Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2009

Rady a zkušenosti: Pro maminky i děti

Milí čtenáři Aromaterapie a především maminky, které chcete pro své děti to nejlepší. Každý den se ve svém životě potkáváme s výrobky kosmetického průmyslu.

Tisíce reklam valících se z televize, časopisů a dnes i z nejmocnějšího média internetu, různí dealeři, podomní prodejci, kufříkoví alchymisté, kteří nám nabízejí stoprocentně zdraví prospěšné preparáty.

Opravdu se chceme stát masivními spotřebiteli?

I já jsem se mnohdy s těmito výrobky setkala. I já se stala osmou z deseti žen, která uvěřila, šla a koupila.

Ale jen do té doby, než jsem se nechala nachytat a oklamat.

A tak, myslím si, zareaguje každý rozumný člověk. I když, kdyby byl každý rozumný, kdo by tyhle výrobky vlastně kupoval? 

Je to už dávno, co jsem dostala od své kamarádky krém jedné renomované švédské firmy, který sliboval nádherně se lesknoucí pleť, díky mikroskopickým třpytkám. Dychtivě jsem krabičku otevřela a s úžasem civěla na hmotu v kelímku. Divně se třepala tam a zpět, vůně připomínající prášek na praní mi vletěla přímo do nosu, na obličej jsem se ho neodvážila použít. Na nohy bude třeba dobrý, řekla má šetřící povaha a krém uschovala. Nemít zvídavou dcerku, která bohužel krém objevila a celá se natřela s vírou, že bude díky oněm třpytkám celá zářit, asi bych neprozřela! Do rána mi dcerka zflekatěla. A dost, řekla jsem si! Krém letěl i s dalšími podobnými výrobky do koše.

Každý rok, když se vracím od moře z Chorvatska, se aspoň na malou chvíli zastavím na odpočívadle v Alpách. Zastavím, nadechnu se a vnímám tu nádheru kolem sebe.

Vůně, která tam vystupuje z lesů, luk, je v létě tak intenzivní, že květiny a bylinky jsou cítit na každém kroku. Tam si teprve člověk uvědomí, že je vlastně strašně daleko, daleko od toho, co bylo dřív úplně normální pro naše babičky. A to je příroda a vše, co z ní vychází.

S nenápadnými, zeleně popsanými lahvičkami a krabičkami jsem se poprvé setkala před sedmi lety. Abych řekla pravdu, nějak mě ze začátku nezaujaly, ale jen do té doby, než jsem je otevřela. Vůně, která se z nich linula, byla nádherná. Cítila jsem to zvláštní přírodní aroma a aspoň na chvíli se dostala zase někam tam do hor. Odnášela jsem si domů nejdřív jeden, dva výrobky a zkoušela je. Dnes už mám vyzkoušenou celou řadu, a ono to funguje. A nepotřebuje to ani žádnou masivní reklamu, protože co je dobré, prodává se samo!

Pracuji v Nekky baby clubu ve Zlíně, kde se zabýváme výukou plavání dětí všech věkových kategorií, od miminek počínaje, školáky konče. Každý den se setkáváme s malými dětmi, které si k nám přicházejí zaplavat nebo zacvičit, a jejich maminkami, které chtějí poradit, co je pro jejich malého caparta nejvhodnější, jak z hlediska hraček, pomůcek, tak i kosmetiky. Nejvíce tuhle kosmetiku využíváme v kurzu masáží dětí, který vede instruktorka Jitka Trčalová, se kterou jsme společně absolvovaly kurz Aromaterapie v Ostravě. Kosmetiku Karel Hadek používáme již od samého začátku, ať už ve formě masážních olejů na tělo, nebo éterických olejů do aromalampy. U kojenců a batolat je to DĚTSKÝ masážní olejíček, který je vhodný především po koupeli i pro ošetření pokožky obličeje, obzvláště v zimě, vzhledem k tomu, že se jedná o bezvodý preparát. Maminky si jej chválí i jako účinnou prevenci proti opruzeninám. Mezi nejoblíbenější patří také LEVANDULOVÝ masážní olej, pro svou krásnou vůni, která působí jak na tělo, tak i na duši. Přináší uvolnění, uklidnění, napomáhá při vnitřním neklidu a nespavosti. Je toho hodně, co ještě levandule dokáže. Více se lze dočíst v katalogu aromaterapeutických preparátů od pana Karla Hadka.

Z éterických olejů, které používáme spíše do arolamp, jsou nejoblíbenější oleje CITRONOVÝ, POMERANČOVÝMANDARINKOVÝ a samozřejmě LEVANDULE. S éterickými oleji pracujeme velmi opatrně. Čím je dítě menší, tím je také třeba menší koncentrace oleje. I tady doporučuji prostudovat si katalog preparátů.

Toto období přináší zvýšený výskyt viróz a s ním spojeného onemocnění horních cest dýchacích. Na řadu přichází náš nejprodávanější výrobek, NOSNÍ OLEJ BABY. Je to vynikající preparát bez jakýchkoli syntetických látek, které by mohly u dětí vyvolat potíže, vytváří na nosní sliznici jemný olejový film, který ji chrání před vysycháním i před škodlivými vlivy životního prostředí. Působí antimikrobiálně, lze jej použít nejen k odstranění následků nachlazení, ale i preventivně proti němu. U menších dětí doporučujeme olejíček nanášet tak, že z buničitého čtverečku smotáme ruličku, na kterou kápneme nosní olej a opatrně vytřeme nosní dírky. Větším dětem kápneme pomocí kapátka do každé nosní dírky jednu kapku i několikrát denně.

HY-INTIMA, opět jeden nenahraditelný společník pro nás, pro ženy. Intimu doporučujeme nejen samotným maminkám, ale i pro jejich malé slečny, jako ochrannou vrstvu, která ochrání  naše intimní místa před bakteriální infekcí a před alergickými reakcemi na chlorovanou vodu v bazénech. Nejvíce INTIMU v našem klubu využívají instruktorky, pro které, po šesti hodinách strávených v bazénu a mokrých plavkách, je balzámem a především prevencí již zmiňovaných bakterií. Na konec, bych ráda napsala ještě o jednom výrobku pana Hadka, z řady speciálních krémů, a tím je krém ATOP-DERM. Jedním z problémů dnešní doby, je čím dál častěji se vyskytující atopický ekzém. Maminky, které tento krém vyzkoušely, si jej nemohou vynachválit. U tohoto přípravku je potřeba být trpělivý a vytrvalý delší dobu, protože příznaky ekzému se zpočátku zhorší, ale při pravidelném používání, dochází k výraznému zlepšení až k vymizení ekzému. INTIMISS, MOLUSAN, HERPILAN, FENYKLOVÝ masážní olejíček... Je velmi těžké v krátkém příspěvku představit celou řadu výrobků pana Hadka.

Rozepsala jsem se jen o těch, které používáme v našem klubu nejvíce. Zkuste je i Vy, a nebudete litovat. Krásné a voňavé Vánoce vám za celý tým Nekky baby clubu přeje 

Vendula Babišová,
www.nekky.cz,
mob.: 736 520 409

Úvodní slovo Karla Hadka

Jedním z projevů podzimu jsou i každoročně se opakující cesty stěhovavých ptáků jižním směrem, aby pak zimní měsíce strávili pěkně v teple. Jistě je to pro ony opeřence značně náročné. Konec konců, aby stěhování nebylo. Nejsa opeřencem, stěhování potkalo i mě. Nikoli na jih, ale na západ. Je tedy nad slunce jasné, že důvodem stěhování nebyla cesta za teplem… Stěhování ač náročné bylo zvládnuto celkem dobře, nic mimořádného se neudálo.

Z dopisů: Nezahrávejte si s Hadkem

Jedním z projevů podzimu jsou i každoročně se opakující cesty stěhovavých ptáků jižním směrem, aby pak zimní měsíce strávili pěkně v teple. Jistě je to pro ony opeřence značně náročné. Konec konců, aby stěhování nebylo. Nejsa opeřencem, stěhování potkalo i mě. Nikoli na jih, ale na západ. Je tedy nad slunce jasné, že důvodem stěhování nebyla cesta za teplem… Stěhování ač náročné bylo zvládnuto celkem dobře, nic mimořádného se neudálo.

Z dopisů: Vánoční čas – vánoční zamyšleníčko

Co to vlastně je vánoční čas? Každý jej vnímáme jinak, a přece všichni stejně. To stejné spočívá v tom, že patříme z hlediska přírody do stejného druhu. Jsme lidé. Různé je to v tom, že každý z nás vnímá jinak, a věci v sobě také uspořádává jinak, a proto pro každého z nás i něco jiného znamenají.

Z dopisů: Vážení příznivci aroma - terapie, je libo masáž?

Dny jsou kratší a kratší, venku začíná být nevlídně.... Jak se tak méně pohybujeme, začíná spoustu z nás (alespoň sem – tam) pobolívat v zádech. Což také do programu pro udržení kondice těla přes zimu zařadit i masáž?

Z dopisů: Karel Hadek – pohled očima kosmetičky

Jako dlouholetá kosmetička mám zkušenosti s mnoha výrobky různých, někdy i renomovaných značek. Pro svou práci jsem se musela seznámit se vším, co náš trh obsahuje a nabízí, abych klientkám poskytla tu nejlepší kosmetiku. Stanovila jsem si však pro svou práci některé priority.

Z dopisů: Milá kytičko plná sluníčka...

...jsi nazývaná bylinkou svatého Jana, jehož svátek je symbolem posvátných sil světla (Slunce) a tepla (léta). A už naše praprabáby velmi dobře věděly, jakých darů se Ti od Matičky Přírody dostalo. Léto plné sluníčka umíš vlít do našich údů, pohladíš neklidné nervy, vystresované celospolečenským napětím, při podzimních plískanicích před Tebou utíkají melancholie i deprese…

Z dopisů: Vůně Vánoc na Výtoni

Ten váš krámek je cítit už od tramvajové zastávky!“, halasí už ode dveří paní Lebdušková, jedna z mnoha stálých zákaznic království bylinek a vůní PÉČE O TĚLO – AROMATERAPIE v Praze 2 na Výtoni.

Změna objednacích kódů

Stačí troška nepozornosti a na problém je zaděláno. A tak se přihodilo, že při uvádění novinek v Aromaterapii č. 3/2009 některé nové preparáty obdržely objednací kódy, které již byly dříve z dány jiným preparátům. Věc nejen vrcholně nemilá, ale současně i zdroj chyb.

Rady a zkušenosti: Parafínové zábaly, nebo termorukavice?

S příchodem podzimu a měnícího se počasí se může objevit i problém pokožky rukou. U některých klientek jde o suchost, u jiných se opět objeví ekzém a je zde i problém chladných končetin. Podzimní práce na zahradě, sklízení plodin, zazimování květin a stromů, rytí a příprava půdy k zimnímu spánku se silně projeví na kvalitě pokožky rukou a nehtech. Stejnou měrou přispívají saponáty, mycí a dezinfekční prostředky.

Rady a zkušenosti: Ošetřování pokožky v zimě

,,Přišla zima, přišel mráz, kam se, ptáčku, kam schováš...“ Tak nějak se to zpívá v písničce. Nás ale zajímá, co s pokožkou. Mráz je opravdu nepříjemným průvodcem a chlad také. Postup ošetřování je v zimním období lehce odlišný oproti podzimu.

Rady a zkušenosti: Žena, která dokáže dělat zázraky

Je pátek 9. října, krátce po poledni. Vjíždím do obce na Kladensku s neobvyklým jménem Velká Dobrá. Právě zde sídlí kosmetický a masážní salón paní Soni Zikmundové, kde poprvé v životě budu moci vidět, jak se krášlí ženy. Budu moci nahlédnout pod pokličku tajemství, které mi až dosud bylo upíráno.

Rady a zkušenosti: Děti a masáž

Co je v našem životě nejdůležitější? Po čem nejvíc toužíme? Za pár dní náš domov provoní vánoční cukroví, do naší vany se nastěhuje kapr a v den, kdy se rozsvítí stromeček, se rozzáří dětské oči plné očekávání... Jak vám ten pohled připadá? Mě se zdál vždy jiný...

Rady a zkušenosti: Pro maminky i děti

Milí čtenáři Aromaterapie a především maminky, které chcete pro své děti to nejlepší. Každý den se ve svém životě potkáváme s výrobky kosmetického průmyslu.

Rady a zkušenosti: Problém s webem?

Žijeme v době, kdy se každý den objeví nějaký ten nový technologický pokrok, o elektronice nemluvě. Někteří z vás si možná řeknou: „Internet není nic pro mě, to si raději zajdu do knihovny a půjčím si knihu“.

Rady a zkušenosti: Poradna

Voňavý vánoční kalendář

Je po polovině října a díky globálnímu oteplování se nám letos snížek a mně protivný chlad dostavily podstatně dříve než bych si přál. Ještěže příroda kašle na moje přání. Patřím k oněm teplomilným, kteří si život bez zimy umí představit.

Vánoční chvilka poezie

Na poslední stránce: Voňavé fotosoutěžení

O tom že krásné fotografie lze pořizovat v průběhu celého roku nelze pochybovat. Každé roční období skrývá svá kouzla a nejinak je tomu i v zimě. Hodně tomu zcela jistě přispívají i Vánoce, které toto „bílé“ období nechávají prozářit množstvím krásných barev.