Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2009

Z dopisů: Milá kytičko plná sluníčka...

...jsi nazývaná bylinkou svatého Jana, jehož svátek je symbolem posvátných sil světla (Slunce) a tepla (léta). A už naše praprabáby velmi dobře věděly, jakých darů se Ti od Matičky Přírody dostalo. Léto plné sluníčka umíš vlít do našich údů, pohladíš neklidné nervy, vystresované celospolečenským napětím, při podzimních plískanicích před Tebou utíkají melancholie i deprese…

Tím však Tvé schopnosti nekončí. Motáš hlavu lékařům i výzkumníkům. Rádi by objasnili přesné mechanizmy Tvého působení, neboť patříš k nejstarším používaným bylinkám v dějinách léčitelství i lékařství – a zatím se jim to nepodařilo. Moudrá Příroda Tě obdařila talentem uklidnit další moderní nemoc – žaludeční neurózu.

A co Janův olej?

To je kapitola sama o sobě. Než jsem potkala pana Hadka, používala jsem tuto Tvoji formu na veškeré kožní potíže – jemně zahojíš každou ranku, ze suché a podrážděné kůže uděláš hebký samet, troufneš si i na suchý exém. Omrzliny a popáleniny jsou pro Tebe hračkou…

Jen ta domácí výroba byla zajímavá a občas se stalo, že mi olej coby nosič Tvých vyluhovaných darů trošku „zavoněl“.

Pak jsme se u kafe s panem Hadkem přiznali ke společné kytičkové lásce, kterou jsi Ty – a já se nevinně zeptala, zda by šlo z Tvých květů stvořit i nějaké „mazání“… Jelikož pan Hadek je muž činu a každou lidskou bolístku považuje za svou, přivezl mi před jedněmi Vánocemi na vyzkoušení krásný dárek – JOSHEU. Tebe v bambuckém másle.

To bylo radosti. Kelímek jsem střežila jako oko v hlavě, vždyť mastička hojila skutečně vše – prasklý palec, odřené koleno, suchou kůži, spáleniny po horkém oleji, svědivou kopřivku. Vyzkoušela jsem ji i na ženské problémy – po nejmladším dítku se mi v určitý pravidelný čas nalijí prsa a i když už 4 roky nekojím, pěkně to bolí. Lékař mi doporučil „léčbu“ chemickými hormony – ani za nic! To se raději budu trápit s mlékem do smrti. Pak mi v chytré knížce o bylinkách přišlo pod ruku povídání o Tobě – tak jsem se začala pravidelně mazat. A nezklamala jsi.

Nejvíc jsem Ti ovšem děkovala, když mě propustili z nemocnice po operaci páteře. To je zásah, který velmi rozhází nervový systém, nemluvě o jizvách, které zanechává na těle… Byla jsem poučená, jak se o ně starat, jak promazávat, aby se nedělaly srůsty. A dostala jsem i doporučení na analgetické vazelínové mastičky, kterými mám masáž provádět. Vazelínu jako alergik nesnesu, léků jsem byla po pobytu v nemocnici přesycená, potřebovala jsem vyčistit ledviny i játra a ne mazat se další chemií.

Co teď?

Začala jsem pít bylinky, mezi nimi i Tebe. Pomalu se mi ulevovalo, ale jizva bolela. Zjistila jsem, že máš dar fungovat i jako analgetikum a sedativum. Tak obklady? Ale vždyť mám JOSHEU! Tím se zavedl rituál – na záda si moc nedosáhnu, tudíž, kdo měl doma zrovna volné ruce, mastil mamce záda…

A jak to dopadlo?

Milá kytičko, sbírám Tě s obrovskou úctou a vděčností, děkuji Tobě, Matičce Přírodě i panu Hadkovi…

Při kontrole v nemocnici doktoři nevěřícně koukali, co jsem dělala. Jizva je jen čárečkou, srůsty nulové. A kolik prý a jakých beru léků od bolestí? Při potížích s páteří je to běžné. Vážení páni doktoři, léky neberu. Pokud mě záda „chytnou“, mažu, mažu a mažu JOSHEOU. Ale objevil se háček. Kelímek není bezedný. Honem telefon do Německa – bude se to zázračné „mazání“ vyrábět? Bude! A dokonce s vylepšenou recepturou. To původní bylo hodně tuhé jako bambucké máslo (nutnost rozpouštět v teple ruky). Teď už mám v lednici další dávku, krásně „lila“, lehce natíratelnou – čím to, toť tajemství páně Hadka.

A tak hurá! Kytičko, kveť, pomáhej všem, kdo si Tě váží a s díky Tě používají…

Díky i moudré hlavičce, která umí přiblížit Tvé tajemství nám, běžným lidičkám, a kdo ještě neuhodl, které kytičce je mé písmo věnováno, rozluštění nakonec: v němčině Janova bylinka, slovensky ĺubovník bodkovaný a česky – TŘEZALKA TEČKOVANÁ.

S úctou 
M. F. kousek od Brna
 

Poznámka redakce: Preparát JOSHEA bude uveden na trh v prvním čtvrtletí roku 2010.

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jedním z projevů podzimu jsou i každoročně se opakující cesty stěhovavých ptáků jižním směrem, aby pak zimní měsíce strávili pěkně v teple. Jistě je to pro ony opeřence značně náročné. Konec konců, aby stěhování nebylo. Nejsa opeřencem, stěhování potkalo i mě. Nikoli na jih, ale na západ. Je tedy nad slunce jasné, že důvodem stěhování nebyla cesta za teplem… Stěhování ač náročné bylo zvládnuto celkem dobře, nic mimořádného se neudálo.

Z dopisů: Nezahrávejte si s Hadkem

Jedním z projevů podzimu jsou i každoročně se opakující cesty stěhovavých ptáků jižním směrem, aby pak zimní měsíce strávili pěkně v teple. Jistě je to pro ony opeřence značně náročné. Konec konců, aby stěhování nebylo. Nejsa opeřencem, stěhování potkalo i mě. Nikoli na jih, ale na západ. Je tedy nad slunce jasné, že důvodem stěhování nebyla cesta za teplem… Stěhování ač náročné bylo zvládnuto celkem dobře, nic mimořádného se neudálo.

Z dopisů: Vánoční čas – vánoční zamyšleníčko

Co to vlastně je vánoční čas? Každý jej vnímáme jinak, a přece všichni stejně. To stejné spočívá v tom, že patříme z hlediska přírody do stejného druhu. Jsme lidé. Různé je to v tom, že každý z nás vnímá jinak, a věci v sobě také uspořádává jinak, a proto pro každého z nás i něco jiného znamenají.

Z dopisů: Vážení příznivci aroma - terapie, je libo masáž?

Dny jsou kratší a kratší, venku začíná být nevlídně.... Jak se tak méně pohybujeme, začíná spoustu z nás (alespoň sem – tam) pobolívat v zádech. Což také do programu pro udržení kondice těla přes zimu zařadit i masáž?

Z dopisů: Karel Hadek – pohled očima kosmetičky

Jako dlouholetá kosmetička mám zkušenosti s mnoha výrobky různých, někdy i renomovaných značek. Pro svou práci jsem se musela seznámit se vším, co náš trh obsahuje a nabízí, abych klientkám poskytla tu nejlepší kosmetiku. Stanovila jsem si však pro svou práci některé priority.

Z dopisů: Milá kytičko plná sluníčka...

...jsi nazývaná bylinkou svatého Jana, jehož svátek je symbolem posvátných sil světla (Slunce) a tepla (léta). A už naše praprabáby velmi dobře věděly, jakých darů se Ti od Matičky Přírody dostalo. Léto plné sluníčka umíš vlít do našich údů, pohladíš neklidné nervy, vystresované celospolečenským napětím, při podzimních plískanicích před Tebou utíkají melancholie i deprese…

Z dopisů: Vůně Vánoc na Výtoni

Ten váš krámek je cítit už od tramvajové zastávky!“, halasí už ode dveří paní Lebdušková, jedna z mnoha stálých zákaznic království bylinek a vůní PÉČE O TĚLO – AROMATERAPIE v Praze 2 na Výtoni.

Změna objednacích kódů

Stačí troška nepozornosti a na problém je zaděláno. A tak se přihodilo, že při uvádění novinek v Aromaterapii č. 3/2009 některé nové preparáty obdržely objednací kódy, které již byly dříve z dány jiným preparátům. Věc nejen vrcholně nemilá, ale současně i zdroj chyb.

Rady a zkušenosti: Parafínové zábaly, nebo termorukavice?

S příchodem podzimu a měnícího se počasí se může objevit i problém pokožky rukou. U některých klientek jde o suchost, u jiných se opět objeví ekzém a je zde i problém chladných končetin. Podzimní práce na zahradě, sklízení plodin, zazimování květin a stromů, rytí a příprava půdy k zimnímu spánku se silně projeví na kvalitě pokožky rukou a nehtech. Stejnou měrou přispívají saponáty, mycí a dezinfekční prostředky.

Rady a zkušenosti: Ošetřování pokožky v zimě

,,Přišla zima, přišel mráz, kam se, ptáčku, kam schováš...“ Tak nějak se to zpívá v písničce. Nás ale zajímá, co s pokožkou. Mráz je opravdu nepříjemným průvodcem a chlad také. Postup ošetřování je v zimním období lehce odlišný oproti podzimu.

Rady a zkušenosti: Žena, která dokáže dělat zázraky

Je pátek 9. října, krátce po poledni. Vjíždím do obce na Kladensku s neobvyklým jménem Velká Dobrá. Právě zde sídlí kosmetický a masážní salón paní Soni Zikmundové, kde poprvé v životě budu moci vidět, jak se krášlí ženy. Budu moci nahlédnout pod pokličku tajemství, které mi až dosud bylo upíráno.

Rady a zkušenosti: Děti a masáž

Co je v našem životě nejdůležitější? Po čem nejvíc toužíme? Za pár dní náš domov provoní vánoční cukroví, do naší vany se nastěhuje kapr a v den, kdy se rozsvítí stromeček, se rozzáří dětské oči plné očekávání... Jak vám ten pohled připadá? Mě se zdál vždy jiný...

Rady a zkušenosti: Pro maminky i děti

Milí čtenáři Aromaterapie a především maminky, které chcete pro své děti to nejlepší. Každý den se ve svém životě potkáváme s výrobky kosmetického průmyslu.

Rady a zkušenosti: Problém s webem?

Žijeme v době, kdy se každý den objeví nějaký ten nový technologický pokrok, o elektronice nemluvě. Někteří z vás si možná řeknou: „Internet není nic pro mě, to si raději zajdu do knihovny a půjčím si knihu“.

Rady a zkušenosti: Poradna

Voňavý vánoční kalendář

Je po polovině října a díky globálnímu oteplování se nám letos snížek a mně protivný chlad dostavily podstatně dříve než bych si přál. Ještěže příroda kašle na moje přání. Patřím k oněm teplomilným, kteří si život bez zimy umí představit.

Vánoční chvilka poezie

Na poslední stránce: Voňavé fotosoutěžení

O tom že krásné fotografie lze pořizovat v průběhu celého roku nelze pochybovat. Každé roční období skrývá svá kouzla a nejinak je tomu i v zimě. Hodně tomu zcela jistě přispívají i Vánoce, které toto „bílé“ období nechávají prozářit množstvím krásných barev.