Derm

Při pohledu na širokou nabídku krémů se vnucuje otázka, zda má smysl zabývat se vývojem dalších. Na první pohled by nebylo problém odpovědět, že nikoli. Bohužel, žijeme v‹ době, kdy se kožní problémy šíří téměř formou epidemie.

Z vašich dopisů: Sauna a děti... a nejenom děti – těmi jsme přece stále všichni

Psát o sauně je vhodné právě na podzim. Na tuto myšlenku mne přivedlo hned několik postřehů z mojí mezisvátkové vánoční sauny a teď je konečně ten správný podzimní čas. Takhle dlouho musel tento článek počkat.

Z vašich dopisů: Voňavý pořadník

Když pan Hadek řekl, že přemýšlí o výrobě autoparfémů, poněkud jsem znejistěla… Kosmetika, koupelové a sprchovací oleje, zubní oleje, různé éteráčky… Prosím, sortiment je široký a výběr zrovna tak. Ale autoparfémy?? To mi nějak k současným preparátům nesedělo.

Série FAUNA: Aromaterapie a zvířata

Milé čtenářky a čtenáři, příznivci aromaterapie, dovoluji si Vám oznámit, že v ‹polovině měsíce července byla na trh České republiky uvedena aromaterapeutická kosmetika pro zvířata AromaFauna.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Rozhovor

Jako těhotná jsem se, prostřednictvím své sousedky, která začala na jaře intenzivně „mládnout“ a žít zdravěji, dostala docela náhodou do kosmetického aroma-studia ve Smědčicích u Plzně. Dostala jsem od ní dárkovou poukázku, „ať si to užiju“.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět. Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k‹ ničemu.“ Zkusila jsem na ni nějaké „ohromně logické dospělé argumenty“, a ona se na mě podívala a důrazně mi řekla: „U nás se léčí jinak, to co děláš, není léčení, to je hloupost.“

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Chcete být zdraví? Tak s tím konečně něco udělejte!!!

Znáte to… Ráno drnčí budík jako o život a vám se nechce z‹ postele. Včera jste šli pozdě spát, něco málo jste s ‹kamarády popili, cigaret bylo taky víc než dost. Máte žaludek na vodě. Šéf zas bude řádit, už včera neměl dobrou náladu. Ze zrcadla na vás civí kdosi cizí.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Díky za Happy-Deo

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost s HAPPY-DEO. Nejsem příznivcem absurdních reklam a slibování nesmyslů, a proto se budu snažit co nejobjektivněji sdělit svůj úhel pohledu. Také přidám hodnocení zákaznic a členů rodiny.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Dobrý den, pane Hadku,

rádi bychom přispěli do Vaší poradny malinkou zprávičkou. Jsme zrakově znevýhodnění maséři a velmi nás potěšil jak Váš přístup, tak přístup paní Drahušky Vaculové na letošních seminářích o aromaterapii v Praze, kde jsme doslova hltali Vaše povídání o tomto životním stylu a kde jsme se dozvěděli skvělé recepty, jak si zlepšit nejen zdraví, ale jak se zkrášlovat a udržovat hygienu, aniž bychom si škodili nějakými chemickými prostředky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Dobrý den.

Ráda bych se podělila o zajímavou zkušenost s přípravkem CANDIÖL. Mám jej v oblibě pro sebe i členy rodiny, a tak jsem se rozhodla využít tohoto zajímavého přípravku i pro psa.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Óda na Sanitol

Vážený pane Hadku, dlouho jsem se vám již neozvala, protože Vaše výrobky jsou skvělé a mám tolik práce, že na pochvalu nebyl čas. Dnes jsem však dostala v balíku produkt, který považuji za geniální.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Informace o cenách

Jak jsem se již zmiňoval na druhé straně obálky (Úvodní slovo Karla Hadka), ceny éterických olejů na světových trzích jakoby se zbláznily a mění se, bez velkého přehánění, ze dne na den.

Poradna

Atopický ekzém

Dobrý den pane Hadku, můj syn, kterému jsou nyní dva roky, trpí na atopický ekzém. Krom kožních projevů má i problémy s usínáním. Pokožka je na mnoha místech silně zarudlá a svědí tak silně, že nemůže spát. U lékaře jsme skončili na kortikoidech. Kortikoidy pokožku sice dočasně uklidní, ale po jejich vysazení jsme velice rychle tam, kde jsme byli, spíše je to ještě horší. Suchost pokožky kortikoidy neřeší, pokožka jako by byla stále sušší. Nachází se ve Vaší nabídce nějaký vhodný krém?

Škola aromaterapie: Glycerin

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem, na který jsem jako laik nebyla schopna najít odpověď ani na internetu, ani např. v prodejnách s přírodní kosmetikou. Když jsem byla naposledy na kosmetice, moje kosmetička odsoudila přípravky obsahující glycerin. Ráda mám ve věcech jasno, takže jsem hledala na internetu, kde se názory velice různily

Zamyšlení: Výrobky v bio-kvalitě

Vážený pane Hadku, obracím se na Vás s dotazem. K maximální spokojenosti využívám vaše výrobky. Tím spíš mě zarazila informace (kterou jsem dostala od jedné známé kosmeticky), že pokud výrobky nejsou v bio-kvalitě, nemá valného významu je užívat, protože stejně obsahují různé nevhodné látky.

Zamyšlení: Vážený pane Hadku,

Vaši kosmetiku doma používám už léta a jsem s ní velice spokojená, až nadšená, a tak jsem sháněla ve svém okolí kosmetičku, která s Vašimi výrobky pracuje.

Na poslední straně: Propagační ceny

O tom, jak dělat úspěšnou reklamu, se stále vedou velice různorodé diskuse. Televize, rádio, časopisy, noviny, billboardy a já nevím, kdo ještě ji na nás chrlí téměř nepřetržitě.