Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 2/2016

Palmový olej

 

Třetí Newtonův zákon se také nazývá „Zákon akce a reakce“. Říká nám, že každá akce vždy vyvolá adekvátní reakci. Ač se jedná o pohybový zákon, myslím, že jeho znalost má daleko širší uplatnění. Tedy i v každodenním běžném životě. Mně pomohl pochopit, proč musím poslední dobou čím dál tím více času věnovat na odpovědi týkající se dotazů na „mastnou věcičku“, kterou u firmy nemáme, a tudíž ani nepoužíváme.

 

Palmový olej je původem z teplých krajů, tedy tropů. V našich podmínkách, pokud zrovna nemáme letní tropické dny, je pevným tukem. Důvod je zcela jednoduchý, je tvořen převážně nasycenými mastnými kyselinami. Nejdůležitějšími z nich je kyselina palmitová kolem 45% s bodem tuhnutí 63°C, kyselina stearová cca 5% s bodem tuhnutí téměř 70°C, dále obsahuje kolem 35% 1x nenasycené kyseliny olejové s bodem tuhnutí cca 15°C. Již složení ukazuje na jeho vynikající termostabilitu. Snáší velice dobře vysoké teploty, nepřepaluje se a z tohoto pohledu bych palmový olej označil za velice vhodný, stabilní tuk na tepelnou úpravu, tedy pečení, smažení, fritování. Toto je konstatování faktů, nikoli doporučení k zmíněné úpravě potravy. Podobné lze konstatovat i v oblasti použití při výrobě kosmetiky. Palmový olej bych označil za přírodní surovinu (jehož produkce ničí přírodu samotnou) vhodnou např. při suché pokožce. Díky nasycenosti mastných kyselin není náchylný na žluknutí, pokožku dobře, byť povrchově promastí. Obsažené vitamíny, např. E, působí i jako slabý ochranný UV-faktor… Dle toho, co píši, žádný špatný olej, že ano.

 

Pravda pravdoucí, ale máme zde podstatně lepší olejové či tukové suroviny a to je jeden z důvodů, proč palmový olej v preparátech s logem KH nemá co pohledávat. Proto jej tam jednoduše nenajdeme. Nutno však zmínit, že se jedná o jeden z nejběžnějších a ve světě nejpoužívanější rostlinný olej. Hlavně pak v potravinářském průmyslu. Proto jej nacházíme v různých trvanlivých výrobcích, jako jsou sušenky, čokoláda, v tatrankách, kakaových pomazánkách a mnoha dalších potravinách. Dále jej najdeme jako chemicky upravený na tenzidy (jak jinak než na přírodní bázi) v prášcích na praní. Doslova a do písmene díky nízké ceně je prostě téměř všude. Proti tomu bych v principu neměl námitky. Problém není v jeho používání, ale v původu. Pochází z obrovských plantáží, které nevznikají jinak než vykácením, případně i vypálením původního pralesa.

 

Nejen, že se takto a v gigantických rozměrech narušuje ekosystém planety, ale je likvidována i původní fauna. Ponechám na každém, zda pořizováním výrobků s palmovým olejem bude tento, jak jinak než neekologický a v důsledku člověku škodlivý, systém podporovat. Jedna věc je jasná. Třetí Newtonův zákon, jak jsem již zmínil, se nazývá „Zákon akce a reakce“.
Pokud akcí, tedy součástí likvidace životního prostředí je i produkce palmového oleje, reakcí nemůže být nic jiného než zhoršující se životní prostředí.

 

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Pomalu končí duben a já píši dalších pár řádků pro letošní letní Aromku.

Pro snadné dávkování

Éterické oleje jsou zajímavé nejen svou vůní, ale i jejich účinností, ať již při kosmetických nebo i zdravotních problémech.

Sbohem, 115 ml AVG

Aloe Vera Gel se již stal neodmyslitelnou součástí nabídky.

Přidejte se k nám a podpořte nás na Facebooku

Aromaterapie Karel Hadek je na Facebooku.

Palmový olej

Třetí Newtonův zákon se také nazývá „Zákon akce a reakce“.

Candida albicans a 30 let

Ano, je to již více než třicet let, co jsem se s tímto problémem poprvé setkal.

Pelargoniový olej

Pelargoniový olej patří k éterickým olejům, které se získávají parní destilací z prakticky celé nadzemní části rostliny.

Pro začátečníky...

Začínáme...

Špinavé ruce

Neustálý problém, velice časté téma v tisku, na internetu…

Jak na pigmentové skvrny

Problém s pigmentovými skvrnami je velice rozšířený a dovede hodně potrápit.

Hadka prostě baštíme III

Je to tady… sluníčko víc a víc vystrkuje své paprsky a všechno roste, kvete…

Všeho moc škodí

Nedávno jsem slyšela od nějakého lékaře, že přibývá mnoho lidí, které trápí různé druhy alergií, např. potravinové, pylové, sluneční, chladové … Ale že se vše dá pomocí léků léčit a tím zmírnit vzniklé problémy.

Vážený pane Hadku,

Ráda bych se s Vámi podělila o účinek úžasného Candiölu na opary.

Zkušenosti od ruských klientů

Ahoj Oksano! Moc děkuji za koupelový olej.

GEIS nebo POŠTA

Chtěla bych se podělit o opačnou zkušenost s doručováním balíčků, než má paní Kolarčíková (Aromaterapie 1/2016).

Reakce na články z časopisu

Dobrý den, mám malý dotaz k poslednímu číslu Vašeho úžasného časopisu. Jsem součástí spolku, který vyučuje taiči a různé druhy meditačních a relaxačních cvičení.

Aromaterapie v Ostravě

Aromaterapie mě nadchla už před léty, stejně jako svéráznost pana Hadka a jeho kosmetika.

Svrabové šílenství

Tento článek nechci zaměřit na velebení výrobků pana Hadka, takových článků je plný časopis.

Sluníčko a já

Miluji sluníčko snad každým kouskem těla. Ale někdy se také stává, že když něco milujeme, umí nám to i ublížit.

CHINA BALSAM

Často jsem trpěl bolestmi hlavy a nic mi nepomáhalo.

Šestinedělí

Slovo, které toho v sobě skrývá tak moc, a přesto se o něj zajímáme tak málo. Je to magické období nabité hormony, které je někdy těžké ukočírovat.

Čistící prostředek ORANGE-SANITOL

Dcera má jeden rok a tři měsíce a už velice ráda tvoří – pracuje s plastelínou, voskovými pastelkami a s fixy. Obzvlášť se jí líbí tvořit na parapetu okna a stát u toho na radiátoru, který je přímo pod oknem.