Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2008

Poradna

Dobrý den, pane Hadku!

Do rukou se mi dostala Vaše Aromaterapie! Musím říci – konečně. Já teď zírám na změny...

Jsem Vaší spokojenou zákaznicí už hezkých pár let, prošla jsem masérským kurzem v Brně a následně i kurzem aromaterapie, kde jsem měla možnost se s Vámi setkat. Mrzí mě, jaké jste měl asi patálie s firmou..., ale snad už se to lepší. :-)

I já Vás teď chci požádat o radu. Můj manžel trpí nějakým druhem lupénky – před lety se mi podařilo dostat ho k doktorovi, ale víc už nic... Má suché flíčky po celém těle, ne moc velké, ale svědící. Záda má plná červených pupínků, vypadá to jako kopřivka, a já mu asi před dvěma lety koupila levandulovou Solneu. Musím říci, že byl móóóc rád. Namazala jsem ho, záda mu za chvíli úplně zrudla a nepřejte si slyšet ta slova...

Nic jiného mě nenapadlo, než vzít čistý olej a natírat... Myslím, že to pomohlo odstranit pálení, a je fakt, že pak měl nějaký čas pokoj, pokud jsem ho každý den promašťovala obyčejnou indulonou. Dnes je to ovšem ve starých kolejích. Nemáte nějaký nápad?

Děkuji Vám za radu.

Přeji Vám ze srdce hodně úspěchů, spokojených zákazníků a už žádné trable!!!

Jana J.

 

Vážená paní Jano,

děkuji Vám za Váš mail. I já jsem rád, že Vám Aromka byla, byť se zpožděním, doručena.

No a co se problému týče...

Dříve Solnea, nyní s vylepšenou recepturou a bez chemické konzervace nově pojmenována SALTIA, je sice vynikající krém, ale... Když jsme jej dali na trh, každý druhý na něj „alergicky“ reagoval...

Alespoň takto to bylo uživateli deklarováno. Já jsem prostě jenom nechápal, jak je to možné, protože v jeho vývojové fázi byl testován na klinice, pod dohledem lékařů, a hodnocen dokonce (statistika) jako hypoalergenní.

Trvalo mi nějakou dobu, než mi došlo, že jsme opomněli zdůraznit, že v jedné 100 ml dóze krému je cca 20 g soli.

Pokud je pokožka rozškrábána či jinak poškozena, je to, jako bychom do rány sypali sůl...

Vyplynulo z toho poučení, upozorňovat klienty na tuto skutečnost, a doporučit opatrnost při používání. „Alergie“ poté samozřejmě vymizely stejně zázračně, jako se předtím objevily.

Klasické poučení – SALTIA ano, ale...

No a k těm nápadům... Doporučoval bych vyzkoušet preparáty INTIMISS anebo FEMISHEA. Oba mají vynikající protizánětlivé účinky, uklidňují, a mohly by dle mého názoru pomoci.

Kdysi, když jsem začínal (ač je to již dávno, jako by to bylo včera), namíchal jsem několika lidem postiženým lupenkou preparát, za který by mě dnes „na vše dohlížející více než boží evropsko-unijní oko“ nechalo zavřít do blázince. 100 g bambuckého másla jsem ve vodní lázni opatrně rozpustil při teplotě kolem 40 °C. Přidal 10 ml brutnákového oleje a 10 ml jojobového oleje. Poté jsem k tomuto základu přidal vaječný žloutek. Tenkrát ještě nebyla bio vejce (ach ty tehdejší slepice), a tak jsem použil jen obyčejné, z volného chovu. Míchal jsem a míchal, chladil ve studené vodní lázni. K takto vzniklému „Koko-Balzámu“ jsem pak přidával individuálně různé éterické oleje (levandule, bergamot, cedrové dřevo, březový tér a další) a myslím, že u daného problému to sice zase nebyl žádný zázrak, ale jeden z nejúčinnějších preparátů, jaké jsem kdy nejen vyrobil, ale dokonce i poznal.

Recepturu pak uvádím proto, že pomáhala. Byla nejen jednoduchá, ale i levná. Lupénka a mnohé další kožní problémy, jak všeobecně známo, zákony nezákony, nařízení nenařízení, se neztrácejí, ale právě naopak přibývají – snad to ani nepřeháním – formou epidemie. Moudří a študovaní nabízí kortikoidovou spásu, která v nejlepším spasí jen pokladny farmaceutických koncernů, nikoli však postižené.

A tak mě napadlo, že třeba nejen Vy, ale i mnozí jiní potřební, místo do poplatku za lékaře a recept budou investovat do bambuckého másla a vejce z volného chovu. Možná, že popsaná receptura pomůže zbavit se problému a ještě ušetřit...

Pokud byste se rozhodla manželovi „Koko-Balzám“ vyrobit, budu rád, když se semnou podělíte o poznatek, jak se manželovi osvědčil.

Snad jen malé upozornění na závěr. Takto vyrobený preparát (bez chemické konzervace) je i v lednici trvanlivý bez éterických olejů jen cca 3 - 5 dní. S éterickými oleji o něco déle. Proto jej doporučuji míchat jen v malém množství a častěji, aby nedošlo k jeho mikrobiální kontaminaci.

V případě dalších dotazů jsem Vám samozřejmě i nadále k dispozici. Přeji hezké dny Vám i Vašemu manželovi.

Karel Hadek

 

 

Dobrý den, pane Hadku,

než začnu prosit o radu, ráda bych Vám poděkovala, že prostě jste. Jsem kosmetička a dlouho jsem pracovala a prodávala Vaši kosmetiku, protože jsem „ fanda“ kosmetiky bez konzervačních látek. Samozřejmě jsem začala u Vás, když jste fungoval v Ústí, pak přišla doba otazníků a konečně jsem Vás zase našla v Uherském Brodě. Moc Vám fandím, ale především Vaší kosmetice věřím. 

Mám dotaz týkající se vlásků u malých dětí. Kdysi mi bylo řečeno, že vlasový olej není vhodný pro malé děti. Mám děti ve věku 5 let a 1 rok. Na tělíčko používáme dětský sprchový olej a nevím, od kolika let můžu pro děti používat vlasový mycí olej. Mockrát Vám předem děkuji za odpověď.

Přeji krásný den a spoustu nových „kosmetických“ nápadů.

S pozdravem Radka H.

 

Vážená paní Radko,

děkuji Vám za Váš milý mail, který mě potěšil a který, více než jako mail, bych označil jako pohlazení na duši.

K Vašemu dotazu bych chtěl jen napsat, že informace o nevhodnosti mycích olejů pro děti je naprosto scestná.

Pokud se rozhlédnete okolo, všichni nabízí ať již jemné či dětské šampony, které nejsou nic jiného než tenzidy se svými negativními vlastnostmi.

Takže oleje na mytí vlasů – stejně jako u dospělých – jsou tou daleko lepší, neagresivní alternativou.

Zde je třeba jen dávat pozor, aby olej nepřišel do očí, kde by mohl být nepříjemný stejně jako šampon, neboť ani olej do očí nepatří, oči olejům prostě "nefandí“.

U těch nejmenších pak pro tyto účely lze použít i dětský koupelový HEŘMÁNKOVÝ olej, či u atopiků MEDUŇKOVÝ koupelový olej.

Budu rád, pokud Vám tato informace poslouží. V případě dalších dotazů jsem Vám samozřejmě i nadále k dispozici. Přeji krásné a voňavé dny

Karel Hadek



Mohu se, prosím, zeptat, jaký je rozdíl mezi krémem Leciderma Shea Růže a regeneračním krémem ROSEANA?

Děkuji, s pozdravem Olga R.


Milá paní Olgo,

děkuji Vám za Váš mail i dotaz, se kterým se na mě obracíte. Krém ROSEANA jsem vyvinul v roce 1999 pod jménem Darea, a byl původně, jak již sám název napovídá, zamýšlen jako dárek kosmetičkám, které se tehdy zúčastnily 10. jubilejního sjezdu Unie kosmetiček v Pardubicích. Jako dárek měl být něco exkluzivního, a tak byl vyroben hlavně z mandlového oleje.

Tenkrát jsem však nebyl ještě tak daleko s vývojem lecitinových emulzí, a tak jako emulgátor posloužily běžně používané chemické emulgátory. Nutno zmínit, že tehdy krém obsahoval i chemickou konzervaci.

V roce 2005 se mi povedlo vypracovat technologii výroby krémů bez chemické konzervace, což považuji za jednu ze zásadních změn, nehledě na to, že došlo k vylepšení receptury, a proto tento inovovaný krém dostal i nové jméno – ROSEANA. S postupem času jsem se plně věnoval i problematice lecitinových emulzí, a tak vznikly krémy série Leciderma, včetně Lecidermy růžové. Zásadní rozdíl je tedy v samotné emulzi, kde je chemický emulgátor beze zbytku nahrazen lecitinem. Pokud to tedy smím takto vyjádřit, Lecidermy jsou všeobecně daleko „lidštější“.

Co se pak zkušeností týče, přestože Lecidermy jsou na trhu teprve krátce, ti kteří si je již pořídili a vyzkoušeli, zcela jistě by již onu „starší generaci“ krémů nekupovali.

Nebude asi dlouho trvat a nejen ROSEANA, ale i ostatní krémy, v nichž je ještě dnes používána původní emulgace, budou ve výrobě, a tím i prodeji, nahrazeny lecitinovými krémy.

Já sám jsem značný skeptik co se možností kosmetiky týče.

Doslova a do písmene mě vytáčí reklama na vrásky vyhlazující krémy.

Ve chvíli, kdy ale spokojená zákaznice prohlásí, že na sobě pozoruje liftingový účinek Lecidermy, pak i při vědomí, že ani Lecidermy nejsou zázračné krémy, vím, že firma v rámci přírodou daných možností nabízí opravdu maximum.

Doufám, že Vám moje odpověď alespoň trošku ozřejmí rozdíl mezi krémy, jak jste si přála.  

Karel Hadek



Vážený pane Hadku,

dostal se mi do ruky časopis Aromaterapie 1/2008 a musím říct, že mě velmi zaujal.

Zajímalo by mě proto, zda je možné nějakým způsobem získat katalog Vašich výrobků, aniž bych se přihlásila (prozatím) na Základní kurz Aromaterapie.

Dále bych se Vás chtěla zeptat, jestli byste neměl nějaký přírodní „ fígl“ na ichtyózu, kterou trpí můj přítel.

Po přečtení Vašeho časopisu si totiž říkám, že bychom asi opravdu neměli tak slepě spoléhat na moderní medicínu a „umělou“ kosmetiku, když se nejúčinnější pomoc pravděpodobně stejně nachází v přírodě – což je logické!!!

Děkuji Vám předem za odpověď, ať už bude jakákoliv, a přeji mnoho (dalších) úspěchů ve Vašem pracovním i osobním životě.

S pozdravem Martina P.


Milá paní Martino (nebo slečno?),  

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě obracíte. Samozřejmě, že získání katalogu výrobků KH není nejmenším problémem. 

K tomu bych však potřeboval Vaši doručovací adresu. Jakmile ji obdržím, nechám Vám zaslat nejen katalog, ale i předchozí čísla časopisu Aromaterapie. Nejen proto, že i v nich zcela jistě najdete zajímavé čtení a informace, ale některé preparáty – novinky – v katalogu zatím nejsou uvedeny. Jsou však průběžně popisovány v časopisech Aromaterapie KH.  

No a nyní k problémům Vašeho přítele. Zde se jedná o dědičnou záležitost, která je všeobecně označována za nevyléčitelnou. Tím však nechci říci, že není ovlivnitelná, že se s ní nedá nic dělat. Nadměrné rohovatění pokožky, suchost a šupinatění s sebou přináší i specifické nároky na její ošetřování. Je nezbytně nutné ji stále udržovat vláčnou, aby nepraskala, a nedostávaly se do ní velmi bolestivé záněty. Z tohoto důvodu jsou jako mycí prostředky naprosto nevhodné jakékoli tenzidové či mýdlové přípravky, které ji nadměrně zbavují tuků, a tím i vysouší. Koupelové a sprchovací oleje KH jsou vhodnou alternativou.

Zde bych pak doporučoval vyzkoušet prokrvující rozmarýnové preparáty. U tohoto kožního problému je důležité pokožku dodatečně promašťovat. Je to právě zrohovatělá vrstva, která je pro minerální oleje nepřekonatelnou překážkou. Už z toho je zřejmé, že je naprosto nevhodné na takto postiženou pokožku používat přípravky s obsahem vazelíny či parafínu. Mým doporučením jsou preparáty vyrobené z rostlinných olejů a vosků, vhodně emulgované. Jako takový bych pak označil naši specialitu určenou k intenzivnímu ošetřování rukou – krém SHEADERM TH, ale v tomto případě bude tento preparát vhodný i k péči o pokožku celého těla, tedy i partie postižené ichtyózou.

Je mi líto, že zde žádný, jak píšete, „přírodní fígl“ nejspíše neexistuje. Jediným fíglem je pak nejen pravidelná, ale současně i vhodná péče o takto postiženou pokožku. Doufám, že Vám moje informace alespoň trošku poslouží. V případě dalších dotazů jsem Vám samozřejmě i nadále k dispozici.

Karel Hadek



Dobrý den,

před půl rokem jsem si objednala krém SHEADERM TH. A byla jsem s ním velmi spokojena. Nyní jsem si ho objednala podruhé. Obdržela jsem však krém, který je svou hustotou řidší (tím je pochopitelně rychlejší i jeho spotřeba), barvou světlejší a zdá se mi, že již tolik nevoní. Jistě existuje nějaké vysvětlení, proto bych se ráda zeptala, jaký vliv má změna konzistence krému na kvalitu tohoto výrobku a jeho účinnost. A není-li již tolik účinný, musím si krém na ruce aplikovat častěji?

S pozdravem Blanka K.


Milá paní Blanko,  

děkuji Vám za Váš mail i dotaz, se kterým se na mě obracíte. Nejprve bych Vás chtěl ujistit, že v původní receptuře se naprosto nic nezměnilo. Souhlasím však s Vámi, že „nyní“ může být krém řidší. To je dáno letním obdobím, kdy rostlinné tuky při vyšší teplotě podstatně mění – snižují – svou hustotu. Jen jako příklad: V zimě se preparát INTIMISS jen těžko dostává z dózy, jak je pevný, zatímco v létě je pomalu tekutý. Zde se pak u mnohých preparátů, pokud obsahují bambucké máslo, právě v letním období stává (a SHEADERM TH není výjimka), že vlivem tepla – ať již během transportu, či z jakéhokoli jiného důvodu – podstatně zřídnou. Řidší krém a teplejší pokožka přispívají k lepší a rychlejší vstřebatelnosti.

Při následném pomalém chladnutí se díky vysokému podílu kyseliny palmitové (C16:0), která má bod tání nad 60 °C, stává, že tato jako první přechází do pevného skupenství. První tuhé částice poslouží jako záchytné body při tuhnutí dalších složek a čím pomalejší je chladnutí, tím větší krupička se v preparátu vytváří. Ani toto není závada, která by se dotýkala účinnosti preparátu. Při odebrání preparátu a nanesení na pokožku se vzniklá „tuková krupička“ zase bezproblémově rozpustí. Jedná se tedy jen o vadu na „kráse“ samotného preparátu. I zde by bylo řešení – přidat něco z chemikálií, které jsou schopny tomuto přirozenému fyzikálnímu jevu zabránit. Tuto cestu „chemií dlážděnou“ však rád přenechám těm, pro které je příroda jaksi „vše“. Konec konců, jen mentálně retardovaný jedinec by mohl tvrdit, že chemické fabriky nestojí v přírodě. Mírná změna barvy je též možná, použité oleje jsou výhradně rostlinného původu a jejich barevnost se u jednotlivých partií mírně liší. Je to tak např. i s mrkví. Ne vždy je stejně velká a ne vždy je i stejně barevná.

Dokonce i u vůní může být malý posun. Příroda opravdu nemá standardy. Ale nechce se mi věřit, že by intenzita vůně byla vnímatelně menší. Nejspíše se jedná o subjektivní pocit. V zimě je pokožka chladnější a éterické oleje, které jsou použity jako účinné látky, se odpařují pomaleji. V létě naopak je pokožka teplejší, a dochází k rychlejšímu odpařování. Může se tak stát, že éterické oleje se rychleji odpaří, a my je vnímáme aktivně po podstatně kratší dobu.

Na účinnost preparátu to nemá naprosto žádný vliv, a zvýšené dávkování není nutné. Ba právě naopak. Alespoň na teoretické úrovni bych se klonil k názoru, že právě v létě by bylo možné dávkování snížit. Důvodem pak je úvaha, že v chladných měsících, pokud teplota klesne pod +7 °C, pokožka podstatně snižuje tvorbu vlastních tuků, a je nezbytnou nutností jí v tomto směru věnovat zvýšenou pozornost. Toto by se však týkalo jinak zdravé pokožky. Pokud někdo trpí problémem suché pokožky, pak má „celoroční problém“, a rozdíl mezi teplým a studeným ročním obdobím vůbec nemusí být zřetelný.

Ze snížené účinnosti opravdu nemusíte mít obavy, preparát Vám jistě i nadále bude poskytovat spolehlivé „sheadermovské“ služby.

Váš Karel Hadek



Dobrý den,

zajímalo by mě, zda některý z vašich preparátů účinkuje na kojenecké opruzeniny. Dále na popraskané prsní bradavky při kojení a bolavý zánět prsu, spíše mléčné žlázy.

Velice děkuji za odpověď, s pozdravem

M. D. Plzeň

 

Milá…

...díky mailové adrese jsem nyní na pochybách, jak začít s oslovením, zda paní nebo slečno M.. Podstatnější však pro Vás zcela jistě bude odpověď na Vaše otázky.

Na kojenecké opruzeniny lze s úspěchem použít hned několik preparátů. Vzhledem k citlivosti dětské pokožky bych doporučoval vyzkoušet buď preparát INTIMISS či olejíček DĚTSKÝ (dříve Baby). Oba preparáty jsou velice jemné a oba vykazují uklidňující a protizánětlivé účinky.

Preparát INTIMISS lze pak použít i na rychlou regeneraci – léčení – popraskaných prsních bradavek. Jeho protizánětlivé účinky se zcela jistě velmi dobře osvědčí i na Vámi zmíněný zánět. Na běžné ošetřování prsů, včetně bradavek, lze po každém kojení použít nejen INTIMISS, ale i FENYKLOVÝ masážní olejíček. Jeho protizánětlivé účinky však nemusí být (to je značně individuální) tak silné jako u INTIMISSU. Na rozdíl od INTIMISSU má však podpůrné účinky na tvorbu mateřského mléka.

Vzhledem k tomu, že zmíněné preparáty neobsahují ani minerální ani syntetické oleje, nic se nestane, pokud nejsou před kojením dokonale odstraněny z prsu.

Doufám, že Vám moje informace alespoň trošku poslouží. Budu rád, pokud mě budete informovat, jak se preparáty osvědčily. V případě dalších dotazů jsem Vám samozřejmě i nadále k dispozici.

Karel Hadek



Dobrý den,

ráda bych vás požádala o radu ohledně vlasové pokožky.

Zvlášť v zimě se mi hodně mastí kůže pod vlasy (na rozdíl od suché pleti). Ob den je musím mýt, jinak mi značně vypadávají. Myslím si, že vlasové cibulky se tím mazem úplně ucpou, a tím je způsobeno vypadávaní. Má osobní zkušenost je ta, že nejlépe mi na mastnotu fungují šampony pro suché vlasy, ale to pak mám vlasy dosti zplihlé. Zkoušela jsem i některé vlasové vody, ale ani to nepomohlo. Neměli byste nějakou radu?

Už 4 roky používám pouze certifikovanou přírodní kosmetiku a „chemii“ se snažím vyhýbat, jak jen to lze.

Iva K., Vlašim


Vážená paní Ivo, 

podle mých poznatků je jedním z podstatných důvodů maštění vlasové pokožky právě používání šamponů. Šampon je sice speciální pojmenování mycích přípravků na vlasy, ale jeho mycí schopnosti nejsou dány ničím jiným, než odmašťujícími chemikáliemi – tenzidy. Tenzidy nejen že silně odmašťují vlasovou pokožku, ale dostávají se jako cizorodá chemikálie právě do vlasové pokožky. Imunitní systém se pak snaží těchto cizorodých látek zbavit povětšinou tím, že je právě nadměrnou tvorbou tuků vyplavuje. Díky působení tenzidů dochází časem i k poškozování vlasové pokožky a jejímu odvrhování ve zvýšené míře, což se projevuje tvorbou lupů. To je hlavní důvod, proč firma AKH žádné šampony nevyrábí. Na mytí vlasů bych Vám samozřejmě doporučil vlasové hydrofilní oleje. Pokud by Vám nevymývaly mastnotu z vlasů dostatečně, lze udělat v umývadle šamponový roztok a v něm dodatečně pouze vlasy odmastit tak, aby se tento roztok již nedostal na vlasovou pokožku.

Následuje vypláchnutí vodou a na konečné opláchnutí vlasů mohu též doporučit rozředěnou citronovou šťávu.

Na regeneraci vlasové pokožky bych Vám doporučil HAARETTE Q. Jedná se o preparát, který zlepšuje prokrvení vlasové pokožky, a aktivuje růst vlasů. Zde však se musíte obrnit trpělivostí. Nejen že samotná regenerace vlasové pokožky nějaký ten čas trvá, ale vlasy jsou lenoši, kteří rostou velmi pomalu, a proto i hodnocení účinnosti preparátu lze provést až po relativně dlouhé době. Nejlepší formou jeho aplikace jsou pak dvě až tři cca patnáctiminutové masáže vlasové pokožky týdně. Po masáži pak doporučuji ještě zhruba hodinový zábal.

No a co se „certifikované přírodní kosmetiky“ týká, spíše bych doporučoval věnovat se složení jednotlivých preparátů a spoléhat se na vlastní úsudek, než na různé, povětšinou nic neříkající, byť libozvučně znějící, komerční údaje.

Už když jsem na začátku osmdesátých let začínal v Německu s výrobou kosmetiky, upadla chemie s přibývajícími kožními problémy v nemilost a vše tedy muselo být přírodní…

A tak šampony „přestaly“ být chemické. Stačilo k nim přidat pár kapek nějakého rostlinného extraktu. A tak se zrodil přírodní šampon. Krémy s minerálními oleji jakbysmet. No a dnes? Jak je možné, že se v „přírodní certifikované kosmetice“ mohou objevovat tenzidy, konzervační látky? Mám pro to logické vysvětlení. Všechny výchozí suroviny pochází přece prokazatelně z přírody! Cestou ke spotřebiteli se pak unaveny, jen náhodou a na chvilku, jen tak na svačinku, zastavily některé přípravky v chemičce a také u certifikace…

Přeji Vám krásné dny.

Karel Hadek



Vážený pane Hadku,

poslední dobou jako by se pytel roztrhl s různými informacemi o zaručených afrodiziakálních účincích některých éterických olejů. Velice často autoři odkazují mimo jiné na historii a staré civilizace. Zmíněny bývají partnerské koupele, masáže a podobně. Zajímal by mě Váš názor, zda je to pravda, anebo jen novinářská latina.

Předem Vám děkuji za odpověď.

Jan N. České Budějovice


Milý pane Jane,

ne že bych podobné otázky dostával každým dnem, podle toho, na co se lidé převážně ptají, mají podstatně jiné problémy, ale občas se takovýto dotaz přece jen objeví. Tedy budiž, tento je ze života.

Hned v úvodu bych chtěl upozornit, že od samého začátku, co se věnuji aromaterapii, jsem používal i éterické oleje, jež dle různých autorů vykazují „afrodiziakální“ účinky. Mohu tedy konstatovat, že v principu již sama aromaterapie je velmi vzrušující. Ale v naprosto jiném slova smyslu. Dech se prohlubuje a srdeční tep zrychluje, když od dodavatelů dostanu upozornění, že zase dochází k zvýšení cen. Naopak při manipulaci s nimi, ač opravdu úžasně krásně voní, mě zanechávají, potvůrky, jaksi v klidu….

Ono to bude o něčem trošku jiném, než o afrodiziakálních účincích daných olejů. Vezměme například jen partnerskou koupel, řekněme v čisté vodě… Jako prodejce koupelových van bych pak mohl tvrdit, že jsou to právě ony vany, které mají afrodiziakální účinky. Nedej bože být prodejcem běžné vody… Pak bych afrodiziakální účinky zcela jistě připisoval zrovna jí, byť chlórované.

S partnerskou masáží je to podobně. Již samu partnerskou masáž lze považovat za daleko víc, než jen masáž. Mohou si ji dovolit i ti, kteří o masážích zhola nic nevědí. Zde pak asi nebude na místě slovo masáž, ale vzájemné hlazení. Za jedině vhodné prostředky pro tyto účely, které zajistí skluznost rukou po pokožce, lze označit výhradně kvalitní rostlinné oleje. Nejen proto, že z hlediska kosmetologického jsou příbuzné s kožními tuky a pokožku pěstují, ale známe je i jako jedlé oleje. Při partnerských hrátkách pak nelze vyloučit, že jistá část olejů skončí i v ústech. Na pokožce jsou perfektně roztíratelné, velice příjemné a pro zvýšení účinnosti masáže do nich lze přidat i různé éterické oleje. Nejen v novinách, jak se zmiňujete, ale i v literatuře zabývající se aromaterapií jsou relativně velkému množství éterických olejů připisovány afrodiziakální účinky. Podle mých zkušeností je to jen a jen otázka úhlu pohledu. Sebelépe vonící olej sám o sobě nic nezpůsobí. Stává-li se však, stejně jako ostatní naše vjemy, součástí intimní atmosféry, pak je to další příjemnost, která s sebou přináší prohloubení vzájemných prožitků. Z olejů, které bych mohl doporučit, je to na prvním místě santálový olej. Krásná je vůně MIMÓZY, RŮŽE, květu akátu, POMERANČ. KVĚTŮ, YLANG-YLANGU, JASMÍNUOLEJ Z KŮRY SKOŘICE, KARDAMOMU, a mnohých dalších. Ale nedejte slepě ani na moje ani jiná doporučení. Jako vždy i zde platí, co voní jednomu, nemusí vonět druhému. Už i proto je výběr vhodného oleje, či jejich směsi, výhradně a jen partnerskou záležitostí.

No a na závěr jednu „praktickou radu“, kterou již účastníci kurzů Aromaterapie dobře znají. Pokud se vám budou zdát účinky zvolených afrodiziakálních olejů nedostatečné či nespolehlivé, nevěšte hlavu. Zkuste je smíchat s olejíčky všeobecně povzbuzujícími, jako je ROZMARÝN, OLEJ Z KŮRY SKOŘIC, OLEJ Z ČERNÉHO PEPŘE, ZÁZVOR… Váš miláček po nich nebude moci usnout. A pokud jeden nemůže spát, honí se mu hlavou myšlenky na různé věci...

Karel Hadek



Vážený pane Hadku,

prosím o radu. Jaký postup a přípravky by jste doporučil, když si partneři (muž a žena) neustále navzájem předávají při pohlavním styku kvasinkovou (plísňovou) infekci a problémy se svěděním, výtoky, zarudnutím až bolestí se stále opakují?

Děkuji za odpověď.

Marta H., Ostrava


Milá paní Marto,  

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě obracíte. Vámi popsaný problém není nic neobvyklého, současně nutno též dodat, že ani nic jednoduchého.

Byť celý problém lokalizujete pouze na oblast pohlavních orgánů, nemusí tomu tak vůbec být.

Lze předpokládat, že oblast pohlavních orgánů je pouze ona pověstná špička ledovce nad vodou, tedy jen „viditelná“ část problémů. Dost dobře je možné, že buď jeden z partnerů, či nejspíše oba, mají krom "viditelných" potíží i problémy, které již nejsou tak zřetelné. Mám na mysli plísně v trávicím traktu. Jak už jsem kdysi napsal, je to nemoc, s níž se dá „celkem dobře žít“. Neprojevuje se ani jako zlámaná noha, či bolavý zub. Projevy prakticky nejsou zřetelné (alespoň na začátku onemocnění) a pokud ano, pak „zanedbatelné“. Každopádně však nutno vzít na vědomí, že plísně opouští tělo i análním otvorem. Tato tělesná partie je pro existenci plísní téměř ideální (vlhko a teplo). Výskyt plísní v této oblasti se nezřídka projevuje svrběním v této partii. Zde bych pak na ošetřování mohl doporučit dva preparáty, buď HERPILAN a nebo FEMISHEA. Vzdálenost od konečníku k pohlavním orgánům (vzhledem k anatomii pak hlavně u žen) není pro plísně nepřekonatelnou přepážkou, spíše malou procházkou, ne-li „stěhováním do lepšího…“

Nelze se pak divit, pokud by se takto postižený věnoval problematice jen na úrovni pohlavních orgánů, dělej co dělej, není prakticky žádná šance se vyléčit.

U jedinců žijících pohlavním životem jsou pak z jednoho postiženého minimálně dva…  

Co dělat…?  

Jako ideální bych doporučil návštěvu obou partnerů u lékaře s požadavkem na odběr stěrů (ústa, konečník, pohlavní orgány). Teprve po jejich vyhodnocení lze navrhnout adekvátní léčbu. V zásadě bych na mytí doporučoval beztenzidový preparát HY-INTIMA (popř. HY-INTIM H). Právě zmíněné preparáty se chovají velice jemně ke sliznici pohlavních orgánů. Při vší jemnosti mají i vynikající hygienické schopnosti. Není to dlouho, co byla uvedena na trh specialita, balzám FEMISHEA, který zde může nabídnout účinnou pomoc. Název balzámu sice poukazuje na jeho většinové použití u žen, je to hlavně pak proto, že nejčastěji jsou to právě ženy, které jsou těmito problémy postiženy. FEMISHEA je ale z tohoto pohledu doslova a do písmene partnerskou záležitostí. Krom běžně doporučovaného použití se osvědčila i jako vynikající tukový lubrikant, který dále působí i jako regenerační kosmetika (poševní sliznice), a navíc vykazuje protiplísňové účinky.

(Kdysi jsem kdesi četl statistiku, že ze zhruba 90 - 95 % poševních plísňových onemocnění je ženskou záležitostí. Vzhledem k anatomické odlišnosti pohlavních orgánů ženy a muže si tuto statistiku musí každý vysvětlit po svém u oněch, 5 - 10 %, nikoli žen, pravděpodobně mužů. Mě fascinuje tato statistika hlavně ve chvíli, kdy problémem je výtok z pochvy.)

Ale vraťme se kousek výš. Sebevětší snaha řešit problém plísňových potíží v pohlavních orgánech povede nejspíše pouze ke zlepšení, pokud by „hlavní a nevyčerpatelný zdroj“ sídlil v trávicím traktu a nebyl „vyřazen z provozu“. Provedené stěry pak přinesou odpověď na otázku, jak postupovat dál.

Doufám, že Vám moje informace alespoň trošku poslouží. V případě dalších dotazů jsem Vám samozřejmě i nadále k dispozici.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Ve chvíli, kdy píši tyto řádky, byť je léto v plném proudu, pohled z okna tomu právě dnes nenapovídá. Ale ani od počasí nelze žádat, aby nám každým dnem připravovalo „posvícení“. Jako optimista si však říkám, čím déle se sluníčko za mraky schovává, tím více se blíží den, kdy se na nás zase usměje.

Novinky: Sprchovací jalovec a třináctka…

O tom, zda je třináctka šťastné číslo či nikoli, lze asi dlouhatánsky diskutovat. Přiznávám, patřím k té části populace, která má k třináctce pozitivní vztah. Asi je to dáno už údajem v rodném listě, kde je jako den narození zaneseno číslo 13. Dnešní třináctka se však týká úplně jiných narozenin. Jde o nový sprchovací olej, který, ať počítám jak počítám, je prostě již třináctým v pořadí. Na pořadovém čísle však nezáleží, pokud účinky oleje zaručí, že nejen pro samotný sprchovací olej, ale i pro klienty, to bude číslo šťastné.

Novinky: Konopný zázrak?

Už samotné názvy Cannabis indica, či Cannabis sativa jako by v sobě skrývaly cosi tajemného. A nelze se divit. Nejen zprávy o neschopnosti medicíny vypořádat se některými chorobami, ale i zprávy o schopnosti konopí, jak se rostlinka česky nazývá, výrazně pomoci s řešením některých zdravotních problémů na sebe upoutávají všeobecnou pozornost.

Novinky: Molusky na útěku…

Pokud vezmeme v úvahu, jak ten čas rychle letí, pak mohu napsat, že to není tak dávno, co jsem poprvé v životě slyšel slovo molusky. Přiznávám, nějak jsem tomuto problému nevěnoval pozornost, již ani nepamatuji, co (pokud vůbec něco) jsem na to tenkrát doporučil. Již samo používání názvu molusky v množném čísle naznačuje, že jich bude více.

Novinky: Hemosan

Jako děcko školou povinné jsem u mého pradědečka objevil knížku o bylinkách a listoval v ní. Nevzpomínám si již, u které rostlinky jsem objevil i termín „zlatá žíla“. Dětinská touha mít ji na zahrádce byla tak silná, že jsem snad již ani nečetl dál… O tom, že zlatá žíla v tomto smyslu nemá nic společného se zlatem, ale spíše utrpením též zvaným hemeroidy, jsem se dozvěděl až o hodně později.

Novinky: Kariosan

Léta utíkají jak splašená, a tak se může zdát, že to není nijak dlouho, co rostlinný olej patřil do úst výhradně a jenom jako potravina. S příchodem zubního oleje jako řešení problémů v ústech se první uživatelé dívali jaksi s nedůvěrou. Dle přísloví, že tonoucí se stébla chytá, jej však, při krvácení z dásní, jejich zánětech či tvorbě zubního kamene, začali používat.

Novinky: Jasmínový regenerační olej

Není tomu tak dlouho, co jsem zaslechl od jedné zákaznice postesknutí, že mezi obličejovými regeneračními oleji se už dlouho neobjevila žádná novinka. Asi to bude i tím, že regeneračních olejů je celkem dostatečná nabídka, kde si zcela jistě každý vybere to, co potřebuje a co mu dobře poslouží.

Novinky: Haaretol

Používání tenzidových mycích přípravků na vlasy, tedy šamponů, s sebou nejen může přinášet, ale i fakticky přináší různé problémy, ať již s vlasovou pokožkou, či vlasy samotnými. Může jít kupříkladu o stále více se mastící vlasy, ale to není téma dnešního pojednání. Taktéž přesušené, matné vlasy, které se snadno lámou, třepí a někdy i „elektrizují“, mohou být problémem, byť zcela opačného charakteru.

Novinky: Wintershea

Pohled do kalendáře mi žádné velké potěšení nečiní. Dny se pomaloučku zkracují, sluníčka ubývá a podzim již pomalu klepe na dveře. A jistě nejsem sám. Jedni se na podzim těší proto, že láká hezkými dny babího léta, jiné okouzlí pestrostí barev listí, kterou nám každoročně nabízí. Je zde ale i druhá skupina, o které jsem ještě před pár lety neměl ani potuchy, pokud vůbec existovala. Jsou to lidé, jejichž pokožka reaguje podrážděním na chlad, kterého s postupujícím podzimem bude přibývat.

Aktuální téma: „Chladová alergie“ sice nevědecky, ale z vlastních zkušeností

Přestože měsíc září stále ještě patří k teplému ročnímu období, jeho ochlazující se rána a večery nechávají znát, že podzim již klepe na vrátka. Již přes deset let se v obdobích chladu potýkám se zhoršeným stavem své pokožky. Donedávna mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o nějakou alergii a vůbec jsem netušila, kolik lidí tento problém postihuje.

Aktuální téma: Všechno je jinak, ale nic se nezměnilo…

Zdá se to být už hodně dlouho, uplynulo celých osm let, co jsem se dozvěděl zajímavou informaci, o které jsem se zmínil v tehdejší Aromaterapii. Že od té doby došlo k nějakým těm změnám, asi psát nemusím. Stali jsme se např. členy EU. Každý den se nám taktéž mění datum. Taky jsme vyhlásili boj všemu nezdravému.

Aktuální téma: Státní radioterapie aneb ozařované jídlo od „osvícených“ politiků

Přiznávám, jako dítě školou povinné jsem nebyl nic extra. Že nelžu, by mi mohli dosvědčit jak učitelé, tak rodiče. A pokud by tvrdili, že jsem byl extratřída, pak předesílám – i ironie je jedním ze způsobů, jak se vyjádřit. Přesto jsem, dle mého názoru, do školy nechodil zcela zbytečně, a do života si nějaké ty poznatky odnesl. I dnes si živě vybavuji školní hodiny, kde nám byl nejen vysvětlen původ slova demokracie, ale dokonce i jeho význam.

Co je co: Ekologické praní?

Jak všeobecně známo již dlouhá léta se zabývám vývojem a výrobou kosmetiky. V oblasti kosmetiky pak dostávám i mnoho dotazů. Některé se týkají pěstování krásy, většina však má blíže ke zdraví, než jen ke kráse. Krom těch běžných jsou zde dotazy i na domácí čtyřnohé miláčky ve vztahu k aromaterapii a, což mě celkem zaráží, velice často i dotazy na prášky na prádlo, včetně otázek, zda jaksi by zde nebylo něco „eko“.

Co je co: 462 z 514

Ani ve snu by mě nenapadlo, jakou odezvu bude mít soutěž vyhlášená v Aromaterapii 2/2008. Otázka nebyla těžká, zněla, jak se jmenuje modře kvetoucí siličnatá léčivka v záhlaví webových stránek česky a latinsky.

Škola aromaterapie: Kosmetické dotazy

Škola aromaterapie: Aroma a nováčci...

Aromakosmetika – olejová kosmetika Karla Hadka - se mi představila v roce 1992 v podobě regeneračního oleje Dianta (nyní ALTHEA) a regeneračního krému na akné Viana (nyní AKNETTE). Lehce mne oťukávala i dalšími preparáty.

Škola aromaterapie: Máslo v prášku…?

Kakaové máslo patří k tradičním surovinám, které mají velmi dobrý „zvuk“ i v kosmetice. Nejen dobrý zvuk, ale i velice příjemnou, typicky kakaovou vůni. Je to dáno jeho původem i složením.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Něco málo o některých posledních novinkách...

Jarní dítě pana Hadka se jménem Leciderma nás velice potěšilo. Otevření dózičky je otevřením vrátek do zahrady. A co teprve natření se krémem… to je procházka květinovou zahradou. Někdo vnímá vůni ,,živých květů“, šeříku, konvalinek, lilií… která tam je? Každá uživatelka našla tu svoji a to je na tom to nejkrásnější. LECIDERMA SHEA NEUTRAL (Leciderma N) se stala nejžádanějším a nejprodávanějším z krémů.

Z vašich dopisů: Pozvánka, aneb… kurz aromaterapie u minerálních vod.

V únoru letošního roku jsme měly příležitost setkat se s panem Hadkem, a protože se nám spolu hezky povídalo, slovo dalo slovo, a plán uskutečnit kurz aromaterapie v lůně největších moravských lázní byl na světě.

Z vašich dopisů: Vysoký krevní tlak – kdo ho dnes nemá...

Najít dříve narozeného člověka, který by neměl vysoký krevní tlak je dnes docela problém. V minulosti byli takto „postiženi“ starší lidé kolem padesátky. Dnes není výjimkou, když se léčí na vysoký krevní tlak i lidé před čtyřicítkou.

Hadkovské zamyšlení: Aromaterapie je příjemná, ale nepomůže

Je 16. června 2008, venku poprchává, nemohu jít sbírat kvetoucí třezalku, jak jsem si naplánoval, a tak sedím v kanceláři a věnuji se psaní článků do třetí Aromky. I dnes jsem dostal svoji porci mailů s dotazy od klientů, na které taktéž průběžně odpovídám. Jeden z nich byl ale i pro mě více než nestandardní. Nikoli žádost, či prosba o radu při nějakém tom kosmetickém či zdravotním problému, ale dotaz s přílohou - článkem internetového deníku iDnes.cz, jež konstatuje, že na základě vědeckých výzkumů aromaterapie nefunguje. Díky tomu, že nosím vousy, nezbývá, než se pod ně hihňat.

Podzimní soutěž

Nový katalog spatřuje světlo světa současně s tímto vydáním časopisu Aromaterapie. Jeho obsah oproti původnímu narostl, podoba se změnila. Jednotlivé kapitoly katalogu mají vždy svého patrona v podobě nějaké rostlinky. A tak mě napadlo, zkoušet příznivce aromaterapie i nadále z jejich znalostí.

Poradna

Poradna: Nachlazení

Blíží se chladnější část roku, tedy podzim, a s tímto ročním obdobím obvykle přibývá i specifických dotazů, které se týkají pro tuto dobu typické záležitosti, tedy nachlazení.