Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2007

Novinky: Lipio–Sérum

Zabývat se vývojem kosmetiky, mimo jiného, znamená i stálé hledání a vyhodnocování nových surovin. Není dne, aby se na trhu neobjevila nějaká ta super novinka, která vzplane jak meteor, aby její „zázračné“ účinky stejně tak rychle pohasly. Od samého prvopočátku jsem měl tak trochu štěstí, že jsem byl kdysi chemikem a ten reklamní pokřik kolem byl pro mě vždy podstatně průhlednější.

Na jedné věci se nic nezměnilo… ono hledání toho pro pokožku „dobrého“, konec konců stejně tak jako vylučování toho – nechci napsat špatného – tedy dle mého názoru zdůvodnitelně nevhodného je cesta bez konce.

Začínal jsem s rostlinnými oleji a vosky, používal rostlinné extrakty. Mandlový olej (tedy v mém světě), jsem pro kosmetiku neobjevil já, ale již moje babička. Takový brutnák, pupalkajojoba… o těch babička nejspíše neměla ani tušení a tak jsem si je pro sebe musel „objevit“ sám…

A mohu garantovat, že to v žádném případě nebyly jen tyto tři rostlinné oleje. Při vývoji preparátů mé pozornosti nemohl uniknout ani lecitin. Asi bych měl ale napsat lecitiny, už jednou jsem byl poučen, že jednotné číslo je špatně…. Odborný název pro lecitin je fosfolipid, a kdybych to měl přeložit do srozumitelštiny, pak to lze chápat jako tuk, který ve své molekule na rozdíl od běžných tuků (lipidů), má i atom fosforu. Toto je však technická záležitost, kterou laik samozřejmě nemusí znát, ale je dobré to vědět. Nás však bude spíše zajímat vztah lecitinu a pokožky. Lecitin je přítomen ve všech buňkách našeho těla. Vysoké koncentrace jsou např. v buňkách mozku a nervů. Je to jedna z látek, která se účastní životně důležitých procesů v organizmu. Už z toho mála, co jsem napsal je zřejmé, že se jedná o fyziologickou látku, která našim tělům není cizí.

Lecitin lze získávat ze žloutků vajec (zde jeho emulgačních schopností využívají hospodyňky při domácí výrobě majonézy), které ho obsahují až kolem 10%. Cenově výhodnější je však lecitin ze sójových bobů, kde je zastoupen zhruba 0,5 %. Lecitin nachází v posledních letech široké uplatnění jako emulgátor nejen v kosmetice. Používá se hlavně v potra­vinářství, např. v čokoládách, margarinu, instantních nápojích. Myslím, že označení zelený emulgátor si plně zaslouží. Jeho příbuznost s kožními tuky ho do kosmetiky prostě musela zavést. Pokud se podíváme na ochranný hydrolipidový kyselý plášť pokožky, musíme konstatovat, že se jedná mj. nejen o tuky, ale i o emulgátory.

Zde vidím důvod, proč „dobrá“ kosmetika musí obsahovat nejen oleje, ale i emulgátory. V poslední době jsem se hodně zabýval emulzemi, hlavně pak jejich výrobou bez chemické konzervace. Povedlo se. Nejen mně, ale i mnohým zákazníkům se splnil další „kosmetický sen“. Přesto se mi však nespalo klidněji. V hlavě se vytvořila neko­nečná smyčka, která mi permanentně opakovala - lecitinová emulze, lecitinová emulze…

I to se povedlo. Vývojové lecitinové sérum bylo mnou deklarováno jako specialita pro oční okolí. Někdy jsem rád, že existuje to, co lze označit jako neposlušnost. Moji dvounozí pokusní králíčci si vše vysvětlili po svém, a tak spotřeba preparátu při testech byla podstatně vyšší, než jsem počítal. Asi to bude tím, že předpokládali, že jim oční krajina nejen začínala, ale i končila v dekoltu. Iluze si nedělám již dlouho, a tak věřím, že tento excelentní regenerační preparát, ve kterém si podávají ruku lecitin, špičkové rostlinné oleje a vosky (např. brutnák, jojoba), vitamíny, panthenol a rostlinné extrakty a éterické oleje, rozšíří oční krajinu až do dekoltu i u nejednoho běžného spotřebitele.

Z hlediska ošetřování pleti nelze mít námitky. Mám jen obavy, aby oční krajina mnohých nekončila ještě podstatně níž, než se nachá­zí dekolt. Vznikly na základě konstatování dvounohých pokusných králíčků jako: „To se Vám fakt povedlo“, „No to je bomba“, „Nic lepšího jsem dodnes neměla.“ a podobných superlativů.

Snad jen ještě pár slov ke skladování a používání. Jako u všech preparátů KH doporučuji i tento výrobek skladovat na chladném místě. Dodáván bude v lahvičce s pipetkou, takže použití bude obdobné jako u regeneračních olejů. Vzhledem k tomu, že ani tento přípravek neobsahuje chemickou konzervaci, rád bych zdůraznil, že i závit lahvičky je nutno udržovat čistý, tedy občas z něj setřít zbytky preparátu, aby se na něm nemohly držet a množit nežádoucí mikroorganismy.

Lipio sérum je regenerační přípravek zcela nové koncepce. Optimalizuje funkce pokožky včetně produkce tukových žláz. Pokožku regeneruje, zjemňuje, má protizánětlivé účinky. Jeho používáním dochází s postupem času i k zesvětlení evtl. hyperpigmentací, chrání i před UV-zářením. Na léto pak při­pravujeme modifikace s vyšším ochranným faktorem.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jistě se mnou budete souhlasit, že ten čas nějak podezřele rychle letí. Není to vůbec dlouho, co vánoční stromeček a dárky pod ním, potěšily naše srdíčka. Ve chvíli kdy píši tyto řádky je již sice léto za námi, ale babí léto má taktéž svá kouzla. Jen blázna však napadne spojovat babí léto s Vánocemi. To slovo blázen je v tomto smyslu pozitivní - výhradně a přísně vztaženo k mé osobě.

Novinky: Lipio–Sérum

Zabývat se vývojem kosmetiky, mimo jiného, znamená i stálé hledání a vyhodnocování nových surovin. Není dne, aby se na trhu neobjevila nějaká ta super novinka, která vzplane jak meteor, aby její „zázračné“ účinky stejně tak rychle pohasly.

Vánoce, Vánoce přicházejí ...: Kouzelné vůně Vánoc

O tom, že se blíží Vánoce se přesvědčujeme každý den. Nejen prodlužující se noci jsou toho nápovědou. Toto roční období se nám hlásí jak nedostatkem slunečního svitu, tak nám i dává pocítit, proč o něm říkáme, že je chladné. Nelze se divit, že právě v tomto období doma je prostě doma.

Vánoce, Vánoce přicházejí ...: Psal mi Ježíšek…?

Že jeden občas dostane nějakou tu smsku, je už dlouhou dobu zcela běžné. A tak smsky posíláme i přijímáme. Ani já nejsem výjimkou. Dostala jsem přímo výzvědně zajímavou smsku. Jakože co voňavého bych uvítala od Ježíška pod stromečkem. Zatajil se mi dech. Pro jistotu jsem nezjišťovala odesílatele. Ale signována byla písmenem „J“! Těch možností tak jako tak moc není, ale protože jsem hodná holka, to nemohl být nikdo jiný, jistě to byl sám Ježíšek!

Vánoce, Vánoce přicházejí ...

Aktuální téma: Aby nebyly omrzliny

Je tomu tak snad každý rok. Ve chvíli kdy nejen ranní chlad, ale i teploty přes den dávají tušit, že zima je nablízku, jako by se protrhl pytel s dotazy, jak správně ošetřovat pokožku v zimě. Dotaz, který bezesporu vede, se týká používání krémů v době mrazů. Smí se? Nesmí se?

Aktuální téma: Přezimování

Léto má již definitivně odzvoněno a letošní „listopad“ (tedy opad listí), zdá se mi, nastoupil jaksi brzy. Mrazivá zima sice ještě nezačala, ale za chvíli ji tady budeme mít v celé své… kráse…? Někteří z vás zimu a sníh jistě uvítají s potěšením a úsměvem, hlavně asi děti a milovníci zimních sportů. Někdo by zase nejraději „vzlétl a odtáhl“ ji přečkat do teplých krajin. A pak jsou tady tací, kteří se začínají z blížící se zimy stresovat již v září, neboť - dalo by se říci - již automaticky očekávají zhoršení stavu své pokožky a vůbec si neuvědomují, jak právě tímto vnitřním neklidem tomu ještě značně napomáhají… Myslím, že mnohem lepší je najít si způsob, jak si zimu zpří­jemnit a s úsměvem se dočkat jara.

Novinky a speciality: Ach, ty testery...

Celá dlouhá léta, co se věnuji výrobě kosmetiky, jsem měl vždy námitky proti výrobě testerů. Nejen měl, ale mám i nadále. Těch důvodů je hned několik. Z hlediska odborného je dle mého testovací vzoreček úplně na nic, mám zato, že těžko budeme hledat tak špatný (stejně tak i dobrý) preparát, aby již malý vzoreček něco víc napověděl. Snad u alergiků by mohl mít své opodstatnění.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Rozhovor s...

panem Vladimírem Němečkem - Známý brněnský masér pan Vladimír Němeček, zakladatel vlastní masérské školy, je od rána do noci, jak se patří vytížen. Přitom navíc bydlí mimo Brno. Proto jsme ocenili, že si našel čas odpovědět nám se svým typickým úsměvem na několik otázek.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Relaxační masáže při domácím použití

– šíje a ramena

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: CAYATHERM v praxi

CAYATHERM není zázrak, ale jedinečný preparát k odstranění nebo ztlumení různých bolestí. Ve svém kosmetickém salonu jsem měla možnost vyzkoušet tento výrobek z kategorie novinek, kterými jsem zbavovala své zákaznice bolestí. Kosmetička se ve své praxi setkává s lidmi, kteří kosmetické ošetření většinou vnímají velice příjemně.

Koutek pro maminky: Hyperaktivita dětí

Myslím, že je to víc než dojem, pokud řeknu, že aromaterapie prostě souvisí nejspíše se vším. Není snad dne, abych nedostal nějaký dotaz, zda by aromaterapie u daného problému mohla pomoci. Jedním z dotazů, který se opakuje relativně velice často, je problém hyperaktivity dětí.

Škola aromaterapie: Novoroční předsevzetí

Někdy je to svátek, jindy narozeniny, ale dle mého, nejvíce různých předsevzetí přichází s Novým rokem. Ne jinak tomu bude zcela jistě i letos. Předsevzetí co budeme dělat, nebo úplně naopak co dělat nebudeme, bývají opravdu velice různá. Jistě se i letos najde větší počet kuřáků, kteří se zamyslí nad tím, že kouření fakt nikdy nikomu na zdraví nepřidalo a je na čase s tím praštit.

Škola aromaterapie: Co je co …? Aneb, co je to...?

Pokud se bavíme o kosmetice a chceme něco pochopit, musíme se chtě nechtě vrátit do minulosti. Řekl bych hodně vzdálené. A popřemýšlet nad tím, jak a z čeho tehdy byla kos­metika, na rozdíl ode dneška, vyráběna.

Škola aromaterapie: Divní to dědicové Kleopatry

Kdysi jako malý kluk jsem četl knížku Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Tato krásná kniha ve mně vzbudila touhy po návštěvě Španělska. Tyto se naplnily krátce poté, co mě semilští soudruzi coby osůbku pro ně politicky neúnosnou zbavili tehdy československého občanství a „poslali do světa“.

Škola aromaterapie: Rozpouští se…?

Toho času je nejen pomálu, ale i stále méně. Stává se to zřídka, že hodím oko do nějakého časopisu. Samozřejmě, že povídání o kosmetice nesmí chybět. Někdy se nestačím divit, jak krásně redaktoři dovedou psát i o věcech, o kterých nemají očividně ani páru. Pokud jsou to jen hloupůstky, lze to pominout s úsměvem. Občas ale narazíme na rady, jejichž následování by mohlo mít až nepříjemné dozvuky.

Z vašich dopisů: Abychom si nepletli její výrobky s Vašimi

Dobrý den, jen díky tomu, že ústecká firma v letním čísle Aromaterapie upozorňovala, abychom si nepletli její výrobky s Vašimi - a bylo zde foto Vašeho výroku, na kterém byla www adresa - se mi podařilo Vás najít.

Z vašich dopisů: Zkušenosti s olejem na vlasy

Posílám pozdrav ze severní Moravy Vám, pane Hadek, i všem těm, kteří aromakosmetické výrobky pro nás vyrábí a rozesílají. Chci se podělit o svoji zkušenost s vlasovými přípravky Vaší firmy.

Z vašich dopisů: Candiöl

Dobrý den, pane Hadku, ráda bych si touto cestou objednala další dávky Vašeho skvělého výrobku – CANDIÖL.

Z vašich dopisů: Proč už mi i kosmetika ATOK vadí

Dobrý den pane Hadek, Vaši kosmetiku používám od roku 1991. Jelikož jsem alergik a nemůžu mít jen tak nějaký krém, tak mi tenkrát moje kosmetička doporučila Váš LEVANDULOVÝ krém. Později jsem vyzkoušela i jiné výrobky a pak plně přešla na celý Váš sortiment. Proto se mi zdálo divné, že za poslední rok jsem začala reagovat i na některé z krémů značky ATOK, které mi nikdy nedělaly potíže.

Z vašich dopisů: Krém Saltia

…mohu poprosit o zaslání několika výtisků časopisu Aromaterapie, pro mé zákaznice? Ještě bych chtěla něco pěkného vzkázat panu Hadkovi. Tak tedy děkuji moc, moc, moc za úžasný krém SALTIA. Léta jsem bojovala s ekzémem na prstech ruky.

Z vašich dopisů: Herpilan KH je kamarád do nepohody

HERPILAN - balzám je pro mne opravdový kamarád do nepohody. Ten se vám opravdu povedl.

Z vašich dopisů: Olej na mytí vlasů

Olej na mytí vlasů používám již asi 12 let. Dlouhou dobu jsem potřebovala ten na mastné vlasy. Poté, co jsem si zničila vlasovou pokožku chemickými barvami, jsem přešla na olej pro suché vlasy.

Omluva

Když jsem dostal z Brna od dodavatele hlášení, že webové stránky jsou hotové, poskočil jsem radostí. Otevřel jsem je. Několik vteřin poté jsem otevřel i ústa.

Poradna

Poradna Karla Hadka: Thermo a Švejk

Nejen Švejk Josef trpěl revmatismem. S Opodeldokem sice vešel do dějin, ale stejně jako Švejk tak i Opodeldok dnes již patří historii. Bohužel nikoli revma. Občas se mě lidé ptají co, to vlastně byl ten Opodeldok. Mám sto chutí říci, že historický pokus o „taky aromaterapii“.

Hadkovská zamyšlení: Interview

Při pročítání novin, časopisů, při poslechu rádia, či sledování televize jsem si povšiml, že velmi často zařazují do programu různá interview s celebritami. Asi to bude tím, že je to pro čtenáře či posluchače velice zajímavé. A nejen to. Vyjádření samotné celebrity má úplně jinou úroveň než ono “jedna paní povídala“.

Hadkovská zamyšlení: Re..akce…

Když jsem v Aromaterapii č. 2 - 3 reagoval na pomluvy a doslova právní blábolení z Ústí iniciované kým jiným, než paní Skopalovou, tušil jsem, že nějaká ta reakce bude. Odpověď na webu na sebe opravdu nedala dlouho čekat.

Vánoční soutěž časopisu Aromaterapie

Ani se nechce věřit, že se blíží již 18-té Vánoce, kdy se hadkovské preparáty objevily i v České republice jako vítaný dárek pod stromečkem. Za ta léta se stala tato kosmetika nejen symbolem kvality, ale i účinnosti.

O kurzu aromaterapie: Voňavá reportáž.

Ono je vlastně úplně jedno, kde tato reportáž vznikla. Kurzy aromaterapie, které lektoruje osobně pan Hadek již od začátku devadesátých let, navštívilo od té doby více než 5000 účastníků. Nutno podotknout, nejen v České republice.