Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2010

Zamyšlení: Výrobky v bio-kvalitě

Vážený pane Hadku,

obracím se na Vás s dotazem. K maximální spokojenosti využívám vaše výrobky. Tím spíš mě zarazila informace (kterou jsem dostala od jedné známé kosmeticky), že pokud výrobky nejsou v bio-kvalitě, nemá valného významu je užívat, protože stejně obsahují různé nevhodné látky. Např. éterické oleje z citrusových plodů – jejich kůra je stříkána, tudíž se rezidua dostanou do olejíčku. Na tohle jsem opravdu nedokázala oponovat a musela tiše souhlasit.

Prosím Vás o vyjádření se k této problematice. Mnohokrát za vše děkuji, s pozdravem.
K. H.

 

Milá paní Kateřino,

děkuji Vám za Váš mail i bio-dotaz v‹ něm obsažený.

Bohudík (občas i bohužel), máme demokracii, a tak si každý říká, co chce. Tedy i Ti, kteří třeba ani netuší, že vystavují na odiv svoji vlastní neinformovanost. Dotyčná známá může být třeba dobrou kosmetičkou v praxi, ale její výroky svědčí o tom, že toho moc neví. Místo, aby používala selský rozum, pouští do světa „moudrosti“, které si někde přečetla, či které jí nakukal nějaký rádoby úspěšný prodejce.

Víte, slovo bio mi nic neříká. Jako chemik jsem se naučil k posuzování kvality nepoužívat imaginární termíny. Mne k výběru surovin slouží jen a jen chemické analýzy. Když jsem začínal s kosmetikou, byla zaklínadlem slůvka přírodní kosmetika. Co to je, sice nikdo nevěděl, ale všichni to vyráběli a následně i všichni s radostí používali. Slůvko „přírodní“ prostě prodávalo. I kosmetiku z nafty (vazelína, parafín). Nafta přece pochází z přírody, že ano. Dokonce ani chemická fabrika nestojí nikde jinde než v (původně čisté) přírodě! No a dnes je nikoli odborností, ale módou slůvko bio.

Pokud budete chtít, jsem schopen i z‹ bio-surovin, dokonce analyticky certifikovaných, vyrobit mizerný, tedy pokožce neodpovídající preparát stejně dobře, jako hospodyňka by byla schopna z bio-surovin připravit nepoživatelné jídlo. „Bio“ je tak dobré, že před časem jistá česká firma musela stáhnout z trhu dokonce dětskou bio-výživu. Jak je to možné, když je bio tak excelentní? Asi se spoléhali jen a jen na ono kouzelné slůvko „bio“ a zapomněli na odbornost – chemické analýzy.

Pokud paní kosmetičku trápí olej z citrusových plodů, je to její problém. Já spím celkem klidně. Když oleje (a nejen citrusové) kupuji, pak jsou analyticky hodnocené, a pokud by se v nich rezidua našla, prostě je nekoupím. Stejné se týká i těžkých kovů a dalších látek, které v kosmetice nemají co pohledávat. Mně v hlavě daleko více straší celkově se zhoršující ekologie na celé planetě. Toxické exhaláty, kterými je vzduch prosycen, nemají přirozenou inteligenci, aby jim kdosi mohl doporučovat, kde mají spadnout, s‹ tím, že se budou vyhýbat bio plantážím, následně tedy i surovinám. Jak si mám vysvětlit skutečnost, že bio suroviny jsou vždy podstatně dražší než ty „ne-bio“, ale často kvalitativně horší?

Pokud by Vaše známá měla k posuzování dané problematiky potřebné vzdělání, jistě by podobné výroky formulovala poněkud odborněji a zřejmě i opatrněji. A jako kosmetička? Víte, v kosmetice nejde dle mých osobních poznatků o bio, ale o pokožku. Mám za to, že i toto jí uniklo. Jinak by totiž vycházela z potřeb, tedy fyziologie pokožky a ne z ‹módního termínu bio.

Na závěr bych už jen dodal, že firma AKH vyrábí i preparáty pro ty, kteří mají různé kožní problémy. Dokonce i čerstvě narozené děti. I z úcty k nim, v touze jim pomoci, má u mě prioritu chemická analýza a nikoli plácání pytlem plným prázdných slov o rybník.

Pokud se podíváte na náš web www.karelhadek.eu, jsou tam ve formátu pdf časopisy Aromaterapie. I v nich jsou články s touto tématikou. V principu proti bio nic nemám, ctím ty, kteří se snaží upřímně nabídnout něco lepšího, jen je to pro mě příliš málo a žádná záruka. Pro výrobky nesoucí logo KH požaduji prokázanou, nikoli jen deklarovanou kvalitu. Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Přeji Vám hezký víkend a sluníčko jak na obloze, tak i v duši.

Karel Hadek

 

 

Dovětek KH:

Objasnění smrti Kleopatry

Když jsem byl kdysi v pravém slova smyslu začátečníkem v tomto oboru, přihnala se smršť novinek v‹ podobě přírodní kosmetiky. Nelze se divit. Od začátku technické revoluce docházelo k‹ zprůmyslňování výroby kosmetiky, což bylo samozřejmě umožněno mj. i rozvojem chemie. Jak původní prochemické nadšení opadávalo, zesiloval trend návratu zpět k přírodě. Slova (soudruha) učitele, který mě učil na konci padesátých let, že moderní chemický průmysl vyrobí vše, co potřebujeme, jak v daleko lepší kvalitě, tak i větším množství, dnes tak maximálně vyvolají soucit, spíše však posměch. Cesta zpět k přírodě byla hned dvojí. Pro jedny to znamenalo používání přírodních substancí, např. rostlinných olejů, pro jiné pak „zpřírodnění“ chemie. K šamponu se přidala kapička kopřivového extraktu a stal se „zázrak“. Světlo světa spatřil „přírodní kopřivový šampon“. Jak léta ubíhala, i termín přírodní kosmetika ztrácel na lesku. Bylo potřeba objevit něco nového, neotřepaného, lákavého. Globálně se zhoršující ekologie, chemizace zemědělství vedly k novému návratu k přírodě. Tentokráte pod vlaječkami bio, či eko. Vznikají různé organizace, které nezřídka za nemalý peníz provádí biocertifikace, dle pravidel, které si samy určí. Aby se na bio vydělalo, je třeba i „hustou“ reklamu. Nelze se divit, že bioprodukty jsou pak podstatně dražší, než jejich ne-bio souputníci. A jejich kvalita? Dle mého názoru je zde podstatný rozdíl mezi proklamací a realitou. A tak se ze sdělovacích prostředků sem tam dozvídáme, věnujeme-li tomu pozornost, že analýzy občas prokážou, že krom jejich vysoké bio-ceny jsou jinak ne-bio, ne-li ještě hůř. Po všem, co jsem se v ‹průběhu let o bio dozvěděl, mohu jen a jen doporučit každému, aby se spíše než na bio spoléhal na selský rozum. Jinak by nebylo těžké dojít k závěru, že chudák Kleopatra na koupele nepoužívala „moderní“ mycí prostředky, ale oslí mléko. Skutečnost, že toto mléko nemělo bio-certifikát, pak zapříčinila, že Kleopatra již dnes není mezi námi.

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Léto je pomalu za námi a lze tedy začít hodnotit, jaké bylo. Mám pocit, že čekání na něj bylo podstatně delší jak léto samo. Doufám, že ta doba slunečných dnu a dovolených každému přinesla něco hezkého.

Novinky: Šťáva (gel) z Aloe vera

S Aloe vera jsem se poprvé setkal ještě jako dítko školou povinné. To bylo někdy na začátku šedesátých let minulého století. Již tehdy to musela být dle mého vnímání zajímavá rostlinka, neboť moje babička si ji pěstovala v množství podstatně větším než malém.

Novinky: Aloe vera – macerát

O platnosti přísloví, že žádný strom ještě nevyrostl až do nebe, se můžeme přesvědčit i v kosmetice. Pokud moje paměť sahá, různí výrobci nabízí přípravky, jež „zaručují“ téměř věčné mládí a současně v laboratořích horečnatě pátrají po formuli, jež by alespoň trošku připomínala onen toužebný elixír.

Novinky: Mastný krém Aloe Vera

Jak přísloví praví: „Do třetice všeho dobrého a…“. V ‹tomto vydání časopisu Aromaterapie se již jako novinky objevily macerát ALOE VERA a šťáva neboli GEL Z ALOE VERA.

Novinky: Vylepšené receptury

Vlasové hydrofilní oleje patří ke skupině preparátů, které přišly do nabídky aromaterapeutické olejové kosmetiky mezi prvními. Jako většina dalších preparátů i tyto preparáty vznikly na základě dotazů a požadavků zákazníků.

Novinky: Tamanu-Derm

Při pohledu na širokou nabídku krémů se vnucuje otázka, zda má smysl zabývat se vývojem dalších. Na první pohled by nebylo problém odpovědět, že nikoli. Bohužel, žijeme v‹ době, kdy se kožní problémy šíří téměř formou epidemie.

Z vašich dopisů: Sauna a děti... a nejenom děti – těmi jsme přece stále všichni

Psát o sauně je vhodné právě na podzim. Na tuto myšlenku mne přivedlo hned několik postřehů z mojí mezisvátkové vánoční sauny a teď je konečně ten správný podzimní čas. Takhle dlouho musel tento článek počkat.

Z vašich dopisů: Voňavý pořadník

Když pan Hadek řekl, že přemýšlí o výrobě autoparfémů, poněkud jsem znejistěla… Kosmetika, koupelové a sprchovací oleje, zubní oleje, různé éteráčky… Prosím, sortiment je široký a výběr zrovna tak. Ale autoparfémy?? To mi nějak k současným preparátům nesedělo.

Série FAUNA: Aromaterapie a zvířata

Milé čtenářky a čtenáři, příznivci aromaterapie, dovoluji si Vám oznámit, že v ‹polovině měsíce července byla na trh České republiky uvedena aromaterapeutická kosmetika pro zvířata AromaFauna.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Rozhovor

Jako těhotná jsem se, prostřednictvím své sousedky, která začala na jaře intenzivně „mládnout“ a žít zdravěji, dostala docela náhodou do kosmetického aroma-studia ve Smědčicích u Plzně. Dostala jsem od ní dárkovou poukázku, „ať si to užiju“.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět. Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k‹ ničemu.“ Zkusila jsem na ni nějaké „ohromně logické dospělé argumenty“, a ona se na mě podívala a důrazně mi řekla: „U nás se léčí jinak, to co děláš, není léčení, to je hloupost.“

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Chcete být zdraví? Tak s tím konečně něco udělejte!!!

Znáte to… Ráno drnčí budík jako o život a vám se nechce z‹ postele. Včera jste šli pozdě spát, něco málo jste s ‹kamarády popili, cigaret bylo taky víc než dost. Máte žaludek na vodě. Šéf zas bude řádit, už včera neměl dobrou náladu. Ze zrcadla na vás civí kdosi cizí.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Díky za Happy-Deo

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost s HAPPY-DEO. Nejsem příznivcem absurdních reklam a slibování nesmyslů, a proto se budu snažit co nejobjektivněji sdělit svůj úhel pohledu. Také přidám hodnocení zákaznic a členů rodiny.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Dobrý den, pane Hadku,

rádi bychom přispěli do Vaší poradny malinkou zprávičkou. Jsme zrakově znevýhodnění maséři a velmi nás potěšil jak Váš přístup, tak přístup paní Drahušky Vaculové na letošních seminářích o aromaterapii v Praze, kde jsme doslova hltali Vaše povídání o tomto životním stylu a kde jsme se dozvěděli skvělé recepty, jak si zlepšit nejen zdraví, ale jak se zkrášlovat a udržovat hygienu, aniž bychom si škodili nějakými chemickými prostředky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Dobrý den.

Ráda bych se podělila o zajímavou zkušenost s přípravkem CANDIÖL. Mám jej v oblibě pro sebe i členy rodiny, a tak jsem se rozhodla využít tohoto zajímavého přípravku i pro psa.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Óda na Sanitol

Vážený pane Hadku, dlouho jsem se vám již neozvala, protože Vaše výrobky jsou skvělé a mám tolik práce, že na pochvalu nebyl čas. Dnes jsem však dostala v balíku produkt, který považuji za geniální.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Informace o cenách

Jak jsem se již zmiňoval na druhé straně obálky (Úvodní slovo Karla Hadka), ceny éterických olejů na světových trzích jakoby se zbláznily a mění se, bez velkého přehánění, ze dne na den.

Poradna

Atopický ekzém

Dobrý den pane Hadku, můj syn, kterému jsou nyní dva roky, trpí na atopický ekzém. Krom kožních projevů má i problémy s usínáním. Pokožka je na mnoha místech silně zarudlá a svědí tak silně, že nemůže spát. U lékaře jsme skončili na kortikoidech. Kortikoidy pokožku sice dočasně uklidní, ale po jejich vysazení jsme velice rychle tam, kde jsme byli, spíše je to ještě horší. Suchost pokožky kortikoidy neřeší, pokožka jako by byla stále sušší. Nachází se ve Vaší nabídce nějaký vhodný krém?

Škola aromaterapie: Glycerin

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem, na který jsem jako laik nebyla schopna najít odpověď ani na internetu, ani např. v prodejnách s přírodní kosmetikou. Když jsem byla naposledy na kosmetice, moje kosmetička odsoudila přípravky obsahující glycerin. Ráda mám ve věcech jasno, takže jsem hledala na internetu, kde se názory velice různily

Zamyšlení: Výrobky v bio-kvalitě

Vážený pane Hadku, obracím se na Vás s dotazem. K maximální spokojenosti využívám vaše výrobky. Tím spíš mě zarazila informace (kterou jsem dostala od jedné známé kosmeticky), že pokud výrobky nejsou v bio-kvalitě, nemá valného významu je užívat, protože stejně obsahují různé nevhodné látky.

Zamyšlení: Vážený pane Hadku,

Vaši kosmetiku doma používám už léta a jsem s ní velice spokojená, až nadšená, a tak jsem sháněla ve svém okolí kosmetičku, která s Vašimi výrobky pracuje.

Na poslední straně: Propagační ceny

O tom, jak dělat úspěšnou reklamu, se stále vedou velice různorodé diskuse. Televize, rádio, časopisy, noviny, billboardy a já nevím, kdo ještě ji na nás chrlí téměř nepřetržitě.