Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2008

Novinky: Kariosan

Léta utíkají jak splašená, a tak se může zdát, že to není nijak dlouho, co rostlinný olej patřil do úst výhradně a jenom jako potravina. S příchodem zubního oleje jako řešení problémů v ústech se první uživatelé dívali jaksi s nedůvěrou. Dle přísloví, že tonoucí se stébla chytá, jej však, při krvácení z dásní, jejich zánětech či tvorbě zubního kamene, začali používat. Olej na čištění zubů a ústní dutiny si získal širokou řadu původně uživatelů, později obdivovatelů. Posléze k němu přibyl i výplachový olej DENTAROM a před nedávnem i specialita HALITOSAN. Jednou z obsahových složek původního zubního oleje je i éterický olej z máty peprné, který zpříjemňuje dech, ale obsah mentolu vzbuzoval obavy zákazníků užívajících homeopatika, aby nenarušil jejich léčbu. Pro tyto zájemce jsem tedy „vytvořil“ novou recepturu. Lepší by bylo říci „okradl“ původní o mátový olej, kde hlavní účinnou látkou pak zůstala kompozice olejů šalvějového, tymiánového a rozmarýnového. Tento olej ale nebyl v běžné nabídce, byla to prostě jedna z individuálně nabízených specialit.

Jak ubývalo dotazů, na problémy, které řešily nabízené ústní oleje, přibývaly dotazy na problém, se kterým je konfrontován snad každý z nás a který je zcela jistě tou nejrozšířenější nemocí lidstva, tedy zubní kaz. Vycházíme-li z faktu, že v ústech je teplo a vlhko, musíme přijmout i další skutečnost. Tou je existence celé řady mikroorganizmů, pro které dutina ústní představuje vhodný životní prostor. Nikoli tedy pokožka a nanášení výživných krémů na ní zajišťují naši existenci, ale strava, která právě v ústní dutině začíná proces látkové přeměny. Bakterie v ústech pak zbytky naší stravy využívají pro účely svého vlastního metabolizmu.

Vyhledávanou lahůdkou těchto potvůrek jsou nízkomolekulární cukry. Jedním z nejagresivnějších mikroorganizmů je Streptococcus mutans, který však není součástí ústní mikroflóry již od narození, ale jedná se o nezvaného hosta. Na rozdíl od jiných bakterií, má schopnost udržet se i na extrémně hladkém povrchu zubu. Ani dokonalé vyčištění zubů tedy nemůže zabránit tomu, aby se tento mikroorganizmus po krátké době z prostoru v ústní dutině „nasídlil“ zpět na zuby a přímo na jejich povrchu produkoval svoje leptající kyseliny. Velkou roli při vzniku zubního kazu hrají i dle mého stravovací návyky. Neustálé připomínání odborníků, že jíme příliš sladkého, je sice pravdivé, ale domnívám se, že je to v tomto případě pouze podmíněně platná připomínka. Za zmínku stojí i taková maličkost, že ve stravě nejde výhradně jen o jednoduché cukry, ale i jejich vyšší formy, tedy např. škrob. Součástí slin je i enzym amyláza, který v ústech, byť v malém množství, ale přece jen začíná štěpit „vyšší nestravitelné cukry“ na ony stravitelné. Z uvedeného je tedy zřejmé, že i pokud bychom si zuby po každém jídle vyčistili, a po vypití sladkého nápoje vypláchli pusu, mnoho tím nezískáme.

Naši dávní předkové sice toho sladkého neměli k dispozici tolik jako my, zato byli okolnostmi nuceni pojídat stravu s vysokým obsahem hořčin. Právě hořčiny z našeho pohledu nejsou nic příjemného a chutného, ale nechá se na ně zvyknout. A jsou to právě tyto, pro nás chuťově nepříjemné, silně hořké látky, které jsou schopny srážet bílkoviny. Bakterie si lze představit jako žijící bílkovinné útvary různých typů. Při kontaktu s hořčinami nemohou přežít, jsou vysráženy. Odborně se tento proces srážení nazývá koagulace. Nikoli tedy přebytek cukrů, ale totální nedostatek hořčin ve stravě je přímou příčinou stále více se vyskytujícího zubního kazu. Na jeho vzniku se podílí i další faktory. Jedním z nich je zubní plak. Jeho vznik je ale dán narušenou ústní mikroflórou, a ta může být důsledkem nejen nedostatku hořčin, ale i používání „chemikálií“, které mají celkem libozvučný název – zubní pasty.

Nezbylo tedy nic jiného, než se v aromaterapii poohlédnout po éterických olejíčcích, jež by samotným původcům zubního kazu ve vhodném preparátu znepříjemňovaly život. Cukry necukry, hořčiny nehořčiny. Antimikrobiální účinky aromaterapie lze označit za její silnou zbraň. Nelze se divit, že ani zde nebylo nutno dlouho hledat. Vzniklá kompozice použitých éterických olejů je vysoce účinná právě vůči bakterii Streptococcus mutans. Jednou ze zajímavých složek je i éterický olej z máty kadeřavé. Svou vůní sice nezapře svoji příbuznost s éterickým olejem z máty peprné, avšak na rozdíl od ní neobsahuje alkohol mentol, ale keton menton. Maličkost nejen důležitá pro účinnost preparátu na nemilého streptococca, ale i potěšitelná pro všechny ty, jež se léčí homeopaticky. Vznikl tak preparát, který lze doporučit na běžné ošetřování ústní dutiny, včetně jejího čištění. Jeho specifické antimikrobiální účinky přijdou vhod každému, kdo trpí vznikem zubního kazu. Chuťově sice nepatří do oblasti delikates, ti kteří si zvykli na používání původního ZUBNÍHO OLEJE, však budou tuto chuť hodnotit jen jako „trošku jinou“. Ale ono ani tak nejde u této novinky o chuť, ale o účinky. Rozhodně je příjemnější než zubní kaz, a následná návštěva ordinace zubního lékaře.

Použití je jednoduché, jako u všech preparátů určených k ústní hygieně. Několikrát denně nakapeme pár (cca 10) kapek KARIOSANU z lahvičky přímo do úst a kartáčkem zuby vyčistíme. A pokud není kartáček při ruce, alespoň si preparátem vypláchneme ústa a necháme co nejdéle působit. KARIOSAN též vykazuje proti zánětlivé a protikrvácivé účinky. Zabraňuje tvorbě plaku. Napomáhá udržovat vyváženost ústní symbiotické mikroflóry. I tento preparát má potravinářskou kvalitu, a jeho polknutí není na závadu. Další informace o KARIOSANU jsou uvedeny v e-shop sekci - Prepatáty na ošetření zubů a ústní dutiny

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Ve chvíli, kdy píši tyto řádky, byť je léto v plném proudu, pohled z okna tomu právě dnes nenapovídá. Ale ani od počasí nelze žádat, aby nám každým dnem připravovalo „posvícení“. Jako optimista si však říkám, čím déle se sluníčko za mraky schovává, tím více se blíží den, kdy se na nás zase usměje.

Novinky: Sprchovací jalovec a třináctka…

O tom, zda je třináctka šťastné číslo či nikoli, lze asi dlouhatánsky diskutovat. Přiznávám, patřím k té části populace, která má k třináctce pozitivní vztah. Asi je to dáno už údajem v rodném listě, kde je jako den narození zaneseno číslo 13. Dnešní třináctka se však týká úplně jiných narozenin. Jde o nový sprchovací olej, který, ať počítám jak počítám, je prostě již třináctým v pořadí. Na pořadovém čísle však nezáleží, pokud účinky oleje zaručí, že nejen pro samotný sprchovací olej, ale i pro klienty, to bude číslo šťastné.

Novinky: Konopný zázrak?

Už samotné názvy Cannabis indica, či Cannabis sativa jako by v sobě skrývaly cosi tajemného. A nelze se divit. Nejen zprávy o neschopnosti medicíny vypořádat se některými chorobami, ale i zprávy o schopnosti konopí, jak se rostlinka česky nazývá, výrazně pomoci s řešením některých zdravotních problémů na sebe upoutávají všeobecnou pozornost.

Novinky: Molusky na útěku…

Pokud vezmeme v úvahu, jak ten čas rychle letí, pak mohu napsat, že to není tak dávno, co jsem poprvé v životě slyšel slovo molusky. Přiznávám, nějak jsem tomuto problému nevěnoval pozornost, již ani nepamatuji, co (pokud vůbec něco) jsem na to tenkrát doporučil. Již samo používání názvu molusky v množném čísle naznačuje, že jich bude více.

Novinky: Hemosan

Jako děcko školou povinné jsem u mého pradědečka objevil knížku o bylinkách a listoval v ní. Nevzpomínám si již, u které rostlinky jsem objevil i termín „zlatá žíla“. Dětinská touha mít ji na zahrádce byla tak silná, že jsem snad již ani nečetl dál… O tom, že zlatá žíla v tomto smyslu nemá nic společného se zlatem, ale spíše utrpením též zvaným hemeroidy, jsem se dozvěděl až o hodně později.

Novinky: Kariosan

Léta utíkají jak splašená, a tak se může zdát, že to není nijak dlouho, co rostlinný olej patřil do úst výhradně a jenom jako potravina. S příchodem zubního oleje jako řešení problémů v ústech se první uživatelé dívali jaksi s nedůvěrou. Dle přísloví, že tonoucí se stébla chytá, jej však, při krvácení z dásní, jejich zánětech či tvorbě zubního kamene, začali používat.

Novinky: Jasmínový regenerační olej

Není tomu tak dlouho, co jsem zaslechl od jedné zákaznice postesknutí, že mezi obličejovými regeneračními oleji se už dlouho neobjevila žádná novinka. Asi to bude i tím, že regeneračních olejů je celkem dostatečná nabídka, kde si zcela jistě každý vybere to, co potřebuje a co mu dobře poslouží.

Novinky: Haaretol

Používání tenzidových mycích přípravků na vlasy, tedy šamponů, s sebou nejen může přinášet, ale i fakticky přináší různé problémy, ať již s vlasovou pokožkou, či vlasy samotnými. Může jít kupříkladu o stále více se mastící vlasy, ale to není téma dnešního pojednání. Taktéž přesušené, matné vlasy, které se snadno lámou, třepí a někdy i „elektrizují“, mohou být problémem, byť zcela opačného charakteru.

Novinky: Wintershea

Pohled do kalendáře mi žádné velké potěšení nečiní. Dny se pomaloučku zkracují, sluníčka ubývá a podzim již pomalu klepe na dveře. A jistě nejsem sám. Jedni se na podzim těší proto, že láká hezkými dny babího léta, jiné okouzlí pestrostí barev listí, kterou nám každoročně nabízí. Je zde ale i druhá skupina, o které jsem ještě před pár lety neměl ani potuchy, pokud vůbec existovala. Jsou to lidé, jejichž pokožka reaguje podrážděním na chlad, kterého s postupujícím podzimem bude přibývat.

Aktuální téma: „Chladová alergie“ sice nevědecky, ale z vlastních zkušeností

Přestože měsíc září stále ještě patří k teplému ročnímu období, jeho ochlazující se rána a večery nechávají znát, že podzim již klepe na vrátka. Již přes deset let se v obdobích chladu potýkám se zhoršeným stavem své pokožky. Donedávna mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o nějakou alergii a vůbec jsem netušila, kolik lidí tento problém postihuje.

Aktuální téma: Všechno je jinak, ale nic se nezměnilo…

Zdá se to být už hodně dlouho, uplynulo celých osm let, co jsem se dozvěděl zajímavou informaci, o které jsem se zmínil v tehdejší Aromaterapii. Že od té doby došlo k nějakým těm změnám, asi psát nemusím. Stali jsme se např. členy EU. Každý den se nám taktéž mění datum. Taky jsme vyhlásili boj všemu nezdravému.

Aktuální téma: Státní radioterapie aneb ozařované jídlo od „osvícených“ politiků

Přiznávám, jako dítě školou povinné jsem nebyl nic extra. Že nelžu, by mi mohli dosvědčit jak učitelé, tak rodiče. A pokud by tvrdili, že jsem byl extratřída, pak předesílám – i ironie je jedním ze způsobů, jak se vyjádřit. Přesto jsem, dle mého názoru, do školy nechodil zcela zbytečně, a do života si nějaké ty poznatky odnesl. I dnes si živě vybavuji školní hodiny, kde nám byl nejen vysvětlen původ slova demokracie, ale dokonce i jeho význam.

Co je co: Ekologické praní?

Jak všeobecně známo již dlouhá léta se zabývám vývojem a výrobou kosmetiky. V oblasti kosmetiky pak dostávám i mnoho dotazů. Některé se týkají pěstování krásy, většina však má blíže ke zdraví, než jen ke kráse. Krom těch běžných jsou zde dotazy i na domácí čtyřnohé miláčky ve vztahu k aromaterapii a, což mě celkem zaráží, velice často i dotazy na prášky na prádlo, včetně otázek, zda jaksi by zde nebylo něco „eko“.

Co je co: 462 z 514

Ani ve snu by mě nenapadlo, jakou odezvu bude mít soutěž vyhlášená v Aromaterapii 2/2008. Otázka nebyla těžká, zněla, jak se jmenuje modře kvetoucí siličnatá léčivka v záhlaví webových stránek česky a latinsky.

Škola aromaterapie: Kosmetické dotazy

Škola aromaterapie: Aroma a nováčci...

Aromakosmetika – olejová kosmetika Karla Hadka - se mi představila v roce 1992 v podobě regeneračního oleje Dianta (nyní ALTHEA) a regeneračního krému na akné Viana (nyní AKNETTE). Lehce mne oťukávala i dalšími preparáty.

Škola aromaterapie: Máslo v prášku…?

Kakaové máslo patří k tradičním surovinám, které mají velmi dobrý „zvuk“ i v kosmetice. Nejen dobrý zvuk, ale i velice příjemnou, typicky kakaovou vůni. Je to dáno jeho původem i složením.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Něco málo o některých posledních novinkách...

Jarní dítě pana Hadka se jménem Leciderma nás velice potěšilo. Otevření dózičky je otevřením vrátek do zahrady. A co teprve natření se krémem… to je procházka květinovou zahradou. Někdo vnímá vůni ,,živých květů“, šeříku, konvalinek, lilií… která tam je? Každá uživatelka našla tu svoji a to je na tom to nejkrásnější. LECIDERMA SHEA NEUTRAL (Leciderma N) se stala nejžádanějším a nejprodávanějším z krémů.

Z vašich dopisů: Pozvánka, aneb… kurz aromaterapie u minerálních vod.

V únoru letošního roku jsme měly příležitost setkat se s panem Hadkem, a protože se nám spolu hezky povídalo, slovo dalo slovo, a plán uskutečnit kurz aromaterapie v lůně největších moravských lázní byl na světě.

Z vašich dopisů: Vysoký krevní tlak – kdo ho dnes nemá...

Najít dříve narozeného člověka, který by neměl vysoký krevní tlak je dnes docela problém. V minulosti byli takto „postiženi“ starší lidé kolem padesátky. Dnes není výjimkou, když se léčí na vysoký krevní tlak i lidé před čtyřicítkou.

Hadkovské zamyšlení: Aromaterapie je příjemná, ale nepomůže

Je 16. června 2008, venku poprchává, nemohu jít sbírat kvetoucí třezalku, jak jsem si naplánoval, a tak sedím v kanceláři a věnuji se psaní článků do třetí Aromky. I dnes jsem dostal svoji porci mailů s dotazy od klientů, na které taktéž průběžně odpovídám. Jeden z nich byl ale i pro mě více než nestandardní. Nikoli žádost, či prosba o radu při nějakém tom kosmetickém či zdravotním problému, ale dotaz s přílohou - článkem internetového deníku iDnes.cz, jež konstatuje, že na základě vědeckých výzkumů aromaterapie nefunguje. Díky tomu, že nosím vousy, nezbývá, než se pod ně hihňat.

Podzimní soutěž

Nový katalog spatřuje světlo světa současně s tímto vydáním časopisu Aromaterapie. Jeho obsah oproti původnímu narostl, podoba se změnila. Jednotlivé kapitoly katalogu mají vždy svého patrona v podobě nějaké rostlinky. A tak mě napadlo, zkoušet příznivce aromaterapie i nadále z jejich znalostí.

Poradna

Poradna: Nachlazení

Blíží se chladnější část roku, tedy podzim, a s tímto ročním obdobím obvykle přibývá i specifických dotazů, které se týkají pro tuto dobu typické záležitosti, tedy nachlazení.