Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2009

Rady a zkušenosti: Děti a masáž

Co je v našem životě nejdůležitější? Po čem nejvíc toužíme?

Za pár dní náš domov provoní vánoční cukroví, do naší vany se nastěhuje kapr a v den, kdy se rozsvítí stromeček, se rozzáří dětské oči plné očekávání... Jak vám ten pohled připadá? Mě se zdál vždy jiný... Tajemný, plný touhy a hlavně ještě větší lásky... Z rošťáků se stali během chvilky andílci... Andílci, kteří se tulili k mámě a tátovi a v očích jim hořely plamínky. Nebyl to však odraz vánočních svíček, tahle záře zastínila kterékoliv jiné světlo... O Vánocích jako bychom se měnili, otevírali se druhým, odkládali svoje skořápky, jihli, byli vstřícnější, přátelštější, tulivější. Častěji se necháme pohladit a v našich očích svítí plamínky. Je to krásné, teplé, ta volnost u srdce, ta vřelost... Ale proč je tomu ve většině případů jenom o Vánocích? Proč se stáváme opět dětmi, a čekáme na vytoužené pohlazení plné lásky?

Kolik chvil plných laskavých doteků věnujeme našim dětem v době jejich dětství? Je jich dost? Kdo ví? Já osobně si myslím, že čím je jich víc, tím lépe. Nikdy nezapomenu na hlazení „motýlích křídel“. Byl to přímo rituál: syn se ke mně tulil a řasami mi šimral nos... Moc bych si přála, právě kvůli těmto okamžikům, vrátit čas. Mám pocit, že jsem ho měla hladit ješte víc, že to bylo málo. Doba dětství velice rychle uběhla. Vyrostl, ale zůstalo nám objímání, které ustálo i pubertu... A tak mne dnes obejme dospělý muž a já prožívám „motýlí křídla“...

Dotyk nám často velice chybí. Mnohde se v rodinách vytratil, a já jsem ráda za každou maminku, která si ke mně přijde pro masážní olej na svoje miminko. Mnohdy jim i závidím. Ta krásná malá bytost, která čeká na jejich pohlazení. Mateřské pohlazení je nad všechny dary světa.

Mohli bychom si popsat mnoho typů masáží a jistě by všechny měli své opodstatnění i přes rozdílný postup a přístup k dítěti. Děti jsou jiné než dospělí. Neřeknou si, co se jim líbí, a proto se do nich musíme více vcítit. Bude jim příjemnější začít na nožičkách, nebo na hlavičce? Pokud jsou rozrušené, jak je uklidníme... Pokud jsou lítostivé, jak jim pomůžeme... Od jednoho moudrého člověka jsem slyšela, že děti jsou dar od Boha... Vlasy jsou naše kořeny do vesmíru... Dětská hlavička ještě dlouho po porodu zůstává měkká. Některé z dětí má štěrbinku na hlavě až do tří let nebo i déle.

Baby masáž nemusí být záležitostí jenom maminky a dětí, ale můžeme ji provádět i dospělému. Není zde žádné věkové omezení. Já osobně se přikláním k začátku na nejjemnějším a nejcitlivějším místě, a tím je hlavička. Jde o lehké hlazení po vlasové části, dítko se uklidní, upře svou pozornost na hladící osobu. Po hlavičce plynule přecházím na krk a ramínka, lehce pohladím svalíky okolo páteře a poplácám zadeček... Ověřím faldíky na stehnech a lýtkách. Připomenu si i básničku „O kovaříčkovi“, poťukám patičky a „píďalkou“ propojím celé tělíčko od paty až k hlavě.

Otočím děťátko na záda a zase hladím hlavičku, sleduji pohyb řas a vidím, jak se mrkání zpomaluje a miminko dýchá pomaleji... Pohladím obličejík, lehce se dotknu víček, nosíku a rtíků... Nezapomenu ani na bradičku, a pak se snažím najít krček... Hrudníček se přehlédnout nedá a bříško už vůbec ne. Tady bych chtěla připomenout, že hladím po směru hodinových ručiček, a to velice lehce... A zase ty faldíčky, které končí až u palečků, propojíme „píďalkou“ až k hlavičce. Pohladíme ručičky a přeříkáváme „Vařila myšička kašičku...“ Děťátko je klidné, usměvavé a na příští masáž se těší.

Takovouto masáž provádíme v době mezi jídly a pravidelně ve stejný čas. Jde o takový rituál mezi maminkou a jejím dítětem. V prvních měsících by to měla být opravdu maminka, a to proto, že devítiměsíční spojení se nedá ničím nahradit a v této době vzniká mezi těmito dvěma bytostmi veliká důvěra. U malých dětí nepoužíváme stůl, ale položíme si je na sebe, na břicho nebo stehna. Ta větší si položíme na deku a ručník na zemi. Dbáme i na teplotu v místnosti. Olejíček, který používáme, můžeme nahřát ve vodní lázni nebo ho v nádobě umístíme na chvilenku na topení. A jakéže to oleje použijeme? MANDLOVÝ OLEJ LZS je nejvhodnější, hodí se pro všechny typy pokožky a hlavně tu miminkovskou. U slunečnicového bych byla velice opatrná... Vysouší nám pokožku. U těch nejmenších miminek doporučuji čistý za studena lisovaný olej, olej potravinářské kvality. Takové oleje pomohou s utvářením kožního filmu pokožky.

U dětí od půl roku pomalu přidáváme éterické oleje, a to získávané parní destilací, nesmějí být syntetické ani pančované. Proto buďte při nákupu opatrní a vždy se ptejte na kvalitu, ne  vždy totiž odpovídá ceně. Z nabídky baby preparátů Aromaterapie Karel Hadek bych se zmínila o masážním oleji DĚTSKÝ s heřmánkem a masážním oleji FENYKLOVÉM, které jsou pro tyto účely vhodné a koncentrace éterických olejů i pro ta čerstvě narozená miminka.

I dnes mám pro vás pár typů na olejíčky, které vám pomohou zpříjemnit ,,intimní“ chvíle i vlastním výběrem éterického oleje. Přeji vám Vánoce plné něhy a lásky... Zářících očí...  Přeji vám Vánoce po celý rok...
 

Heřmánek pravý (Chamomilla recutita)

Jednoletá bylina se silně rozvětvenou lodyhou dosahující výšky 40 cm. Úbor se skládá ze dvou květů – okrajové jsou bílé a středové žluté. Má antiseptické, baktericidní, uklidňující, spasmolytické účinky, léčí rány, stimuluje chuť k jídlu a sekretomotorickou činnost zažívacího traktu. Uklidňující schopnost prokazuje i v oblasti emoční, působí na stres. Je určen pro popudlivé osoby... Obklady z heřmánku používáme i při zánětu spojivek.
 

Tymián (Thymus vulgaris)

Mnohaletý plazivý polokeř dosahující výšky 35 cm. Květy se zvonkovitým kalichem jsou lehce narůžovělé, někdy bílé nebo nafialovělé. Využíváme jej hlavně při nachlazení, kašli, rýmě, angínách a jakýchkoliv infekcích dýchacích cest. Je vynikajícím dezinfekčním prostředkem pro plíce. Stimuluje produkci bílých krvinek, čímž zvyšuje odolnost těla vůči organizmům, které ho napadají. Pomáhá oživit tělo a posílit mysl, stimuluje mozek a zlepšuje paměť... Tento olej by měl být použit s velikou opatrností z důvodu vysokého množství účinných látek thymolu a karvakrolu! Můžeme však použít i některou směs, jejíž je tymián součástí (AROMECLIMA), raději jej však použijeme do aromalampy na pročištění vzduchu.
 

Smrk ztepilý (Picea abies)

Roste ve vrchních vrstvách jehličnatých a smíšených lesů, jde o vysoký urostlý strom dosahující výšky 60 - 90 metrů. Jehlice jsou uspořádány spirálovitě, jsou čtyřhranné, zaostřené na koncích. Šišky jsou povislé. Éterický olej je používám proti zápalu plic, při hnisavých bronchitidách, při léčbě kožních vyrážek, lišejů i jako prostředek pro čištění krve. Vhodný je i při revmatizmu, dně a při nervovém rozrušení... Stimuluje lymfatický systém, má močopudné účinky a prý i afrodiziakální... Zkuste...
 

Pomeranč (Citrus aurantium)

Strom se silnými, jasně zelenými listy, dorůstající výšky 10 metrů. Květy jsou bílé, éteráček se získává z kůry. A účinky? Psychotropní, stimulující chuť k jídlu a sekretomotorickou činnost zažívacího traktu, posílení funkce žlučovodů, normalizující výměnu uhlovodanů a tuků. O relaxačních a antidepresivních účincích se asi zmiňovat nemusím. V zimě nám prostě připomíná sluníčko a léto, ale pomáhá i při nervozitě, neklidu, nespavosti. Je vhodný na popraskanou kůži, rozšířené žilky i při poruchách srdeční činnosti. Vhodná je kombinace pomeranče s hřebíčkem a skořicí, která je příjemným prohřívacím prostředkem, ale to doporučuji jen dospělým... A o Vánocích třeba jako svařené víno nebo teplý punč...
 

Michaela Švorcová – kosmetička 
Heřmanův Městec
E-mail: salonaura@seznam.cz

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jedním z projevů podzimu jsou i každoročně se opakující cesty stěhovavých ptáků jižním směrem, aby pak zimní měsíce strávili pěkně v teple. Jistě je to pro ony opeřence značně náročné. Konec konců, aby stěhování nebylo. Nejsa opeřencem, stěhování potkalo i mě. Nikoli na jih, ale na západ. Je tedy nad slunce jasné, že důvodem stěhování nebyla cesta za teplem… Stěhování ač náročné bylo zvládnuto celkem dobře, nic mimořádného se neudálo.

Z dopisů: Nezahrávejte si s Hadkem

Jedním z projevů podzimu jsou i každoročně se opakující cesty stěhovavých ptáků jižním směrem, aby pak zimní měsíce strávili pěkně v teple. Jistě je to pro ony opeřence značně náročné. Konec konců, aby stěhování nebylo. Nejsa opeřencem, stěhování potkalo i mě. Nikoli na jih, ale na západ. Je tedy nad slunce jasné, že důvodem stěhování nebyla cesta za teplem… Stěhování ač náročné bylo zvládnuto celkem dobře, nic mimořádného se neudálo.

Z dopisů: Vánoční čas – vánoční zamyšleníčko

Co to vlastně je vánoční čas? Každý jej vnímáme jinak, a přece všichni stejně. To stejné spočívá v tom, že patříme z hlediska přírody do stejného druhu. Jsme lidé. Různé je to v tom, že každý z nás vnímá jinak, a věci v sobě také uspořádává jinak, a proto pro každého z nás i něco jiného znamenají.

Z dopisů: Vážení příznivci aroma - terapie, je libo masáž?

Dny jsou kratší a kratší, venku začíná být nevlídně.... Jak se tak méně pohybujeme, začíná spoustu z nás (alespoň sem – tam) pobolívat v zádech. Což také do programu pro udržení kondice těla přes zimu zařadit i masáž?

Z dopisů: Karel Hadek – pohled očima kosmetičky

Jako dlouholetá kosmetička mám zkušenosti s mnoha výrobky různých, někdy i renomovaných značek. Pro svou práci jsem se musela seznámit se vším, co náš trh obsahuje a nabízí, abych klientkám poskytla tu nejlepší kosmetiku. Stanovila jsem si však pro svou práci některé priority.

Z dopisů: Milá kytičko plná sluníčka...

...jsi nazývaná bylinkou svatého Jana, jehož svátek je symbolem posvátných sil světla (Slunce) a tepla (léta). A už naše praprabáby velmi dobře věděly, jakých darů se Ti od Matičky Přírody dostalo. Léto plné sluníčka umíš vlít do našich údů, pohladíš neklidné nervy, vystresované celospolečenským napětím, při podzimních plískanicích před Tebou utíkají melancholie i deprese…

Z dopisů: Vůně Vánoc na Výtoni

Ten váš krámek je cítit už od tramvajové zastávky!“, halasí už ode dveří paní Lebdušková, jedna z mnoha stálých zákaznic království bylinek a vůní PÉČE O TĚLO – AROMATERAPIE v Praze 2 na Výtoni.

Změna objednacích kódů

Stačí troška nepozornosti a na problém je zaděláno. A tak se přihodilo, že při uvádění novinek v Aromaterapii č. 3/2009 některé nové preparáty obdržely objednací kódy, které již byly dříve z dány jiným preparátům. Věc nejen vrcholně nemilá, ale současně i zdroj chyb.

Rady a zkušenosti: Parafínové zábaly, nebo termorukavice?

S příchodem podzimu a měnícího se počasí se může objevit i problém pokožky rukou. U některých klientek jde o suchost, u jiných se opět objeví ekzém a je zde i problém chladných končetin. Podzimní práce na zahradě, sklízení plodin, zazimování květin a stromů, rytí a příprava půdy k zimnímu spánku se silně projeví na kvalitě pokožky rukou a nehtech. Stejnou měrou přispívají saponáty, mycí a dezinfekční prostředky.

Rady a zkušenosti: Ošetřování pokožky v zimě

,,Přišla zima, přišel mráz, kam se, ptáčku, kam schováš...“ Tak nějak se to zpívá v písničce. Nás ale zajímá, co s pokožkou. Mráz je opravdu nepříjemným průvodcem a chlad také. Postup ošetřování je v zimním období lehce odlišný oproti podzimu.

Rady a zkušenosti: Žena, která dokáže dělat zázraky

Je pátek 9. října, krátce po poledni. Vjíždím do obce na Kladensku s neobvyklým jménem Velká Dobrá. Právě zde sídlí kosmetický a masážní salón paní Soni Zikmundové, kde poprvé v životě budu moci vidět, jak se krášlí ženy. Budu moci nahlédnout pod pokličku tajemství, které mi až dosud bylo upíráno.

Rady a zkušenosti: Děti a masáž

Co je v našem životě nejdůležitější? Po čem nejvíc toužíme? Za pár dní náš domov provoní vánoční cukroví, do naší vany se nastěhuje kapr a v den, kdy se rozsvítí stromeček, se rozzáří dětské oči plné očekávání... Jak vám ten pohled připadá? Mě se zdál vždy jiný...

Rady a zkušenosti: Pro maminky i děti

Milí čtenáři Aromaterapie a především maminky, které chcete pro své děti to nejlepší. Každý den se ve svém životě potkáváme s výrobky kosmetického průmyslu.

Rady a zkušenosti: Problém s webem?

Žijeme v době, kdy se každý den objeví nějaký ten nový technologický pokrok, o elektronice nemluvě. Někteří z vás si možná řeknou: „Internet není nic pro mě, to si raději zajdu do knihovny a půjčím si knihu“.

Rady a zkušenosti: Poradna

Voňavý vánoční kalendář

Je po polovině října a díky globálnímu oteplování se nám letos snížek a mně protivný chlad dostavily podstatně dříve než bych si přál. Ještěže příroda kašle na moje přání. Patřím k oněm teplomilným, kteří si život bez zimy umí představit.

Vánoční chvilka poezie

Na poslední stránce: Voňavé fotosoutěžení

O tom že krásné fotografie lze pořizovat v průběhu celého roku nelze pochybovat. Každé roční období skrývá svá kouzla a nejinak je tomu i v zimě. Hodně tomu zcela jistě přispívají i Vánoce, které toto „bílé“ období nechávají prozářit množstvím krásných barev.