Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2007

Koutek pro maminky: Hyperaktivita dětí

Myslím, že je to víc než dojem, pokud řeknu, že aromaterapie prostě souvisí nejspíše se vším. Není snad dne, abych nedostal nějaký dotaz, zda by aromaterapie u daného problému mohla pomoci. Jedním z dotazů, který se opakuje relativně velice často, je problém hyperaktivity dětí.

Zde se musím přiznat. Mám pocit, jako by se tyto otázky týkaly mého dětství. Nepamatuji se však, že by se termín hyperaktivita v dobách mého mládí používal. Spíše jsem slýchával cosi o původu z divokých vajec… Některá nepochopení ale pocházela, dle mého, z věkového rozdílu. Jako děcko jsem nikdy nepochopil, proč dospěláci chodí otevřenou brankou a proč nepřelezou raději přes plot jako já… Dnes, s odstupem dlouhého času, se dívám na drobotinu a obdivuji ty mrňousky, jakou mají obrovskou výdrž při pohybové aktivitě. Ten dlouhý odstup času, který jsem již zmínil s sebou přinesl mnohé novinky do našeho dnešního životního stylu. Nechci se vracet do dob dřívějších, faktem ale je, že každá technická vymoženost, každá maličkost, která nám ulehčí či zpříjemní život s sebou přináší to, čemu říkáme pohodlnější život. Přijímáme je jako samozřejmost a občas nám nedochází, že nás jaksi velice rychle odvádí i v tomto smyslu od přírody, tedy i od pohybu a vzájemné komunikace. Naše sociální chování v rámci rodiny se podstatně mění. Zatímco ještě před pár stovkami let jedinec prostě nemohl sám přežít, dnes singl život není (z hlediska přežití) problémem. Zatímco dříve i děti měly v rodině svá poslání, neboť nejstarší pomáhaly rodičům, mladší se staraly o ty nejmladší, dnes daleko častěji slýcháme o „dětech ulice“. Myslím, že děti vnímají svět trošku jinak, než jaké jsou představy dospělých. Snad by napovědělo poohlédnout se v říši zvířat. Myslím, že dospělí věnují dětem stále méně a méně své pozor­nosti, že jsou, jak už to u savců chodí pro svoje potomstvo stále méně nejen příkladem, ale i oním „vůdčím samcem či samicí“. Vjemy děcka jsou, dle mého, jedním z nejdůležitějších faktorů pro jeho rozvoj. A protože každé děcko je od samého narození individualitou, tak i stejné situace mohou být různými jedinci hodnoceny různě. Ulice, televize a počítač sice může být děcku dokonce i příjemností, nikoli oním správným vůdčím elementem.

Víme přece, jak děti od přírody dovedou prosazovat svoje zájmy a budovat si svou pozici. A jdou tak daleko, kolik prostoru jim poskytneme. A nelze se divit, že při prosazování volí i prostředky, se kterými my dospěláci prostě nemůžeme souhlasit. Zatímco dospělí si povětšinou jsou vědomi následků svého jednání, děti (dle věku) tuto schopnost buď nemají, nebo jen sníženou. A co zde zmůže aromaterapie? Samo zřejmě, že pomocnou ruku podává. Pokud ale děcko nemá dostatek pohybu, pokud přebytek energie pod vedením dospělých nebude řádně vyčerpán a zužitkován, mám vážné obavy, že spoléhat se na aromaterapii a její uklidňující éterické oleje by bylo trošku naivní. V tomto případě bych nejprve doporučoval konzultace s odborníky a aromaterapii bych viděl jako součást celkové terapie. Při učení, pro zvýšení koncentrace by to mohl být pokojík provoněný ROZMARÝNOVÝM olejem, ať již samotným či ve směsi s jinými prokrvujícími a koncentraci podporujícími éterickými oleji. V úvahu přichází VAVŘÍN, JALOVEC, MATEŘÍDOUŠKA, BOROVICE. Před spaním bych zase doporučil uklidňující koupel, například LEVANDULOVOU, MEDUŇKOVOU, MANDARINKOVOU či PELARGÓNIOVOU. A ještě jednu maličkost bych vřele doporučil. Jistě by se našlo alespoň jednou týdně i trošku volného času na masáž. Že nejste maséři? Ale to nevadí, nahraďte ono masírování prostě hlazením.

Málem bych úplně zapomněl na třezalku. Třezalka sice obsa­huje i éterické oleje, ale v tak malém množství, že je jako siličnatá rostlina označována jen výjimečně. Konec konců, její účinky nejsou dány obsahem éterických olejů, ale hypericinem. Toto červené rostlinné barvivo je obsaženo hlavně v listech a květech. Jako léčivka je známa již dlouhá staletí.

Preparáty s vysokým obsahem účinných látek jsou na lékařský předpis k dostání v lékárně a jako většina léků až nepochopi­telně drahé. Zde mohu doporučit popíjení třezalkového čaje. Občas se lze dočíst, že třezalkový čaj je neúčinný. Souhlasím. Pokud ho někdo neumí připravit! Většina autorů totiž doporu­čuje třezalku spařit a nechat asi 15 minut vyluhovat. Takto získaná zažloutlá horká voda však není třezalkový čaj! Ten účinný se připravuje podstatně jinak. Stejně jako u ELEUTHEROCOCCU, i zde potřebujeme termosku. Večer zalijeme drogu vařící vodou a necháme vyluhovat minimálně 12 hodin! Hypericin v sušené třezalce je velmi těžko rozpustný a holt mu to nějakou dobu trvá, než se uvolní. Ranní odměnou nám pak bude nikoli neúčinná zažloutlá voda, ale krásně červeňoučký a účinný čaj. I z vlastních zkušeností takto připravený čaj mohu dopo­ručit jako jedinečné psychotonikum. Zlepšuje náladu, působí proti vnitřnímu neklidu. Dle potřeby uklidňuje, či naopak povzbuzuje. Účinek se však nedostaví ihned po vypití prvních šálků. Podle toho, jak silný čaj připravujeme, budeme muset 14 dní až měsíc počkat.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jistě se mnou budete souhlasit, že ten čas nějak podezřele rychle letí. Není to vůbec dlouho, co vánoční stromeček a dárky pod ním, potěšily naše srdíčka. Ve chvíli kdy píši tyto řádky je již sice léto za námi, ale babí léto má taktéž svá kouzla. Jen blázna však napadne spojovat babí léto s Vánocemi. To slovo blázen je v tomto smyslu pozitivní - výhradně a přísně vztaženo k mé osobě.

Novinky: Lipio–Sérum

Zabývat se vývojem kosmetiky, mimo jiného, znamená i stálé hledání a vyhodnocování nových surovin. Není dne, aby se na trhu neobjevila nějaká ta super novinka, která vzplane jak meteor, aby její „zázračné“ účinky stejně tak rychle pohasly.

Vánoce, Vánoce přicházejí ...: Kouzelné vůně Vánoc

O tom, že se blíží Vánoce se přesvědčujeme každý den. Nejen prodlužující se noci jsou toho nápovědou. Toto roční období se nám hlásí jak nedostatkem slunečního svitu, tak nám i dává pocítit, proč o něm říkáme, že je chladné. Nelze se divit, že právě v tomto období doma je prostě doma.

Vánoce, Vánoce přicházejí ...: Psal mi Ježíšek…?

Že jeden občas dostane nějakou tu smsku, je už dlouhou dobu zcela běžné. A tak smsky posíláme i přijímáme. Ani já nejsem výjimkou. Dostala jsem přímo výzvědně zajímavou smsku. Jakože co voňavého bych uvítala od Ježíška pod stromečkem. Zatajil se mi dech. Pro jistotu jsem nezjišťovala odesílatele. Ale signována byla písmenem „J“! Těch možností tak jako tak moc není, ale protože jsem hodná holka, to nemohl být nikdo jiný, jistě to byl sám Ježíšek!

Vánoce, Vánoce přicházejí ...

Aktuální téma: Aby nebyly omrzliny

Je tomu tak snad každý rok. Ve chvíli kdy nejen ranní chlad, ale i teploty přes den dávají tušit, že zima je nablízku, jako by se protrhl pytel s dotazy, jak správně ošetřovat pokožku v zimě. Dotaz, který bezesporu vede, se týká používání krémů v době mrazů. Smí se? Nesmí se?

Aktuální téma: Přezimování

Léto má již definitivně odzvoněno a letošní „listopad“ (tedy opad listí), zdá se mi, nastoupil jaksi brzy. Mrazivá zima sice ještě nezačala, ale za chvíli ji tady budeme mít v celé své… kráse…? Někteří z vás zimu a sníh jistě uvítají s potěšením a úsměvem, hlavně asi děti a milovníci zimních sportů. Někdo by zase nejraději „vzlétl a odtáhl“ ji přečkat do teplých krajin. A pak jsou tady tací, kteří se začínají z blížící se zimy stresovat již v září, neboť - dalo by se říci - již automaticky očekávají zhoršení stavu své pokožky a vůbec si neuvědomují, jak právě tímto vnitřním neklidem tomu ještě značně napomáhají… Myslím, že mnohem lepší je najít si způsob, jak si zimu zpří­jemnit a s úsměvem se dočkat jara.

Novinky a speciality: Ach, ty testery...

Celá dlouhá léta, co se věnuji výrobě kosmetiky, jsem měl vždy námitky proti výrobě testerů. Nejen měl, ale mám i nadále. Těch důvodů je hned několik. Z hlediska odborného je dle mého testovací vzoreček úplně na nic, mám zato, že těžko budeme hledat tak špatný (stejně tak i dobrý) preparát, aby již malý vzoreček něco víc napověděl. Snad u alergiků by mohl mít své opodstatnění.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Rozhovor s...

panem Vladimírem Němečkem - Známý brněnský masér pan Vladimír Němeček, zakladatel vlastní masérské školy, je od rána do noci, jak se patří vytížen. Přitom navíc bydlí mimo Brno. Proto jsme ocenili, že si našel čas odpovědět nám se svým typickým úsměvem na několik otázek.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Relaxační masáže při domácím použití

– šíje a ramena

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: CAYATHERM v praxi

CAYATHERM není zázrak, ale jedinečný preparát k odstranění nebo ztlumení různých bolestí. Ve svém kosmetickém salonu jsem měla možnost vyzkoušet tento výrobek z kategorie novinek, kterými jsem zbavovala své zákaznice bolestí. Kosmetička se ve své praxi setkává s lidmi, kteří kosmetické ošetření většinou vnímají velice příjemně.

Koutek pro maminky: Hyperaktivita dětí

Myslím, že je to víc než dojem, pokud řeknu, že aromaterapie prostě souvisí nejspíše se vším. Není snad dne, abych nedostal nějaký dotaz, zda by aromaterapie u daného problému mohla pomoci. Jedním z dotazů, který se opakuje relativně velice často, je problém hyperaktivity dětí.

Škola aromaterapie: Novoroční předsevzetí

Někdy je to svátek, jindy narozeniny, ale dle mého, nejvíce různých předsevzetí přichází s Novým rokem. Ne jinak tomu bude zcela jistě i letos. Předsevzetí co budeme dělat, nebo úplně naopak co dělat nebudeme, bývají opravdu velice různá. Jistě se i letos najde větší počet kuřáků, kteří se zamyslí nad tím, že kouření fakt nikdy nikomu na zdraví nepřidalo a je na čase s tím praštit.

Škola aromaterapie: Co je co …? Aneb, co je to...?

Pokud se bavíme o kosmetice a chceme něco pochopit, musíme se chtě nechtě vrátit do minulosti. Řekl bych hodně vzdálené. A popřemýšlet nad tím, jak a z čeho tehdy byla kos­metika, na rozdíl ode dneška, vyráběna.

Škola aromaterapie: Divní to dědicové Kleopatry

Kdysi jako malý kluk jsem četl knížku Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Tato krásná kniha ve mně vzbudila touhy po návštěvě Španělska. Tyto se naplnily krátce poté, co mě semilští soudruzi coby osůbku pro ně politicky neúnosnou zbavili tehdy československého občanství a „poslali do světa“.

Škola aromaterapie: Rozpouští se…?

Toho času je nejen pomálu, ale i stále méně. Stává se to zřídka, že hodím oko do nějakého časopisu. Samozřejmě, že povídání o kosmetice nesmí chybět. Někdy se nestačím divit, jak krásně redaktoři dovedou psát i o věcech, o kterých nemají očividně ani páru. Pokud jsou to jen hloupůstky, lze to pominout s úsměvem. Občas ale narazíme na rady, jejichž následování by mohlo mít až nepříjemné dozvuky.

Z vašich dopisů: Abychom si nepletli její výrobky s Vašimi

Dobrý den, jen díky tomu, že ústecká firma v letním čísle Aromaterapie upozorňovala, abychom si nepletli její výrobky s Vašimi - a bylo zde foto Vašeho výroku, na kterém byla www adresa - se mi podařilo Vás najít.

Z vašich dopisů: Zkušenosti s olejem na vlasy

Posílám pozdrav ze severní Moravy Vám, pane Hadek, i všem těm, kteří aromakosmetické výrobky pro nás vyrábí a rozesílají. Chci se podělit o svoji zkušenost s vlasovými přípravky Vaší firmy.

Z vašich dopisů: Candiöl

Dobrý den, pane Hadku, ráda bych si touto cestou objednala další dávky Vašeho skvělého výrobku – CANDIÖL.

Z vašich dopisů: Proč už mi i kosmetika ATOK vadí

Dobrý den pane Hadek, Vaši kosmetiku používám od roku 1991. Jelikož jsem alergik a nemůžu mít jen tak nějaký krém, tak mi tenkrát moje kosmetička doporučila Váš LEVANDULOVÝ krém. Později jsem vyzkoušela i jiné výrobky a pak plně přešla na celý Váš sortiment. Proto se mi zdálo divné, že za poslední rok jsem začala reagovat i na některé z krémů značky ATOK, které mi nikdy nedělaly potíže.

Z vašich dopisů: Krém Saltia

…mohu poprosit o zaslání několika výtisků časopisu Aromaterapie, pro mé zákaznice? Ještě bych chtěla něco pěkného vzkázat panu Hadkovi. Tak tedy děkuji moc, moc, moc za úžasný krém SALTIA. Léta jsem bojovala s ekzémem na prstech ruky.

Z vašich dopisů: Herpilan KH je kamarád do nepohody

HERPILAN - balzám je pro mne opravdový kamarád do nepohody. Ten se vám opravdu povedl.

Z vašich dopisů: Olej na mytí vlasů

Olej na mytí vlasů používám již asi 12 let. Dlouhou dobu jsem potřebovala ten na mastné vlasy. Poté, co jsem si zničila vlasovou pokožku chemickými barvami, jsem přešla na olej pro suché vlasy.

Omluva

Když jsem dostal z Brna od dodavatele hlášení, že webové stránky jsou hotové, poskočil jsem radostí. Otevřel jsem je. Několik vteřin poté jsem otevřel i ústa.

Poradna

Poradna Karla Hadka: Thermo a Švejk

Nejen Švejk Josef trpěl revmatismem. S Opodeldokem sice vešel do dějin, ale stejně jako Švejk tak i Opodeldok dnes již patří historii. Bohužel nikoli revma. Občas se mě lidé ptají co, to vlastně byl ten Opodeldok. Mám sto chutí říci, že historický pokus o „taky aromaterapii“.

Hadkovská zamyšlení: Interview

Při pročítání novin, časopisů, při poslechu rádia, či sledování televize jsem si povšiml, že velmi často zařazují do programu různá interview s celebritami. Asi to bude tím, že je to pro čtenáře či posluchače velice zajímavé. A nejen to. Vyjádření samotné celebrity má úplně jinou úroveň než ono “jedna paní povídala“.

Hadkovská zamyšlení: Re..akce…

Když jsem v Aromaterapii č. 2 - 3 reagoval na pomluvy a doslova právní blábolení z Ústí iniciované kým jiným, než paní Skopalovou, tušil jsem, že nějaká ta reakce bude. Odpověď na webu na sebe opravdu nedala dlouho čekat.

Vánoční soutěž časopisu Aromaterapie

Ani se nechce věřit, že se blíží již 18-té Vánoce, kdy se hadkovské preparáty objevily i v České republice jako vítaný dárek pod stromečkem. Za ta léta se stala tato kosmetika nejen symbolem kvality, ale i účinnosti.

O kurzu aromaterapie: Voňavá reportáž.

Ono je vlastně úplně jedno, kde tato reportáž vznikla. Kurzy aromaterapie, které lektoruje osobně pan Hadek již od začátku devadesátých let, navštívilo od té doby více než 5000 účastníků. Nutno podotknout, nejen v České republice.