Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2008

Novinky: Konopný zázrak?

Už samotné názvy Cannabis indica, či Cannabis sativa jako by v sobě skrývaly cosi tajemného. A nelze se divit. Nejen zprávy o neschopnosti medicíny vypořádat se některými chorobami, ale i zprávy o schopnosti konopí, jak se rostlinka česky nazývá, výrazně pomoci s řešením některých zdravotních problémů na sebe upoutávají všeobecnou pozornost. Ani se tomu nedivím. V minulosti to byla známá průmyslová rostlina, která svými vlákny zásobovala textilní průmysl. A nejen to. Od nepaměti je lidem známa jako léčivka, a jako taková také pomáhala. Tato více než nápadná rostlinka má ale jednu zajímavost. Předpokládá se, že jako ochranu před různými škůdci produkuje biochemikálii s obtížně vyslovitelným názvem tetrahydrocannabinol (dále jen THC). Tato psychotropní látka se vyskytuje hlavně v samičích květech, zbytek rostliny jí obsahuje již podstatně méně.

Nutno podotknout, že není konopí jako konopí. Jsou pěstovány i druhy s extrémně nízkým obsahem THC. Konec konců semeno konopí, které se používá pro vyzískání konopného oleje, je na tom z pohledu spotřebitelů THC více než bledě. V oleji bychom THC hledali marně. Ponechme tedy konopí jeho osudu a zabývejme se konopným olejem. Již samotný pohled na jeho barvu nás upoutá. Povětšinou listově zelená. Ta je dána obsaženým chlorofylem. Zde je pak řeč o oleji vyzískaném technologií lisování za studena.Chemický rozbor nám prozradí velice zajímavé složení: nenasycené a vícenásobně nenasycené mastné kyseliny. Většina prodejců argumentuje vysokým obsahem kyseliny linolové (C18:2), která se zde vyskytuje v množství vyšším než 50 %. Ve slunečnicovém oleji je to však až kolem 70 %. Relativně vysoký obsah kyseliny linolenové (C18:3) - až 20 % - je sice zajímavý, ale zde nutno dodat, že prakticky všechna je ve formě „alfa“, ta je v daleko větším množství - dokonce více než 50 % - zastoupena ve lněném oleji. Kyseliny gamalinolenové obsahuje naopak relativně velmi málo, v průměru 1 - 3 %. Čtenářům Aromaterapie jistě není tajemstvím, že pupálkový olej jí obsahuje kolem 10 % a brutnákový kolem 20 %.

Z výše uvedených údajů je tedy zřejmé, že z hlediska terapeutického je to opravdu zajímavý olej, který obsahuje mnohé důležité složky, navíce ve vyváženém poměru, ale čekat od něj jakékoli zázraky by bylo naivní. Jeden olej zůstává jen olejem, a dobrých terapeutických výsledků lze dosáhnout právě znalostí složení jednotlivých olejů, a jejich následnou vhodnou kombinací. Lze tedy konstatovat, že vše, co nabízí samotný konopný olej, lze připravit směsí různých olejů a dokonce, dle terapeutických požadavků, v ještě vhodnějším poměru. To konec konců potvrdily i provedené srovnávací testy. I to je důvod, proč nebyl konopný olej v nabídce firmy. A také proto byly již dávno před nynějším „objevem“ konopného oleje preparáty velice účinné právě tam, kde je konopný olej terapeuticky doporučován. Tedy problematická pleť, lupénka, neurodermatitida, akné, atopické ekzémy a podobně. Přestože je konopný olej velice dobře snášen všemi typy pleti, právě díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin, hlavně pak linolové a alfalinolenové, jedná se o vysychavý olej (podobně jako slunečnicový či lněný), který je schopen při dlouhodobé aplikaci na pokožku, snižovat produkci, jejích vlastních kožních tuků.To jistě uvítají ti, které „trápí“ mastná pleť. Lidem s normální či suchou pletí by jej nikdy neměli používat samotný, ale vždy ve směsi s oleji, které tyto, z daného pohledu, nežádoucí účinky neutralizují. Doporučení hodné jsou jojobový a avokádový olej, či olej z pšeničných klíčků. Bohužel najdou se i takoví „odborníci“, kteří více než olejům rozumí utrženým penězům a doporučují jej i pro vyloženě suchou pokožku… Od dob, kdy jsem s aromaterapií začínal, už se takovýchto „zázraků“ objevilo vícero. Vzplanuly a po nějaké době nikoli pohasly, ale zaujaly své místo mezi oleji. Zázraky z nich však nedělá příroda, ale ti, kteří vidí novinku, kterou lze, co se účinků týče, nekriticky nafouknout, a vydělat dobrý peníz. To však konopnému oleji rozhodně neposlouží. Může být jen tak dobrý, jak je to dáno jeho biochemickým složením a pochopitelně technologií jeho vyzískání.

Nezbývá než se smířit s tím, že konopný olej žádný zázrak není. O to lépe se nám s ním pak bude pracovat jako s velmi zajímavým a dobrým olejem, a navíc budeme ušetřeni případných občasných zklamání. Skladovat jej doporučuji v chladu a temnu. Díky vysokému podílu nenasycených mastných kyselin patří k těm náchylnějším na oxidační procesy, tedy žluknutí.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Ve chvíli, kdy píši tyto řádky, byť je léto v plném proudu, pohled z okna tomu právě dnes nenapovídá. Ale ani od počasí nelze žádat, aby nám každým dnem připravovalo „posvícení“. Jako optimista si však říkám, čím déle se sluníčko za mraky schovává, tím více se blíží den, kdy se na nás zase usměje.

Novinky: Sprchovací jalovec a třináctka…

O tom, zda je třináctka šťastné číslo či nikoli, lze asi dlouhatánsky diskutovat. Přiznávám, patřím k té části populace, která má k třináctce pozitivní vztah. Asi je to dáno už údajem v rodném listě, kde je jako den narození zaneseno číslo 13. Dnešní třináctka se však týká úplně jiných narozenin. Jde o nový sprchovací olej, který, ať počítám jak počítám, je prostě již třináctým v pořadí. Na pořadovém čísle však nezáleží, pokud účinky oleje zaručí, že nejen pro samotný sprchovací olej, ale i pro klienty, to bude číslo šťastné.

Novinky: Konopný zázrak?

Už samotné názvy Cannabis indica, či Cannabis sativa jako by v sobě skrývaly cosi tajemného. A nelze se divit. Nejen zprávy o neschopnosti medicíny vypořádat se některými chorobami, ale i zprávy o schopnosti konopí, jak se rostlinka česky nazývá, výrazně pomoci s řešením některých zdravotních problémů na sebe upoutávají všeobecnou pozornost.

Novinky: Molusky na útěku…

Pokud vezmeme v úvahu, jak ten čas rychle letí, pak mohu napsat, že to není tak dávno, co jsem poprvé v životě slyšel slovo molusky. Přiznávám, nějak jsem tomuto problému nevěnoval pozornost, již ani nepamatuji, co (pokud vůbec něco) jsem na to tenkrát doporučil. Již samo používání názvu molusky v množném čísle naznačuje, že jich bude více.

Novinky: Hemosan

Jako děcko školou povinné jsem u mého pradědečka objevil knížku o bylinkách a listoval v ní. Nevzpomínám si již, u které rostlinky jsem objevil i termín „zlatá žíla“. Dětinská touha mít ji na zahrádce byla tak silná, že jsem snad již ani nečetl dál… O tom, že zlatá žíla v tomto smyslu nemá nic společného se zlatem, ale spíše utrpením též zvaným hemeroidy, jsem se dozvěděl až o hodně později.

Novinky: Kariosan

Léta utíkají jak splašená, a tak se může zdát, že to není nijak dlouho, co rostlinný olej patřil do úst výhradně a jenom jako potravina. S příchodem zubního oleje jako řešení problémů v ústech se první uživatelé dívali jaksi s nedůvěrou. Dle přísloví, že tonoucí se stébla chytá, jej však, při krvácení z dásní, jejich zánětech či tvorbě zubního kamene, začali používat.

Novinky: Jasmínový regenerační olej

Není tomu tak dlouho, co jsem zaslechl od jedné zákaznice postesknutí, že mezi obličejovými regeneračními oleji se už dlouho neobjevila žádná novinka. Asi to bude i tím, že regeneračních olejů je celkem dostatečná nabídka, kde si zcela jistě každý vybere to, co potřebuje a co mu dobře poslouží.

Novinky: Haaretol

Používání tenzidových mycích přípravků na vlasy, tedy šamponů, s sebou nejen může přinášet, ale i fakticky přináší různé problémy, ať již s vlasovou pokožkou, či vlasy samotnými. Může jít kupříkladu o stále více se mastící vlasy, ale to není téma dnešního pojednání. Taktéž přesušené, matné vlasy, které se snadno lámou, třepí a někdy i „elektrizují“, mohou být problémem, byť zcela opačného charakteru.

Novinky: Wintershea

Pohled do kalendáře mi žádné velké potěšení nečiní. Dny se pomaloučku zkracují, sluníčka ubývá a podzim již pomalu klepe na dveře. A jistě nejsem sám. Jedni se na podzim těší proto, že láká hezkými dny babího léta, jiné okouzlí pestrostí barev listí, kterou nám každoročně nabízí. Je zde ale i druhá skupina, o které jsem ještě před pár lety neměl ani potuchy, pokud vůbec existovala. Jsou to lidé, jejichž pokožka reaguje podrážděním na chlad, kterého s postupujícím podzimem bude přibývat.

Aktuální téma: „Chladová alergie“ sice nevědecky, ale z vlastních zkušeností

Přestože měsíc září stále ještě patří k teplému ročnímu období, jeho ochlazující se rána a večery nechávají znát, že podzim již klepe na vrátka. Již přes deset let se v obdobích chladu potýkám se zhoršeným stavem své pokožky. Donedávna mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o nějakou alergii a vůbec jsem netušila, kolik lidí tento problém postihuje.

Aktuální téma: Všechno je jinak, ale nic se nezměnilo…

Zdá se to být už hodně dlouho, uplynulo celých osm let, co jsem se dozvěděl zajímavou informaci, o které jsem se zmínil v tehdejší Aromaterapii. Že od té doby došlo k nějakým těm změnám, asi psát nemusím. Stali jsme se např. členy EU. Každý den se nám taktéž mění datum. Taky jsme vyhlásili boj všemu nezdravému.

Aktuální téma: Státní radioterapie aneb ozařované jídlo od „osvícených“ politiků

Přiznávám, jako dítě školou povinné jsem nebyl nic extra. Že nelžu, by mi mohli dosvědčit jak učitelé, tak rodiče. A pokud by tvrdili, že jsem byl extratřída, pak předesílám – i ironie je jedním ze způsobů, jak se vyjádřit. Přesto jsem, dle mého názoru, do školy nechodil zcela zbytečně, a do života si nějaké ty poznatky odnesl. I dnes si živě vybavuji školní hodiny, kde nám byl nejen vysvětlen původ slova demokracie, ale dokonce i jeho význam.

Co je co: Ekologické praní?

Jak všeobecně známo již dlouhá léta se zabývám vývojem a výrobou kosmetiky. V oblasti kosmetiky pak dostávám i mnoho dotazů. Některé se týkají pěstování krásy, většina však má blíže ke zdraví, než jen ke kráse. Krom těch běžných jsou zde dotazy i na domácí čtyřnohé miláčky ve vztahu k aromaterapii a, což mě celkem zaráží, velice často i dotazy na prášky na prádlo, včetně otázek, zda jaksi by zde nebylo něco „eko“.

Co je co: 462 z 514

Ani ve snu by mě nenapadlo, jakou odezvu bude mít soutěž vyhlášená v Aromaterapii 2/2008. Otázka nebyla těžká, zněla, jak se jmenuje modře kvetoucí siličnatá léčivka v záhlaví webových stránek česky a latinsky.

Škola aromaterapie: Kosmetické dotazy

Škola aromaterapie: Aroma a nováčci...

Aromakosmetika – olejová kosmetika Karla Hadka - se mi představila v roce 1992 v podobě regeneračního oleje Dianta (nyní ALTHEA) a regeneračního krému na akné Viana (nyní AKNETTE). Lehce mne oťukávala i dalšími preparáty.

Škola aromaterapie: Máslo v prášku…?

Kakaové máslo patří k tradičním surovinám, které mají velmi dobrý „zvuk“ i v kosmetice. Nejen dobrý zvuk, ale i velice příjemnou, typicky kakaovou vůni. Je to dáno jeho původem i složením.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Něco málo o některých posledních novinkách...

Jarní dítě pana Hadka se jménem Leciderma nás velice potěšilo. Otevření dózičky je otevřením vrátek do zahrady. A co teprve natření se krémem… to je procházka květinovou zahradou. Někdo vnímá vůni ,,živých květů“, šeříku, konvalinek, lilií… která tam je? Každá uživatelka našla tu svoji a to je na tom to nejkrásnější. LECIDERMA SHEA NEUTRAL (Leciderma N) se stala nejžádanějším a nejprodávanějším z krémů.

Z vašich dopisů: Pozvánka, aneb… kurz aromaterapie u minerálních vod.

V únoru letošního roku jsme měly příležitost setkat se s panem Hadkem, a protože se nám spolu hezky povídalo, slovo dalo slovo, a plán uskutečnit kurz aromaterapie v lůně největších moravských lázní byl na světě.

Z vašich dopisů: Vysoký krevní tlak – kdo ho dnes nemá...

Najít dříve narozeného člověka, který by neměl vysoký krevní tlak je dnes docela problém. V minulosti byli takto „postiženi“ starší lidé kolem padesátky. Dnes není výjimkou, když se léčí na vysoký krevní tlak i lidé před čtyřicítkou.

Hadkovské zamyšlení: Aromaterapie je příjemná, ale nepomůže

Je 16. června 2008, venku poprchává, nemohu jít sbírat kvetoucí třezalku, jak jsem si naplánoval, a tak sedím v kanceláři a věnuji se psaní článků do třetí Aromky. I dnes jsem dostal svoji porci mailů s dotazy od klientů, na které taktéž průběžně odpovídám. Jeden z nich byl ale i pro mě více než nestandardní. Nikoli žádost, či prosba o radu při nějakém tom kosmetickém či zdravotním problému, ale dotaz s přílohou - článkem internetového deníku iDnes.cz, jež konstatuje, že na základě vědeckých výzkumů aromaterapie nefunguje. Díky tomu, že nosím vousy, nezbývá, než se pod ně hihňat.

Podzimní soutěž

Nový katalog spatřuje světlo světa současně s tímto vydáním časopisu Aromaterapie. Jeho obsah oproti původnímu narostl, podoba se změnila. Jednotlivé kapitoly katalogu mají vždy svého patrona v podobě nějaké rostlinky. A tak mě napadlo, zkoušet příznivce aromaterapie i nadále z jejich znalostí.

Poradna

Poradna: Nachlazení

Blíží se chladnější část roku, tedy podzim, a s tímto ročním obdobím obvykle přibývá i specifických dotazů, které se týkají pro tuto dobu typické záležitosti, tedy nachlazení.