Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2007

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Relaxační masáže při domácím použití

- šíje a ramena -

Letošní léto dávno skončilo, čas prázdnin a dovolených utekl rychle. Během podzimních dnů jsme byli okolnostmi donuceni zvýšit pracovní tempo v zaměstnání, zahájili jsme činnost ve sportovních oddílech v novém školním roce. Pobíhali jsme po zahrádkách, sklízeli ovoce a zeleninu dřív, než přišlo chladné a deštivé počasí. Z prázdných polí začalo foukat, ochladilo se po ránu a pak už s námi zima zůstala. Naše tělo jako by ztuhlo údivem a stalo se náchylné k zatuhnutí šíje a bolestem ramen. Zkrátka zásoba tepla z prohřívání letním sluníčkem se vyčer­pala. Stačí malý průvan, zvýšená fyzická aktivita a... a může se nám stát, že se ráno vzbudíme a místo pocitu odpočinutého těla cítíme, že nejsme schopni hýbat hlavou a bolest ramen obtěžuje při sebemenším pohybu. Znáte to?

Jenže vstát z postele, rozpohybovat se a začít aktivně den se prostě musí. Pro začátek je dobré se protáhnout ještě vleže v posteli. Několikrát propnout špičky a paty na nohou, prsty a zápěstí na rukou, prolupkat klouby, odhodlat se a ,,hup“ z postele do života. Každý máme své ,,hup“ jinak rychlé. Pro nás s pomalým rozjezdem je dobré se ještě lehce rozcvičit vestoje. Natáhnout se ve vzpažení vzhůru, pak třeba zakroužit rameny, boky, protlačit boky do stran, procvičit prsty, lokty, kolena a kotníky, zkusit několik úklonů a předklonů. A samo­zřejmě je velmi důležité rozhýbat krční páteř otáčením hlavy dopředu – dozadu, doleva – doprava a v kruzích na obě strany. Jenže to je právě přesně to, co někdy nejde. Svalové úpony okolo krční páteře ztuhly a ramenní svaly zoufale drží v křečovité poloze. Donutit svaly násilím okamžitě se uvolnit nelze. Ony povolí, ale musíme je na to připravit. Pokud je to možné, pustíme si na ramena a krk teplou (horkou) sprchu a proudem vody přejíždíme od krku k ramenům. Hned po usušení se posadíme. Nejlépe na židli (třeba obkročmo), která zajišťuje posed s rovnými zády. Před vlastním rozmasírováním je vhodné pokožku za krkem a na šíji namazat. Můžeme použít běžný, dobře klouzací krém. Anebo si vzpomenout na pana Hadka, který myslí i na nouzové situace. Pro náš případ boles­tivých ramen, krku a šíje jsou firmou Aromaterapie Karel Hadek připraveny speciální masážní preparáty. Z krémů je to TENARENE SUPER či THERMO-BALSAMLYMPHA-PACK W/O, z olejů THERMOTON, v úvahu přichází i PREVENTY. Skvělou novinkou při bolestech je masážní olej CAYATHERM. Obsahují kromě výborně vstřebatelných přírodních olejů i éterické oleje s velmi rychlým účinkem. Obsah skořicového, rozmarýnového, jalovcového, pepřového, vavřínového a majoránkového olejíčku zaručuje nejen perfektní prokrvení a prohřátí pokožky, ale i hlubší působení na uvolnění ztuhlých svalů. Pokožku potíráme jemně. O masáž šíje můžeme požádat partnera, s troškou cviku to ale zvládne i každý sám.
 

Vlastní masáž šíje začneme shora.

  1. Za krkem, těsně pod linií vlasů, v pásu pod spodní hranou lebky, je spousta citlivých bodů. Krouživými pohyby a promačkáním několikrát projedeme od uší ke krční páteři a zpět. Pomalu, v klidu, dejme si záležet.
     
  2. Pak se přesuneme prsty do svislého směru podél krční páteře, těsně vedle krčních obratlů. Použijeme kroužení, hnětení i mačkání. Hmatatelné bouličky jsou přesně ta místa, která masáž potřebují nejvíce. Pomůžeme si i mírným pootáčením hlavou a vysouváním brady dopředu. Nebojme se, že si ublížíme, vlastní cit nás neomylně povede. Dáme si pauzu, minutku či dvě zhluboka dýcháme.
     
  3. Na masáž ramen si znovu poposedneme na židli tak, aby byla ramena pokud možno ve stejné výšce a páteř narovnaná. Pracujeme buď oběma rukama současně, nebo každou rukou zvlášť na protilehlém rameni. Opět postupujeme v linii od ramenního kloubu zadem k páteři několikrát tam a zpět. Citlivé body v místech křečovitě stáhlých svalů určitě najdeme. Ozvou se. Do bolestivých míst nebodáme silou. Potřebují pozornost jako hluboký, pomalý přítlak. Vlezlé táhlé hlazení a hnětení. Zhluboka prodýcháváme a pár minut vydržíme s masírováním. Výsledek se dostaví. Když si ještě projedeme pásy pod klíčními kostmi zepředu ramen až do podpažní jamky, můžeme si oddechnout. Vydýchat se. Udělali jsme pro sebe mnoho užitečného. Teď se znovu rozpohybujeme, jde to již líp. Ramena se můžou zvedat, hlava sklápět a otáčet, nastartuje se krásný den!

Ing. Petra Bočková

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jistě se mnou budete souhlasit, že ten čas nějak podezřele rychle letí. Není to vůbec dlouho, co vánoční stromeček a dárky pod ním, potěšily naše srdíčka. Ve chvíli kdy píši tyto řádky je již sice léto za námi, ale babí léto má taktéž svá kouzla. Jen blázna však napadne spojovat babí léto s Vánocemi. To slovo blázen je v tomto smyslu pozitivní - výhradně a přísně vztaženo k mé osobě.

Novinky: Lipio–Sérum

Zabývat se vývojem kosmetiky, mimo jiného, znamená i stálé hledání a vyhodnocování nových surovin. Není dne, aby se na trhu neobjevila nějaká ta super novinka, která vzplane jak meteor, aby její „zázračné“ účinky stejně tak rychle pohasly.

Vánoce, Vánoce přicházejí ...: Kouzelné vůně Vánoc

O tom, že se blíží Vánoce se přesvědčujeme každý den. Nejen prodlužující se noci jsou toho nápovědou. Toto roční období se nám hlásí jak nedostatkem slunečního svitu, tak nám i dává pocítit, proč o něm říkáme, že je chladné. Nelze se divit, že právě v tomto období doma je prostě doma.

Vánoce, Vánoce přicházejí ...: Psal mi Ježíšek…?

Že jeden občas dostane nějakou tu smsku, je už dlouhou dobu zcela běžné. A tak smsky posíláme i přijímáme. Ani já nejsem výjimkou. Dostala jsem přímo výzvědně zajímavou smsku. Jakože co voňavého bych uvítala od Ježíška pod stromečkem. Zatajil se mi dech. Pro jistotu jsem nezjišťovala odesílatele. Ale signována byla písmenem „J“! Těch možností tak jako tak moc není, ale protože jsem hodná holka, to nemohl být nikdo jiný, jistě to byl sám Ježíšek!

Vánoce, Vánoce přicházejí ...

Aktuální téma: Aby nebyly omrzliny

Je tomu tak snad každý rok. Ve chvíli kdy nejen ranní chlad, ale i teploty přes den dávají tušit, že zima je nablízku, jako by se protrhl pytel s dotazy, jak správně ošetřovat pokožku v zimě. Dotaz, který bezesporu vede, se týká používání krémů v době mrazů. Smí se? Nesmí se?

Aktuální téma: Přezimování

Léto má již definitivně odzvoněno a letošní „listopad“ (tedy opad listí), zdá se mi, nastoupil jaksi brzy. Mrazivá zima sice ještě nezačala, ale za chvíli ji tady budeme mít v celé své… kráse…? Někteří z vás zimu a sníh jistě uvítají s potěšením a úsměvem, hlavně asi děti a milovníci zimních sportů. Někdo by zase nejraději „vzlétl a odtáhl“ ji přečkat do teplých krajin. A pak jsou tady tací, kteří se začínají z blížící se zimy stresovat již v září, neboť - dalo by se říci - již automaticky očekávají zhoršení stavu své pokožky a vůbec si neuvědomují, jak právě tímto vnitřním neklidem tomu ještě značně napomáhají… Myslím, že mnohem lepší je najít si způsob, jak si zimu zpří­jemnit a s úsměvem se dočkat jara.

Novinky a speciality: Ach, ty testery...

Celá dlouhá léta, co se věnuji výrobě kosmetiky, jsem měl vždy námitky proti výrobě testerů. Nejen měl, ale mám i nadále. Těch důvodů je hned několik. Z hlediska odborného je dle mého testovací vzoreček úplně na nic, mám zato, že těžko budeme hledat tak špatný (stejně tak i dobrý) preparát, aby již malý vzoreček něco víc napověděl. Snad u alergiků by mohl mít své opodstatnění.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Rozhovor s...

panem Vladimírem Němečkem - Známý brněnský masér pan Vladimír Němeček, zakladatel vlastní masérské školy, je od rána do noci, jak se patří vytížen. Přitom navíc bydlí mimo Brno. Proto jsme ocenili, že si našel čas odpovědět nám se svým typickým úsměvem na několik otázek.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Relaxační masáže při domácím použití

– šíje a ramena

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: CAYATHERM v praxi

CAYATHERM není zázrak, ale jedinečný preparát k odstranění nebo ztlumení různých bolestí. Ve svém kosmetickém salonu jsem měla možnost vyzkoušet tento výrobek z kategorie novinek, kterými jsem zbavovala své zákaznice bolestí. Kosmetička se ve své praxi setkává s lidmi, kteří kosmetické ošetření většinou vnímají velice příjemně.

Koutek pro maminky: Hyperaktivita dětí

Myslím, že je to víc než dojem, pokud řeknu, že aromaterapie prostě souvisí nejspíše se vším. Není snad dne, abych nedostal nějaký dotaz, zda by aromaterapie u daného problému mohla pomoci. Jedním z dotazů, který se opakuje relativně velice často, je problém hyperaktivity dětí.

Škola aromaterapie: Novoroční předsevzetí

Někdy je to svátek, jindy narozeniny, ale dle mého, nejvíce různých předsevzetí přichází s Novým rokem. Ne jinak tomu bude zcela jistě i letos. Předsevzetí co budeme dělat, nebo úplně naopak co dělat nebudeme, bývají opravdu velice různá. Jistě se i letos najde větší počet kuřáků, kteří se zamyslí nad tím, že kouření fakt nikdy nikomu na zdraví nepřidalo a je na čase s tím praštit.

Škola aromaterapie: Co je co …? Aneb, co je to...?

Pokud se bavíme o kosmetice a chceme něco pochopit, musíme se chtě nechtě vrátit do minulosti. Řekl bych hodně vzdálené. A popřemýšlet nad tím, jak a z čeho tehdy byla kos­metika, na rozdíl ode dneška, vyráběna.

Škola aromaterapie: Divní to dědicové Kleopatry

Kdysi jako malý kluk jsem četl knížku Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Tato krásná kniha ve mně vzbudila touhy po návštěvě Španělska. Tyto se naplnily krátce poté, co mě semilští soudruzi coby osůbku pro ně politicky neúnosnou zbavili tehdy československého občanství a „poslali do světa“.

Škola aromaterapie: Rozpouští se…?

Toho času je nejen pomálu, ale i stále méně. Stává se to zřídka, že hodím oko do nějakého časopisu. Samozřejmě, že povídání o kosmetice nesmí chybět. Někdy se nestačím divit, jak krásně redaktoři dovedou psát i o věcech, o kterých nemají očividně ani páru. Pokud jsou to jen hloupůstky, lze to pominout s úsměvem. Občas ale narazíme na rady, jejichž následování by mohlo mít až nepříjemné dozvuky.

Z vašich dopisů: Abychom si nepletli její výrobky s Vašimi

Dobrý den, jen díky tomu, že ústecká firma v letním čísle Aromaterapie upozorňovala, abychom si nepletli její výrobky s Vašimi - a bylo zde foto Vašeho výroku, na kterém byla www adresa - se mi podařilo Vás najít.

Z vašich dopisů: Zkušenosti s olejem na vlasy

Posílám pozdrav ze severní Moravy Vám, pane Hadek, i všem těm, kteří aromakosmetické výrobky pro nás vyrábí a rozesílají. Chci se podělit o svoji zkušenost s vlasovými přípravky Vaší firmy.

Z vašich dopisů: Candiöl

Dobrý den, pane Hadku, ráda bych si touto cestou objednala další dávky Vašeho skvělého výrobku – CANDIÖL.

Z vašich dopisů: Proč už mi i kosmetika ATOK vadí

Dobrý den pane Hadek, Vaši kosmetiku používám od roku 1991. Jelikož jsem alergik a nemůžu mít jen tak nějaký krém, tak mi tenkrát moje kosmetička doporučila Váš LEVANDULOVÝ krém. Později jsem vyzkoušela i jiné výrobky a pak plně přešla na celý Váš sortiment. Proto se mi zdálo divné, že za poslední rok jsem začala reagovat i na některé z krémů značky ATOK, které mi nikdy nedělaly potíže.

Z vašich dopisů: Krém Saltia

…mohu poprosit o zaslání několika výtisků časopisu Aromaterapie, pro mé zákaznice? Ještě bych chtěla něco pěkného vzkázat panu Hadkovi. Tak tedy děkuji moc, moc, moc za úžasný krém SALTIA. Léta jsem bojovala s ekzémem na prstech ruky.

Z vašich dopisů: Herpilan KH je kamarád do nepohody

HERPILAN - balzám je pro mne opravdový kamarád do nepohody. Ten se vám opravdu povedl.

Z vašich dopisů: Olej na mytí vlasů

Olej na mytí vlasů používám již asi 12 let. Dlouhou dobu jsem potřebovala ten na mastné vlasy. Poté, co jsem si zničila vlasovou pokožku chemickými barvami, jsem přešla na olej pro suché vlasy.

Omluva

Když jsem dostal z Brna od dodavatele hlášení, že webové stránky jsou hotové, poskočil jsem radostí. Otevřel jsem je. Několik vteřin poté jsem otevřel i ústa.

Poradna

Poradna Karla Hadka: Thermo a Švejk

Nejen Švejk Josef trpěl revmatismem. S Opodeldokem sice vešel do dějin, ale stejně jako Švejk tak i Opodeldok dnes již patří historii. Bohužel nikoli revma. Občas se mě lidé ptají co, to vlastně byl ten Opodeldok. Mám sto chutí říci, že historický pokus o „taky aromaterapii“.

Hadkovská zamyšlení: Interview

Při pročítání novin, časopisů, při poslechu rádia, či sledování televize jsem si povšiml, že velmi často zařazují do programu různá interview s celebritami. Asi to bude tím, že je to pro čtenáře či posluchače velice zajímavé. A nejen to. Vyjádření samotné celebrity má úplně jinou úroveň než ono “jedna paní povídala“.

Hadkovská zamyšlení: Re..akce…

Když jsem v Aromaterapii č. 2 - 3 reagoval na pomluvy a doslova právní blábolení z Ústí iniciované kým jiným, než paní Skopalovou, tušil jsem, že nějaká ta reakce bude. Odpověď na webu na sebe opravdu nedala dlouho čekat.

Vánoční soutěž časopisu Aromaterapie

Ani se nechce věřit, že se blíží již 18-té Vánoce, kdy se hadkovské preparáty objevily i v České republice jako vítaný dárek pod stromečkem. Za ta léta se stala tato kosmetika nejen symbolem kvality, ale i účinnosti.

O kurzu aromaterapie: Voňavá reportáž.

Ono je vlastně úplně jedno, kde tato reportáž vznikla. Kurzy aromaterapie, které lektoruje osobně pan Hadek již od začátku devadesátých let, navštívilo od té doby více než 5000 účastníků. Nutno podotknout, nejen v České republice.