Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2010

Z vašich dopisů: Sauna a děti... a nejenom děti – těmi jsme přece stále všichni

Psát o sauně je vhodné právě na podzim. Na tuto myšlenku mne přivedlo hned několik postřehů z mojí mezisvátkové vánoční sauny a teď je konečně ten správný podzimní čas. Takhle dlouho musel tento článek počkat.

S mojí kamarádkou, pyšnou babičkou, jsme si povídaly o jejích vnoučatech a o Vánocích, a ona se zmínila, že její vnouček bude chodit se školkou do sauny. V ‹rámci programu zdravého životního stylu začalo tyto aktivity podporovat mnoho škol i školek.

Sauna má na nás lidi blahodárné účinky. Pořádným vypocením si zlepšujeme tělesnou odolnost vůči nepříznivým vnějším vlivům, vyčistíme si hlavu, a tím se zbavíme stresu. Mnoho lidí již saunování považuje za očistný rituál jak fyzický, tak psychický.

Sauna podporuje cévní a oběhový systém, lymfatický systém, dýchací systém, imunitní systém… Pokožka je po saunování jemnější, tělo je odpočinuté a zbavené odpadových látek, které jinak z těla odcházejí při horečnatých onemocněních.

 

A jak se správně saunovat?

 •  Do sauny chodíme tak 2 hodiny po jídle. 
 •  Nechodíme v‹ plavkách, gumičky brání správnému toku krve a lymfy, a navíc ta syntetika… Zahalit se můžeme do prostěradla.
 •  Svaly by měly být uvolněné, proto je nejlepší ležet, tělo se tak prohřívá stejnoměrněji… Ale jde to vždy? Pokud přitáhnete nohy k ‹bradě, bude to lepší, než je ponechat na chladnější zemi.
 •  Největší horko je v‹ sauně u stropu. (Sauna bývá vyhřívána na 70 - 100 °C a vlhkost vzduchu je okolo 20 %). Pokud se saunováním začínáte, zůstaňte sedět na zemi nebo nejnižší lavici.
 •  Asi v‹ desetiminutových intervalech polévejte horké kameny, tím vzniká pára, která příznivě působí na pokožku, ale především na dýchací cesty. A co teprve, když si přidáte kvalitní éterický olej!
 •  Místo metliček si pořiďte drbadlo z mořské rasy nebo přírodní trávy. Třením podpoříte pocení.
 •  Pokud ležíte, před odchodem z‹ potírny se asi na 3 minutky posaďte, předejdete tak závrati či nevolnosti.
 •  Po odchodu z potírny se osprchujte studenou vodou a pak hurá do studeného bazénu. Následně se zabalte do suché osušky a odpočívejte v‹ odpočívárně.
 •  Nezapomeňte ani na dostatečný přísun tekutin, nejlépe čisté vody bez bublin, vody s ‹citrónem… Po ukončení saunování je velice vhodné doplnit i minerály v podobě čerstvých ovocných nebo zeleninových šťáv. Vynecháme alkohol.
 •  Při pocení tělo vylučuje minerální látky a různé jiné kyseliny, zejména kyselinu močovou, které udržují kyselý povrch pokožky – kožní film (pH 5 - 6), a tím se posiluje obranyschopnost organizmu.
 •  U dětí saunu tolik nevyhříváme. Pokud chodí děti v doprovodu rodičů do dospělácké sauny, necháme je sedět na nižší lavici a interval saunování zkrátíme.
 •  Každý z‹nás se potí jinak, a proto se nedá přesně stanovit doba, po kterou bychom se měli potit, ale většinou se u dospělých pohybuje okolo 20 minut. Celý proces se opakuje 3 - 4x, ale i to záleží na nás samotných.
   

A vy už jistě čekáte na spojení aromaterapie a sauny. Jak již bylo zmíněno, můžeme přidat éteráčky do vody, kterou lijeme na horké kameny. Pára, která vznikne, se rozptýlí do prostoru, a pokud použijeme vhodný éteráček, pročistíme i dýchací cesty a plíce.

Opakování je sice matka moudrosti, ale nic se nemá přehánět. To jsem si myslela, stále jsou však mezi námi lidé, co si myslí, že je éterák jako éterák. Kvalita jim nic neříká. A to je další důvod, proč píši článek o saunování do časopisu Aromaterapie. Syntetický éterák prý na kamenech hoří… Nechci se zmiňovat o tom, co udělá syntetický éterický olej na kamenech, ale hlavně bychom si měli uvědomit, co způsobí na sliznicích… Éterický olej vyrobený (vytvořený) vyzískaný (nebo jak chcete) parní destilací pochází z rostlinek, bylinek, listů, kůry, květů… Obsahuje jejich účinné látky tak, jak se utvářely v ‹rostlině, která reagovala na svoje prostředí, ve kterém rostla, na viry, bakterie, na mikroorganizmy, které ohrožují i nás lidi, a právě proto nám mohou pomoci, aniž by ohrožovaly naše zdraví.

Syntetický vonný olej vyrobili chemici, kteří znají složení účinných léčivých složek, jejich chemické vzorce, a pomocí nich vytvářejí libé vůně či neexistující „éterické oleje“. Syntetické vůně se úspěšně používají při výrobě parfému, toaletních vod… Dávají se do osvěžovačů vzduchu, dezinfekcí, mycích prostředků. Někdy se s‹nimi můžeme setkat i v ‹nosních kapkách. Není tomu tak dávno, kdy jsme používali nosní kapky na bázi lihové. Dnes se více setkáváme s ‹olejovými kapkami nebo Vincentkou. Na nás je, abychom volili. Není to jednoduché, ale je to velmi důležité pro naše zdraví a rozhodujeme i o zdraví svých dětí. Hodně dělá reklama, stále něco nabízí a doporučuje. A zní tak lákavě. A co víc, vidí ji naše děti a chtějí to, co jim televize nabízí. Ale reklama nebývá vždy zaměřena na zlepšení našeho zdraví, ale na zisky výrobců, kteří ji platí.

Mezi preparáty Aromaterapie KH najdete NOSNÍ OLEJ BABY, NOSNÍ OLEJ a DONOSOL, které jsou vyrobeny z rostlinných olejů a množství éterických olejů vhodných k ošetřování nosních sliznic, a nejen jich. Tyto oleje se dají použít i před saunováním. Vhodné jsou i před plaváním, a to nejen k ošetření nosánku, ale i uší. Olej se rozprostře na sliznice a chrání před dezinfekčními složkami, které mají ve vodě likvidovat bakterie, aby se nekazila a byla vhodná pro koupání, a to platí i o bazénu po saunování. Kapka rostlinného oleje v uších chrání zvukovod před usazováním mazu a upravuje jeho tvorbu. Pokud trpíte na „špunty“ v uších, je vhodné napustit vodu do vany, přidat koupelový olej EUKALYPTO-TYMIÁNOVÝ, do uší nakapat NOSNÍ OLEJ a jít relaxovat. Na posledních pár minut přitočíme teplou vodu, abychom se začali potit. Pak se jdeme potit do postele. Náš imunitní systém se ihned zlepší a maz z uší se uvolní již během koupele.

Ale zpět k ‹sauně. Na začátku jsme si popsali indikace, ale existují i kontraindikace: vysoký krevní tlak, akutně prodělaný infarkt, problémy se srdcem a oběhovým systémem. Pokud chcete začít se saunováním a nejste si jisti svým zdravotním stavem, doporučuji konzultaci s‹ lékařem.

A jaké oleje jsou pro saunování nejvhodnější? V‹ nabídce AKH je celá série směsí určených pro sauny. Přidat k‹ nim můžete ANTIINSEKT, AROMECLIMA, ANTIRAUCH, ANTINIKOTIN, INSEKTOL, ATEMOL, VIROSAN. Volba je na vás. Podívejte se do katalogu na složení éterických olejů a zvolte ten, který se vám bude zdát nejpotřebnější a bude vám vyhovovat vůní. Někdo chce použít jenom jeden éteráček. Nic proti tomu. Mezi ty vhodné patří třeba EUKALYPTUS, BOROVICE, JEDLE, SMRK, MAJORÁNKA, MATEŘÍDOUŠKA, MÁTA, MEDUŇKA, MYRHA, POMERANČ, ROZMARÝN, BAZALKA, BERGAMOT, CITRON, GRAPEFRUIT, ŠALVĚJ, VAVŘÍN a mnoho dalších.

A nakonec mám jeden úžasný tip. Vyzkoušejte med. Namažte si s ním pokožku a budete překvapeni, jaké změny nastanou. Pokožka bude hladší, jemnější. K tomuto účelu můžete použít i pleťovou masku AKTIDERMA LY. Obsahuje mimo medu i oleje a éterický olej JALOVCOVÝ.

 

Dnes si více přiblížíme:

Anýz obecný (Anisum vulgare)

Jednoletá, silně aromatická bylina s bílými květy, silnými listy a dvounažkovitými plody, které jsou zdrojem biologicky aktivních látek. Stimuluje chuť k jídlu a sekretomotorickou činnost zažívacího traktu, má projímací vlastnosti, stimuluje laktaci, je močopudný, snižuje tělesnou teplotu. Uklidňuje a má psychotropní účinky, broncholytické účinky, napomáhá při vykašlávání. Je vhodný na spáleniny, proti klíšťatům, švábům, molům, blechám, štěnicím, vším. Působí proti neurozám, plačtivosti, migrénám, bolestivé menstruaci, cystitidě, bělotoku, zánětům močové trubice. Pro svou toxicitu bývá éterický olej používán omezeně, dost často bývá nahrazován fenyklem nebo badyánem.

 

Jalovec obecný (Juniperus communis)

Stálezelený, trnitý, jehličnatý keř dorůstající výšky 2 metrů nebo strom dorůstající až 12 metrů. Zdrojem éterického oleje je modrá bobule velikosti hrášku. Ve vztahu k dýchání je silně baktericidní, tonizující, protivirový… Má močopudné účinky, působí na městnání lymfy. Posiluje slinivku a slezinu, vhodný na obnovu látkové výměny i při cukrovce, snižuje hladinu cukru v krvi. Vhodný při parodontóze, bolesti zubů, revmatizmu, dně, odstraňuje nečistoty, soli kyseliny močové. Rozpouští kameny v ledvinách. Je velice účinný při zánětu močového měchýře. Jalovec nám pomáhá zbavit se starostí, překonat životní překážky, stagnaci. Jde o olej, který má mnohostranné čisticí účinky. Působí jak v rovinách mentální/emoční, tak i fyzické. Je to přímo zázrak a nelze o něm napsat vše. Vyzkoušejte ho.

 

Kardamovník obecný (Ellettaria cardamomum)

Stálezelená, vytrvalá rostlina s protáhlými listy, drobnými žlutými květy s fialovými okraji, dorůstající výše až 3 metrů. Červenohnědá vejčitá semena jsou zdrojem éterického oleje. Celkově je tonikem tělesné životní energie, ale především se využívá při zažívacích potížích, plynatosti, nepříjemném zápachu z úst. Podporuje slinivku a slezinu. Stimuluje funkci plic, je vhodný především při nahromadění hlenu v průduškách. Napomáhá vykašlávání. Z psychologického hlediska napomáhá při špatné koncentraci, těkavosti, myšlenkové únavě. Obnovuje chuť do života.

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Léto je pomalu za námi a lze tedy začít hodnotit, jaké bylo. Mám pocit, že čekání na něj bylo podstatně delší jak léto samo. Doufám, že ta doba slunečných dnu a dovolených každému přinesla něco hezkého.

Novinky: Šťáva (gel) z Aloe vera

S Aloe vera jsem se poprvé setkal ještě jako dítko školou povinné. To bylo někdy na začátku šedesátých let minulého století. Již tehdy to musela být dle mého vnímání zajímavá rostlinka, neboť moje babička si ji pěstovala v množství podstatně větším než malém.

Novinky: Aloe vera – macerát

O platnosti přísloví, že žádný strom ještě nevyrostl až do nebe, se můžeme přesvědčit i v kosmetice. Pokud moje paměť sahá, různí výrobci nabízí přípravky, jež „zaručují“ téměř věčné mládí a současně v laboratořích horečnatě pátrají po formuli, jež by alespoň trošku připomínala onen toužebný elixír.

Novinky: Mastný krém Aloe Vera

Jak přísloví praví: „Do třetice všeho dobrého a…“. V ‹tomto vydání časopisu Aromaterapie se již jako novinky objevily macerát ALOE VERA a šťáva neboli GEL Z ALOE VERA.

Novinky: Vylepšené receptury

Vlasové hydrofilní oleje patří ke skupině preparátů, které přišly do nabídky aromaterapeutické olejové kosmetiky mezi prvními. Jako většina dalších preparátů i tyto preparáty vznikly na základě dotazů a požadavků zákazníků.

Novinky: Tamanu-Derm

Při pohledu na širokou nabídku krémů se vnucuje otázka, zda má smysl zabývat se vývojem dalších. Na první pohled by nebylo problém odpovědět, že nikoli. Bohužel, žijeme v‹ době, kdy se kožní problémy šíří téměř formou epidemie.

Z vašich dopisů: Sauna a děti... a nejenom děti – těmi jsme přece stále všichni

Psát o sauně je vhodné právě na podzim. Na tuto myšlenku mne přivedlo hned několik postřehů z mojí mezisvátkové vánoční sauny a teď je konečně ten správný podzimní čas. Takhle dlouho musel tento článek počkat.

Z vašich dopisů: Voňavý pořadník

Když pan Hadek řekl, že přemýšlí o výrobě autoparfémů, poněkud jsem znejistěla… Kosmetika, koupelové a sprchovací oleje, zubní oleje, různé éteráčky… Prosím, sortiment je široký a výběr zrovna tak. Ale autoparfémy?? To mi nějak k současným preparátům nesedělo.

Série FAUNA: Aromaterapie a zvířata

Milé čtenářky a čtenáři, příznivci aromaterapie, dovoluji si Vám oznámit, že v ‹polovině měsíce července byla na trh České republiky uvedena aromaterapeutická kosmetika pro zvířata AromaFauna.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Rozhovor

Jako těhotná jsem se, prostřednictvím své sousedky, která začala na jaře intenzivně „mládnout“ a žít zdravěji, dostala docela náhodou do kosmetického aroma-studia ve Smědčicích u Plzně. Dostala jsem od ní dárkovou poukázku, „ať si to užiju“.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Jak mne ovlivnilo absolvování kurzu aromaterapie

Na začátku se vrátím zpět. Je rok 1994. Tehdy moje nemocná, ani ne tříletá dcera prohlásila: „Mami, tohle léčení je k‹ ničemu.“ Zkusila jsem na ni nějaké „ohromně logické dospělé argumenty“, a ona se na mě podívala a důrazně mi řekla: „U nás se léčí jinak, to co děláš, není léčení, to je hloupost.“

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Chcete být zdraví? Tak s tím konečně něco udělejte!!!

Znáte to… Ráno drnčí budík jako o život a vám se nechce z‹ postele. Včera jste šli pozdě spát, něco málo jste s ‹kamarády popili, cigaret bylo taky víc než dost. Máte žaludek na vodě. Šéf zas bude řádit, už včera neměl dobrou náladu. Ze zrcadla na vás civí kdosi cizí.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Díky za Happy-Deo

Ráda bych se s vámi podělila o zkušenost s HAPPY-DEO. Nejsem příznivcem absurdních reklam a slibování nesmyslů, a proto se budu snažit co nejobjektivněji sdělit svůj úhel pohledu. Také přidám hodnocení zákaznic a členů rodiny.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Dobrý den, pane Hadku,

rádi bychom přispěli do Vaší poradny malinkou zprávičkou. Jsme zrakově znevýhodnění maséři a velmi nás potěšil jak Váš přístup, tak přístup paní Drahušky Vaculové na letošních seminářích o aromaterapii v Praze, kde jsme doslova hltali Vaše povídání o tomto životním stylu a kde jsme se dozvěděli skvělé recepty, jak si zlepšit nejen zdraví, ale jak se zkrášlovat a udržovat hygienu, aniž bychom si škodili nějakými chemickými prostředky.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Dobrý den.

Ráda bych se podělila o zajímavou zkušenost s přípravkem CANDIÖL. Mám jej v oblibě pro sebe i členy rodiny, a tak jsem se rozhodla využít tohoto zajímavého přípravku i pro psa.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Óda na Sanitol

Vážený pane Hadku, dlouho jsem se vám již neozvala, protože Vaše výrobky jsou skvělé a mám tolik práce, že na pochvalu nebyl čas. Dnes jsem však dostala v balíku produkt, který považuji za geniální.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Informace o cenách

Jak jsem se již zmiňoval na druhé straně obálky (Úvodní slovo Karla Hadka), ceny éterických olejů na světových trzích jakoby se zbláznily a mění se, bez velkého přehánění, ze dne na den.

Poradna

Atopický ekzém

Dobrý den pane Hadku, můj syn, kterému jsou nyní dva roky, trpí na atopický ekzém. Krom kožních projevů má i problémy s usínáním. Pokožka je na mnoha místech silně zarudlá a svědí tak silně, že nemůže spát. U lékaře jsme skončili na kortikoidech. Kortikoidy pokožku sice dočasně uklidní, ale po jejich vysazení jsme velice rychle tam, kde jsme byli, spíše je to ještě horší. Suchost pokožky kortikoidy neřeší, pokožka jako by byla stále sušší. Nachází se ve Vaší nabídce nějaký vhodný krém?

Škola aromaterapie: Glycerin

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem, na který jsem jako laik nebyla schopna najít odpověď ani na internetu, ani např. v prodejnách s přírodní kosmetikou. Když jsem byla naposledy na kosmetice, moje kosmetička odsoudila přípravky obsahující glycerin. Ráda mám ve věcech jasno, takže jsem hledala na internetu, kde se názory velice různily

Zamyšlení: Výrobky v bio-kvalitě

Vážený pane Hadku, obracím se na Vás s dotazem. K maximální spokojenosti využívám vaše výrobky. Tím spíš mě zarazila informace (kterou jsem dostala od jedné známé kosmeticky), že pokud výrobky nejsou v bio-kvalitě, nemá valného významu je užívat, protože stejně obsahují různé nevhodné látky.

Zamyšlení: Vážený pane Hadku,

Vaši kosmetiku doma používám už léta a jsem s ní velice spokojená, až nadšená, a tak jsem sháněla ve svém okolí kosmetičku, která s Vašimi výrobky pracuje.

Na poslední straně: Propagační ceny

O tom, jak dělat úspěšnou reklamu, se stále vedou velice různorodé diskuse. Televize, rádio, časopisy, noviny, billboardy a já nevím, kdo ještě ji na nás chrlí téměř nepřetržitě.