Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2009

Rady a zkušenosti: Poradna

Vážený pane Hadku,

chtěla jsem se s Vámi podělit o jednu velice zajímavou zkušenost, a tím se i zeptat na Váš názor.

Jelikož máme trošku akční babičku, i když je jí skoro 80 let, přihlásila mě do wellness studia na rozbor pleti. Mně se tam moc nechtělo, ale nakonec zvítězila zvědavost, a tak jsem šla. Pán pracoval s výrobky Herbalife, to už stačilo, ale čekala jsem, co bude dál. Vzhledem k tomu, že již 20 let pravidelně posiluji, přípravky na hubnutí mi nabízet nemohl.

Ale pleť mi natřel jakousi zelenou maskou a čekalo se 10 minut, mezitím mi vykládal, že tyto jejich výrobky jsou pouze na přírodní bázi a že je třeba pleť každý den čistit až do třetí vrstvy. Poté mi masku umyl a zázrak – tato půlka obličeje byla vypnutá, hladká, prozářená, ptala jsem se, jak se toho docílilo bez té chemie. Na moji otázku mi bylo povšechně odpovězeno, prý jsou všechny výrobky čistě přírodní. Pak mi tímto způsobem „vyčistil“ i druhou půlku obličeje a natřel „olejem“, který se pouze tvářil jako olej, jelikož to byl krém s ochranným faktorem 15. Samozřejmě se ptal, jakou používám kosmetiku, a tak jsem řekla, že od pana Hadka a popsala mu všechny přípravky. Stále jsem si trvala na svém, že kosmetika pana Hadka je přírodní a jedině té důvěřuji. Tak nastal komentář, že faktor 6 v krému či oleji nestačí. A na dovolenou prý mi nestačí olej s faktorem 15, musí být alespoň 30.

Poté se mě snažil nalákat na proteinové koktejly, abych měla sílu cvičit. Největší zážitek nastal, když mi ukázal katalog. Ceny „příznivé“, krém pod 1000 Kč nešel, takže jejich „zázračná“ sada by vyšla na více jak 10 000 Kč. Koktejl, který u firmy Nutrend kupuji za 300–500 Kč, stál 3 600 Kč. Tak jsem poděkovala a šla.

Můj pocit byl takový, že jsem si připadala jako auto, kterému sedřete starý lak, naleštíte ho a vystavíte na prodej. Samozřejmě jsem se doma řádně omyla Vašim  odličovacím olejempleťovým tonikem a dala vrstvu  lecitinové masky.

Můžu říct, že ještě dnes mám pocit, že mi někdo „obrousil“ pokožku na obličeji, protože myslím, že ta jejich maska nebo co to mělo být, byl peeling. Pouze funguje jinak než peeling mechanický.

Chtěla bych se Vás proto zeptat, zda je možné čistit pokožku do třetí vrstvy a za další, zda mi pro pobyt u moře stačí Váš olej s faktorem 15. Jinak Vaše kosmetika je zaručená jednička, mám s ní jenom ty nejlepší zkušenosti a nikdo mě nepřesvědčí o ničem jiném.

Přeji hezký den.
S pozdravem Vaše spokojená zákaznice 
Jana B.


Milá paní Jano,

díky za Váš mail i humorné počtení.

Dotyčný pán Vám již jen zapomněl vtloukat do hlavy, že matička Země je stále placatá a 4 sloni ji stále ještě nosí na zádech.

Tvrzení, že každý den je nutné pokožku čistit až do třetí vrstvy… ? Kde je ta třetí vrstva a jak jí laik najde…? Mám vážné obavy, že dotyčný měl až do třetí vrstvy vygumovaný mozek, pokud ne úplně.

Ta zelená srandička dle mého nemohla být nic jiného než chemický, nebo enzymatický peeling. Konec konců, proč by nemohl být tento peeling přírodní…? Kyselinu octovou získáme kvašením z např. jablek, kyselinu citrónovou, byť ji převážně produkuje chemický průmysl bychom mohli vyzískat přímo z citrónu. A tím pochopitelně výčet těchto přírodních produktů nekončí.

Abych se přiznal, mně se vůbec onen termín „přírodní“ nelíbí. Přírodní kyselinou se lze poleptat, přírodní stravou (třeba smaženicí z muchomůrky zelené) sprovodit ze světa.

A přírodní kosmetika…? Bolševník je také jen čistá příroda. Lze z něj vyzískat v něm obsaženou tekutinu a použít jako účinnou látku v kosmetice! Mohu z tohoto místa garantovat, že při dostatečně silném dávkování bolševníku bych takto vyrobil asi jako první ve světě krém proti vráskám a tyto účinky bych mohl garantovat svojí hlavou. Neudělám to. Uživateli by totiž „přírodně“ otekla celá hlava a dosáhla velikosti pětadvacetikilogramového melounu. Vrásky by byly sice pryč... Ale… S peelingem principiálně nesouhlasím. Odvrhování nefunkčních buněk pokožky je každodenní fyziologickou záležitostí, o to je organizmus schopen postarat se sám. Jakýkoli peelingnení nic jiného než efekt, kterým lze momentálně vylepšit vzhled pokožky. Důsledkem není nic jiného než její poškozování a rychlejší projevy stárnutí. Jen a jen proto musel po použití nanášet na ošetřené partie „olej“, tedy krém, s vysokým ochranným faktorem. Pokožku totiž zbavil její fyziologické, tedy přirozené (a samozřejmě i přírodní) ochrany.

Měla jste se ho zeptat, zda si jeho babička nečistí kůži na prdelce čistě náhodou až do páté vrstvy, neboť ji tam má podezřele hezčí než v obličeji... (Konec konců, to se týká všech dříve narozených.)

Myslím, že kdyby jí tam tím jeho zeleným čističem pokožku dlouhodobě ošetřoval, brzo by jí nezbylo, než požádat plastického chirurga o pomoc i pro tuto partii.

No a k ochranným faktorům... Krém s faktorem 6 je pro běžné denní použití, nikoli specialita pro jižní mořské pláže.

Sekretářce pracující celý den v kanceláři zcela jistě stačí, ba nejen stačí, ale je pro ni těžce předimenzován.

Totéž již ale nelze říci o lidech, kteří pracují po celý den pod širým nebem.

No a zda stačí ochranný faktor 15 či nikoli...? Prostě musí stačit! Zjistíme-li začervenání pokožky, mizíme ze slunce.

A pokud se už chceme opalovat, pak ráno a odpoledne, ale nikoli za pravého poledne...

Jenže většině prodejců nejde o informování a motivování zákazníka, ale o vydělávání peněz za každou cenu.

Garantuji Vám, že na tom nejsem inteligenčně tak špatně, abych nevyrobil preparáty s ochranným faktorem 30 či vyšším. Pokud ale vím, je mojí povinností s ohledem na zdraví klienta mu říci, že grilování, byť za pomoci vysokých ochranných faktorů, není o zdraví, ale vydělávání peněz. Dokonce i faktor 15 je na hranici vhodného.

Přeji hezký zbytek neděle, byť nemám pokožku vyčištěnou až do třetí vrstvy...

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Jedním z projevů podzimu jsou i každoročně se opakující cesty stěhovavých ptáků jižním směrem, aby pak zimní měsíce strávili pěkně v teple. Jistě je to pro ony opeřence značně náročné. Konec konců, aby stěhování nebylo. Nejsa opeřencem, stěhování potkalo i mě. Nikoli na jih, ale na západ. Je tedy nad slunce jasné, že důvodem stěhování nebyla cesta za teplem… Stěhování ač náročné bylo zvládnuto celkem dobře, nic mimořádného se neudálo.

Z dopisů: Nezahrávejte si s Hadkem

Jedním z projevů podzimu jsou i každoročně se opakující cesty stěhovavých ptáků jižním směrem, aby pak zimní měsíce strávili pěkně v teple. Jistě je to pro ony opeřence značně náročné. Konec konců, aby stěhování nebylo. Nejsa opeřencem, stěhování potkalo i mě. Nikoli na jih, ale na západ. Je tedy nad slunce jasné, že důvodem stěhování nebyla cesta za teplem… Stěhování ač náročné bylo zvládnuto celkem dobře, nic mimořádného se neudálo.

Z dopisů: Vánoční čas – vánoční zamyšleníčko

Co to vlastně je vánoční čas? Každý jej vnímáme jinak, a přece všichni stejně. To stejné spočívá v tom, že patříme z hlediska přírody do stejného druhu. Jsme lidé. Různé je to v tom, že každý z nás vnímá jinak, a věci v sobě také uspořádává jinak, a proto pro každého z nás i něco jiného znamenají.

Z dopisů: Vážení příznivci aroma - terapie, je libo masáž?

Dny jsou kratší a kratší, venku začíná být nevlídně.... Jak se tak méně pohybujeme, začíná spoustu z nás (alespoň sem – tam) pobolívat v zádech. Což také do programu pro udržení kondice těla přes zimu zařadit i masáž?

Z dopisů: Karel Hadek – pohled očima kosmetičky

Jako dlouholetá kosmetička mám zkušenosti s mnoha výrobky různých, někdy i renomovaných značek. Pro svou práci jsem se musela seznámit se vším, co náš trh obsahuje a nabízí, abych klientkám poskytla tu nejlepší kosmetiku. Stanovila jsem si však pro svou práci některé priority.

Z dopisů: Milá kytičko plná sluníčka...

...jsi nazývaná bylinkou svatého Jana, jehož svátek je symbolem posvátných sil světla (Slunce) a tepla (léta). A už naše praprabáby velmi dobře věděly, jakých darů se Ti od Matičky Přírody dostalo. Léto plné sluníčka umíš vlít do našich údů, pohladíš neklidné nervy, vystresované celospolečenským napětím, při podzimních plískanicích před Tebou utíkají melancholie i deprese…

Z dopisů: Vůně Vánoc na Výtoni

Ten váš krámek je cítit už od tramvajové zastávky!“, halasí už ode dveří paní Lebdušková, jedna z mnoha stálých zákaznic království bylinek a vůní PÉČE O TĚLO – AROMATERAPIE v Praze 2 na Výtoni.

Změna objednacích kódů

Stačí troška nepozornosti a na problém je zaděláno. A tak se přihodilo, že při uvádění novinek v Aromaterapii č. 3/2009 některé nové preparáty obdržely objednací kódy, které již byly dříve z dány jiným preparátům. Věc nejen vrcholně nemilá, ale současně i zdroj chyb.

Rady a zkušenosti: Parafínové zábaly, nebo termorukavice?

S příchodem podzimu a měnícího se počasí se může objevit i problém pokožky rukou. U některých klientek jde o suchost, u jiných se opět objeví ekzém a je zde i problém chladných končetin. Podzimní práce na zahradě, sklízení plodin, zazimování květin a stromů, rytí a příprava půdy k zimnímu spánku se silně projeví na kvalitě pokožky rukou a nehtech. Stejnou měrou přispívají saponáty, mycí a dezinfekční prostředky.

Rady a zkušenosti: Ošetřování pokožky v zimě

,,Přišla zima, přišel mráz, kam se, ptáčku, kam schováš...“ Tak nějak se to zpívá v písničce. Nás ale zajímá, co s pokožkou. Mráz je opravdu nepříjemným průvodcem a chlad také. Postup ošetřování je v zimním období lehce odlišný oproti podzimu.

Rady a zkušenosti: Žena, která dokáže dělat zázraky

Je pátek 9. října, krátce po poledni. Vjíždím do obce na Kladensku s neobvyklým jménem Velká Dobrá. Právě zde sídlí kosmetický a masážní salón paní Soni Zikmundové, kde poprvé v životě budu moci vidět, jak se krášlí ženy. Budu moci nahlédnout pod pokličku tajemství, které mi až dosud bylo upíráno.

Rady a zkušenosti: Děti a masáž

Co je v našem životě nejdůležitější? Po čem nejvíc toužíme? Za pár dní náš domov provoní vánoční cukroví, do naší vany se nastěhuje kapr a v den, kdy se rozsvítí stromeček, se rozzáří dětské oči plné očekávání... Jak vám ten pohled připadá? Mě se zdál vždy jiný...

Rady a zkušenosti: Pro maminky i děti

Milí čtenáři Aromaterapie a především maminky, které chcete pro své děti to nejlepší. Každý den se ve svém životě potkáváme s výrobky kosmetického průmyslu.

Rady a zkušenosti: Problém s webem?

Žijeme v době, kdy se každý den objeví nějaký ten nový technologický pokrok, o elektronice nemluvě. Někteří z vás si možná řeknou: „Internet není nic pro mě, to si raději zajdu do knihovny a půjčím si knihu“.

Rady a zkušenosti: Poradna

Voňavý vánoční kalendář

Je po polovině října a díky globálnímu oteplování se nám letos snížek a mně protivný chlad dostavily podstatně dříve než bych si přál. Ještěže příroda kašle na moje přání. Patřím k oněm teplomilným, kteří si život bez zimy umí představit.

Vánoční chvilka poezie

Na poslední stránce: Voňavé fotosoutěžení

O tom že krásné fotografie lze pořizovat v průběhu celého roku nelze pochybovat. Každé roční období skrývá svá kouzla a nejinak je tomu i v zimě. Hodně tomu zcela jistě přispívají i Vánoce, které toto „bílé“ období nechávají prozářit množstvím krásných barev.