Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2010

Novinky: Aloe vera – macerát

O platnosti přísloví, že žádný strom ještě nevyrostl až do nebe, se můžeme přesvědčit i v kosmetice. Pokud moje paměť sahá, různí výrobci nabízí přípravky, jež „zaručují“ téměř věčné mládí a současně v laboratořích horečnatě pátrají po formuli, jež by alespoň trošku připomínala onen toužebný elixír. A tak se pravidelně objevují nové zázraky, aby někdy rychleji, jindy pomaleji upadly v zapomenutí. Pokud se kolem sebe rozhlédneme, nezbývá než připustit, že cosi neklape. Nejen, že s přibývajícím věkem si každý jedinec může na vlastní kůži ověřit, že vrásky kašlou na tvrzení výrobců o účinnosti jejich výrobku, a co hůře, stále častěji se daleko rychleji než vrásky objevují i různé kožní problémy. Podstatnou roli zde samozřejmě může hrát i kosmetika s nepřeberným množstvím látek z „dílen“ chemiků, které zcela jednoduše na pokožce nemají co pohledávat.

Pokožka je živý orgán, který je schopen se sám regenerovat, a proto může trvat i léta, než se následky používání nevhodných výrobku projeví. Jsem rád, že se mi podařilo tyto souvislosti pochopit již v ‹samých začátcích, a byl jsem tak ušetřen oné (kosmeto) sysifovské námahy a samozřejmě i zklamání. Na rozdíl od těch, kteří spěchají kupředu a hledají a spoléhají se na objev zázraku, jsem si dovolil ten přepych zastavit se a poohlédnout se zpět. Od chvíle, kdy se člověk na této planetě objevil, nebyl nic víc a nic méně, než součást přírody. A tak, místo nových chemických vzorečků, mě lákají poznatky našich předků.

Do kosmetiky samozřejmě patří účinné látky. Na pokračovacích kurzech aromaterapie jim samozřejmě vždy věnuji pozornost. Jako velice zajímavé a účinné se mi jeví především lipofilní účinné látky, jež v‹ sobě rostliny skrývají. Vyzískat je lze „starou dobrou“ macerací. Zde se jedná výhradně o fyzikální procesy, kdy v‹ našem případě jako „rozpouštědlo“ slouží výhradně rostlinné oleje. Jedním z jak nejúčinnějších, tak i nejznámějších macerátů je zcela jistě TŘEZALKOVÝ olej. Již našim pra, pra, pra a ještě jednou pra… babičkám dobře sloužil a na tom se do dnešních dnů nic nezměnilo. Dalšími známými maceráty jsou např. MĚSÍČKOVÝ či ARNIKOVÝ olej. Přesto, že tyto biologicky aktivní látky si může vyrobit doma každý, kdo se jen trošku bylinkami zabývá, máme je ve standardní nabídce. Daleko mladší než zmiňované maceráty je takto vyzískaný olej z ALOE VERA. Nelze se divit, tato rostlinka vyžaduje hodně tepla, v‹ našich podmínkách by ve volné přírodě prostě zmrzla. Vzhledem k ‹její nenáročnosti na vodu a teplomilnosti je v současnosti pěstována prakticky na celé planete v subtropickém a tropickém pásmu.

Díky obsahovým složkám ji lze označovat jako léčivku. Macerát z ALOE VERA pak nachází uplatnění i v některých preparátech KH. Je to hlavně proto, že tento macerát přispívá k regeneraci pokožky, a navíc ji celkem dobře chrání před nadměrnou ztrátou vody. Taktéž nutno vyzdvihnout i uklidňující účinky.

Olej ALOE VERA je vhodný pro všechny typy pleti, hlavně pak pro suchou či hrubou. Často bývá zmiňováno, že je vynikající jej aplikovat i v případě, že se to přežene s ‹opalováním. Zde žádné vlastní zkušenosti bohužel nemám, hned ze dvou důvodů. Nejen, že nemám potřebu se na slunci grilovat, ale v našich končinách se dávno před ALOE VERA plně osvědčily oleje TŘEZALKOVÝ a MĚSÍČKOVÝ. O LEVANDULI ani nemluvě.

Vzhledem k‹ tomu, že se poslední dobou množily dotazy na aloe vera, rozhodl jsem se jej zařadit do naší nabídky, a rozšířit tak rodinu macerátů.

 

Tip pro kutily:


Stačí jen řádně protřepat, a jemný olej je připraven k‹ okamžitému použití. Velmi vhodný po koupeli či sprchování pro normální a suchou pokožku. Nanášíme na ješte vlhkou pokožku. Nechá se velice dobře rozetřít, činí pokožku sametově hebkou.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Léto je pomalu za námi a lze tedy začít hodnotit, jaké bylo. Mám pocit, že čekání na něj bylo podstatně delší jak léto samo. Doufám, že ta doba slunečných dnu a dovolených každému přinesla něco hezkého.

Novinky: Šťáva (gel) z Aloe vera

S Aloe vera jsem se poprvé setkal ještě jako dítko školou povinné. To bylo někdy na začátku šedesátých let minulého století. Již tehdy to musela být dle mého vnímání zajímavá rostlinka, neboť moje babička si ji pěstovala v množství podstatně větším než malém.

Novinky: Aloe vera – macerát

O platnosti přísloví, že žádný strom ještě nevyrostl až do nebe, se můžeme přesvědčit i v kosmetice. Pokud moje paměť sahá, různí výrobci nabízí přípravky, jež „zaručují“ téměř věčné mládí a současně v laboratořích horečnatě pátrají po formuli, jež by alespoň trošku připomínala onen toužebný elixír.

Novinky: Mastný krém Aloe Vera

Jak přísloví praví: „Do třetice všeho dobrého a…“. V ‹tomto vydání časopisu Aromaterapie se již jako novinky objevily macerát ALOE VERA a šťáva neboli GEL Z ALOE VERA.

Novinky: Vylepšené receptury

Vlasové hydrofilní oleje patří ke skupině preparátů, které přišly do nabídky aromaterapeutické olejové kosmetiky mezi prvními. Jako většina dalších preparátů i tyto preparáty vznikly na základě dotazů a požadavků zákazníků.

Novinky: Tamanu-Derm

Při pohledu na širokou nabídku krémů se vnucuje otázka, zda má smysl zabývat se vývojem dalších. Na první pohled by nebylo problém odpovědět, že nikoli. Bohužel, žijeme v‹ době, kdy se kožní problémy šíří téměř formou epidemie.

Z vašich dopisů: Sauna a děti... a nejenom děti – těmi jsme přece stále všichni

Psát o sauně je vhodné právě na podzim. Na tuto myšlenku mne přivedlo hned několik postřehů z mojí mezisvátkové vánoční sauny a teď je konečně ten správný podzimní čas. Takhle dlouho musel tento článek počkat.

Z vašich dopisů: Voňavý pořadník

Když pan Hadek řekl, že přemýšlí o výrobě autoparfémů, poněkud jsem znejistěla… Kosmetika, koupelové a sprchovací oleje, zubní oleje, různé éteráčky… Prosím, sortiment je široký a výběr zrovna tak. Ale autoparfémy?? To mi nějak k současným preparátům nesedělo.

Série FAUNA: Aromaterapie a zvířata

Milé čtenářky a čtenáři, příznivci aromaterapie, dovoluji si Vám oznámit, že v ‹polovině měsíce července byla na trh České republiky uvedena aromaterapeutická kosmetika pro zvířata AromaFauna.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Rozhovor

Jako těhotná jsem se, prostřednictvím své sousedky, která začala na jaře intenzivně „mládnout“ a žít zdravěji, dostala docela náhodou do kosmetického aroma-studia ve Smědčicích u Plzně. Dostala jsem od ní dárkovou poukázku, „ať si to užiju“.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět. Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k‹ ničemu.“ Zkusila jsem na ni nějaké „ohromně logické dospělé argumenty“, a ona se na mě podívala a důrazně mi řekla: „U nás se léčí jinak, to co děláš, není léčení, to je hloupost.“

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Chcete být zdraví? Tak s tím konečně něco udělejte!!!

Znáte to… Ráno drnčí budík jako o život a vám se nechce z‹ postele. Včera jste šli pozdě spát, něco málo jste s ‹kamarády popili, cigaret bylo taky víc než dost. Máte žaludek na vodě. Šéf zas bude řádit, už včera neměl dobrou náladu. Ze zrcadla na vás civí kdosi cizí.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Díky za Happy-Deo

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost s HAPPY-DEO. Nejsem příznivcem absurdních reklam a slibování nesmyslů, a proto se budu snažit co nejobjektivněji sdělit svůj úhel pohledu. Také přidám hodnocení zákaznic a členů rodiny.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Dobrý den, pane Hadku,

rádi bychom přispěli do Vaší poradny malinkou zprávičkou. Jsme zrakově znevýhodnění maséři a velmi nás potěšil jak Váš přístup, tak přístup paní Drahušky Vaculové na letošních seminářích o aromaterapii v Praze, kde jsme doslova hltali Vaše povídání o tomto životním stylu a kde jsme se dozvěděli skvělé recepty, jak si zlepšit nejen zdraví, ale jak se zkrášlovat a udržovat hygienu, aniž bychom si škodili nějakými chemickými prostředky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Dobrý den.

Ráda bych se podělila o zajímavou zkušenost s přípravkem CANDIÖL. Mám jej v oblibě pro sebe i členy rodiny, a tak jsem se rozhodla využít tohoto zajímavého přípravku i pro psa.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Óda na Sanitol

Vážený pane Hadku, dlouho jsem se vám již neozvala, protože Vaše výrobky jsou skvělé a mám tolik práce, že na pochvalu nebyl čas. Dnes jsem však dostala v balíku produkt, který považuji za geniální.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Informace o cenách

Jak jsem se již zmiňoval na druhé straně obálky (Úvodní slovo Karla Hadka), ceny éterických olejů na světových trzích jakoby se zbláznily a mění se, bez velkého přehánění, ze dne na den.

Poradna

Atopický ekzém

Dobrý den pane Hadku, můj syn, kterému jsou nyní dva roky, trpí na atopický ekzém. Krom kožních projevů má i problémy s usínáním. Pokožka je na mnoha místech silně zarudlá a svědí tak silně, že nemůže spát. U lékaře jsme skončili na kortikoidech. Kortikoidy pokožku sice dočasně uklidní, ale po jejich vysazení jsme velice rychle tam, kde jsme byli, spíše je to ještě horší. Suchost pokožky kortikoidy neřeší, pokožka jako by byla stále sušší. Nachází se ve Vaší nabídce nějaký vhodný krém?

Škola aromaterapie: Glycerin

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem, na který jsem jako laik nebyla schopna najít odpověď ani na internetu, ani např. v prodejnách s přírodní kosmetikou. Když jsem byla naposledy na kosmetice, moje kosmetička odsoudila přípravky obsahující glycerin. Ráda mám ve věcech jasno, takže jsem hledala na internetu, kde se názory velice různily

Zamyšlení: Výrobky v bio-kvalitě

Vážený pane Hadku, obracím se na Vás s dotazem. K maximální spokojenosti využívám vaše výrobky. Tím spíš mě zarazila informace (kterou jsem dostala od jedné známé kosmeticky), že pokud výrobky nejsou v bio-kvalitě, nemá valného významu je užívat, protože stejně obsahují různé nevhodné látky.

Zamyšlení: Vážený pane Hadku,

Vaši kosmetiku doma používám už léta a jsem s ní velice spokojená, až nadšená, a tak jsem sháněla ve svém okolí kosmetičku, která s Vašimi výrobky pracuje.

Na poslední straně: Propagační ceny

O tom, jak dělat úspěšnou reklamu, se stále vedou velice různorodé diskuse. Televize, rádio, časopisy, noviny, billboardy a já nevím, kdo ještě ji na nás chrlí téměř nepřetržitě.