Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2010

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět.

Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k‹ ničemu.“ Zkusila jsem na ni nějaké „ohromně logické dospělé argumenty“, a ona se na mě podívala a důrazně mi řekla: „U nás se léčí jinak, to co děláš, není léčení, to je hloupost.“ Dívala se na mě se svojí horečkou tak, že moje nevědomost a neznalost se zdály být v tu chvíli větší než panelák, ve kterém jsme bydleli, a dolehly na mne tíhou tak obrovskou, až jsem myslela, že mi pukne srdce. „Jak, jak jste se léčili???? Jak to u Vás vypadalo?“ Snažila jsem se alespoň něčeho se chytit. „Já už si to přesně nepamatuju“, a s výrazem, jak to, že když jsem já ta „velká“ a ona ta „malá“, se tak hloupě ptám, se otočila a usnula. Tenkrát jsem seděla na její posteli zcela oněmělá úžasem a ještě něčím, co nedokážu slovy popsat. Jaké příčiny v tu chvíli došly svého naplnění a jaké příčiny v tu chvíli povstaly, nebudu nyní popisovat. Jen jednu. Vzhledem k mým zkušenostem se zdravotnictvím a mnoha dalším událostem byla slova mé dcery něco jako „poslední kapka“. Uvědomila jsem si, že se musím rozhodnout. A tak jsem se rozhodla. A začala „hledat“. Při tom svém hledání jsem „náhodou“ narazila v inzerci na slovo aromaterapie. Léčba vůní. Skvělé! To se mi líbí! Přednáší „nějaký pan Hadek“. V Brně. Tam mám dobré spojení. „Náhodou“ se mi na termín kurzu podařilo zajistit i hlídání, a tak jsem tam jela.

Před kurzem aromaterapie jsem o kosmetice moc nevěděla. Vyrostla jsem v době, kdy slovo „kosmetika“ patřilo ke slovu krása a slovo „krása“ patřilo jen ke „zhýralcům a hloupým manželkám zlých kapitalistů a zbohatlíků“. Akné v pubertě jsem si léčila podle jakéhosi italského filmu, kde nějaký chlap křičel na „poďobanou“ ženskou, aby si na ten svůj ksicht nalila špiritus. Říkala jsem si, jééé to je nápad, šla jsem do lékárny a koupila si líh. Krém jsem si žádný dát nemohla, protože byla jen Nivea a Maryna, kteréžto oba byly na aknózní plet nevhodné… Tak jsem vyzkoušela ten líh. Zpočátku to bylo skvělé. Po určité době jsem však měla pleť tak mastnou… Proč, jsem pochopila až mnohem později.

To jen, abyste věděli. A pak jsem byla v Brně. Kurz byl úžasný. Tedy – tak na mě tenkrát zapůsobil. Jednak se mi líbila osobnost pana Hadka, a pak ty „úžasné věci“, které vykládal. Byla jsem nadšená, co všechno jsem se na kurzu dozvěděla.

Zkoušela jsem všechno! Nejprve na sobě, pak na rodině a nakonec jsem „to odzkoušené“ doporučovala svým klientům. Já totiž na kurzu viděla aromaterapeutické ošetření pleti a masáž a tak se mne to líbilo, že jsem to chtěla dělat. Dodnes mám schované všechny zápisky z kurzu. Nevím už, kolik lidí mi děkovalo za rady, které jsem jim předala. Pocházely od pana Hadka. K‹ masážím jsem používala pouze olejové základy a éterické oleje. A další věc, za kterou jsem panu Hadkovi vděčná. Díky němu jsem si začala s ‹kosmetikou pohrávat. On nám totiž řekl, jak se ta hra hraje. Tu něco přimíchat, to a to dát dohromady, a to zas nikdy ne, a já dodnes tuto úžasnou zábavu miluji. A pak to všechno na sobě zkoušet, a pak nechat druhé, aby si to také zkusili. Díky tomu, že jsem absolvovala kurz pana Hadka, si moje dcera dlouho myslela, že existují pouze dva dezinfekční prostředky: LEVANDULE a čistá voda. Rodina a spousta mých klientů používá LEVANDULI na všechny rány. Manželovi se po operaci kýly zahojila úžasným způsobem špatně zašitá rána, dvoucentimetrová jizva na hlavě mé dcery srostla tak, že ji nenajdeme, protože i tam má vlasy!, klíšťata ode mne v lese odskakují, přirostla mi špička uříznutého prstu – krájela jsem salám… Bylo by to opravdu velmi dlouhé. A to píši jen o své rodině a LEVANDULI. Kdybych psala ještě o dalších přípravcích a dalších zkušenostech svých klientů, vydal by tento článek na několik stran.

Všichni v rodině víme, že do koupele je třeba mléko nebo med… Zjednodušuji to, ale kdo jste byli na kurzech aromaterapie, tak to znáte, a kdo ne, tak jdete, protože pak si teprve všechny ty úžasné věci „od Hádka“ pořádně užijete.

Díky kurzu aromaterapie jsem získala skvělé základy, jak se v kosmetice orientovat, co kdy a jak za sebou a proč – stavím na nich dodnes. Rozumějte, informace od pana Hadka byly tak zásadní, tak dobré a tak praktické, že mi dodnes pomáhají! Nepoužívala jsem postupy a věci, které doporučovali „mnozí odborníci“, dnes někdy také „mágové“, ale přemýšlela jsem o nich v souvislostech, o kterých nás pan Hadek informoval, a pak vše zkoušela.

Ten kurz považuji za jednu ze svých nejlepších „investic“. To, co jsem se tam tenkrát dozvěděla, využívám celá léta (jéžiš, to tak letí), a nejen já a naše rodina, ale i spousta mých klientů. A jak už jsem psala, tou masérkou jsem se opravdu stala (vlastně ještě dříve kosmetičkou, ale mne se na tom nejvíc líbila ta masáž). Masáže byly odrazovým můstkem k mojí další práci. Stále jsem se učila. A uvědomila si další a další souvislosti. Došlo mi, že vlastně cítím energii, vnímám, kde proudí a kde ne, a tak jsem hledala, vnímala jsem, jak se to celé děje, zjistila, že masáž je úžasná věc, a hledala jsem, co je za tím, že některá místa na těle se mi jeví jako tmavá, a proč je tam moc nebo málo energie a jak to ten člověk má ve svém světě a jaké energie v‹ něm působí a jak jsem se všemi propojená a jak používat kyvadlo a jak spolupůsobí energie ve vesmíru a učila se, zkoušela, hledala, a pak jsem si udělala horoskop a pak další, další a absolvovala jsem spoustu nových kurzů, přečetla kopce knih a zkouším, hledám a učím se… A nalezla jsem vzácné poklady, zjistila, že si je nemůžu pořád jen schovávat, protože …(těch „protože“ bylo hodně, od „vždyť skoro nic nevím“, po „to mě přece nemůže uživit …“), a tak se chci podělit a žiji semináře, přednášky – ty názvy mi dělají potíže, ony jsou to spíše zážitkáře (to slovo mne napadlo teď a líbí se mi!!! To je skvělé, že píši tento článek, podívejte, jak i NYNÍ mne kurz aromaterapie ovlivňuje). Tenkrát se moje dcera uzdravila a mezi tenkrát a dneškem měla ještě další horečky. Studený pot a obrovské horko z mé vlastní nevědomosti mne polévaly nesčetněkrát a asi ještě budou. Také ale začaly přicházet stavy sladké a voňavé jako růže a med. Dcera mi pomohla při mnoha otázkách a rozhodnutích. Nejen ona. A asi jste poznali, že LEVANDULOVÝ éterický olej je můj nejoblíbenější (i když mi nijak nevoní, protože mám spíše nízký tlak) a nepoužívám jen ten.

Díky panu Hadkovi ve mne stoupla důvěra v‹ pomoc Vesmíru (bože, když dokáže Vesmír „vyrobit“ něco jako levanduli…), když dokáže inspirovat lidské bytosti jak, co a kdy a kde říct, tak musí být „ta jiná cesta“. A za to jsem vděčná Bohu a bytostem, kterými se projevuje.

Vím, že kurzy, knihy a vzdělání je jedna věc. Důležitá, bez praxe však naprosto bezvýznamná. Proto zážitkáře! Víte, a také jsem velmi vděčná bytosti, která je v tomto životě mojí dcerou, a děkuji, že je s námi. Jsem vděčná i bytosti, která je mým manželem, a jsem velmi vděčná mnoha dalším bytostem včetně pana Hadka. A jsem vděčná Tobě čtenáři, že tyto řádky čteš, protože teprve Ty jim dáváš smysl. A jsem vděčná Bohu (Vesmíru, Kosmu, Vyšší inteligenci), že mne na mé cestě vede, i když se tolikrát vzpírám a neposlouchám. A na náhodu nevěřím. Nikdy prostě nevíme, jakou roli v ‹živote druhých hrajeme. To je citát, ale nevím čí.

Třeba Vás tento článek také nějak inspiruje (to bych byla moc ráda). Třeba se setkáte s panem Hadkem na kurzu aromaterapie (vždyť on toho za ty roky musí vědět určitě zase ještě víc) nebo přijedete za mnou do Poličky (to bych byla také moc ráda). Anebo… co já vím…

Radka Mužíková

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Léto je pomalu za námi a lze tedy začít hodnotit, jaké bylo. Mám pocit, že čekání na něj bylo podstatně delší jak léto samo. Doufám, že ta doba slunečných dnu a dovolených každému přinesla něco hezkého.

Novinky: Šťáva (gel) z Aloe vera

S Aloe vera jsem se poprvé setkal ještě jako dítko školou povinné. To bylo někdy na začátku šedesátých let minulého století. Již tehdy to musela být dle mého vnímání zajímavá rostlinka, neboť moje babička si ji pěstovala v množství podstatně větším než malém.

Novinky: Aloe vera – macerát

O platnosti přísloví, že žádný strom ještě nevyrostl až do nebe, se můžeme přesvědčit i v kosmetice. Pokud moje paměť sahá, různí výrobci nabízí přípravky, jež „zaručují“ téměř věčné mládí a současně v laboratořích horečnatě pátrají po formuli, jež by alespoň trošku připomínala onen toužebný elixír.

Novinky: Mastný krém Aloe Vera

Jak přísloví praví: „Do třetice všeho dobrého a…“. V ‹tomto vydání časopisu Aromaterapie se již jako novinky objevily macerát ALOE VERA a šťáva neboli GEL Z ALOE VERA.

Novinky: Vylepšené receptury

Vlasové hydrofilní oleje patří ke skupině preparátů, které přišly do nabídky aromaterapeutické olejové kosmetiky mezi prvními. Jako většina dalších preparátů i tyto preparáty vznikly na základě dotazů a požadavků zákazníků.

Novinky: Tamanu-Derm

Při pohledu na širokou nabídku krémů se vnucuje otázka, zda má smysl zabývat se vývojem dalších. Na první pohled by nebylo problém odpovědět, že nikoli. Bohužel, žijeme v‹ době, kdy se kožní problémy šíří téměř formou epidemie.

Z vašich dopisů: Sauna a děti... a nejenom děti – těmi jsme přece stále všichni

Psát o sauně je vhodné právě na podzim. Na tuto myšlenku mne přivedlo hned několik postřehů z mojí mezisvátkové vánoční sauny a teď je konečně ten správný podzimní čas. Takhle dlouho musel tento článek počkat.

Z vašich dopisů: Voňavý pořadník

Když pan Hadek řekl, že přemýšlí o výrobě autoparfémů, poněkud jsem znejistěla… Kosmetika, koupelové a sprchovací oleje, zubní oleje, různé éteráčky… Prosím, sortiment je široký a výběr zrovna tak. Ale autoparfémy?? To mi nějak k současným preparátům nesedělo.

Série FAUNA: Aromaterapie a zvířata

Milé čtenářky a čtenáři, příznivci aromaterapie, dovoluji si Vám oznámit, že v ‹polovině měsíce července byla na trh České republiky uvedena aromaterapeutická kosmetika pro zvířata AromaFauna.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Rozhovor

Jako těhotná jsem se, prostřednictvím své sousedky, která začala na jaře intenzivně „mládnout“ a žít zdravěji, dostala docela náhodou do kosmetického aroma-studia ve Smědčicích u Plzně. Dostala jsem od ní dárkovou poukázku, „ať si to užiju“.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět. Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k‹ ničemu.“ Zkusila jsem na ni nějaké „ohromně logické dospělé argumenty“, a ona se na mě podívala a důrazně mi řekla: „U nás se léčí jinak, to co děláš, není léčení, to je hloupost.“

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Chcete být zdraví? Tak s tím konečně něco udělejte!!!

Znáte to… Ráno drnčí budík jako o život a vám se nechce z‹ postele. Včera jste šli pozdě spát, něco málo jste s ‹kamarády popili, cigaret bylo taky víc než dost. Máte žaludek na vodě. Šéf zas bude řádit, už včera neměl dobrou náladu. Ze zrcadla na vás civí kdosi cizí.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Díky za Happy-Deo

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost s HAPPY-DEO. Nejsem příznivcem absurdních reklam a slibování nesmyslů, a proto se budu snažit co nejobjektivněji sdělit svůj úhel pohledu. Také přidám hodnocení zákaznic a členů rodiny.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Dobrý den, pane Hadku,

rádi bychom přispěli do Vaší poradny malinkou zprávičkou. Jsme zrakově znevýhodnění maséři a velmi nás potěšil jak Váš přístup, tak přístup paní Drahušky Vaculové na letošních seminářích o aromaterapii v Praze, kde jsme doslova hltali Vaše povídání o tomto životním stylu a kde jsme se dozvěděli skvělé recepty, jak si zlepšit nejen zdraví, ale jak se zkrášlovat a udržovat hygienu, aniž bychom si škodili nějakými chemickými prostředky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Dobrý den.

Ráda bych se podělila o zajímavou zkušenost s přípravkem CANDIÖL. Mám jej v oblibě pro sebe i členy rodiny, a tak jsem se rozhodla využít tohoto zajímavého přípravku i pro psa.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Óda na Sanitol

Vážený pane Hadku, dlouho jsem se vám již neozvala, protože Vaše výrobky jsou skvělé a mám tolik práce, že na pochvalu nebyl čas. Dnes jsem však dostala v balíku produkt, který považuji za geniální.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Informace o cenách

Jak jsem se již zmiňoval na druhé straně obálky (Úvodní slovo Karla Hadka), ceny éterických olejů na světových trzích jakoby se zbláznily a mění se, bez velkého přehánění, ze dne na den.

Poradna

Atopický ekzém

Dobrý den pane Hadku, můj syn, kterému jsou nyní dva roky, trpí na atopický ekzém. Krom kožních projevů má i problémy s usínáním. Pokožka je na mnoha místech silně zarudlá a svědí tak silně, že nemůže spát. U lékaře jsme skončili na kortikoidech. Kortikoidy pokožku sice dočasně uklidní, ale po jejich vysazení jsme velice rychle tam, kde jsme byli, spíše je to ještě horší. Suchost pokožky kortikoidy neřeší, pokožka jako by byla stále sušší. Nachází se ve Vaší nabídce nějaký vhodný krém?

Škola aromaterapie: Glycerin

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem, na který jsem jako laik nebyla schopna najít odpověď ani na internetu, ani např. v prodejnách s přírodní kosmetikou. Když jsem byla naposledy na kosmetice, moje kosmetička odsoudila přípravky obsahující glycerin. Ráda mám ve věcech jasno, takže jsem hledala na internetu, kde se názory velice různily

Zamyšlení: Výrobky v bio-kvalitě

Vážený pane Hadku, obracím se na Vás s dotazem. K maximální spokojenosti využívám vaše výrobky. Tím spíš mě zarazila informace (kterou jsem dostala od jedné známé kosmeticky), že pokud výrobky nejsou v bio-kvalitě, nemá valného významu je užívat, protože stejně obsahují různé nevhodné látky.

Zamyšlení: Vážený pane Hadku,

Vaši kosmetiku doma používám už léta a jsem s ní velice spokojená, až nadšená, a tak jsem sháněla ve svém okolí kosmetičku, která s Vašimi výrobky pracuje.

Na poslední straně: Propagační ceny

O tom, jak dělat úspěšnou reklamu, se stále vedou velice různorodé diskuse. Televize, rádio, časopisy, noviny, billboardy a já nevím, kdo ještě ji na nás chrlí téměř nepřetržitě.