Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2010

Poradna

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda je dle Vašeho názoru vhodnější aromalampa, či difuzér? S ohledem na účinnost éterických olejů a provonění bytu. Máte eventuálně nějaké tipy na jejich kvalitní provedení?

Děkuji, Markéta F.


Milá paní Markéto,

děkuji Vám za Váš mail i dotaz, který jste mi zaslala.

Pokud se ptáte na můj názor, pak neupřednostňuji žádnou z možností, jak aromatizovat vzduch v obytné místnosti. Vycházím ze skutečnosti, že potřebuji nechat odpařit malé množství éterických olejů do prostoru a každá forma, kterou toho lze dosáhnout, je vhodná. Přiznávám, některé jsou více, jiné méně, ale stejně tak dobře poslouží i třeba zvlhčovač vzduchu připevněný na radiátoru. Konec konců, odpaření éterických olejíčků do prostoru zajistí i miska s teplou vodou. Lze ale použít i například porézní materiál – vypálenou zeminu (cihla), ozdobný předmět ze dřeva. Já sám velice často používám formu asi nejméně estetickou, ale v principu stejně účinnou. Na papírový kapesníček nakapu zvolené éterické oleje a nechám samovolně odpařovat.

Aromalampu, vzhledem k otevřenému ohni, bych zásadně nedoporučoval tam, kde k ní mají přístup malé děti. Tedy např. v dětském pokoji. Viděl jsem již různé aromalampy, některé více, jiné méně líbivé. Bohužel jen zřídka najdeme takovou, která není technickým nesmyslem. Nádobka na vodu musí být dostatečně dimenzována, aby nedošlo k předčasnému odpaření vody a připalování neodpařených zbytků éterických olejů. Voda musí vždy v nádobce zůstat i po dohoření svíčky, která hoři dle provedení 4 - 5 hodin. Dále pak je třeba dbát na to, aby svíčka při hoření nečadila. Pozornost je tedy třeba věnovat spíše výběru vhodného éterického oleje či jejich směsi, tak, aby příjemně voněly, či aby měly žádaný terapeutický účinek, než samotné technice jejich „cesty“ do aromatizovaného prostoru.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď alespoň trošku poslouží.

Karel Hadek



Dobrý den,

již delší dobu používám olejíček NARBENOL na ošetření hojících se ran, aby nevznikly zbytečné jizvy. Používám ho i pro své pejsky, kteří se často někde škrábnou nebo odřou. S tím souvisí i můj dotaz. Existuje prosím, nějaký preparát, kterým bych mohla ošetřit čerstvou ránu? Většinou se opravdu jedná o hlubší odřeniny nebo „řezné“ ranky. Prozatím ránu vždy vydezinfikuji, počkám, až zaschne a sloupne se stroupek a potom ošetřuji NARBENOLEM. Možná to dělám špatně – to nevím, ale každopádně to zatím funguje. Můžete mi tedy prosím poradit, co aplikovat na čerstvé ranky? Aby se vydezinfikovaly a rovnou lépe hojily?

Děkuji moc, ať se vám daří.

Eva M.


Milá paní Evo,

děkuji Vám za Vaši důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte.

Z toho, co píšete, je zřejmé, že Vaše ošetření je naprosto v pořádku. Zde nelze mít nejmenší námitky.

Pokud se jedná o ošetření čerstvých zranění, myslím, že naši čtyřnozí kamarádi jsou na tom o poznání lépe než člověk. Tím, že si ránu lížou, ji nejen čistí, ale i dezinfikují. Zde ve většině případu netřeba naprosto nic podnikat. Pokud nastane situace, kdy je nutno pomoci, pak bych se zcela jistě spoléhal na LEVANDULOVÝ éterický olej, který se v podobných případech plně osvědčil u lidí. Vykazuje jedinečné antimikrobiální a protizánětlivé účinky, zastavuje krvácení a podstatně urychluje hojení. Na rány jej lze používat koncentrovaný. Při použití nevyvolává žádné nepříjemné pocity.

Pokud by byla rána znečištěná a bylo ji třeba vyčistit, doporučoval bych medový zábal. Ten si připravíte ze 100 g medu přidáním cca 150 kapek LEVANDULOVÉHO oleje. Med je hygroskopický, a když jej nanesete na ránu, vytahuje z ní nečistoty. Přidaný LEVANDULOVÝ olej pak brání vzniku zánětu. Takovýto zábal je nutno obvázat, aby nebyl olizován. Po několika hodinách je rána dokonale vyčištěna, a následně se pak velice rychle hojí.

Další informace o medu a levanduli a jejich použití při různých poraněních najdete jak na www.karelhadek.eu, v e-shopu, tak i v časopisech Aromaterapie, které jsou též na našem webu ke stažení (ve formátu pdf). Mnohé, jak praktické, tak i užitečné rady a informace poskytuje i webová poradna.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Karel Hadek



Dobrý den,

můžete mi prosím doporučit nějaké preparáty pro ošetření pokožky miminka (např. nějaký olejíček)? Na Vašich stránkách jsem našla v dětské sérii pouze tři přípravky.

Předem děkuji za Vaši odpověď.

S pozdravem

Eva F.

 

Milá paní Evo,

děkuji Vám za Váš mail i zaslaný „maminkovský“ dotaz. Máte pravdu, moc preparátů pro děti v nabídce není. Ale ono nejde jen o šíři nabídky, ale spíše o kvalitu. Dětského koupelového HEŘMÁNKOVÉHO oleje jste si jistě všimla, stejně tak i MANDLOVÉHO dětského mycího oleje. Na další ošetřování pokožky pak doporučuji DĚTSKÝ olejíček (dříve Baby). Když byl můj syn malý, nic jiného jsem na něj nepoužíval. Pokud nejsou nějaké specifické problémy, nic jiného není třeba.

V dětské sérii jsou i další vynikající preparáty: FENYKLOVÝ masážní olej pro kojící matky či proti nadýmání kojenců, INTIMISS na opruzeniny, WINTERSHEA do mrazu apod. Málem bych opomněl dětské krémy. Ale jen proto, že DĚTSKÝ olejíček osobně považuji za lepší volbu.

Karel Hadek




Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda máte v nabídce nějaký výrobek, který by ošetřil již vzniklý sluneční ekzém?

Děkuji a přeji hezký den.

Pavlína B.


Vážená paní Pavlíno,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte. Bohužel nevím, co si s termínem „sluneční ekzém“ počít. Ekzémy mají svůj původ někde jinde než ve faktu, že sluníčko svítí.

Nejspíše se jedná o problém spojený s potravinami, které obsahují nevhodné, nepřirozené složky, tedy látky, které se sice ve výrobě používají, ale nemají tam co dělat. Právě v běžných potravinách se nachází relativně velké množství takovýchto látek.

V úvahu přichází i celkem široká paleta toho, co jsme si zvykli označovat jako léky. Jako vyvolávací faktor se mohou projevit i plísně v trávicím traktu. I jejich metabolity se takto mohou projevovat.

Bohužel věcná, písemná odpověď na Váš dotaz by byla velice dlouhá a jistě i neúplná. I já bych měl několik dotazu na Vás. Pokud mi zašlete Vaše číslo telefonu, rád s Vámi Vaše problémy proberu touto cestou.

Přeji Vám hezký letní den a budu se těšit bud na Vaši odpověď, nebo zavolání.

Karel Hadek



Dobrý den pane Hadku,

chtěla bych Vás poprosit o radu, které z Vašich preparátů bychom mohli použít k partnerské (erotické) masáži tzn. preparáty, které by byly afrodiziakální. Případně i jaké éterické olejíčky např. do aromalampy, byste mi doporučil.

Předem Vám velice dekuji za Vaši odpověď a přeji Vám příjemný den.

Alena V.


Milá paní Aleno,

Váš mail mě samozřejmě potěšil, byť musím přiznat, že mi dáváte pořádně zabrat.

Jen tak mezi námi, když jsem kdysi poprvé četl o afrodiziakálních účincích éterických olejů, samozřejmě že jsem byl zvědavý, jak to funguje. Tak jsem si udělal afrodiziakální“ koupel, vlezl do vany v očekávání, co se bude dít. 20 minut, nic. Půl hodiny, nic. Hodina, stále nic… Zklamán jsem vylezl z vany. Krom vnímání krásné vůně a velice příjemné, až uspávající relaxace jsem žádný jiný poznatek nezaznamenal. Dodnes jsem nepochopil, zda autoři zmiňující dané účinky to píší jen proto, aby zvýšili prodejnost svého zboží, nebo jsou na tom tak špatně, že jim k tomu stačí jen olejíček, byt voňavý. Pokud je muž ve vaně (či kdekoli jinde) s milou, příjemnou partnerkou (a naopak), pak dle mého, je to právě ona, kdo je pro muže oním skutečným, reálně existujícím afrodiziakem. Oleje mohou příjemně vonět, vana může být dostatečně dimenzovaná na erotické hrátky, voda příjemně teplá. Ani jedna z těchto veličin nemůže mít afrodiziakální účinky, tedy pokud danou situaci nepopisujeme slovy básníka. V tomto případě by pak ale nebylo problémem vidět afrodiziakální účinky i u firmy, jež nám vodu prodává.

V oblasti sexuality se ale neobejdeme bez termínu intimní atmosféra. Její součástí může být zajímavě řešený interiér, ne nadarmo mluvíme o intimním osvětlení, může k ní patřit příjemná hudba. Neumím si představit, že by součástí oné intimní atmosféry nebyl i náš nos. Ale právě v tom vidím zakopaného psa. Opravdu netuším a ani tušit nemohu, které vůně pro Vás a Vašeho partnera mohou být ty pravé ořechové pro dané chvíle.

Jedno je jisté, oběma musí vonět stejně krásně. Odpověď, zda to bude SANTÁL, JASMÍN, RŮŽE, SKOŘICE, MEDOVÝ, VANILKA, MIMÓZA či ještě nějaký jiný olejíček, či jejich směs nechtějte od Hadka. Se svým partnerem „dejte nosy dohromady“.

Jen tak mimochodem, součástí intimní atmosféry by měla být i milostná předehra. Výběr voňavých olejíčků se může stát její součástí, stejně tak i vlastní tvorba žádaného preparátu. Pokud byste potřebovala poradit s výběrem, pro tyto účely vhodných, rostlinných olejů, doporučit koncentraci éterických olejů, zde bych Vám již radu poskytnout mohl.

Na závěr snad jen ještě jeden zajímavý poznatek. Do oné skupiny afrodiziakálních olejů bývají nejčastěji zařazovány dva typy éterických olejů. Jmenujme např. SKOŘICI, ROZMARÝN, PEPŘ. Tyto oleje mají všeobecně povzbuzující účinky, zlepšují schopnost koncentrace, špatně se po nich usíná a to bude nejspíše pravý důvod, proč jsou takto vnímány. Neméně zajímavá je i druhá skupina, kde se naopak nacházejí oleje uklidňující, relaxační. Zde bych za všechny ostatní zmínil třeba RŮŽI, SANTÁL, MIMÓZU. Na první pohled by se právě uklidňující oleje mohly zdát pro daný účel nevhodnými. V dnešní rychlé, stresující době mám pochopení i pro ně. Poslouží nám jako „vypínač“. Svou příjemnou vůní nás odpojí od shonu a stresu všedního dne, dají nám pozapomenout na nevyřešené problémy a na této úrovni pomáhají plně a voňavě prožívat ony příjemné chvíle.

Vždy mě potěší, pokud moje odpověď na jakýkoli dotaz je alespoň trošku užitečná. Ne jinak tomu bude i tentokráte. Přeji Vám hezký letní večer.

Váš Karel Hadek



Vážený pane Hadku,

postrádám u preparátů příbalové letáky s návody na použití výrobku a jejich složení. Byla bych ráda, kdyby bylo možné je přikládat. Také se chci zeptat, jestli je možné přikládat k faktuře poštovní složenku. Nemám totiž možnost platit příkazem.

Předem dekuji za odpověď.
S pozdravem

Anna S.


Vážená paní Anno,

co se týká příbalových letáku s návodem k použití a údajů o složení preparátu, řešení existuje.

Souhlasím, že zákazník má nárok na tyto informace. Konec konců v běžném životě bývám i já povětšinou zákazníkem a mám zcela identické požadavky. Má to ale hned dva háčky. Tím prvním je občas se měnící údaje požadované ze strany legislativy, co a jak musí být uvedeno. Dále pak sice ne často, ale občas dojde i k pozměnění receptur. Pokud by toto vše bylo v tištěné formě k dispozici, velice často by to byl jen zbytečně potištěný papír, který by bez využití bylo nutné recyklovat. Nehledě na to, že pokud si někdo již po dvacáté kupuje nějaký ten preparát, pak by také po dvacáté obdržel příbalový leták. I v tomto případě zbytečný odpad. Pokud dbáme na ekologii při samotné výrobě kosmetiky, nelze se chovat jinak při její distribuci.

Naše řešení je zcela jednoduché, flexibilní, praktické i ekologické současně. Veškeré údaje, které zmiňujete, najdete u každého preparátu na našem webu. Zde pak není nejmenším problémem všechny údaje dle potřeby i (bezodpadově) kdykoli aktualizovat. Navíc je možné aktuální příbalový leták v případě potřeby i vytisknout.

Na okraj bych rád zmínil i výhody ekonomické. Tato forma informování zákazníka ušetří 1 Kč až 1,50 Kč na jediném příbalovém letáku. Pochopitelně, že cena příbalového letáku by musela být započítána do ceny preparátu. Vím, uvedené částky za jeden příbalový leták nejsou nic moc, ale pokud se podíváme, kolik preparátu vyexpedujeme za celý rok, pak už se pohybujeme v oblasti statisíců korun, které by zákazníci museli zaplatit navíc.

Samozřejmě, že zákazníkovi, který s internetem nepracuje, rádi na jeho vyžádání příbalový leták s návodem k použití i rádi vytiskneme u firmy a zašleme bud přímo s jeho objednávkou, nebo i dodatečně poštou. Z mého pohledu je toto řešení excelentní i proto, že mi velice často škodívají jak pan Alzheimer, tak jeho kamarádka Skleróza. Pokud si pamatuji, co kde najdu na webu, pak jsou oba na mé krátcí. Následné hledání se, k potěšení mému, tedy nekoná. Občas mé dokonce mrzí, že si na web nemohu dát brýle, peněženku, autoklíče a podobné maličkosti, které mi Alzheimer téměř permanentně schovává.

Stejná je pak i situace s Vámi zmiňovanou poštovní složenkou přikládanou k faktuře. V minulosti to byla nezbytná nutnost. V době elektronického bankovnictví, kdy téměř všichni naši klienti uhrazují faktury „bezpapírově“, tedy elektronicky, bychom zase převážně produkovali jen a jen odpad. I zde ale děkuji za Váš podnět. Jako řešení se nabízí možnost složenku zaslat na vyžádání klienta. Odpad vznikat nebude a těm, kteří stejně jako Vy, nemají možnost bankovního převodu, vyjdeme rádi vstříc.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Karel Hadek



Dobrý den,

snažila jsem se zjistit něco o canolovém oleji, který je součástí některých Vašich výrobku, ale nepodařilo se mi ho ve vaší nabídce rostlinných olejů nalézt a tentokrát zklamal i internet. Mohl byste mi, prosím, o něm napsat pár řádek? Děkuji za odpověď.

Stala jsem se Vaší zákaznicí teprve nedávno, ale jsem s Vašimi produkty opravdu spokojená. Dále bych ráda upozornila, že se mi nepodařilo zobrazit příbalový leták u regeneračního obličejového oleje Arnikového SPF 6, který jsem si objednala. Nevím, zda se jedná o problém u mě, ale nešlo mi to ani u jednoho počítače.

S přáním krásného dne
Pavlína B.

 

Milá paní Pavlíno,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mé se svým dotazem obracíte. 

Canolový olej je veřejnosti celkem málo známý, neboť se jedná o relativně „mladý“ olej. V principu jde o olej blízce příbuzný oleji řepkovému. Zde je taktéž nutno hledat jeho prapůvod. Řepkový olej má vynikající složení, pokud se na něj díváme jako na potravinu, ale také jeden důležitý handicap. Obsahuje totiž vysoký podíl kyseliny erukové. Tato je pak známa svými negativními účinky na lidské zdraví. Při pravidelné konzumaci způsobuje patologické změny na srdci, jakož i růstové problémy. Aby byl řepkový olej použitelný jako potravina, je nezbytně nutné tuto složku z řepkového oleje odstranit.

Od kanadského dodavatele canolového oleje jsem obdržel informaci, že řešení problému nabídlo křížení biotypu Brassica rapa a Brassica oleracea, čímž vznikl nový hybrid Brassica napus. Tato nově vyšlechtěná rostlina pak dodává olej buď bez kyseliny erukové, popřípadě jí obsahuje jen stopové, tedy neškodné množství. Canolový olej vykazuje jeden z nejnižších podílů nasycených mastných kyselin, zatímco podíl nenasycených mastných kyselin z hlediska výživy lze označit za vynikající.

Kyseliny olejové (C18:1) obsahuje kolem 60 %, kyseliny linolové (C18:2) pak kolem 20 % a kolem 9 % kyseliny (alfa) linolenové (C18:3). V této souvislosti stojí za zmínku i skutečnost, že canolový olej je bez cholesterolu. To ale zdaleka neznamená, že by řešil problém těch, kdož trpí na jeho zvýšené hodnoty.

Jeho složení pak z něj dělá zajímavou surovinu i pro výrobu kosmetiky. Vysoký podíl kyseliny olejové zajišťuje jeho vynikající snesitelnost a jemnost. Díky velmi podobnému složení jej lze velice dobře srovnávat s olejem mandlovým. Nutno podotknout, že obsah kyseliny alfalinolenové činí canolový olej poněkud aktivnejším, než je olej mandlový. V praxi je vhodný do koupelových a sprchovacích olejů. U masážních olejů se středně rychlou vstřebatelností pak muže sloužit jako jeden ze základních olejů. A co se krému týče, i zde může najít své uplatnění. Ať již jako základový olej v ‹receptuře, či jako olej v preparátech na citlivou pleť. INCI označení pak je Canola oil. Bez zajímavosti není ani skutečnost, jak tento olej ke svému jménu přišel. Vzhledem k ‹tomu, že tento biotyp byl vypěstován v‹ Kanadě, jedná se o libozvučnou zkratku výrazu Canada oil.

Budu rád, pokud Vám moje informace poslouží.

Karel Hadek



Dobrý den,

nevím, na koho se s tímto dotazem obrátit. Když čtu Váš časopis Aromaterapie, jsou tam vždy zajímavé a poučné články. Proto bych se chtěla zeptat na Váš názor na antiperspiranty. V příloze posílám mail ohledně těchto antiperspirantů a jejich složení, který mi přišel. Píše se v něm, že deodoranty jsou neškodné, protože neobsahují hlinité soli, avšak antiperspiranty díky těmto solím mohou způsobit rakovinu prsu.

Vím, že jeden čas se říkalo, že se nemá vařit v hrncích z hliníku. Pak jsem se dozvěděla, že se ho při vaření neuvolňuje takové množství, které by škodilo, ale bylo to prý kvůli tomu, aby se prodávaly nové typy hrnců.

Ptám se tedy, jestli by se mohla tato informace zakládat na pravdě. Pokud ano, proč by se na to nepřišlo dříve, vždyť se dělá tolik testů, než se nějaký výrobek začne prodávat. Zároveň bych se chtěla zeptat, zda z Vaší nabídky produktu doporučujete něco jako náhradu antiperspirantů.

Děkuji a přeji hezký den.
Hana Š.

 

Vážená paní Hano,

děkuji Vám za Váš mail i velice zajímavý dotaz, který jste mi zaslala.

Antiperspirantům jsem se na stránkách časopisu Aromaterapie věnoval již několikrát. Zde již opravdu není co dodávat. Snad jen malý poznatek. Nelze přímo dokázat, že kdo se namaže antiperspirantem, dostane rakovinu. To je dlouhodobá záležitost. A tak v tomto smyslu je čas faktorem, který nahrává výrobcům těchto jedovatých výrobku. Testování probíhá maximálně 3 měsíce. Co se dá za tuto dobu zjistit? Mě však zaráží, že např. rakovina prsu se prakticky nikdy nevyskytuje v oblasti mezi prsy, ale na jejich vnějších stranách, v místech blízko podpaží… Tam, kde se používají tyto „lahůdky“.

A nyní pár slov k hliníkovým hrncům… Zde je zásadní otázkou, co se v nich vaří. Pokud se v nich budou fritovat hranolky, pak olej je chemicky neutrální a celkem o nic nejde. Pokud se v něm bude vařit např. kyselé zelí, dojde k chemické reakci ať již s kyselinou mléčnou, která vzniká při procesu kvašení (kysání) zelí, nebo jindy se k zelí přidává ocet či kyselina citrónová, ale vždy dojde k uvolňování emisí pro organizmus toxického hliníku do vařených potravin. A nemusí jít jen o zelí. Většina potravin obsahuje vodu a vykazuje buď alkalickou, či kyselou reakci. Vůči takovýmto složkám není hliník rezistentní. Z tohoto pohledu hliník nemá v potravinářství co hledat.

No a na závěr doporučení, o které jste mé požádala. Na začátku května jsme do nabídky zařadili speciální aromaterapeutický deodorant. Jmenuje se HAPPY-DEO. Ohlasy našich zákazníku na tento preparát jsou vynikající, lidé si ho velmi chválí.

Přeji Vám hezký den.

Karel Hadek



Dobrý den, pane Hadku,

dotaz k DONOSOLU: K produktu na stránkách uvádíte aplikovat celý obsah kapátka do každé nosní dírky, a v článku o něm uvádíte pouze 1 - 2 kapky. Chápala bych tu první verzi, neboť ho označujete jako průplachový. Tak ho i užívám, tak snad se nepředávkuji Usmívající se.

Po telefonu do Vaší poradny mi byla doporučena druhá verze (bohužel ne Vámi), 1 - 2 kapky.

Děkuji a přeji hezký den,

Klára R.


Milá paní Kláro,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mé se svým dotazem obracíte.

DONOSOL jsem vlastně vyvinul pro vlastní potřebu. Také občas trpívám na dutiny. A tak jsem si vždy řádné „proplachoval chobůtek“. I dvě, tři kapátka padla na jednu nosní dírku.

Jedna či dvě kapky není nic, v tomto množství olej nemůže protéci až do dutin, to je naprosto scestná informace. Podívám se na web, a pokud tam tento údaj je, nechám to opravit.

Karel Hadek


Tedy pane Hadku, 

klobouk dolu před DONOSOLEM . Trojnásobná aplikace a výrazné zlepšení!!! Říkala jsem si „bože, olej do dutin!“ Usmívající se Na ORL by asi paní Dr. také nevěřila. Jsem ráda, že jsem jí nemusela opět navštívit a byla jsem ušetřena nepříjemného vyšetření. I Vám přeji hodně sluníčka a musím Vám poslat i velikánskou pusu, děkuji!!!

Klára R.



Dobrý den,

jsem ve 26. týdnu těhotenství a před 14 dny se mi na pravé noze začaly objevovat křečové žíly. Ihned jsme s manželem hledali, který preparát by mi mohl pomoci. Objevili jsme masážní olej PREVENTY. Tento olejíček jsem si ihned objednala. Levou nohu tímto olejem masíruji a na pravou preparát pouze zlehka mažu, protože jsem se dočetla, že při již vzniklých křečových žilách je masírování méně vhodné. K tomu mi manžel ještě přiobjednal také koupelový olej CELLU-THERAP.

Protože máme křečové žíly v rodině, čekala jsem, že se tento problém vyskytne. Těhotenství je již mé druhé, a protože jsem učitelka na 1. stupni, mé nohy si během roku moc neodpočinou. Je ale pravda, že v mých 27 letech mě tyto potíže i přes všechno trošku zaskočily (nečekala jsem je tak brzy).

Ráda bych ale věděla, zda si můžu ulevit ještě nějak jinak, či zda existuje nějaký preventivní postup při těchto potížích (zatím se mi křečové žíly objevily pouze na jedné noze a je jen otázkou času, kdy mi vzniknou i na noze druhé) a zda jsou ještě nějaké vhodné postupy či preparáty k problému křečových žil.

Děkuji moc za Vaši ochotu a čas. Přeji sluníčkové léto!
Martina U.

 

Milá paní Martino,

dekuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mé se svým dotazem obracíte.

Problém křečových žil pravděpodobně vznikl ve chvíli, kdy se naši pradávní předkové přestali plahočit po čtyřech a napadlo je, že by mohli běhat po dvou. Tím došlo k mimořádnému zatížení dolních končetin, se kterým nejspíše příroda původně nepočítala. Masážní olej PREVENTY považuji za velice vhodnou, doplňkovou záležitost při řešení tohoto problému.

Těhotenství je v této oblasti jedním z faktoru, který se na tvorbě křečových žil může spoluúčastnit, hlavně pak, jsou-li zde dědičné předpoklady. S přibývající vahou dochází ke zvýšené zátěží dolních končetin a povětšinou i zhoršené látkové výměně. Krom zvýšené váhy dochází i k hormonálním změnám, jejichž důsledkem je i rozšíření žil. Zvětšující se plod pak zhoršuje odtok krve z dolních končetin, dochází i ke zvýšení tlaku na žilní stěny nohou a možnému vzniku křečových žil.

Zde pak mohu jen a jen doporučit častou relaxaci, odlehčení nohou v ležící poloze s tím, že nohy jsou vyvýšeny tak, aby jak krev, tak i lymfatické tekutiny mohly snáze odtékat a snížil se tak tlak na žilní stěny. V této poloze bych pak doporučil i občasné provázení „štětičkové“ masáže. Nejlépe ji lze provádět za použití dvou (malířských) štětců z vepřových štětin o velikosti cca 5 cm. Nohy se takto masírují (spíše šimrají) vždy směrem k srdci po dobu cca 15 min. Na masírované partie takto nevzniká žádný tlak, přesto se jedná o vynikající lymfatickou masáž, která nohám excelentně uleví.

Dále bych doporučoval zařadit do stravy potraviny bohaté na rutin (např. pohankovou kaši). Zvýšenou potřebu rutinu lze doplnit volně prodejným lékem Ascorutinem, který bych ale spíše než lék označil jako „vitamínový“ přípravek. Skládá se výhradně jen z kyseliny askorbové (vitamín C) 100 mg a rutinu 20 mg. Budu rád, pokud Vám moje odpověď alespoň trošku poslouží při řešení Vašeho problému.

Přeji Vám hezký zbytek letního víkendu.

Karel Hadek



Dobrý večer pane Hadku,

chtěla bych Vás požádat o doporučení Vaší kosmetiky. Na internetu jsem o Vás získala dobré reference a moje kamarádka, která ji již více než dva roky používá, mi ji z důvodu její plné spokojenosti též doporučila. Až do nynějška jsem používala kosmetiku z lékárny, ale poslední dobou mi nějak neseděla. Je mi 38 let a mívám častý pocit suchosti pleti. Změnu mi doporučila i moje kožní lékařka, aby si na používaný krém pokožka nezvykla.

Budu se těšit na Vaši odpověď.
Ivana D.

 

Dobrý paní Ivano,

děkuji Vám za Váš mail i Vámi zaslaný dotaz. Odpovídat začnu od konce.

To první co, bych Vám doporučil, není ani tak změna krému, ale změna kožní lékařky. Pokud je takovýchto „opravdu odborných“ doporučení schopna v oblasti pěstování pokožky, pak se ptám sám sebe, jak ošetřuje závažné kožní problémy. Pokožka si na žádné krémy, ani jejich substance samozřejmě zvyknout nemůže. Ošetřování pokožky vhodnými krémy považuji za důležité hlavně tam, kde je produkce vlastních kožních tuku nedostatečná. Tímto způsobem lze vyrovnávat tento nedostatek. Nakrémováním“ vhodným krémem dochází i k optimalizaci fyziologických funkcí pokožky. Dalším posláním krému je ochrana pokožky před vlivy vnějšího prostředí. Podle potřeby lze volit krém např. s ochranným UV faktorem, v mrazech pak nejlépe bezvodý, který napomáhá zabránit poškozením, jež s sebou mrazivé počasí může přinést.

Principiálně lze dělit krémy (jakož i ostatní kosmetické přípravky) jen na dobré a špatné. Nutno podotknout, že na trhu se nachází podstatně více těch špatných než dobrých. Nehledě na to, že běžnou součástí krému jsou i mnohé látky, které tam nejsou proto, aby sloužily pokožce, ale aby krém udržely v prodejném stavu. Jako příklad bych zmínil chemické konzervační látky. Jejich úkolem není ani omylem pěstování pokožky, ty tam potřebují výrobci, aby jejich výrobky nezplesnivěly. Právě mnohé konzervační látky jsou však známy tím, že senzibilizují pokožku a vyvolávají někdy jen nesnášenlivost, jindy i alergie. Zde se pak často stává, že i vysokoškolsky vzdělaní lidé, doporučují změnit kosmetiku. Myslím, že i neustálé inovace v ‹kosmetickém průmyslu a doporučení změny kosmetiky jejich výrobci, má ale důvod zcela jiný než udávají. Je zcela prostý. Skončit s používáním rizikových přípravku dříve, než pokožka začne alergicky reagovat.

Na Vámi zmíněný problém bych Vám doporučil vyzkoušet některý z krému Leciderma Shea. Jedná se o speciality, které lze zařadit do skupiny oné dobré kosmetiky. Jsou emulgovány lecitinem a bez chemické konzervace. Speciálně u krémů Leciderma Shea je mi tak trochu líto, že si na ně pokožka nemůže zvyknout. Jistě by se jich pak vehementně dožadovala. V úvahu přichází u suché pletí i použití regeneračních olejů.

Pokud se svou kožní lékařku rozhodnete neměnit, asi by bylo dobré ji při příští návštěvě požádat o radu, co máte dělat, aby si Vaše pokožka nezvykla na své vlastní – kožní tuky. Konec konců jak sama píšete, Vaše pokožka je již produkuje bez podstatné kvalitativní změny celých 38 let.

Přeji Vám hezké letní dny a chci věřit, že Vás paní Dr. kvůli tak dlouhé a neměnné tvorbě vlastních kožních tuků, nepošle do nemocnice…

Karel Hadek



Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, od jakého věku lze používat krém ATOP-DERM. Chtěli bychom ho vyzkoušet na atopický ekzém osmiměsíčního miminka, ale nevím, jestli je vzhledem k obsahu močoviny vhodný. Již dříve jsem četla, že preparáty s močovinou se nemají používat u malých miminek, ale nic bližšího o tom, bohužel, nevím. Můžete mi, prosím, sdělit, zda tento krém mohu u osmiměsíčního miminka použít? Pokud ještě ne, který preparát byste doporučil?

Děkuji za odpověď.

Martina D.


Milá paní Martino,

nejprve poděkování za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte.

Samozřejmě, že můžete preparát ATOP-DERM aplikovat i u těch nejmenších dětí. Důvodu je hned několik. Stejně jako ostatní preparáty KH neobsahuje ani ATOP-DERM žádné minerální oleje, které se chemickou strukturou odlišují od kožních tuků, a které proto nelze považovat za vhodné součásti preparátů určených ať již k ošetřování zdravé, či problematické pokožky. Jeho další předností je, že má stejné schéma emulgace jako pokožka. Tedy „voda v oleji“. Tato emulgace pak garantuje, že daný preparát nenarušuje, ale naopak funkčně podporuje hydro-lipidový kyselý ochranný plášť pokožky.

V neposlední řadě je taktéž třeba vyzdvihnout i skutečnost, která se právě u atopiků jeví jako mimořádně důležitá: ATOP-DERM, stejně jako i ostatní preparáty KH, neobsahuje žádné chemické konzervanty. Ty „díky“ své funkci, která spočívá v toxicitě, mohou poškozovat již tak oslabenou kožní symbiotickou mikroflóru, což může podporovat nasídlení patogenní mikroflóry na pokožku a z toho vyplývající problémy (např. záněty).

Vaše informace ohledně močoviny je značně nepřesná. Ta by se neměla používat ve vyšších koncentracích, ani u dětí, ani u dospělých se zdravou pokožkou. Úplně naopak, dermatology bylo konstatováno, že právě ti, kteří trpí na atopický ekzém, mají v horních vrstvách pokožky močoviny nedostatek. Z tohoto pohledu je močovina při ošetřování pokožky postižené atopickým ekzémem jednou z velice důležitých součástí preparátu.

Dalším preparátem, který se při ošetřování atopického ekzému velice osvědčil, je i preparát SHEADERM TH.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Přeji Vám hezký zbytek „dlouhého“ letního víkendu.

Karel Hadek



Vážená redakce,

je tomu již asi půl roku, co jsem zjistila, že mi při čištění zubů začaly krvácet dásně. Vyzkoušela jsem různé zubní pasty, a ani měkčí zubní kartáčky, jež mi zubní lékařka doporučila, nepomohly. Mohly by mi pomoci Vaše výrobky?

Martina K.

 

Milá paní Martino,

zde Vám mohu doporučit ZUBNÍ OLEJ ZE 7 BYLIN, který se právě u tohoto problému osvědčuje již od dob, kdy jsem tento preparát vytvořil. Doporučovaný zubní olej neobsahuje, na rozdíl od většiny zubních past, žádné tenzidy, konzervační látky či podobné složky, které dle mého názoru na ústní sliznici nemají co pohledávat. V ‹této souvislosti bych ještě rád upozornil, že jsou to právě tenzidy, které oslabují dásně a v mnoha případech krvácivost napomáhají vyvolávat. Dalším velice pozitivním specifickým účinkem ZUBNÍHO OLEJE ZE 7 BYLIN je i schopnost odbourávat zubní kámen. Co se použití zubního oleje týká, to je popsáno na našem webu. Zde najdete i další informace, které se týkají ústní hygieny. Věřím, že i Vám zubní olej pomůže Váš problém vyřešit.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Léto je pomalu za námi a lze tedy začít hodnotit, jaké bylo. Mám pocit, že čekání na něj bylo podstatně delší jak léto samo. Doufám, že ta doba slunečných dnu a dovolených každému přinesla něco hezkého.

Novinky: Šťáva (gel) z Aloe vera

S Aloe vera jsem se poprvé setkal ještě jako dítko školou povinné. To bylo někdy na začátku šedesátých let minulého století. Již tehdy to musela být dle mého vnímání zajímavá rostlinka, neboť moje babička si ji pěstovala v množství podstatně větším než malém.

Novinky: Aloe vera – macerát

O platnosti přísloví, že žádný strom ještě nevyrostl až do nebe, se můžeme přesvědčit i v kosmetice. Pokud moje paměť sahá, různí výrobci nabízí přípravky, jež „zaručují“ téměř věčné mládí a současně v laboratořích horečnatě pátrají po formuli, jež by alespoň trošku připomínala onen toužebný elixír.

Novinky: Mastný krém Aloe Vera

Jak přísloví praví: „Do třetice všeho dobrého a…“. V ‹tomto vydání časopisu Aromaterapie se již jako novinky objevily macerát ALOE VERA a šťáva neboli GEL Z ALOE VERA.

Novinky: Vylepšené receptury

Vlasové hydrofilní oleje patří ke skupině preparátů, které přišly do nabídky aromaterapeutické olejové kosmetiky mezi prvními. Jako většina dalších preparátů i tyto preparáty vznikly na základě dotazů a požadavků zákazníků.

Novinky: Tamanu-Derm

Při pohledu na širokou nabídku krémů se vnucuje otázka, zda má smysl zabývat se vývojem dalších. Na první pohled by nebylo problém odpovědět, že nikoli. Bohužel, žijeme v‹ době, kdy se kožní problémy šíří téměř formou epidemie.

Z vašich dopisů: Sauna a děti... a nejenom děti – těmi jsme přece stále všichni

Psát o sauně je vhodné právě na podzim. Na tuto myšlenku mne přivedlo hned několik postřehů z mojí mezisvátkové vánoční sauny a teď je konečně ten správný podzimní čas. Takhle dlouho musel tento článek počkat.

Z vašich dopisů: Voňavý pořadník

Když pan Hadek řekl, že přemýšlí o výrobě autoparfémů, poněkud jsem znejistěla… Kosmetika, koupelové a sprchovací oleje, zubní oleje, různé éteráčky… Prosím, sortiment je široký a výběr zrovna tak. Ale autoparfémy?? To mi nějak k současným preparátům nesedělo.

Série FAUNA: Aromaterapie a zvířata

Milé čtenářky a čtenáři, příznivci aromaterapie, dovoluji si Vám oznámit, že v ‹polovině měsíce července byla na trh České republiky uvedena aromaterapeutická kosmetika pro zvířata AromaFauna.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Rozhovor

Jako těhotná jsem se, prostřednictvím své sousedky, která začala na jaře intenzivně „mládnout“ a žít zdravěji, dostala docela náhodou do kosmetického aroma-studia ve Smědčicích u Plzně. Dostala jsem od ní dárkovou poukázku, „ať si to užiju“.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět. Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k‹ ničemu.“ Zkusila jsem na ni nějaké „ohromně logické dospělé argumenty“, a ona se na mě podívala a důrazně mi řekla: „U nás se léčí jinak, to co děláš, není léčení, to je hloupost.“

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Chcete být zdraví? Tak s tím konečně něco udělejte!!!

Znáte to… Ráno drnčí budík jako o život a vám se nechce z‹ postele. Včera jste šli pozdě spát, něco málo jste s ‹kamarády popili, cigaret bylo taky víc než dost. Máte žaludek na vodě. Šéf zas bude řádit, už včera neměl dobrou náladu. Ze zrcadla na vás civí kdosi cizí.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Díky za Happy-Deo

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost s HAPPY-DEO. Nejsem příznivcem absurdních reklam a slibování nesmyslů, a proto se budu snažit co nejobjektivněji sdělit svůj úhel pohledu. Také přidám hodnocení zákaznic a členů rodiny.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Dobrý den, pane Hadku,

rádi bychom přispěli do Vaší poradny malinkou zprávičkou. Jsme zrakově znevýhodnění maséři a velmi nás potěšil jak Váš přístup, tak přístup paní Drahušky Vaculové na letošních seminářích o aromaterapii v Praze, kde jsme doslova hltali Vaše povídání o tomto životním stylu a kde jsme se dozvěděli skvělé recepty, jak si zlepšit nejen zdraví, ale jak se zkrášlovat a udržovat hygienu, aniž bychom si škodili nějakými chemickými prostředky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Dobrý den.

Ráda bych se podělila o zajímavou zkušenost s přípravkem CANDIÖL. Mám jej v oblibě pro sebe i členy rodiny, a tak jsem se rozhodla využít tohoto zajímavého přípravku i pro psa.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Óda na Sanitol

Vážený pane Hadku, dlouho jsem se vám již neozvala, protože Vaše výrobky jsou skvělé a mám tolik práce, že na pochvalu nebyl čas. Dnes jsem však dostala v balíku produkt, který považuji za geniální.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Informace o cenách

Jak jsem se již zmiňoval na druhé straně obálky (Úvodní slovo Karla Hadka), ceny éterických olejů na světových trzích jakoby se zbláznily a mění se, bez velkého přehánění, ze dne na den.

Poradna

Atopický ekzém

Dobrý den pane Hadku, můj syn, kterému jsou nyní dva roky, trpí na atopický ekzém. Krom kožních projevů má i problémy s usínáním. Pokožka je na mnoha místech silně zarudlá a svědí tak silně, že nemůže spát. U lékaře jsme skončili na kortikoidech. Kortikoidy pokožku sice dočasně uklidní, ale po jejich vysazení jsme velice rychle tam, kde jsme byli, spíše je to ještě horší. Suchost pokožky kortikoidy neřeší, pokožka jako by byla stále sušší. Nachází se ve Vaší nabídce nějaký vhodný krém?

Škola aromaterapie: Glycerin

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem, na který jsem jako laik nebyla schopna najít odpověď ani na internetu, ani např. v prodejnách s přírodní kosmetikou. Když jsem byla naposledy na kosmetice, moje kosmetička odsoudila přípravky obsahující glycerin. Ráda mám ve věcech jasno, takže jsem hledala na internetu, kde se názory velice různily

Zamyšlení: Výrobky v bio-kvalitě

Vážený pane Hadku, obracím se na Vás s dotazem. K maximální spokojenosti využívám vaše výrobky. Tím spíš mě zarazila informace (kterou jsem dostala od jedné známé kosmeticky), že pokud výrobky nejsou v bio-kvalitě, nemá valného významu je užívat, protože stejně obsahují různé nevhodné látky.

Zamyšlení: Vážený pane Hadku,

Vaši kosmetiku doma používám už léta a jsem s ní velice spokojená, až nadšená, a tak jsem sháněla ve svém okolí kosmetičku, která s Vašimi výrobky pracuje.

Na poslední straně: Propagační ceny

O tom, jak dělat úspěšnou reklamu, se stále vedou velice různorodé diskuse. Televize, rádio, časopisy, noviny, billboardy a já nevím, kdo ještě ji na nás chrlí téměř nepřetržitě.