Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2012

Hadkovské zamyšlení: Zázrak, či kvete blbost?

Je tomu asi tak týden, co jsem dostal více než zajímavé sdělení. Pod vlivem úhlu pohledu jsem prostě dezorientován, a tak se napůl směji a napůl pláči. V tomto sdělení stojí: Vlašský ořech jako zatím jediný druh ořechu byl oficiálně zařazen do tzv. EU -Health -Claim -List. Jedná se o dokument, kterým se povoluje publikovat pevně stanovené definice o zdravotních údajích pro určité potraviny.

Posudek evropských komisařů zní: „Vlašské ořechy přispívají k elasticitě krevního řečiště. Toto má značný vliv na zdraví. Elasticita cév je nezbytně nutná jako prevence vysokého krevního tlaku, infarktů a mozkové mrtvice. Evropská komise zdůrazňuje, že tento účinek se projevuje již při konzumaci 30 gramů vlašských ořechů denně.“ (Překlad KH) Co k tomu říci? Skutečnost, která je notoricky známa dlouhá léta, se podařila objevit i „komisařním vědcům“ Evropské unie. Co na tom, že plody toho stromu lidé konzumují prokazatelně již od neolitu, tedy mladší doby kamenné? Vlašské ořechy nejsou jen bohatým zdrojem energie. Obsahují kolem 70 % tuků. Tuky, jak všeobecně známo, se skládají z mastných kyselin.

A právě olej z vlašských ořechů obsahuje značný podíl na tzv. kyselinách omega 3. Zanedbatelné samozřejmě nejsou ani další obsahové složky. Zde bych rád zmínil proteiny, kterých se v ořechu skrývá kolem 18 %. Dále se pak v jádrech nachází i sacharidy, lecitin, vitamíny E, B1, B6, kyselina listová. Nelze opomenout ani minerály, jako jsou hořčík, měď, zinek, fosfor, mangan, železo, draslík, vápník, selen. Už moje babička věděla (přísahám, že komisařem EU nebyla), že ořechy jsou „dobré na nervy“, tedy pozitivně ovlivňují lidskou psychiku. Ve starých herbářích jejich autoři, netuše, co objeví za peníze daňových poplatníků EU-komisaři, píší o pozitivním vlivu konzumace vlašských ořechů na kvalitu vlasů a pokožky. Dokonce tu a tam najdeme i zmínky o pozitivním vlivu na sexuální potenci. Tím výčet pozitivních účinků vlašského ořechu na lidské zdraví nekončí. Díky obsaženým složkám konzumace ořechů snižuje riziko vzniku arteriosklerózy, jakož i dalších kardiovaskulárních onemocnění. Napomáhají regulaci krevního tlaku a hladiny cholesterolu. Mimořádně doporučeníhodné jsou např. u angíny pectoris, či při riziku infarktu, případně mozkové mrtvice.

Vlašský ořech je i vhodným „bonbonkem“ pro malé děti. U nich napomáhá rozvoji mozku. Vlašské ořechy by se měly stát pravidelnou a nedílnou součástí jídelníčku každého člověka. Těch zdravých, aby si svoje zdraví touto přirozenou potravinou upevnili, a nemocných, aby jim oříšky ke zdraví pomohly. Aniž bych si činil nárok na vyčerpávající popis pozitivních účinků vlašského ořechu na lidské zdraví, zaráží mě, že je zde široká paleta darů přírody, tedy nejen vlašské ořechy, kde mocipáni zakazují jejich producentům a prodejcům uvádět fakta o jejich zdraví prospěšných až léčebných účincích. Kde se v těchto také lidech bere ta sprostota a drzost? Nezbývá mi, než se domnívat, že je pro ně finančně daleko zajímavější lobbovat pro farmaceutický průmysl. Konec konců při cenách vlašských ořechů jejich pěstitelům a prodejcům na bakšiš pro lobbisty a mafiány nezbývá. To se rozhodně o výrobcích farmaceutického průmyslu říci nedá.

Praktiky tohoto kšeftu se „zdravím“ jsou všeobecně známy. Dokonce mám pocit, že z tohoto pohledu může být vlašský ořech nebezpečný i pro stát jako takový. Zatímco zdravá strava, vlašský ořech nevyjímaje, může nejen upevňovat zdraví a léčit, ale dokonce i vyléčit, farmaceutický průmysl se svými jedy, pardon – léky s negativními vedlejšími účinky, plní úspěšně kapsy zúčastněných. Bohužel, mezi ně patří i stát. Z prodeje léků kasíruje DPH, a z dosažených zisků pak i daně. A zdravá populace? Jak pro státní kasu, tak i pro to, dle mého, proklatě nemocné průmyslové odvětví, by byla ekonomickou pohromou.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Léto se svými teplými slunečnými dny se s námi pomalu loučí. Dlouho jsme se na ně těšili a jeden má pocit, že snad jako každé jiné léto, bylo i toto proklatě krátké. Nezbývá než věřit, že dříve než se o slovo přihlásí podzimní plískanice, budou hřát jak naše dušičky, tak i těla slunečné dny babího léta.

Novinky: Novinky Genisan a Preshea

V novinkách objevíte mnoho zajímavého, Vámi žádaného, užitečného i něco rozmarného.

Novinky: Lecitinia Body Balm

Lecitinový tělový balzám lehké, jemné konzistence podobající se tělovému mléku.

Novinky: Novinky na druhou…

Siličné parfémy? Čakrové směsi?

Hadkovské zamyšlení: Zázrak, či kvete blbost?

Je tomu asi tak týden, co jsem dostal více než zajímavé sdělení. Pod vlivem úhlu pohledu jsem prostě dezorientován, a tak se napůl směji a napůl pláči.

Zkušenosti a rady: Pohodové těhotenství s Hadkem

Doufám, že Vás předmět mého mailu nezaskočil, ale abych to ještě opepřila, tak dodám, že jedna z prvních myšlenek, když jsem koncem loňského roku zjistila své těhotenství, byla na Hadka.

Zkušenosti a rady: Nováček

S úžasnou kosmetikou pana Hadka jsem se setkala trochu blíže před rokem. Postupně jsem kromě éterických a masážních olejů, které používám v práci, začala zkoušet další preparáty pro svoji osobní potřebu.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost s univerzálním čisticím prostředkem ORANGE-SANITOL KH.

Zkušenosti a rady: Dík za Orange-Sanitol

Vážený pane Hadku, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za přípravek ORANGE-SANITOL.

Zkušenosti a rady: Atemol

Vážený pane Hadku, mnohokrát bych Vám chtěla poděkovat za Vaše preparáty. Zachránily mě před stálým kašlem z alergie.

Zkušenosti a rady: To je „rygol“!

Jednoho dne při sprchování jsem zjistila, že se mně na nohách objevily bílé pupínky, nemám ráda pupínky, už od dob rané puberty, a tak jsem se rozhodla, že vyrazím do boje. Bez váhání jsem otevřela skříňku s „Hadkovskými poklady“.

Zkušenosti a rady: Aroma-Budík

Nic nového pod sluncem,“ řeknete si, a vlastně máte pravdu. Směs éterických olejů se silně osvěžující vůní a aktivační schopností, byla představena jako vhodný prostředek pro řidiče proti mikro spánku při dlouhých cestách. Ale jak je již v aromaterapii zvykem, můžeme i AROMA-BUDÍK použít či využít i k jiným účelům.

Zkušenosti a rady: Endoparazin – detoxikace

Uveřejnění článku o Endoparazinu rozpoutalo lavinu dotazů. Nejčastěji šlo o doporučené dávkování, a to jak u zvířat, tak u lidí. Pro velký zájem v řadách chovatelů velkých zvířat, převážně koní, byla do nabídky přidána větší balení 20 ml a 50 ml.

Zkušenosti a rady: Opravdu kortikoidy?

Dobrý den, paní Švorcová, asi před čtyřmi týdny jsem Vám volala ohledně problému, který nás všechny nesmírně trápil. Ve zkratce Vám ho popíši.

Zkušenosti a rady: Má zkušenost s Cayathermem

Poprvé jsem se s CAYATHERMEM setkal asi před třemi lety na kurzu Aromaterapie Karla Hadka v masérské škole pana Němečka v Brně. Pan Hadek pěl na pálivý CAYATHERM až neuvěřitelnou chválu a protože patřím mezi tvory zvědavé, rozhodl jsem se jej vyzkoušet.

Poradna

Z dopisů: Jak jsem přišla k aromaterapii

Dlouhou dobu jsem pracovala v oficiální medicíně a nakonec jsem pochopila, proč se lidé, kteří podstoupili léčbu, takzvaní „vyléčení“, znovu a znovu vracejí na nemocniční lůžko nehledě na obrovské množství módních a drahých prostředků.

Koutek pro maminky: Intimní hygiena

Problémy s intimní hygienou se nevyhýbají ani těm nejmenším.

Koutek pro maminky: I malé holčičky…

Výtoky jsou ožehavé téma u děvčat v pubertě, u dospělých žen se o tom mluví špatně, ale prostě to patří k životu. Mnohdy se mluví a mluví a léčí a léčí a výtok nekončí. Oč horší je, když v poradně dostaneme dotaz, co dělat s výtokem u dvouleté, či dokonce tříměsíční holčičky.

AromaFauna: Kočičí aromaterapie aneb kočičí TC

Prvním miláčkem zasvěceným do tajemství aromaterapie byla naše kočička Čiko. Díky preparátu Urinstop se nám podařilo uchránit čalouněný nábytek před značkováním a ji před perzekucí z naší strany.

AromaFauna: Psí svět (a nejen ten) s AromaFaunou

Jsem majitelkou pejska shih-tzu Etiena a kosmetiku AromaFauna používám něco přes rok. Zúčastnila jsem se také školení, které vedla vynikající aromaterapeutka, paní Michaela Švorcová, abych věděla, jak AromaFaunu správně používat.

AromaFauana: Z kurzů Aromaterapie nejen pro zvířata

Dobrý den, paní Švorcová, byla jsem na kurzu Aromaterapie nejen pro zvířata v prosinci 2011 a z kurzu jsem se vrátila zcela nadšená. Jediný problém byl v tom, že zrovna nebylo možno ihned objednat zboží, protože se nevyrábělo. Z kurzu jsem si přinesla jen vzoreček mycího oleje a namíchaný balzám.

AromaFauna: Léčba kožní plísně u fenky plemene Rhodéský ridgeback

Pořádně nevím, kdy nastal nějaký zlom, či podnět, ale najednou jsme zpozorovali, že se naší fence začínají objevovat malé flíčky v srsti. Bylo jich čím dál více.

AromaFauna: Zkušenost s Endoparazinem

U svých psích mazlíčků používám výhradně preparáty AromaFauna. Na jednom z kurzů jsem se seznámila se směsí éterických olejů Endoparazin – preparát vhodný proti vnitřním parazitům. Ihned mě zaujal, neboť odčervovat psa pomocí bylinek mi přijde přirozenější a šetrnější.