Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2016

Hadka prostě baštíme III

 

Je to tady… sluníčko víc a víc vystrkuje své paprsky a všechno roste, kvete…

 

Pro milovníky bezové šťávy nadchází období příprav = pravidelnými procházkami do přírody vybírat nejvhodnější bezové keře a trpělivě čekat, až rozkvetou. Tato šťastná událost nastává od května do července. Sbíráme celé, plně rozkvetlé květy, a to ulamováním nebo odstřiháváním z větví, nejlépe za slunných dní kolem poledne.

 

Kromě květů je třeba obstarat potřebné množství cukru a dalších nezbytností. Pro mě se stal při výrobě bezové šťávy nepostradatelný VITAMIN C (kyselina askorbová) z nabídky AKH.

 

Vitamin C je vynikající antioxidant, organismus chrání před volnými radikály. Je obsažen v mnoha čerstvých rostlinných potravinách. Nejbohatšími zdroji jsou plody černého rybízu, šípku, angreštu, citrusové plody, brokolice, květák, paprika a v neposlední řadě také petrželová nať. V e-shopu AKH jej hledejte mezi doplňky stravy. Můžete jej použít nejen při výrobě bezové šťávy, ale i běžně přidávat do vody, čaje a jiných nápojů. Dávkování se uvádí mezi 80 - 100 mg denně na dospělého člověka. Běžně používané dávky pro dospělého jsou však do 500 mg. V době nachlazení lze přijmout krátkodobě i více než 1000 mg. Vitamin C je ve vodě rozpustný vitamin, který se velice rychle účastní látkové výměny, ale stejně tak rychle je z těla i vyplavován. Z tohoto pohledu tedy žádné předávkování nehrozí. Zarovnaná moka lžička vitaminu C je zhruba 1000 mg. Pokud máte doma lahvičku s éterickými oleji a vezmete si její uzávěr, do něho se pak vejde zhruba 2000 mg. Ono příslovečné na špičku nože obnáší zhruba 200 mg.

 

Pro výrobu bezové šťávy se vám bude ještě hodit: plátno na přecezení, 6 sklenic od vína (0,75 l) nebo několik obyčejných zavařovacích sklenic, nádoba na louhování a hrnec o objemu asi 10 litrů a THYMICON.
Thymicon je speciální antimikrobiální preparát, je doporučován jako doplňkový produkt na likvidaci plísní. Thymicon je specialita vyrobená z vysokoprocentního alkoholu, ve kterém jsou rozpuštěny éterické oleje, jako je čajovník, citron, skořice, hřebíček, levandule či tymián. Je tedy zřejmé, že má vynikající antimikrobiální, antivirální i protiplísňové vlastnosti. Thymicon doporučuji na dezinfekci zavařovacích sklenic před jejich použitím. Stejně tak dobře jej lze použít na hračky pro děti. Thymicon, tedy roztok éterických olejů v alkoholu, je prostě fantastická přírodní alternativa prakticky na vše, co potřebujete mikrobiálně očistit, aniž byste museli sahat po tvrdé chemii.

 

A teď se pustíme do výroby té bezové laskominy.

 

BEZOVÁ ŠŤÁVA ZA STUDENA
8 citronů
20 g vitaminu C
40 g kyseliny citronové (lze vynechat, šťáva bude mít kratší trvanlivost)
4 l vody
4 kg cukru (lze použít i třtinový, šťáva bude tmavší, ale získá příjemnou chuť)
80 velkých květů černého bezu

 

Postup:

  1.  Všechny květy na pár hodin rozložte na pečicí papír (vypadají z nich případní broučci), vložte do nádoby a zalijte je čtyřmi litry převařené, ale již vychladlé vody. Do nádoby můžete také přidat několik plátků citronu. Pokud přidáte ještě některou z bylinek (máta, meduňka), získáte zajímavou obměnu klasického bezového sirupu. Poté hrnec přikryjte a nechejte při pokojové teplotě 24 hodin stát.
  2.  Druhý den výluh sceďte přes plátno nebo jemné síto, přidejte šťávu z citronů, vitamin C a kyselinu citronovou. Přisypávejte cukr a míchejte, až se zcela rozpustí. 
  3.  Poté tekutinu přelévejte do umytých sklenic až po okraj, který poté očistěte, a zazátkujte. Před uzavřením použijte THYMICON (lehce přestříkněte víčko).

Uskladnění:
Při vhodném skladování (temné a chladné místo) sirup vydrží i několik měsíců (případně jej můžete sterilizovat 10-20 minut při 80°C). Otevřenou lahev uchovávejte nejlépe v lednici a rychle spotřebujte. Sediment na dně šťávy není nijak škodlivý.

 

Přeji vám krásné jaro a hodně sluníčka a nebojte se experimentovat.


Jana Aschenbrennerová

Úvodní slovo Karla Hadka

Pomalu končí duben a já píši dalších pár řádků pro letošní letní Aromku.

Pro snadné dávkování

Éterické oleje jsou zajímavé nejen svou vůní, ale i jejich účinností, ať již při kosmetických nebo i zdravotních problémech.

Sbohem, 115 ml AVG

Aloe Vera Gel se již stal neodmyslitelnou součástí nabídky.

Přidejte se k nám a podpořte nás na Facebooku

Aromaterapie Karel Hadek je na Facebooku.

Palmový olej

Třetí Newtonův zákon se také nazývá „Zákon akce a reakce“.

Candida albicans a 30 let

Ano, je to již více než třicet let, co jsem se s tímto problémem poprvé setkal.

Pelargoniový olej

Pelargoniový olej patří k éterickým olejům, které se získávají parní destilací z prakticky celé nadzemní části rostliny.

Pro začátečníky...

Začínáme...

Špinavé ruce

Neustálý problém, velice časté téma v tisku, na internetu…

Jak na pigmentové skvrny

Problém s pigmentovými skvrnami je velice rozšířený a dovede hodně potrápit.

Hadka prostě baštíme III

Je to tady… sluníčko víc a víc vystrkuje své paprsky a všechno roste, kvete…

Všeho moc škodí

Nedávno jsem slyšela od nějakého lékaře, že přibývá mnoho lidí, které trápí různé druhy alergií, např. potravinové, pylové, sluneční, chladové … Ale že se vše dá pomocí léků léčit a tím zmírnit vzniklé problémy.

Vážený pane Hadku,

Ráda bych se s Vámi podělila o účinek úžasného Candiölu na opary.

Zkušenosti od ruských klientů

Ahoj Oksano! Moc děkuji za koupelový olej.

GEIS nebo POŠTA

Chtěla bych se podělit o opačnou zkušenost s doručováním balíčků, než má paní Kolarčíková (Aromaterapie 1/2016).

Reakce na články z časopisu

Dobrý den, mám malý dotaz k poslednímu číslu Vašeho úžasného časopisu. Jsem součástí spolku, který vyučuje taiči a různé druhy meditačních a relaxačních cvičení.

Aromaterapie v Ostravě

Aromaterapie mě nadchla už před léty, stejně jako svéráznost pana Hadka a jeho kosmetika.

Svrabové šílenství

Tento článek nechci zaměřit na velebení výrobků pana Hadka, takových článků je plný časopis.

Sluníčko a já

Miluji sluníčko snad každým kouskem těla. Ale někdy se také stává, že když něco milujeme, umí nám to i ublížit.

CHINA BALSAM

Často jsem trpěl bolestmi hlavy a nic mi nepomáhalo.

Šestinedělí

Slovo, které toho v sobě skrývá tak moc, a přesto se o něj zajímáme tak málo. Je to magické období nabité hormony, které je někdy těžké ukočírovat.

Čistící prostředek ORANGE-SANITOL

Dcera má jeden rok a tři měsíce a už velice ráda tvoří – pracuje s plastelínou, voskovými pastelkami a s fixy. Obzvlášť se jí líbí tvořit na parapetu okna a stát u toho na radiátoru, který je přímo pod oknem.