Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2009

Rady a zkušenosti: Parafínové zábaly, nebo termorukavice?

S příchodem podzimu a měnícího se počasí se může objevit i problém pokožky rukou. U některých klientek jde o suchost, u jiných se opět objeví ekzém a je zde i problém chladných končetin. Podzimní práce na zahradě, sklízení plodin, zazimování květin a stromů, rytí a příprava půdy k zimnímu spánku se silně projeví na kvalitě pokožky rukou a nehtech. Stejnou měrou přispívají saponáty, mycí a dezinfekční prostředky.

Mnoho žen se za svoje ruce stydí a ostýchají se vyhledat odbornou pomoc. A přitom ruce si ji tolik zaslouží. Jak často říkáme „jsem jako bezruká…“. Vše do nich bereme, nosíme v nich nákupy, v nich máme žehličku a jejich pomocí žehlíme prádlo svých blízkých. Ale především v těchto rukách jsme nosily naše děti, hladily je, aby neplakaly. Tyto ruce tišily naše děti a dodávaly jim pocit bezpečí. Může být něco krásnějšího? A teď se za ně stydíme… Právě ony si zaslouží pohladit. Ruce jsou naší součástí, jsme to my a my si pohlazení zasloužíme. Ruce údajně prozrazují naše stáří a ve dlani máme vepsaný náš život... Co vy na to?

Možností ošetření rukou je mnoho. Masáž, zábal, peeling, maska. První dva postupy patří mezi nejčastěji využívané, pokud se klientky odhodlají k návštěvě manikérky. A jak takové ošetření vypadá? U každé manikérky jinak. A jaké je ošetření preparáty KH?

Nejprve vám manikérka ruce očistí dezinfekcí, to nařizuje zákon, prohlédne si je a zváží, co je pro vaše ruce i vás nejlepší. Pak vám postup objasní a případně vysvětlí. Většinou nejprve upraví skleněným pilníkem délku a povrch nehtu, po té nanese olejíček ELASTOSAN na ošetření nehtové kůžičky, který lehce vmasíruje a pomocí dřevěné tyčinky kůžičku zasune k lůžku. Kůžičku nestříhá, pouze odsune, předchází tak i tvorbě záděr. Po té vezme některý z preparátů vhodných k ošetření rukou klientky a provede masáž prstů, hřbetu ruky, dlaně, zápěstí i předloktí. V některých místech lehce stiskne akupresurní body. Protáhne vaše prsty, aby zjistila, jak jsou na tom vaše prstové šlachy. Dále ruce zabalí do fólie nebo mikrotenového sáčku a umístí do předem vyhřátých termorukavic.

A co děláte vy? Klidně sedíte v pohodlném křesle a třeba se zavřenýma očima posloucháte relaxační hudbu. Máte chvilku pro sebe. Pokud se vám zdá teplota v rukavicích malá, je možno ji zvýšit. Nebo naopak.

Které preparáty jsou pro toto použití vhodné? Nejčastěji jde o krém SHEADERM TH a BALNARU THSHEADERM TH je mastnější a má hustší konzistenci a BALNARU TH je jemnější a ocení jej ti, kdo mají nějaký ten ekzém. Stejně tak se dá používat LECIDERMA SHEA NEUTRALLECITOL NEUTRAL ZLECITOL NEUTRAL SUPER, do kterých můžeme přidat éterické oleje. A věřte, že ani gelové nebo akrylové nehty po ošetření těmito preparáty nepadají. Žádný z těchto preparátů nesmýváme. Naopak, je žádoucí, aby se preparát vstřebal, a tak ošetřoval pokožku co nejvíce. K tomu pomůže i teplo, které vzniká v rukavicích. Termorukavice sice nevyřeší problém chladných rukou okamžitě, ale pomohou ruce prohřát. Zkuste, jak se budete cítit... Rukavice jsou dobrým pomocníkem i pro domácí používání. Setkat se s nimi můžete i u pedikérky a masérky. Samozřejmě i při kosmetickém ošetření, když odpočíváte s maskou na ošetřeném obličeji, vám může vaše kosmetička pohladit ruce a prohřát je v rukavicích.

Pokud navštívíte provozovnu, kde nepoužívají kosmetické preparáty Aromaterapie KH, bude postup podobný. Manikérka upraví nehet, odstraní kůžičku, provede peeling a po té vloží vaše ruce s roztaženými prsty do předem vyhřáté vany s parafínem. Jde o speciální vosk, který se získává při destilaci ropy a jeho teplota tání je okolo 50 °C. Ruce vkládáme do vany 2 - 3 krát abychom docílili požadované vrstvy. Na teplý parafín natáhne manikérka plastový sáček a froté rukavice. Ruce ponecháme v zábalu asi 15 až 20 minut a následně odstraníme sáček i s parafínem. U parafínu je vhodné provést test citlivosti.

Já vím, které ošetření budu volit. Jak jste na tom vy? Pokud vaše manikérka rukavice zatím nemá, můžete jí je doporučit. Nebo si je můžete zakoupit domů pro sebe a svoje blízké... Spolu s rukavicemi obdržíte dva krémy BALNARU TH a SHEADERM TH mikrotenové sáčky a malé překvapení k tomu. Možná, že se myšlenka pořízení termorukavic bude líbit. Vždyť se nám již blíží Vánoce. Přeji vám s termorukavicemi hodně spokojenosti. Není žádným tajemstvím, že pomáhají i při bolestech prstních kloubů.

Michaela Švorcová – kosmetička, Heřmanův Městec
E-mail: salonaura@seznam.cz

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jedním z projevů podzimu jsou i každoročně se opakující cesty stěhovavých ptáků jižním směrem, aby pak zimní měsíce strávili pěkně v teple. Jistě je to pro ony opeřence značně náročné. Konec konců, aby stěhování nebylo. Nejsa opeřencem, stěhování potkalo i mě. Nikoli na jih, ale na západ. Je tedy nad slunce jasné, že důvodem stěhování nebyla cesta za teplem… Stěhování ač náročné bylo zvládnuto celkem dobře, nic mimořádného se neudálo.

Z dopisů: Nezahrávejte si s Hadkem

Jedním z projevů podzimu jsou i každoročně se opakující cesty stěhovavých ptáků jižním směrem, aby pak zimní měsíce strávili pěkně v teple. Jistě je to pro ony opeřence značně náročné. Konec konců, aby stěhování nebylo. Nejsa opeřencem, stěhování potkalo i mě. Nikoli na jih, ale na západ. Je tedy nad slunce jasné, že důvodem stěhování nebyla cesta za teplem… Stěhování ač náročné bylo zvládnuto celkem dobře, nic mimořádného se neudálo.

Z dopisů: Vánoční čas – vánoční zamyšleníčko

Co to vlastně je vánoční čas? Každý jej vnímáme jinak, a přece všichni stejně. To stejné spočívá v tom, že patříme z hlediska přírody do stejného druhu. Jsme lidé. Různé je to v tom, že každý z nás vnímá jinak, a věci v sobě také uspořádává jinak, a proto pro každého z nás i něco jiného znamenají.

Z dopisů: Vážení příznivci aroma - terapie, je libo masáž?

Dny jsou kratší a kratší, venku začíná být nevlídně.... Jak se tak méně pohybujeme, začíná spoustu z nás (alespoň sem – tam) pobolívat v zádech. Což také do programu pro udržení kondice těla přes zimu zařadit i masáž?

Z dopisů: Karel Hadek – pohled očima kosmetičky

Jako dlouholetá kosmetička mám zkušenosti s mnoha výrobky různých, někdy i renomovaných značek. Pro svou práci jsem se musela seznámit se vším, co náš trh obsahuje a nabízí, abych klientkám poskytla tu nejlepší kosmetiku. Stanovila jsem si však pro svou práci některé priority.

Z dopisů: Milá kytičko plná sluníčka...

...jsi nazývaná bylinkou svatého Jana, jehož svátek je symbolem posvátných sil světla (Slunce) a tepla (léta). A už naše praprabáby velmi dobře věděly, jakých darů se Ti od Matičky Přírody dostalo. Léto plné sluníčka umíš vlít do našich údů, pohladíš neklidné nervy, vystresované celospolečenským napětím, při podzimních plískanicích před Tebou utíkají melancholie i deprese…

Z dopisů: Vůně Vánoc na Výtoni

Ten váš krámek je cítit už od tramvajové zastávky!“, halasí už ode dveří paní Lebdušková, jedna z mnoha stálých zákaznic království bylinek a vůní PÉČE O TĚLO – AROMATERAPIE v Praze 2 na Výtoni.

Změna objednacích kódů

Stačí troška nepozornosti a na problém je zaděláno. A tak se přihodilo, že při uvádění novinek v Aromaterapii č. 3/2009 některé nové preparáty obdržely objednací kódy, které již byly dříve z dány jiným preparátům. Věc nejen vrcholně nemilá, ale současně i zdroj chyb.

Rady a zkušenosti: Parafínové zábaly, nebo termorukavice?

S příchodem podzimu a měnícího se počasí se může objevit i problém pokožky rukou. U některých klientek jde o suchost, u jiných se opět objeví ekzém a je zde i problém chladných končetin. Podzimní práce na zahradě, sklízení plodin, zazimování květin a stromů, rytí a příprava půdy k zimnímu spánku se silně projeví na kvalitě pokožky rukou a nehtech. Stejnou měrou přispívají saponáty, mycí a dezinfekční prostředky.

Rady a zkušenosti: Ošetřování pokožky v zimě

,,Přišla zima, přišel mráz, kam se, ptáčku, kam schováš...“ Tak nějak se to zpívá v písničce. Nás ale zajímá, co s pokožkou. Mráz je opravdu nepříjemným průvodcem a chlad také. Postup ošetřování je v zimním období lehce odlišný oproti podzimu.

Rady a zkušenosti: Žena, která dokáže dělat zázraky

Je pátek 9. října, krátce po poledni. Vjíždím do obce na Kladensku s neobvyklým jménem Velká Dobrá. Právě zde sídlí kosmetický a masážní salón paní Soni Zikmundové, kde poprvé v životě budu moci vidět, jak se krášlí ženy. Budu moci nahlédnout pod pokličku tajemství, které mi až dosud bylo upíráno.

Rady a zkušenosti: Děti a masáž

Co je v našem životě nejdůležitější? Po čem nejvíc toužíme? Za pár dní náš domov provoní vánoční cukroví, do naší vany se nastěhuje kapr a v den, kdy se rozsvítí stromeček, se rozzáří dětské oči plné očekávání... Jak vám ten pohled připadá? Mě se zdál vždy jiný...

Rady a zkušenosti: Pro maminky i děti

Milí čtenáři Aromaterapie a především maminky, které chcete pro své děti to nejlepší. Každý den se ve svém životě potkáváme s výrobky kosmetického průmyslu.

Rady a zkušenosti: Problém s webem?

Žijeme v době, kdy se každý den objeví nějaký ten nový technologický pokrok, o elektronice nemluvě. Někteří z vás si možná řeknou: „Internet není nic pro mě, to si raději zajdu do knihovny a půjčím si knihu“.

Rady a zkušenosti: Poradna

Voňavý vánoční kalendář

Je po polovině října a díky globálnímu oteplování se nám letos snížek a mně protivný chlad dostavily podstatně dříve než bych si přál. Ještěže příroda kašle na moje přání. Patřím k oněm teplomilným, kteří si život bez zimy umí představit.

Vánoční chvilka poezie

Na poslední stránce: Voňavé fotosoutěžení

O tom že krásné fotografie lze pořizovat v průběhu celého roku nelze pochybovat. Každé roční období skrývá svá kouzla a nejinak je tomu i v zimě. Hodně tomu zcela jistě přispívají i Vánoce, které toto „bílé“ období nechávají prozářit množstvím krásných barev.