Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2016

Úvodní slovo Karla Hadka

 

Pomalu končí duben a já píši dalších pár řádků pro letošní letní Aromku. To slovo letní se mi velice dobře hodí již dnes. Tady v Hurghadě je přes den 35°C. Pohled na předpověď počasí v počítači z oblasti kolem padesáté rovnoběžky mi ukazuje pro mě nepochopitelné údaje. Jako by nebylo jaro, ale jen se pomalu a nechtěně loučila zima. Kalendář je ale neúprosný, Aromka bude cestovat ke svým čtenářům na počátku května. Věřím, že v tuto dobu již i středoevropské teploměry zprostředkují lichotivější údaje. Slunečné počasí, kvetoucí stromy a louky. Kdo by vydržel sedět doma za pecí, když příroda zve k návštěvě svého, každoročně pořádaného, salónu krásy. I přes krásu jarní a později letní přírody na nás zde číhají různá nebezpečí.

 

Klíšťata k nim zcela jednoznačně patří! I když jak o prevenci, tak o klíšťatech samotných již bylo popsáno hodně papíru, málokdo ví, že klíšťata prakticky nevidí, zato mají excelentní čich, jakož i další schopnosti identifikace potenciální oběti. Právě zde může aromaterapie velice dobře posloužit a z jejich dobrého čichu učinit účinnou zbraň proti nim. Klíšťatům mnohé éterické oleje nevoní. Velice účinně je odpuzuje například česnek. Zde je celkem jedno, zda sníme pár stroužků česneku či na cestách použijeme česnekový éterický olej. Pokud by česnekové aroma bylo pro někoho problémem, lze použít další oleje z nabídky aromaterapie. Účinné jsou éterické oleje tymiánu, levandule, máty peprné, cedrového dřeva. Mimořádně silný odpuzující účinek vykazují éterické oleje citronely, hřebíčku a citronového eukalyptu. Éterickým olejem či jejich směsí v koncentrovaném stavu můžeme ošetřit oděv. Na pokožku bych doporučil výrobu „masážní“ speciality z kokosového oleje. Kokosový olej je v tomto případě zajímavý svým složením. Obsahuje kolem 50% kyseliny laurové, kterou klíšťata jednoduše nesnáší. Posílit účinek kokosového oleje lze zmíněnými éterickými oleji v množství 1 až 3%. Preparát je vhodný pro celé tělo, nejdůležitější je však ošetření horních a dolních končetin. Doba účinnosti preparátu je delší než 4 hodiny. Tato relativně krátká doba je dána značnou těkavostí éterických olejů.

 

Známo je též používání vitaminu B jako prevence. Zde lze použít pivovarské kvasnice (k dostání v supermarketech) či v suché tabletové formě – Pangamin. Jako mimořádný bonus používání vitaminů B lze označit mnohé další pozitivní účinky na lidské zdraví. Nejúčinnější je vitamin B1 (Thiamin), k dostání v lékárně. Kombinace aromaterapie a vitaminů nabízí celkem spolehlivou ochranu před možnými důsledky nežádoucího parazitování klíštěte. Lze tak předejít jak zánětu mozkových blan, tak i borelióze, které mohou zanechat nepříjemné, těžké následky. Bohužel i smrtelné. Málo známou skutečností je i fakt, že klíšťata jsou přenašeči i další nemoci zvané ehrlichióza. Tato nemoc napadá bílé krvinky a počáteční projevy jsou velice podobné borelióze. Bohužel i přes nabízející se možnosti prevence se každoročně jen v České republice zmíněnými chorobami nakazí tisíce lidí. Sluníčka a s ním i tepla bude přibývat. Budu rád, pokud tyto řádky přispějí k vnímání krás přírody a nežádoucí parazity podrží co nejdále od těla. Všem čtenářům přeji jarní dny plné vůní, nádherné léto s krásnou dovolenou, jakož i pevné zdraví.


Váš Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Pomalu končí duben a já píši dalších pár řádků pro letošní letní Aromku.

Pro snadné dávkování

Éterické oleje jsou zajímavé nejen svou vůní, ale i jejich účinností, ať již při kosmetických nebo i zdravotních problémech.

Sbohem, 115 ml AVG

Aloe Vera Gel se již stal neodmyslitelnou součástí nabídky.

Přidejte se k nám a podpořte nás na Facebooku

Aromaterapie Karel Hadek je na Facebooku.

Palmový olej

Třetí Newtonův zákon se také nazývá „Zákon akce a reakce“.

Candida albicans a 30 let

Ano, je to již více než třicet let, co jsem se s tímto problémem poprvé setkal.

Pelargoniový olej

Pelargoniový olej patří k éterickým olejům, které se získávají parní destilací z prakticky celé nadzemní části rostliny.

Pro začátečníky...

Začínáme...

Špinavé ruce

Neustálý problém, velice časté téma v tisku, na internetu…

Jak na pigmentové skvrny

Problém s pigmentovými skvrnami je velice rozšířený a dovede hodně potrápit.

Hadka prostě baštíme III

Je to tady… sluníčko víc a víc vystrkuje své paprsky a všechno roste, kvete…

Všeho moc škodí

Nedávno jsem slyšela od nějakého lékaře, že přibývá mnoho lidí, které trápí různé druhy alergií, např. potravinové, pylové, sluneční, chladové … Ale že se vše dá pomocí léků léčit a tím zmírnit vzniklé problémy.

Vážený pane Hadku,

Ráda bych se s Vámi podělila o účinek úžasného Candiölu na opary.

Zkušenosti od ruských klientů

Ahoj Oksano! Moc děkuji za koupelový olej.

GEIS nebo POŠTA

Chtěla bych se podělit o opačnou zkušenost s doručováním balíčků, než má paní Kolarčíková (Aromaterapie 1/2016).

Reakce na články z časopisu

Dobrý den, mám malý dotaz k poslednímu číslu Vašeho úžasného časopisu. Jsem součástí spolku, který vyučuje taiči a různé druhy meditačních a relaxačních cvičení.

Aromaterapie v Ostravě

Aromaterapie mě nadchla už před léty, stejně jako svéráznost pana Hadka a jeho kosmetika.

Svrabové šílenství

Tento článek nechci zaměřit na velebení výrobků pana Hadka, takových článků je plný časopis.

Sluníčko a já

Miluji sluníčko snad každým kouskem těla. Ale někdy se také stává, že když něco milujeme, umí nám to i ublížit.

CHINA BALSAM

Často jsem trpěl bolestmi hlavy a nic mi nepomáhalo.

Šestinedělí

Slovo, které toho v sobě skrývá tak moc, a přesto se o něj zajímáme tak málo. Je to magické období nabité hormony, které je někdy těžké ukočírovat.

Čistící prostředek ORANGE-SANITOL

Dcera má jeden rok a tři měsíce a už velice ráda tvoří – pracuje s plastelínou, voskovými pastelkami a s fixy. Obzvlášť se jí líbí tvořit na parapetu okna a stát u toho na radiátoru, který je přímo pod oknem.