Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2012

Novinky: Novinky na druhou…

Speciální směsi éterických olejů, které mají hned několik možností využití a jenom na Vás záleží, jak je přijmete a použijete. Dlouho jsme váhali, zda tyto směsi vytvořit, ale na veliké prosby klientů, po dlouhé době přece jen vznikly. Cíleně byly tvořeny čakrové směsi, které mohou pomoci při harmonizaci čaker. Použité éterické oleje mají vysoké terapeutické účinky a vztahují se k dané čakře.

 

Čakra znamená v indickém sanskrtu kolo. Skrze tyto rotující víry, umístěné nad sebou ve středu trupu protéká vesmírná energie. Jsou našimi energetickými centry. Stimulují tok životní energie v našem těle, a tím mu dodávají životní sílu. Energii neustále nasávají a vyzařují. Zobrazují se jako lotosové květy. Když jsou čakry v rovnováze a rozvinuté, projevuje se to naším zdravím a vyrovnaností. Každé čakře mimo jiné patří daná tělesná oblast i endokrinní žláza.

 

Často nám píšete, zda nebudou na trh dány parfémy. Tuto možnost jsme dlouho zvažovali a řešíme ji. Mnoho známých firem vytváří nejrůznější parfémy, toaletní vody atd., které jste zvyklé používat, a žádáte nás i o jistou podobnost. Vytvořit parfém, který se bude líbit všem ženám, je nereálné a ani my bychom nechtěli, aby všechny ženy voněly stejně. Požadavek na vytvoření čakrových směsí však nastolil možnost, naředit tyto směsi s lihem, a tím vytvořit siličné parfémy, které budou zcela ojedinělé, netypické, a mohly by Vás oslovit.

Směsi Vám dodáme ve dvojím balení. Jednou možností jsou lékovky 10 ml a 20 ml a druhou možností je lahvička s rozprašovačem o velikosti 50 ml obsahující lihový roztok. Cena každé kompozice bude rozdílná, a to díky použitým éterickým olejům. Éterický olej růžový má jinou cenu než éterický olej pomerančový, a to se zákonitě musí odrazit i na cenách vytvořených kompozic. Každá kompozice je utvořena jinými éterickými oleji, byť se mezi sebou prolínají. Pokud se podíváte na INCI, najdete i opakující se silice, avšak tato skutečnost má své opodstatnění, důvod. Proto jsou stejné vůně často jinak drahé.

 

Pod slovem parfém si často představujeme parfémovou či toaletní vodu. Jaký je mezi nimi rozdíl? Rozdíl je především v množství vonných složek obsažených v lihovém základu:

 • Parfém
  má nejvyšší koncentraci vonných olejů – 15 - 30 % – v konc. lihu 
   
 • Parfémová voda
  obsahuje 8 - 15 % vonných složek v přibližně v 85 – 90% lihu
  (Eau de Parfum,=EdP)
   
 • Toaletní voda
  obsahuje 4 - 8 % vonných složek v přibližně 80% lihu
  (Eau de Toilette= EdT)
   
 • Kolínská voda
  obsahuje 3 - 5 % vonných složek v asi 70% lihu
  (Eau de Cologne= EdC)


Pokud se rozhodnete vyzkoušet siličné parfémy-čakrové směsi, doporučuji nechat vůni rozležet, působit na pokožce a cca po 1 - 2 hodinách vyhodnotit, zda vám bude příjemná. Pokuste se číst ve vůni, najít její podstatu, její vyjádření, její duši.

Pro snadnější rozhodování jsme vám připravili i speciální balení, sadu sedmi lahviček s obsahem 1 ml směsi éterických olejů. Tuto směs si sami můžete rozředit s lihem nebo s olejem a použít k masážím nebo k vytvoření tělového oleje. Možností bude mnoho a věřím, že si jistě poradíte.
Přeji hodně spokojenosti při objevování tajů v čakrových směsích či siličných parfémech.

Michaela Švorcová, m.s@karelhadek.eu


č. 1 Muladhara – kořenová čakra

Je centrem rozmnožování, přežití, základních instinktů a na rozdíl od ostatních čaker je u většiny lidí poměrně živá, vibruje energií. Ovlivňuje krev, páteř, nervový systém, vagínu, varlata, nohy a kosti. Žlázy – nadledvinky, hormony – adrenalin, noradrenalin. V každé čakře působí protikladné tendence. Zde jsou to dech, který vstupuje do těla, a dech, který z těla vychází. Abychom postoupili nad tuto čakru, musíme se snažit překonat svůj pud sebezáchovy. Vůně těžká, zemitá, hořká díky pačuli, hřebíčku, vetiveru, santalu, kardamomu, grepu, pepři.
 

MULADHARA - KOŘENOVÁ - směs éterických olejů Čakra

MULADHARA - KOŘENOVÁ - čakrové parfémy

 
 

Č. 2 Svadhišthana – sakrální čakra (sexuální)

Je zdrojem vitality éterického těla, řídí naše milostné vztahy a vztahy nenávisti. Její protikladné síly jsou přitažlivost a odpor, pocity ovládající naše touhy. Transcendovat tuto čakru znamená povznést se nad to, co chceme a nechceme, abychom vše viděli jako součást celku. Na fyzické úrovni ovlivňuje tato čakra ženské reprodukční orgány, mléčné žlázy, kůži, ledviny a nadledvinky. Žlázy – varlata, vaječníky, prostata, hormony – estrogen, testosteron. Na rozdíl od silné agresivní mužské energie v kořenové čakře je toto centrum jemnější, ale s mužskou energií se vzájemně doplňuje a společně tvoří celek. Vůně lehce orientální, lehce sladká, obsahuje geránii, ylang, anýz, zázvor, grep, pomeranč, jalovec.
 

SVADHISTHANA - SAKRÁLNÍ - směs éterických olejů Čakra

SVADHISTHANA - SAKRÁLNÍ - čakrové parfémy

 
 

Č. 3 Manipura – emoční čakra

Má vliv na pokožku, trávicí soustavu, žaludek, dvanáctník, slinivku, játra a žlázy s vnitřní sekrecí, Langerhansovy ostrůvky, ovlivňující produkci inzulinu v pankreatu.
Protikladné síly této čakry jsou síla a slabost. Je-li energie vyvážená a silná, vypovídá to o úctě k sobě samému a k druhým. Takový člověk bývá společenský, veselý, uvolněný, spontánní a otevřený. Miluje tělesnou aktivitu, dobré jídlo a vyznačuje se emoční vřelostí. Vůně lehčí, teplá s uvolňujícím se citrónem, heřmánkem, bergamotem, myrtou, cedrem, kajeputem, jalovcem a pomerančovým listím.
 

MANIPURA - EMOČNÍ - směs éterických olejů Čakra

MANIPURA - EMOČNÍ - čakrové parfémy

 
 

Č. 4 Anahata – srdeční čakra

Ovlivňuje naše plíce a dýchací systém, srdce a oběhovou soustavu, imunitní systém, lymfatické žlázy a ovládá brzlík. Hormon – thymohormon. Tato čakra je spojená s mentální vrstvou aury a jejími protiklady jsou nově nastupující a staré myšlení. Překonáme-li tuto polaritu, transcendujeme vlastní mysl a spojujeme se s posvátnou absolutní láskou. Rovnováha energií tohoto centra generuje soucit, touhu pečovat o druhé a růst směrem k absolutní, všeobjímající lásce. Člověk se stává společenským, otevřeným a přátelským, je v kontaktu se svými pocity. Vůně sladce vonících růží, túje, jedle, mateřídoušky, mandarinky, citrónu a muškátového ořechu.
 

ANAHATA - SRDEČNÍ - směs éterických olejů Čakra

ANAHATA - SRDEČNÍ - čakrové parfémy
 

 

Č. 5 Višuddha – komunikační čakra

Odpovídá ramenům, vnitřnímu krku, příštítným tělískům, štítné žláze, hormon – thyroxin (trijódthyroxin) a úzce souvisí s hrtanem. Koresponduje s mluveným slovem, tvořivou inteligencí a registruje tvořivé záměry duše, přenášené prouděním energie z čakry mezi obočím. Splynutí energie této čakry s energií čakry mezi obočím vede k tvořivé činnosti. Polaritou čakry v hrdle je život a smrt. Transcendovat tuto polaritu znamená uvědomit si nesmrtelné duchovní já a zároveň zůstat individuální vědomou bytostí. Pokud je hrdelní čakra v rovnováze, jsme vyrovnaní, spokojení a výmluvní. Zároveň se u nás může projevovat hudební či umělecká inspirace a můžeme inklinovat k meditaci a duchovní moudrosti. Vůně lehce odlehčená, tajemná díky pimentovníku, kardamomu, meduňce, citrónu, eukalyptu, mátě, puškvorci, cypřiši
 

VIŠUDDHI - KOMUNIKAČNÍ - směs éterických olejů Čakra

VIŠUDDHI - KOMUNIKAČNÍ - čakrové parfémy
 


Č. 6 Adžňa – intuiční čakra

Má vztah k mozku, očím, uším, nosu, nervovému systému a hypofýze, hormony – vasopresin (adiuretin), pituitrin. Je-li v rovnováze a funguje optimálně, přestáváme lpět na materiálním vlastnictví i bát se smrti. Probouzejí se naše latentní vyšší duševní schopnosti a obdařují nás telepatií, jasnoslyšením, jasnozřivostí a přístupem k minulým životům. Vůně tajemná, obsahující bergamot, kadidlo, yzop, meduňku, skořici, estragon.
 

ADŽŇA - INTUIČNÍ - směs éterických olejů Čakra

ADŽŇA - INTUIČNÍ - čakrové parfémy
 

 

Č. 7 Sahasrara – korunní čakra

Řídí nervovou soustavu, mozek, je propojena s epifýzou, která reguluje vnitřní hodiny našeho těla, hormony – serotonin (enteramin), melatonin. Při otevírání korunní čakry nás začínají přitahovat mystická a okultní učení. Spiritualita se nicméně vymezuje jedinečnou osobní zkušeností, vnitřním poznáním v protikladu k vnějšímu dogmatu a konvenčnímu náboženství. Na této úrovni možná začnete vidět auru, pociťovat posvátnou úctu a bázeň a podivovat se kráse a velikosti stvoření. Možná také dospějete k vnitřnímu pochopení věčných pravd. Když se čakra otevře úplně, spojí se s čakrou mezi obočím a společně vytvoří aureolu, často zobrazovanou v náboženském umění kolem hlav svatých a osvícených osobností.
V případě zablokování tohoto centra se zablokuje i tvořivost, a člověku pak chybí smysl pro vlastní spiritualitu. Důsledkem mohou být sklony k materializmu a mizivý zájem o jiné než světské záležitosti. Při vyváženosti této čakry se otevíráme božské energii a zcela se nám zpřístupňuje podvědomá i nevědomá mysl. Vůně tajemna, santalu, kadidla, bazalky, skořice, levandule, vetiveru.
 

SAHASRARA - KORUNNÍ - směs éterických olejů Čakra

SAHASRARA - KORUNNÍ - čakrové parfémy

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Léto se svými teplými slunečnými dny se s námi pomalu loučí. Dlouho jsme se na ně těšili a jeden má pocit, že snad jako každé jiné léto, bylo i toto proklatě krátké. Nezbývá než věřit, že dříve než se o slovo přihlásí podzimní plískanice, budou hřát jak naše dušičky, tak i těla slunečné dny babího léta.

Novinky: Novinky Genisan a Preshea

V novinkách objevíte mnoho zajímavého, Vámi žádaného, užitečného i něco rozmarného.

Novinky: Lecitinia Body Balm

Lecitinový tělový balzám lehké, jemné konzistence podobající se tělovému mléku.

Novinky: Novinky na druhou…

Siličné parfémy? Čakrové směsi?

Hadkovské zamyšlení: Zázrak, či kvete blbost?

Je tomu asi tak týden, co jsem dostal více než zajímavé sdělení. Pod vlivem úhlu pohledu jsem prostě dezorientován, a tak se napůl směji a napůl pláči.

Zkušenosti a rady: Pohodové těhotenství s Hadkem

Doufám, že Vás předmět mého mailu nezaskočil, ale abych to ještě opepřila, tak dodám, že jedna z prvních myšlenek, když jsem koncem loňského roku zjistila své těhotenství, byla na Hadka.

Zkušenosti a rady: Nováček

S úžasnou kosmetikou pana Hadka jsem se setkala trochu blíže před rokem. Postupně jsem kromě éterických a masážních olejů, které používám v práci, začala zkoušet další preparáty pro svoji osobní potřebu.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku,

ráda bych se s Vámi podělila o zkušenost s univerzálním čisticím prostředkem ORANGE-SANITOL KH.

Zkušenosti a rady: Dík za Orange-Sanitol

Vážený pane Hadku, chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za přípravek ORANGE-SANITOL.

Zkušenosti a rady: Atemol

Vážený pane Hadku, mnohokrát bych Vám chtěla poděkovat za Vaše preparáty. Zachránily mě před stálým kašlem z alergie.

Zkušenosti a rady: To je „rygol“!

Jednoho dne při sprchování jsem zjistila, že se mně na nohách objevily bílé pupínky, nemám ráda pupínky, už od dob rané puberty, a tak jsem se rozhodla, že vyrazím do boje. Bez váhání jsem otevřela skříňku s „Hadkovskými poklady“.

Zkušenosti a rady: Aroma-Budík

Nic nového pod sluncem,“ řeknete si, a vlastně máte pravdu. Směs éterických olejů se silně osvěžující vůní a aktivační schopností, byla představena jako vhodný prostředek pro řidiče proti mikro spánku při dlouhých cestách. Ale jak je již v aromaterapii zvykem, můžeme i AROMA-BUDÍK použít či využít i k jiným účelům.

Zkušenosti a rady: Endoparazin – detoxikace

Uveřejnění článku o Endoparazinu rozpoutalo lavinu dotazů. Nejčastěji šlo o doporučené dávkování, a to jak u zvířat, tak u lidí. Pro velký zájem v řadách chovatelů velkých zvířat, převážně koní, byla do nabídky přidána větší balení 20 ml a 50 ml.

Zkušenosti a rady: Opravdu kortikoidy?

Dobrý den, paní Švorcová, asi před čtyřmi týdny jsem Vám volala ohledně problému, který nás všechny nesmírně trápil. Ve zkratce Vám ho popíši.

Zkušenosti a rady: Má zkušenost s Cayathermem

Poprvé jsem se s CAYATHERMEM setkal asi před třemi lety na kurzu Aromaterapie Karla Hadka v masérské škole pana Němečka v Brně. Pan Hadek pěl na pálivý CAYATHERM až neuvěřitelnou chválu a protože patřím mezi tvory zvědavé, rozhodl jsem se jej vyzkoušet.

Poradna

Z dopisů: Jak jsem přišla k aromaterapii

Dlouhou dobu jsem pracovala v oficiální medicíně a nakonec jsem pochopila, proč se lidé, kteří podstoupili léčbu, takzvaní „vyléčení“, znovu a znovu vracejí na nemocniční lůžko nehledě na obrovské množství módních a drahých prostředků.

Koutek pro maminky: Intimní hygiena

Problémy s intimní hygienou se nevyhýbají ani těm nejmenším.

Koutek pro maminky: I malé holčičky…

Výtoky jsou ožehavé téma u děvčat v pubertě, u dospělých žen se o tom mluví špatně, ale prostě to patří k životu. Mnohdy se mluví a mluví a léčí a léčí a výtok nekončí. Oč horší je, když v poradně dostaneme dotaz, co dělat s výtokem u dvouleté, či dokonce tříměsíční holčičky.

AromaFauna: Kočičí aromaterapie aneb kočičí TC

Prvním miláčkem zasvěceným do tajemství aromaterapie byla naše kočička Čiko. Díky preparátu Urinstop se nám podařilo uchránit čalouněný nábytek před značkováním a ji před perzekucí z naší strany.

AromaFauna: Psí svět (a nejen ten) s AromaFaunou

Jsem majitelkou pejska shih-tzu Etiena a kosmetiku AromaFauna používám něco přes rok. Zúčastnila jsem se také školení, které vedla vynikající aromaterapeutka, paní Michaela Švorcová, abych věděla, jak AromaFaunu správně používat.

AromaFauana: Z kurzů Aromaterapie nejen pro zvířata

Dobrý den, paní Švorcová, byla jsem na kurzu Aromaterapie nejen pro zvířata v prosinci 2011 a z kurzu jsem se vrátila zcela nadšená. Jediný problém byl v tom, že zrovna nebylo možno ihned objednat zboží, protože se nevyrábělo. Z kurzu jsem si přinesla jen vzoreček mycího oleje a namíchaný balzám.

AromaFauna: Léčba kožní plísně u fenky plemene Rhodéský ridgeback

Pořádně nevím, kdy nastal nějaký zlom, či podnět, ale najednou jsme zpozorovali, že se naší fence začínají objevovat malé flíčky v srsti. Bylo jich čím dál více.

AromaFauna: Zkušenost s Endoparazinem

U svých psích mazlíčků používám výhradně preparáty AromaFauna. Na jednom z kurzů jsem se seznámila se směsí éterických olejů Endoparazin – preparát vhodný proti vnitřním parazitům. Ihned mě zaujal, neboť odčervovat psa pomocí bylinek mi přijde přirozenější a šetrnější.