Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2007

Poradna

Vážení,

prosím o radu ohledně péče o pokožku obličeje. Je mi 39 let, pokožka je asi rok mírně červená, objevily se červené žilky. Mezi obočím, na nosu a bradě vysychá.

Po 2 měsíčním používání NEUTRÁLNÍHO hydrofilního oleje a krému ALTHEA se potíže mírně zlepšily, pokožka tak nevysychá. 

Mohu ještě něco udělat pro její zlepšení? Někde jsem četla, že krém se v zimě nemá používat?

Potřebovala bych i doporučit nějaký přípravek na oči, jednak kvůli vráskám, suché pokožce, ale též na uklidnění očí - pracuji na počítači. 

Dcera má problém s občasným loupáním kůže na rukou, lze se tohoto problému zbavit některým z Vašich krémů na ruce, dle popisu snad SHEADERM?

Oceňuji, že jste zavedli testery, dlouho jsem je postrádala, takto bude výběr přípravků spolehlivější.

Děkuji za odpověď
M. D., Kuřim


Vážená paní Martino,

děkuji za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě obracíte.

Omlouvám se, že jsem neodpověděl obratem, ale byl jsem nyní několik dní na cestách a měl i kurz aromaterapie.

Při čtení Vašeho mailu se tak trošku usmívám pod vousy, Váš mail není jen dotazem, ale i dobrou odpovědí. Pomalu nebude co poradit, spíše jen doplňovat.

Ohledně Vašeho problému lze říci, že zvolený preparát ALTHEA je výborná volba. Červené žilky jsou dost těžko ovlivnitelný problém a z tohoto pohledu jsme vděčni za každé zlepšení. Hlavní je pak hledání odpovědi na otázku, proč se tento problém vůbec objevil. Zda je to otázka vlivu povětrnostních podmínek (např. lidé pracující v přírodě), nevhodné kosmetiky, či celkový nedostatek cévního systému. A zde jsem se nedočetl nic, abych věc mohl posoudit. Co lze ještě pro pokožku udělat?

Velmi jí prospívá např. pohyb na čerstvém, hlavně pak čistém vzduchu. A také dostatek odpočinku. Také nelze zapomínat na „dobrou“ stravu.

Ano, v případě mrazivého počasí by se krémy obsahující vodu neměly používat. Zde věnujte pozornost samostatnému článku „Aby nebyly omrzliny“ .

Problém s očima je na dvou úrovních. Ošetřování je věc jedna a unavené oči věc druhá. Na ošetřování pokožky kolem očí lze doporučit buď speciální preparáty SHEA CARRE R popřípadě lecitinovou masku. Jak SHEA CARRE R, tak i lecitinová maska
mají nejen stejný typ emulgace jako pokožka, ale jsou i bohaté na vysoce kvalitní a jemné tuky. Pokožka kolem očí je velmi chudá na tukové žlázy, proto je i velmi citlivá a vnímavá a řekl bych nedostatečně chráněna od přírody. Oba jmenované preparáty
napravení tohoto „přírodního nedostatku“ nabízí. Pro úplnost uvádím, že oba preparáty jsou vyráběny bez chemické konzervace.

No a na unavené oči od počítače? Já vím, chcete slyšet, který preparát. Přesto tím nejlepším, co můžete pro svoje oči udělat, je jít do přírody a pozorovat vzdálené objekty (ta procházka je současně i „balzám pro pokožku“). No a teprve pokud to s tou
procházkou nevyjde, mají se o slovo přihlásit osvědčené obklady. Kosmetický tampon zvlhčený buď LEVANDULOVOU nebo JALOVCOVOU pleťovou vodou položíme na oči a oční krajinu a necháme min. 20 min. až 1 hodinu působit. LEVANDULOVÁ voda KH je vynikající jen při unavených očích. Velmi často se však s únavou dostavují i otoky kolem očí. V tomto případě je pak ideálním řešením použít JALOVCOVOU pleťovou vodu KH . Doba vhodná pro aplikaci těchto obkladů je např. doba, kdy jdeme spát.

No a konečně se dostáváme k dotazu týkajícího se Vaší dcery. SHEADERM TH je opravdu specialitka na ruce. Aniž bych tušil, co by mohlo být původcem problému, SHEADERM TH lze jen a jen doporučit. Pomáhá i při ekzematických problémech a pokud jde o občasné olupování pokožky, pomoci by měli obsažené tuky, vitamíny, lecitin a panthenol.

Vyloučit by se měly mycí přípravky obsahující tensidy a ruce mýt buď sprchovacími oleji nebo nově vyvinutými speciály na mytí rukou.

Doufám, že Vám moje vyjádření alespoň trochu pomůže. V případě jakýchkoli dotazů jsem Vám samozřejmě k dispozici.

Karel HadekVážený pane Hadku,

chtěla jsem Vás poprosit, zda byste mi nemohl doporučit masážní krém, který by ulevil mé mamince od bolesti, kterou jí způsobuje ostruha na patě. Absolvovala ultrazvuk, ale nepomohl. Za měsíc je objednána na ozařování. Bez Vašich vynikajících výrobků si už ani život neumím představit. Jsem Vaší stálou zákaznicí, ale masážní krémy jsem zatím nestihla vyzkoušet.

Děkuji Vám mockrát.
S pozdravem Jana B.


Vážená paní Jano,

děkuji Vám za Váš velice hezký mail i důvěru, se kterou se na mě obracíte. S problémem, o kterém píšete, Vám toho moc konkrétního neporadím, neboť zde nemám bohužel žádné praktické zkušenosti.

Ostruhu na patě znám tedy jen teoreticky, ale snad i to málo pomůže. O problému jsem celkem dost četl, a proto mě nepřekvapuje, že ultrazvuk nepomohl. Dalším možným zákrokem by byla aplikace kortikoidů přímo do paty. To bych však v žádném případě nedoporučoval, dle mého názoru se může projevit pouze protizánětlivý účinek kortikoidů s dočasným pominutím bolestivosti, ale nic víc. Stejně tak Vámi zmíněné ozařování. Nejen, že tyto dvě „léčebné“ metody nejsou nijak extra účinné, ale většinou odpomohou jen krátkodobě. Již jsem odpovídal na dotazy, jejichž pisatelé mi psali, že se musí relativně často opakovat. Ke všemu oba „léčebné způsoby“ s sebou přináší i nezanedbatelné negativní vedlejší účinky, před nimiž je nutné se vší vážností varovat. Doporučuji proto zvážit, zda by nebylo vhodnější termín na ozařování zrušit. Doporučil bych na tomto místě léčbu rázovou vlnou. Slyšel jsem o této terapii nejen jako o nejúčinnější, ale dosahuje se s ní údajně trvalých výsledků. Tedy vyléčení. Pokud moje odpověď vzbudí Váš zájem, doporučuji se obrátit na specialistu v oblasti ortopedie pana MUDr. Petra Martinku. Po krátkém pátrání a několika dotazech se mi podařilo zjistit, že pan doktor působí v Třinci. Každopádně pan MUDr. Martinka je odborník na slovo vzatý a může vám poskytnout daleko věcnější a odbornější informace.

No a na závěr ještě malá rada co se masážních preparátů týče. Nebude to masážní krém, jak píšete, ale olejíček. Je to novinka, která je teprve krátce na trhu, jmenuje se CAYATHERM KH. Receptovaná kompozice éterických olejů způsobuje, že po
aplikaci tohoto speciálního oleje dochází k silnému útlumu až vymizení bolesti. Nutno dodat, že dané složení preparátu má i vynikající protizánětlivé účinky, což je v tomto případě téměř nezbytnou nutností. Je známo, že ostruha na patě je téměř vždy doprovázena zánětlivými procesy, jež bolestivost ještě zvyšují. Mohu jej vřele doporučit.

Doufám, že Vám moje rady a doporučení alespoň trochu poslouží. V případě jakýchkoli dotazů jsem Vám samozřejmě plně k dispozici. Maminku pozdravuji a přeji ji uzdravení. Za uveřejnění Vašeho dotazu posílám…, ale to je v tomto případě nošení dříví do lesa psát, že je to lahvička s CAYATHERMEM KH. 

Váš Karel Hadek


Kontakt na MUDr. Petra Martinku:
web: www.razovevlny.cz, tel.: 608 400 181, 608 410 119Dobrý den, pane Hadek,

četla jsem Vaše nové číslo Aromaterapie a zaujal mě Váš článek o zápachu z úst. Tento problém má můj manžel, ale bohužel nechce jít k lékaři, takže nevím, co je toho příčinou.

Nejvíce je tento problém cítit vždy po ránu nebo vždy, když je v práci, kde málo mluví nebo když je někde na celodenní cestě autem. Mohl byste mě poradit, jak na to? Po přečtení Vašeho článku chci vyzkoušet ústní olej DENTAROM, případně otestovat Váš vývojový preparát HALITOSAN. Já už jsem u Vás kdysi zkusila Váš krém na ruce SHEADERM TH, který jste mi doporučil, a výborně mi pomohl na můj ekzém. Mimochodem ten ekzém už je skoro pryč díky Vašemu krému, ale i změnou stravování a pročištění organizmu.

A ještě bych měla jednu otázku, dá se použít směs CANDISAN také pro muže? Já jsem jednou měla problém a CANDISAN mi pomohl výborně. Ale u žen se kape na tampón a zavádí, ale jak ho na stejný problém použít u mužů? Manžel měl zarudlou
předkožku a pálení a svědění, takže stejný problém jako ženy v podobě pálivých výtoků. Jediné, co mě napadlo je nakapat CANDISAN do INTIMISSU a tím mazat. Dá se nějakým způsobem použít CANDISAN u mužů přímo?


Předem děkuji a přeji hezký den
Jitka V., Ostrava


Vážená paní Jitko,

díky za Váš mail a důvěru se kterou se na mě obracíte.

Připomínat se nemusíte, ta historka ekzému na Vašich rukou a SHEADERM TH je pro mě nezapomenutelná. Od té doby již uteklo hodně vody a já jsem rád, že Váš ekzém máte pod kontrolou. Souhlasím, sám krém může být jen jednou ze součástí celkové, někdy i velmi náročné terapie. No ale nyní k Vašim dotazům.

Co se zápachu z úst týče, nebudu opakovat to, co jsem již napsal v Aromaterapii č. 2–3.

Jak problém popisujete, je to zcela jistě – jako ve většině případů - ústní záležitost.

Rozhodnutí nasadit DENTAROM je naprosto správné. Rád bych jen upřesnil, že je dobré používat jej tak často, jak jen to jde. Nevím, zda napsat vícekrát, či mnohokrát denně...

Převalovat v ústech a hlavně hodně přemýšlet nad technikou, jak jej dostat ke kořeni jazyka. Jako příklad bych rád uvedl kloktání. Osvědčilo se též jeho co nejpomalejší polykání. DENTAROM má potravinářskou kvalitu a v případě jeho polykání nejen že nemůže uškodit, ale díky svému složení napomáhá pak „dělat pořádek“ i v trávícím traktu. 

Jako nejdůležitější vidím fakt, že se jedná o mikrobiální záležitost a zde je součástí terapie i trpělivost.

Bohužel, zatím nemám k dispozici naprosto žádné údaje o tom, zda po vyléčení dochází i k reinfekcím (jako např. u plísňových problémů). To ale ukáže budoucnost. Jistota je jistota a právě proto, že se jedná o mikrobiální záležitost vidím, možnost
reinfekce jako velmi reálnou, pokud se prevenci nevěnuje náležitá pozornost.

No a ještě pár slov k vyvíjenému přípravku HALITOSAN. Ke konci týdne ho budu opět vyrábět, tak Vám bude zaslán. Jedná se o olejový preparát určený k dlouho dobému vyplachování ústní dutiny. Použití je stejné jako u DENTAROMU, s tím rozdílem, že
zvolená směs éterických olejů je svými účinky směrována na potlačení množení a růstu anae robních mikroorganizmů, jež produkují onen penetrantní zápach.

Co se druhého problému týče, odpověď na Vaši otázku je ano i ne. Jak správně píšete, u žen se aplikuje na tampon. Pokud chcete CANDISAN aplikovat u Vašeho muže, začínal bych jen s INTIMISSEM . Pouze v případě, že by byl tento preparát „slabý“,
lze velice opatrně přidat buď CANDISAN , v úvahu přichází i CANDIÖL. Důvod spočívá v „pánské“ anatomii. Mezi předkožkou a žaludem vzniká okluze a aktivita éterických olejů je pak mnohonásobně vyšší, tím pochopitelně i možná dráždivost. A ještě jeden dovětek. Není vyloučeno, že zdroj pálení a svědění je v močové trubici manžela. Zde bych pak doporučoval i vnitřní použití Oleje z jalovcových bobulí KH, neboť má jedinečné, širokospektrální antimikrobiální účinky. Vzhledem k tomu, že jalovcový olej je z těla vylučován právě močovými cestami, je schopen u problémů dolních močových cest velmi efektivně pomoci.

Doufám, že uvedené rady Vám poslouží, jistě nemusím psát že mě potěší, pokud mi výsledky sdělíte. V případě jakýchkoli dotazů jsem Vám i nadále samozřejmě plně k dispozici.

Pevné zdraví a nádherné babí léto Vám přeje...

Karel Hadek
Úvodní slovo Karla Hadka

Jistě se mnou budete souhlasit, že ten čas nějak podezřele rychle letí. Není to vůbec dlouho, co vánoční stromeček a dárky pod ním, potěšily naše srdíčka. Ve chvíli kdy píši tyto řádky je již sice léto za námi, ale babí léto má taktéž svá kouzla. Jen blázna však napadne spojovat babí léto s Vánocemi. To slovo blázen je v tomto smyslu pozitivní - výhradně a přísně vztaženo k mé osobě.

Novinky: Lipio–Sérum

Zabývat se vývojem kosmetiky, mimo jiného, znamená i stálé hledání a vyhodnocování nových surovin. Není dne, aby se na trhu neobjevila nějaká ta super novinka, která vzplane jak meteor, aby její „zázračné“ účinky stejně tak rychle pohasly.

Vánoce, Vánoce přicházejí ...: Kouzelné vůně Vánoc

O tom, že se blíží Vánoce se přesvědčujeme každý den. Nejen prodlužující se noci jsou toho nápovědou. Toto roční období se nám hlásí jak nedostatkem slunečního svitu, tak nám i dává pocítit, proč o něm říkáme, že je chladné. Nelze se divit, že právě v tomto období doma je prostě doma.

Vánoce, Vánoce přicházejí ...: Psal mi Ježíšek…?

Že jeden občas dostane nějakou tu smsku, je už dlouhou dobu zcela běžné. A tak smsky posíláme i přijímáme. Ani já nejsem výjimkou. Dostala jsem přímo výzvědně zajímavou smsku. Jakože co voňavého bych uvítala od Ježíška pod stromečkem. Zatajil se mi dech. Pro jistotu jsem nezjišťovala odesílatele. Ale signována byla písmenem „J“! Těch možností tak jako tak moc není, ale protože jsem hodná holka, to nemohl být nikdo jiný, jistě to byl sám Ježíšek!

Vánoce, Vánoce přicházejí ...

Aktuální téma: Aby nebyly omrzliny

Je tomu tak snad každý rok. Ve chvíli kdy nejen ranní chlad, ale i teploty přes den dávají tušit, že zima je nablízku, jako by se protrhl pytel s dotazy, jak správně ošetřovat pokožku v zimě. Dotaz, který bezesporu vede, se týká používání krémů v době mrazů. Smí se? Nesmí se?

Aktuální téma: Přezimování

Léto má již definitivně odzvoněno a letošní „listopad“ (tedy opad listí), zdá se mi, nastoupil jaksi brzy. Mrazivá zima sice ještě nezačala, ale za chvíli ji tady budeme mít v celé své… kráse…? Někteří z vás zimu a sníh jistě uvítají s potěšením a úsměvem, hlavně asi děti a milovníci zimních sportů. Někdo by zase nejraději „vzlétl a odtáhl“ ji přečkat do teplých krajin. A pak jsou tady tací, kteří se začínají z blížící se zimy stresovat již v září, neboť - dalo by se říci - již automaticky očekávají zhoršení stavu své pokožky a vůbec si neuvědomují, jak právě tímto vnitřním neklidem tomu ještě značně napomáhají… Myslím, že mnohem lepší je najít si způsob, jak si zimu zpří­jemnit a s úsměvem se dočkat jara.

Novinky a speciality: Ach, ty testery...

Celá dlouhá léta, co se věnuji výrobě kosmetiky, jsem měl vždy námitky proti výrobě testerů. Nejen měl, ale mám i nadále. Těch důvodů je hned několik. Z hlediska odborného je dle mého testovací vzoreček úplně na nic, mám zato, že těžko budeme hledat tak špatný (stejně tak i dobrý) preparát, aby již malý vzoreček něco víc napověděl. Snad u alergiků by mohl mít své opodstatnění.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Rozhovor s...

panem Vladimírem Němečkem - Známý brněnský masér pan Vladimír Němeček, zakladatel vlastní masérské školy, je od rána do noci, jak se patří vytížen. Přitom navíc bydlí mimo Brno. Proto jsme ocenili, že si našel čas odpovědět nám se svým typickým úsměvem na několik otázek.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Relaxační masáže při domácím použití

– šíje a ramena

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: CAYATHERM v praxi

CAYATHERM není zázrak, ale jedinečný preparát k odstranění nebo ztlumení různých bolestí. Ve svém kosmetickém salonu jsem měla možnost vyzkoušet tento výrobek z kategorie novinek, kterými jsem zbavovala své zákaznice bolestí. Kosmetička se ve své praxi setkává s lidmi, kteří kosmetické ošetření většinou vnímají velice příjemně.

Koutek pro maminky: Hyperaktivita dětí

Myslím, že je to víc než dojem, pokud řeknu, že aromaterapie prostě souvisí nejspíše se vším. Není snad dne, abych nedostal nějaký dotaz, zda by aromaterapie u daného problému mohla pomoci. Jedním z dotazů, který se opakuje relativně velice často, je problém hyperaktivity dětí.

Škola aromaterapie: Novoroční předsevzetí

Někdy je to svátek, jindy narozeniny, ale dle mého, nejvíce různých předsevzetí přichází s Novým rokem. Ne jinak tomu bude zcela jistě i letos. Předsevzetí co budeme dělat, nebo úplně naopak co dělat nebudeme, bývají opravdu velice různá. Jistě se i letos najde větší počet kuřáků, kteří se zamyslí nad tím, že kouření fakt nikdy nikomu na zdraví nepřidalo a je na čase s tím praštit.

Škola aromaterapie: Co je co …? Aneb, co je to...?

Pokud se bavíme o kosmetice a chceme něco pochopit, musíme se chtě nechtě vrátit do minulosti. Řekl bych hodně vzdálené. A popřemýšlet nad tím, jak a z čeho tehdy byla kos­metika, na rozdíl ode dneška, vyráběna.

Škola aromaterapie: Divní to dědicové Kleopatry

Kdysi jako malý kluk jsem četl knížku Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Tato krásná kniha ve mně vzbudila touhy po návštěvě Španělska. Tyto se naplnily krátce poté, co mě semilští soudruzi coby osůbku pro ně politicky neúnosnou zbavili tehdy československého občanství a „poslali do světa“.

Škola aromaterapie: Rozpouští se…?

Toho času je nejen pomálu, ale i stále méně. Stává se to zřídka, že hodím oko do nějakého časopisu. Samozřejmě, že povídání o kosmetice nesmí chybět. Někdy se nestačím divit, jak krásně redaktoři dovedou psát i o věcech, o kterých nemají očividně ani páru. Pokud jsou to jen hloupůstky, lze to pominout s úsměvem. Občas ale narazíme na rady, jejichž následování by mohlo mít až nepříjemné dozvuky.

Z vašich dopisů: Abychom si nepletli její výrobky s Vašimi

Dobrý den, jen díky tomu, že ústecká firma v letním čísle Aromaterapie upozorňovala, abychom si nepletli její výrobky s Vašimi - a bylo zde foto Vašeho výroku, na kterém byla www adresa - se mi podařilo Vás najít.

Z vašich dopisů: Zkušenosti s olejem na vlasy

Posílám pozdrav ze severní Moravy Vám, pane Hadek, i všem těm, kteří aromakosmetické výrobky pro nás vyrábí a rozesílají. Chci se podělit o svoji zkušenost s vlasovými přípravky Vaší firmy.

Z vašich dopisů: Candiöl

Dobrý den, pane Hadku, ráda bych si touto cestou objednala další dávky Vašeho skvělého výrobku – CANDIÖL.

Z vašich dopisů: Proč už mi i kosmetika ATOK vadí

Dobrý den pane Hadek, Vaši kosmetiku používám od roku 1991. Jelikož jsem alergik a nemůžu mít jen tak nějaký krém, tak mi tenkrát moje kosmetička doporučila Váš LEVANDULOVÝ krém. Později jsem vyzkoušela i jiné výrobky a pak plně přešla na celý Váš sortiment. Proto se mi zdálo divné, že za poslední rok jsem začala reagovat i na některé z krémů značky ATOK, které mi nikdy nedělaly potíže.

Z vašich dopisů: Krém Saltia

…mohu poprosit o zaslání několika výtisků časopisu Aromaterapie, pro mé zákaznice? Ještě bych chtěla něco pěkného vzkázat panu Hadkovi. Tak tedy děkuji moc, moc, moc za úžasný krém SALTIA. Léta jsem bojovala s ekzémem na prstech ruky.

Z vašich dopisů: Herpilan KH je kamarád do nepohody

HERPILAN - balzám je pro mne opravdový kamarád do nepohody. Ten se vám opravdu povedl.

Z vašich dopisů: Olej na mytí vlasů

Olej na mytí vlasů používám již asi 12 let. Dlouhou dobu jsem potřebovala ten na mastné vlasy. Poté, co jsem si zničila vlasovou pokožku chemickými barvami, jsem přešla na olej pro suché vlasy.

Omluva

Když jsem dostal z Brna od dodavatele hlášení, že webové stránky jsou hotové, poskočil jsem radostí. Otevřel jsem je. Několik vteřin poté jsem otevřel i ústa.

Poradna

Poradna Karla Hadka: Thermo a Švejk

Nejen Švejk Josef trpěl revmatismem. S Opodeldokem sice vešel do dějin, ale stejně jako Švejk tak i Opodeldok dnes již patří historii. Bohužel nikoli revma. Občas se mě lidé ptají co, to vlastně byl ten Opodeldok. Mám sto chutí říci, že historický pokus o „taky aromaterapii“.

Hadkovská zamyšlení: Interview

Při pročítání novin, časopisů, při poslechu rádia, či sledování televize jsem si povšiml, že velmi často zařazují do programu různá interview s celebritami. Asi to bude tím, že je to pro čtenáře či posluchače velice zajímavé. A nejen to. Vyjádření samotné celebrity má úplně jinou úroveň než ono “jedna paní povídala“.

Hadkovská zamyšlení: Re..akce…

Když jsem v Aromaterapii č. 2 - 3 reagoval na pomluvy a doslova právní blábolení z Ústí iniciované kým jiným, než paní Skopalovou, tušil jsem, že nějaká ta reakce bude. Odpověď na webu na sebe opravdu nedala dlouho čekat.

Vánoční soutěž časopisu Aromaterapie

Ani se nechce věřit, že se blíží již 18-té Vánoce, kdy se hadkovské preparáty objevily i v České republice jako vítaný dárek pod stromečkem. Za ta léta se stala tato kosmetika nejen symbolem kvality, ale i účinnosti.

O kurzu aromaterapie: Voňavá reportáž.

Ono je vlastně úplně jedno, kde tato reportáž vznikla. Kurzy aromaterapie, které lektoruje osobně pan Hadek již od začátku devadesátých let, navštívilo od té doby více než 5000 účastníků. Nutno podotknout, nejen v České republice.