Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2007

Škola aromaterapie: Divní to dědicové Kleopatry

Kdysi jako malý kluk jsem četl knížku Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Tato krásná kniha ve mně vzbudila touhy po návštěvě Španělska. Tyto se naplnily krátce poté, co mě semilští soudruzi coby osůbku pro ně politicky neúnosnou zbavili tehdy československého občanství a „poslali do světa“. Tak trochu jsem byl Španělskem zklamán, hlavně pak asi proto, že nejsem českým šlechticem a o pozvání španělské královské rodiny jsem si taktéž mohl jen nechat snít. A přesto jsem si přivezl poznatky pro aromaterapii zajímavé. Třeba pomerančový háj. Široko daleko lze cítit vůni pomerančů a pohled na jednotlivé stromy poskytuje pro Středoevropana neobvyklý zážitek. Zralé a nezralé plody vedle sebe a k tomu ještě květy…. Ze stejného období pochází i další informace, které nezapadly v zapomnění. Dějepis mě nějakou dobu učil pan učitel Hlava, patřil k těm, kteří se již jako pedagogové narodili. Uměl poutavě vyprávět a tak se nelze divit, že starý Řím, Řecko, Egypt a mnoho dalších informací čas sice zaprášil, ale do zapomenutí neupadly. Hodně dlouho po vyslechnutí školní historie, jsem se vlastně k těmto vyspělým starobylým civilizacím začal vracet. Jen ten pohled byl z trošku jiného úhlu. Již staří Římané, Řekové, Féničané, Egypťané… a aby ne, každá stará civilizace používala nějakou tu dobovou kosmetiku, o čemž nám historie poskytuje cenné a zajímavé informace. A tak po několikaletém půstu jsem si splnil další sen, návštěvu země, jejíž historie je neoddělitelně spjata s vonnými oleji a mastmi stejně tak jako i pyramidami. Nejel jsem do Egypta pátrat po zašlé slávě, spíše mě na mé pracovní dovolené zajímalo, jak se doby vonných olejů a mastí promítají do dneška. Z několika nezávislých zdrojů jsem měl informace o arabských obchodnících, takže žádná velká pře kvapení se konat nemohla. Přesto jsem se nestačil divit. Při večerních procházkách (ve dne to při teplotách kolem 40 °C ve stínu ani při nejlepší vůli prostě nešlo) jsem byl různojazyčně oslovován a zván do různých obchůdků s upomínkovými předměty. Srdnatě jsem odmítal, hledal jsem výhradně nějaké ty s kosmetikou. Objevil jsem něco jako parfumerii, těch jsem sice prošel již více, zde mě však zaujal ruční nápis v několika jazycích, mimo jiného i v němčině: „Zkuste naši zázračnou spe­cialitu, která obsahuje: glycerin, sezamový olej, pelargoniový olej, růžový olej, olej z černého kmínu a santálový olej.“ Zvědavost mě pohltila a pozvání majitele obchůdku jsem s potěšením přijal. Komunikovali jsme německy a tak mi zázračnou specialitu ukázal. Všelék a na všechno. Hlavně však něco pro ženy, aby jim zmizely vrásky.

Obchůdek byl plný skleněných flakónků (stejných jako vždy a všude a také „zaručeně“ rodinná ruční výroba) připravených přijmout drahocenné parfémy. Zázračná specialita z nepochopitelných důvodů zmizela někde pod stolkem jako bezcenná rekvizita a pan majitel obchůdku mi dělal přednášku o ve specialitě obsaženém santálovém oleji. Vzpomněl jsem si na přísloví: „Houpat mě můžeš, ale ne třískat se mnou o zem“, když jsem se dozvěděl, že ten jeho je nejkvalitnější na světě, což může zaručit, neboť jeho rodina má nedaleko Luxoru santálový háj, z něhož tento olej pochází a vlastní i ruční výrobnu skleněných flakónků. Požádal jsem ho, zda bych si k santálovému oleji mohl přivonět. Dříve, než mi splnil přání, jsem vyslechl, co vše santálový olej léčí. Dozvěděl jsem se, že opravdu skoro vše. A pak to přišlo. Asi dvoulitrová laboratorní skleněná láhev se zabroušeným uzávěrem a něčím průhledným a hustým. Hostitel otřel uzávěr o moji ruku a já jsem začal ňuchat. Levou dírkou, pravou dírkou, oběma dírkami… Nutno podotknout, byla to velice příjemná vůně. Východoindický santál však má jiné aroma. Dostalo se mi poučení, že egyptský santál voní úplně jinak než santál ze Srí Lanky.

Celkem dlouhá diskuze o santálu ho asi vyvedla z vnitřního klidu a tak otevřel jednu skříňku a bez ohledu na to, že jeho rodina santál pěstuje kdesi u Luxoru, nedaleko Amonova chrámu s obrovskou sochou faraona Ramsese II., měl v rukou aluminiovou láhev s anglickým nápisem Sandalwood oil No. 4038, ale „Made in France“ i s údajem výrobce. Nechtěl jsem ho trápit santálem a tak jsem se dotázal i na další oleje. Přinesl mi levanduli, nebyla špatná, ale oproti té naší extra levanduli z Francie jí něco chybělo. Nejspíše to nebyla levandule, ale lavandin. Také se chtěl pochválit šíleně drahou egyptskou růží… a to byl horor. Nikoli růžová vůně, ale růžový smrad. Syntetika na úrovni deodorantů veřejných záchodků. Padlo pár slov o vůni růže bulharské, o jejích fyzikálních vlast­nostech a… diplomaticky popadl láhev s „růžovým olejem“ a zmizel, aby mi v zápětí mohl strčit do rukou asi půllitrovou lahvičku s krásně zelenou tekutinou a dotazem, zda uhodnu, co to asi je. Hádání nebylo těžké… super-eukalyptový olej, jinak se to nedá nazvat.

Silná a přitom extrémně jemná vůně eukalyptu. S povděkem jsem kvitoval, že něco tak dobrého jsem pod nosem ještě neměl. Když jsem mu olej pochválil, byl nejen očividně potěšen, ale i vnitřně přesvědčen, že nezbytně nutně potřebuji 50 mililitrů. Požadovaných 120 amerických dolarů byla cena pro přítele a jen proto, že jsem to byl já, byl v ní již zahrnut dokonce i mimo­řádný rabat, který ještě nikdy a nikomu nedal. Jinak je tento olej nepoměrně dražší! Byl to pro něho jistě šok, když jsem mu řekl, že doma mám několik desítek litrů eukalyptového oleje, byť nikoli v této kvalitě. Vůbec už nechápal, jak může stát kva­litní eukalyptový olej přibližně i 10x méně. Když jsem začal s dotazy na historii, vonné oleje, masti, Kleopatru, pochopil jsem… Od její smrti už přece uteklo více jak 2000 let. Místo informací se mi dostalo doporučení: Vedle v obchodě si můžeš koupit její obraz ručně malovaný na papyrus. Byla to opravdu krásná žena.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Jistě se mnou budete souhlasit, že ten čas nějak podezřele rychle letí. Není to vůbec dlouho, co vánoční stromeček a dárky pod ním, potěšily naše srdíčka. Ve chvíli kdy píši tyto řádky je již sice léto za námi, ale babí léto má taktéž svá kouzla. Jen blázna však napadne spojovat babí léto s Vánocemi. To slovo blázen je v tomto smyslu pozitivní - výhradně a přísně vztaženo k mé osobě.

Novinky: Lipio–Sérum

Zabývat se vývojem kosmetiky, mimo jiného, znamená i stálé hledání a vyhodnocování nových surovin. Není dne, aby se na trhu neobjevila nějaká ta super novinka, která vzplane jak meteor, aby její „zázračné“ účinky stejně tak rychle pohasly.

Vánoce, Vánoce přicházejí ...: Kouzelné vůně Vánoc

O tom, že se blíží Vánoce se přesvědčujeme každý den. Nejen prodlužující se noci jsou toho nápovědou. Toto roční období se nám hlásí jak nedostatkem slunečního svitu, tak nám i dává pocítit, proč o něm říkáme, že je chladné. Nelze se divit, že právě v tomto období doma je prostě doma.

Vánoce, Vánoce přicházejí ...: Psal mi Ježíšek…?

Že jeden občas dostane nějakou tu smsku, je už dlouhou dobu zcela běžné. A tak smsky posíláme i přijímáme. Ani já nejsem výjimkou. Dostala jsem přímo výzvědně zajímavou smsku. Jakože co voňavého bych uvítala od Ježíška pod stromečkem. Zatajil se mi dech. Pro jistotu jsem nezjišťovala odesílatele. Ale signována byla písmenem „J“! Těch možností tak jako tak moc není, ale protože jsem hodná holka, to nemohl být nikdo jiný, jistě to byl sám Ježíšek!

Vánoce, Vánoce přicházejí ...

Aktuální téma: Aby nebyly omrzliny

Je tomu tak snad každý rok. Ve chvíli kdy nejen ranní chlad, ale i teploty přes den dávají tušit, že zima je nablízku, jako by se protrhl pytel s dotazy, jak správně ošetřovat pokožku v zimě. Dotaz, který bezesporu vede, se týká používání krémů v době mrazů. Smí se? Nesmí se?

Aktuální téma: Přezimování

Léto má již definitivně odzvoněno a letošní „listopad“ (tedy opad listí), zdá se mi, nastoupil jaksi brzy. Mrazivá zima sice ještě nezačala, ale za chvíli ji tady budeme mít v celé své… kráse…? Někteří z vás zimu a sníh jistě uvítají s potěšením a úsměvem, hlavně asi děti a milovníci zimních sportů. Někdo by zase nejraději „vzlétl a odtáhl“ ji přečkat do teplých krajin. A pak jsou tady tací, kteří se začínají z blížící se zimy stresovat již v září, neboť - dalo by se říci - již automaticky očekávají zhoršení stavu své pokožky a vůbec si neuvědomují, jak právě tímto vnitřním neklidem tomu ještě značně napomáhají… Myslím, že mnohem lepší je najít si způsob, jak si zimu zpří­jemnit a s úsměvem se dočkat jara.

Novinky a speciality: Ach, ty testery...

Celá dlouhá léta, co se věnuji výrobě kosmetiky, jsem měl vždy námitky proti výrobě testerů. Nejen měl, ale mám i nadále. Těch důvodů je hned několik. Z hlediska odborného je dle mého testovací vzoreček úplně na nic, mám zato, že těžko budeme hledat tak špatný (stejně tak i dobrý) preparát, aby již malý vzoreček něco víc napověděl. Snad u alergiků by mohl mít své opodstatnění.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Rozhovor s...

panem Vladimírem Němečkem - Známý brněnský masér pan Vladimír Němeček, zakladatel vlastní masérské školy, je od rána do noci, jak se patří vytížen. Přitom navíc bydlí mimo Brno. Proto jsme ocenili, že si našel čas odpovědět nám se svým typickým úsměvem na několik otázek.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Relaxační masáže při domácím použití

– šíje a ramena

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: CAYATHERM v praxi

CAYATHERM není zázrak, ale jedinečný preparát k odstranění nebo ztlumení různých bolestí. Ve svém kosmetickém salonu jsem měla možnost vyzkoušet tento výrobek z kategorie novinek, kterými jsem zbavovala své zákaznice bolestí. Kosmetička se ve své praxi setkává s lidmi, kteří kosmetické ošetření většinou vnímají velice příjemně.

Koutek pro maminky: Hyperaktivita dětí

Myslím, že je to víc než dojem, pokud řeknu, že aromaterapie prostě souvisí nejspíše se vším. Není snad dne, abych nedostal nějaký dotaz, zda by aromaterapie u daného problému mohla pomoci. Jedním z dotazů, který se opakuje relativně velice často, je problém hyperaktivity dětí.

Škola aromaterapie: Novoroční předsevzetí

Někdy je to svátek, jindy narozeniny, ale dle mého, nejvíce různých předsevzetí přichází s Novým rokem. Ne jinak tomu bude zcela jistě i letos. Předsevzetí co budeme dělat, nebo úplně naopak co dělat nebudeme, bývají opravdu velice různá. Jistě se i letos najde větší počet kuřáků, kteří se zamyslí nad tím, že kouření fakt nikdy nikomu na zdraví nepřidalo a je na čase s tím praštit.

Škola aromaterapie: Co je co …? Aneb, co je to...?

Pokud se bavíme o kosmetice a chceme něco pochopit, musíme se chtě nechtě vrátit do minulosti. Řekl bych hodně vzdálené. A popřemýšlet nad tím, jak a z čeho tehdy byla kos­metika, na rozdíl ode dneška, vyráběna.

Škola aromaterapie: Divní to dědicové Kleopatry

Kdysi jako malý kluk jsem četl knížku Aloise Jiráska „Z Čech až na konec světa“. Tato krásná kniha ve mně vzbudila touhy po návštěvě Španělska. Tyto se naplnily krátce poté, co mě semilští soudruzi coby osůbku pro ně politicky neúnosnou zbavili tehdy československého občanství a „poslali do světa“.

Škola aromaterapie: Rozpouští se…?

Toho času je nejen pomálu, ale i stále méně. Stává se to zřídka, že hodím oko do nějakého časopisu. Samozřejmě, že povídání o kosmetice nesmí chybět. Někdy se nestačím divit, jak krásně redaktoři dovedou psát i o věcech, o kterých nemají očividně ani páru. Pokud jsou to jen hloupůstky, lze to pominout s úsměvem. Občas ale narazíme na rady, jejichž následování by mohlo mít až nepříjemné dozvuky.

Z vašich dopisů: Abychom si nepletli její výrobky s Vašimi

Dobrý den, jen díky tomu, že ústecká firma v letním čísle Aromaterapie upozorňovala, abychom si nepletli její výrobky s Vašimi - a bylo zde foto Vašeho výroku, na kterém byla www adresa - se mi podařilo Vás najít.

Z vašich dopisů: Zkušenosti s olejem na vlasy

Posílám pozdrav ze severní Moravy Vám, pane Hadek, i všem těm, kteří aromakosmetické výrobky pro nás vyrábí a rozesílají. Chci se podělit o svoji zkušenost s vlasovými přípravky Vaší firmy.

Z vašich dopisů: Candiöl

Dobrý den, pane Hadku, ráda bych si touto cestou objednala další dávky Vašeho skvělého výrobku – CANDIÖL.

Z vašich dopisů: Proč už mi i kosmetika ATOK vadí

Dobrý den pane Hadek, Vaši kosmetiku používám od roku 1991. Jelikož jsem alergik a nemůžu mít jen tak nějaký krém, tak mi tenkrát moje kosmetička doporučila Váš LEVANDULOVÝ krém. Později jsem vyzkoušela i jiné výrobky a pak plně přešla na celý Váš sortiment. Proto se mi zdálo divné, že za poslední rok jsem začala reagovat i na některé z krémů značky ATOK, které mi nikdy nedělaly potíže.

Z vašich dopisů: Krém Saltia

…mohu poprosit o zaslání několika výtisků časopisu Aromaterapie, pro mé zákaznice? Ještě bych chtěla něco pěkného vzkázat panu Hadkovi. Tak tedy děkuji moc, moc, moc za úžasný krém SALTIA. Léta jsem bojovala s ekzémem na prstech ruky.

Z vašich dopisů: Herpilan KH je kamarád do nepohody

HERPILAN - balzám je pro mne opravdový kamarád do nepohody. Ten se vám opravdu povedl.

Z vašich dopisů: Olej na mytí vlasů

Olej na mytí vlasů používám již asi 12 let. Dlouhou dobu jsem potřebovala ten na mastné vlasy. Poté, co jsem si zničila vlasovou pokožku chemickými barvami, jsem přešla na olej pro suché vlasy.

Omluva

Když jsem dostal z Brna od dodavatele hlášení, že webové stránky jsou hotové, poskočil jsem radostí. Otevřel jsem je. Několik vteřin poté jsem otevřel i ústa.

Poradna

Poradna Karla Hadka: Thermo a Švejk

Nejen Švejk Josef trpěl revmatismem. S Opodeldokem sice vešel do dějin, ale stejně jako Švejk tak i Opodeldok dnes již patří historii. Bohužel nikoli revma. Občas se mě lidé ptají co, to vlastně byl ten Opodeldok. Mám sto chutí říci, že historický pokus o „taky aromaterapii“.

Hadkovská zamyšlení: Interview

Při pročítání novin, časopisů, při poslechu rádia, či sledování televize jsem si povšiml, že velmi často zařazují do programu různá interview s celebritami. Asi to bude tím, že je to pro čtenáře či posluchače velice zajímavé. A nejen to. Vyjádření samotné celebrity má úplně jinou úroveň než ono “jedna paní povídala“.

Hadkovská zamyšlení: Re..akce…

Když jsem v Aromaterapii č. 2 - 3 reagoval na pomluvy a doslova právní blábolení z Ústí iniciované kým jiným, než paní Skopalovou, tušil jsem, že nějaká ta reakce bude. Odpověď na webu na sebe opravdu nedala dlouho čekat.

Vánoční soutěž časopisu Aromaterapie

Ani se nechce věřit, že se blíží již 18-té Vánoce, kdy se hadkovské preparáty objevily i v České republice jako vítaný dárek pod stromečkem. Za ta léta se stala tato kosmetika nejen symbolem kvality, ale i účinnosti.

O kurzu aromaterapie: Voňavá reportáž.

Ono je vlastně úplně jedno, kde tato reportáž vznikla. Kurzy aromaterapie, které lektoruje osobně pan Hadek již od začátku devadesátých let, navštívilo od té doby více než 5000 účastníků. Nutno podotknout, nejen v České republice.