Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2009

Z dopisů: Vánoční čas – vánoční zamyšleníčko

Co to vlastně je vánoční čas? Každý jej vnímáme jinak, a přece všichni stejně. To stejné spočívá v tom, že patříme z hlediska přírody do stejného druhu. Jsme lidé. Různé je to v tom, že každý z nás vnímá jinak, a věci v sobě také uspořádává jinak, a proto pro každého z nás i něco jiného znamenají.

Ať už žijeme jakkoliv, Vánoce v nás všech probouzí podobné „pocity“. Což znamená, že očividně na nás všechny mají mnohem větší vliv než jiné části roku, a také než jiné svátky a tradice. Na vánoční svátky každý z nás pocítí něco zvláštního, něco, co se jej dotkne uvnitř a o čem se nedá mluvit ani psát. Vánoce jsou nejspíš pocit. Pocit domova, jistoty, sounáležitosti, lásky, rodiny. Přiznejme si, že je to však také tak, že jako lidstvo spočíváme v našem vývoji v určitém bodě, kde naše tendence „utíkat“ od prožívání a pocitů (protože je to něco myslí neuchopitelného a neovladatelného), se projevuje obchodním šílenstvím, nakupovacím bláznovstvím, nervózním úklidem a mnoha a mnoha prázdnými slovy.

Podívejme se na tu tradici. Ne moc složitě. Jednoduše. O co tu vlastně jde. Jak člověk může vánoční čas prožít a využít vše, co mu toto období, ta rytmická vlna naší planety ve svém pohybu kolem Slunce, přináší.

Kdysi se slavil návrat Slunce. Později narození Ježíše. Obojí může být našemu zkoumání ku prospěchu. Slunce je jako astrologický symbol spojováno s vědomím. I narození Ježíše můžeme vzít jako symbolickou událost, a i ta může znamenat zrození vědomí v člověku. Symbolicky vzato je tedy v tuto dobu možné, aby tam, kde byla tma (naše nevědomost, neznalost, nepochopení), zjevilo, přišlo, objevilo se světlo (pochopení, porozumění, uvědomění).

Vánoční čas je tedy čas velké příležitosti k rozšíření vlastního vědomí, k vlastnímu vývoji, pochopení a porozumění. A vzhledem k tomu, že veškerá lidská bolest a utrpení pochází jen a jen z lidské nevědomosti a neznalosti, je to čas možností nekonečně velkých a úžasných změn. Podvědomě to nejspíš všichni tušíme. A tento podvědomý vliv v nás spojil Vánoce se slovy jako zázraky, kouzla, splněná přání. Neboť to vše je opravdu v tento čas možné.

Možná jsme více zůstali pouze u vnějších projevů tohoto uvědomění, a tak si dáváme dárky, a na ty největší dary a možnosti, které jsou ukryty uvnitř nás, si potom ve všem tom vnějším hemžení ani nevzpomeneme. Přeji vám, ať se vám to letos podaří. Ať najdete pro sebe chvíle vnitřního ticha a rozjímání, a ať si letos všechny vnitřní dary, na které padne vaše vnitřní světlo, vyzvednete. Pocítíte pak onu blaženou vnitřní radost, po níž všichni tolik toužíme. A protože je nakažlivá, určitě ji budou vnímat i všichni okolo. A to je moc užitečné. Pro každého z nás a pro nás všechny dohromady.
 

A napadá mne ještě něco (z jiného úhlu pohledu) a s trochu netradičním názvem:
 

Šťáva Vánoc

Zní vám to podivně? Nechte na chvíli logiku spát a vzbuďte své asociační myšlení. Jen tak si lze užít tento článeček. Uvidíte, jestli se vám to bude líbit.

Čtete právě Aromaterapii. Vezměme tedy pojem éterický olej. Co to vlastně je? Velice lapidárně řečeno: vezme se kytka (nebo jen nějaká její část – to častěji) a vymáčkne se z ní její šťáva. A máme šťávu z kytky! To je přece úžasné! Máme její šťávu! V hovorové řeči říkáme: „to má šťávu“ nebo „tomu nějak chybí šťáva“. Všichni cítíme, co tím dotyčný, který vyřkne tato slova, myslí. Většinou nemáme rádi, když je něco příliš suché, nebo je někdo suchar nebo když něco nemá šťávu.

Co udělat s tím, aby naše Vánoce měly šťávu? Aby to byly úžasně „šťavnaťoučké“ Vánoce? Každopádně je třeba hodně lásky, hodně lásky a ještě víc lásky. To je nutné dělat celý rok. Láska jen na Vánoce je tak nějak podezřelá. Takže hodně moc a nejvíc lásky. A co s tou šťávou?

Víte co? Pro každého na tomto světě existuje jeho vlastní „kytka“. Šťáva z ní dodá šťávu i člověku, k němuž se hodí. Pro každého z nás tak existuje éterický olej (to je ta „šťáva“ z kytky), který nám dodá šťávu! Stačí ji jen najít. Stačí jen najít ten svůj éterický olej. Je prima, že je tu z čeho vybírat. Jak ho najdete? Použijte svoji intuici! Užijte ji přímo, nebo si vezměte kyvadlo, zkuste automatickou kresbu, mluvte se sebou, komunikujte se svým podvědomím! Nebo si nechte zdát sen o nejlepším éterickém oleji pro vás. Můžete takovou šťávu – tedy éterický olej – věnovat jako dárek druhým. Páni! Věřím, že letos budou úžasné šťavnaté Vánoce u nás všech.

Přeji hodně lásky a krásné a šťavnaté Vánoce! A hlavně si letos „vyzvedněte“ všechno „světlo“, ať se nám v tomto světě, který vytváříme, žije dobře.


Radka Mužíková
Centrum Radost
tel. 776 092 777
E-mail: radost.radost@seznam.cz
www.centrum-radost.webnode.cz  
 

P. S. Pokud si myslíte, že sami si svůj éterický olej nedokážete najít a vybrat, pak nutně potřebujete lahvičku sebedůvěry. Ó kéž by taková existovala. Pravda je, že svou sebedůvěru můžete budovat a vytvářet jen a jen vy sami. Stejně tak i naše vnitřní dary a světlo si můžeme vyzvednout jen my a nikdo jiný to za nás udělat nemůže. Mohu vám říct, jak na to. Vše ostatní je ve vašich rukou.

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jedním z projevů podzimu jsou i každoročně se opakující cesty stěhovavých ptáků jižním směrem, aby pak zimní měsíce strávili pěkně v teple. Jistě je to pro ony opeřence značně náročné. Konec konců, aby stěhování nebylo. Nejsa opeřencem, stěhování potkalo i mě. Nikoli na jih, ale na západ. Je tedy nad slunce jasné, že důvodem stěhování nebyla cesta za teplem… Stěhování ač náročné bylo zvládnuto celkem dobře, nic mimořádného se neudálo.

Z dopisů: Nezahrávejte si s Hadkem

Jedním z projevů podzimu jsou i každoročně se opakující cesty stěhovavých ptáků jižním směrem, aby pak zimní měsíce strávili pěkně v teple. Jistě je to pro ony opeřence značně náročné. Konec konců, aby stěhování nebylo. Nejsa opeřencem, stěhování potkalo i mě. Nikoli na jih, ale na západ. Je tedy nad slunce jasné, že důvodem stěhování nebyla cesta za teplem… Stěhování ač náročné bylo zvládnuto celkem dobře, nic mimořádného se neudálo.

Z dopisů: Vánoční čas – vánoční zamyšleníčko

Co to vlastně je vánoční čas? Každý jej vnímáme jinak, a přece všichni stejně. To stejné spočívá v tom, že patříme z hlediska přírody do stejného druhu. Jsme lidé. Různé je to v tom, že každý z nás vnímá jinak, a věci v sobě také uspořádává jinak, a proto pro každého z nás i něco jiného znamenají.

Z dopisů: Vážení příznivci aroma - terapie, je libo masáž?

Dny jsou kratší a kratší, venku začíná být nevlídně.... Jak se tak méně pohybujeme, začíná spoustu z nás (alespoň sem – tam) pobolívat v zádech. Což také do programu pro udržení kondice těla přes zimu zařadit i masáž?

Z dopisů: Karel Hadek – pohled očima kosmetičky

Jako dlouholetá kosmetička mám zkušenosti s mnoha výrobky různých, někdy i renomovaných značek. Pro svou práci jsem se musela seznámit se vším, co náš trh obsahuje a nabízí, abych klientkám poskytla tu nejlepší kosmetiku. Stanovila jsem si však pro svou práci některé priority.

Z dopisů: Milá kytičko plná sluníčka...

...jsi nazývaná bylinkou svatého Jana, jehož svátek je symbolem posvátných sil světla (Slunce) a tepla (léta). A už naše praprabáby velmi dobře věděly, jakých darů se Ti od Matičky Přírody dostalo. Léto plné sluníčka umíš vlít do našich údů, pohladíš neklidné nervy, vystresované celospolečenským napětím, při podzimních plískanicích před Tebou utíkají melancholie i deprese…

Z dopisů: Vůně Vánoc na Výtoni

Ten váš krámek je cítit už od tramvajové zastávky!“, halasí už ode dveří paní Lebdušková, jedna z mnoha stálých zákaznic království bylinek a vůní PÉČE O TĚLO – AROMATERAPIE v Praze 2 na Výtoni.

Změna objednacích kódů

Stačí troška nepozornosti a na problém je zaděláno. A tak se přihodilo, že při uvádění novinek v Aromaterapii č. 3/2009 některé nové preparáty obdržely objednací kódy, které již byly dříve z dány jiným preparátům. Věc nejen vrcholně nemilá, ale současně i zdroj chyb.

Rady a zkušenosti: Parafínové zábaly, nebo termorukavice?

S příchodem podzimu a měnícího se počasí se může objevit i problém pokožky rukou. U některých klientek jde o suchost, u jiných se opět objeví ekzém a je zde i problém chladných končetin. Podzimní práce na zahradě, sklízení plodin, zazimování květin a stromů, rytí a příprava půdy k zimnímu spánku se silně projeví na kvalitě pokožky rukou a nehtech. Stejnou měrou přispívají saponáty, mycí a dezinfekční prostředky.

Rady a zkušenosti: Ošetřování pokožky v zimě

,,Přišla zima, přišel mráz, kam se, ptáčku, kam schováš...“ Tak nějak se to zpívá v písničce. Nás ale zajímá, co s pokožkou. Mráz je opravdu nepříjemným průvodcem a chlad také. Postup ošetřování je v zimním období lehce odlišný oproti podzimu.

Rady a zkušenosti: Žena, která dokáže dělat zázraky

Je pátek 9. října, krátce po poledni. Vjíždím do obce na Kladensku s neobvyklým jménem Velká Dobrá. Právě zde sídlí kosmetický a masážní salón paní Soni Zikmundové, kde poprvé v životě budu moci vidět, jak se krášlí ženy. Budu moci nahlédnout pod pokličku tajemství, které mi až dosud bylo upíráno.

Rady a zkušenosti: Děti a masáž

Co je v našem životě nejdůležitější? Po čem nejvíc toužíme? Za pár dní náš domov provoní vánoční cukroví, do naší vany se nastěhuje kapr a v den, kdy se rozsvítí stromeček, se rozzáří dětské oči plné očekávání... Jak vám ten pohled připadá? Mě se zdál vždy jiný...

Rady a zkušenosti: Pro maminky i děti

Milí čtenáři Aromaterapie a především maminky, které chcete pro své děti to nejlepší. Každý den se ve svém životě potkáváme s výrobky kosmetického průmyslu.

Rady a zkušenosti: Problém s webem?

Žijeme v době, kdy se každý den objeví nějaký ten nový technologický pokrok, o elektronice nemluvě. Někteří z vás si možná řeknou: „Internet není nic pro mě, to si raději zajdu do knihovny a půjčím si knihu“.

Rady a zkušenosti: Poradna

Voňavý vánoční kalendář

Je po polovině října a díky globálnímu oteplování se nám letos snížek a mně protivný chlad dostavily podstatně dříve než bych si přál. Ještěže příroda kašle na moje přání. Patřím k oněm teplomilným, kteří si život bez zimy umí představit.

Vánoční chvilka poezie

Na poslední stránce: Voňavé fotosoutěžení

O tom že krásné fotografie lze pořizovat v průběhu celého roku nelze pochybovat. Každé roční období skrývá svá kouzla a nejinak je tomu i v zimě. Hodně tomu zcela jistě přispívají i Vánoce, které toto „bílé“ období nechávají prozářit množstvím krásných barev.