Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2008

Co je co: Ekologické praní?

Jak všeobecně známo již dlouhá léta se zabývám vývojem a výrobou kosmetiky. V oblasti kosmetiky pak dostávám i mnoho dotazů. Některé se týkají pěstování krásy, většina však má blíže ke zdraví, než jen ke kráse. Krom těch běžných jsou zde dotazy i na domácí čtyřnohé miláčky ve vztahu k aromaterapii a, což mě celkem zaráží, velice často i dotazy na prášky na prádlo, včetně otázek, zda jaksi by zde nebylo něco „eko“.

Nutno uvést, že není a ani nic nechystám. Nejen, že jeden nemůže dělat všechno, ale kůže člověčí z pohledu čištění je úplně něco jiného než prádlo a jeho praní.

Snad jen detail z „čištění“ pokožky. Veškeré nečistoty, které na ní ulpí, zůstávají na jejím povrchu. Jejich odstranění nevidím jako žádný velký problém… O tom už jsem ale nesčetněkrát psal. Textil má naprosto jinou strukturu než pokožka, dobře ho vyprat prostě dá práci. A tak, zatímco někdo používá tenzidy na očistu pokožky (pěny do koupele, sprchovací gely, šampony apod.), prakticky stejné tenzidy, tedy identický základ, s jinými aditivy od výrobců dávají vzniku čisticích prostředků, včetně prášků na prádlo…

Tenzidy v oblasti hygieny lze zcela jednoduše ku prospěchu pokožky vyloučit a nahradit, např. olejovými preparáty. Pokožku jako jeden z lidských orgánů musíme co nejvíce šetřit, abychom ji nepoškodili, a volit jemné, nejlépe fyziologické očistné postupy. Pokud chceme vyprat prádlo, jsou k tomu potřeba celkem agresivní chemikálie. Chceme-li používat něco „přírodního…“ či ekologičtějšího, pak je to zase horší s tím prádlem.

Když jsem se kdysi dočetl o oněch mýdlových oříšcích někde z Indie, předpokládal jsem, že to nebude žádná sláva. Pochopitelně, že jsem ale neváhal a dle německého přísloví, které by se nechalo volně přeložit jako „vyzkoušet je lepší nežli nekonečně studovat“, jsem je za drahý peníz zakoupil a vypral prádlo…. Výsledek zhruba splnil má očekávání… Jemná příroda nestačí s dechem chemickým silákům…. Prádlo bylo „technicky chápáno“ vyprané, věcně posouzeno zaprané…

Je hezké, že se lidé snaží ekologicky uvažovat i v této záležitosti, ale domnívat se, že když to jde s pokožkou, že to může jít i s prádlem, je scestné.

V případě prádla požadujeme jeho běloskvoucí čistotu. Potřebujeme jej zbavit potu, tuku, občas i marmelády, kávy, kakaa i mnoha dalších nečistot. U prádla pak se nečistoty dostávají do vnitřní struktury textilu, drží se tam zuby nehty, a použití tenzidů je prakticky nevyhnutelné. Čím agresivnější tenzid (vysoká hodnota HLB), tím lépe vyprané prádlo.

Byť i zde nutno dodat, že i ty nejagresivnější tenzidy jsou na nečistotu v textilu jen „slabým čajíčkem“. Proto výrobci přidávají do prášku další aditiva, jako jsou např.: silikáty, které způsobují změkčení vody, a umožňují tak tenzidům jejich lepší funkčnost a zabraňují usazování vodního kamene. Silikáty v kombinaci s jádrovým mýdlem pak také slouží regulaci, v tomto případě snižování, pěnivosti pracího přípravku. Alkalické složky, způsobují nabobtnávání textilních vláken, ze kterých se pak nečistoty lépe uvolňují.

V prášcích na prádlo nachází uplatnění i různé druhy enzymů, které pak dle své účinnosti štěpí různé nečistoty. Tyto pak, aby jejich funkčnost nebyla neutralizována, potřebují ke své činnosti nižší, maximálně střední prací teploty. Dále se v prášcích na prádlo nachází i látky – lapače nečistot – které zabraňují tomu, aby se uvolněné nečistoty usazovaly zpět v textilu. Snad jen jako zajímavost lze uvést i chlorid sodný, neboli kuchyňskou sůl, jejíž funkcí je udržovat prášek na prádlo v sypké formě. A protože sůl je levná, pak hlavně v levných prášcích na prádlo je jí někdy daleko více než by si ekologie zasloužila….

Pokud tedy chceme ekologicky prát, a v tom by nám měli výrobci vyjít vstříc, část peněz ze svých zisků by měli věnovat na informování spotřebitelů na úkor dezinformující reklamy. Vlastní zkušenosti, že není prášek jako prášek, jistě již každá pradlenka udělala. Tedy v kontextu pracích účinků. Stejně tak tomu je i z hlediska ekologického. Např. prací agresivitu tenzidů z hlediska ekologického není potřeba považovat za podstatnou. Z tohoto pohledu je důležitá jejich rychlá odbouratelnost ať již v čističkách vody či přírodě. V principu lze konstatovat, že by měly být používány jedině tenzidy vyrobené výhradně z rostlinných surovin a nikoli minerálních olejů. Na závěr bych už snad jen uvedl, že při psaní tohoto článku jsem prohlédl značné množství obalů prášků na prádlo. Na jednom z nich jsem dokonce našel i výstrahu, že jej děti nesmí polykat. Dospělí tedy asi ano… Bohužel ani jeden jediný výrobek neobsahoval byť sebemenší informaci o ekologičnosti. Zde se zase bude muset čekat, než se euro-zákonodárci proberou.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Ve chvíli, kdy píši tyto řádky, byť je léto v plném proudu, pohled z okna tomu právě dnes nenapovídá. Ale ani od počasí nelze žádat, aby nám každým dnem připravovalo „posvícení“. Jako optimista si však říkám, čím déle se sluníčko za mraky schovává, tím více se blíží den, kdy se na nás zase usměje.

Novinky: Sprchovací jalovec a třináctka…

O tom, zda je třináctka šťastné číslo či nikoli, lze asi dlouhatánsky diskutovat. Přiznávám, patřím k té části populace, která má k třináctce pozitivní vztah. Asi je to dáno už údajem v rodném listě, kde je jako den narození zaneseno číslo 13. Dnešní třináctka se však týká úplně jiných narozenin. Jde o nový sprchovací olej, který, ať počítám jak počítám, je prostě již třináctým v pořadí. Na pořadovém čísle však nezáleží, pokud účinky oleje zaručí, že nejen pro samotný sprchovací olej, ale i pro klienty, to bude číslo šťastné.

Novinky: Konopný zázrak?

Už samotné názvy Cannabis indica, či Cannabis sativa jako by v sobě skrývaly cosi tajemného. A nelze se divit. Nejen zprávy o neschopnosti medicíny vypořádat se některými chorobami, ale i zprávy o schopnosti konopí, jak se rostlinka česky nazývá, výrazně pomoci s řešením některých zdravotních problémů na sebe upoutávají všeobecnou pozornost.

Novinky: Molusky na útěku…

Pokud vezmeme v úvahu, jak ten čas rychle letí, pak mohu napsat, že to není tak dávno, co jsem poprvé v životě slyšel slovo molusky. Přiznávám, nějak jsem tomuto problému nevěnoval pozornost, již ani nepamatuji, co (pokud vůbec něco) jsem na to tenkrát doporučil. Již samo používání názvu molusky v množném čísle naznačuje, že jich bude více.

Novinky: Hemosan

Jako děcko školou povinné jsem u mého pradědečka objevil knížku o bylinkách a listoval v ní. Nevzpomínám si již, u které rostlinky jsem objevil i termín „zlatá žíla“. Dětinská touha mít ji na zahrádce byla tak silná, že jsem snad již ani nečetl dál… O tom, že zlatá žíla v tomto smyslu nemá nic společného se zlatem, ale spíše utrpením též zvaným hemeroidy, jsem se dozvěděl až o hodně později.

Novinky: Kariosan

Léta utíkají jak splašená, a tak se může zdát, že to není nijak dlouho, co rostlinný olej patřil do úst výhradně a jenom jako potravina. S příchodem zubního oleje jako řešení problémů v ústech se první uživatelé dívali jaksi s nedůvěrou. Dle přísloví, že tonoucí se stébla chytá, jej však, při krvácení z dásní, jejich zánětech či tvorbě zubního kamene, začali používat.

Novinky: Jasmínový regenerační olej

Není tomu tak dlouho, co jsem zaslechl od jedné zákaznice postesknutí, že mezi obličejovými regeneračními oleji se už dlouho neobjevila žádná novinka. Asi to bude i tím, že regeneračních olejů je celkem dostatečná nabídka, kde si zcela jistě každý vybere to, co potřebuje a co mu dobře poslouží.

Novinky: Haaretol

Používání tenzidových mycích přípravků na vlasy, tedy šamponů, s sebou nejen může přinášet, ale i fakticky přináší různé problémy, ať již s vlasovou pokožkou, či vlasy samotnými. Může jít kupříkladu o stále více se mastící vlasy, ale to není téma dnešního pojednání. Taktéž přesušené, matné vlasy, které se snadno lámou, třepí a někdy i „elektrizují“, mohou být problémem, byť zcela opačného charakteru.

Novinky: Wintershea

Pohled do kalendáře mi žádné velké potěšení nečiní. Dny se pomaloučku zkracují, sluníčka ubývá a podzim již pomalu klepe na dveře. A jistě nejsem sám. Jedni se na podzim těší proto, že láká hezkými dny babího léta, jiné okouzlí pestrostí barev listí, kterou nám každoročně nabízí. Je zde ale i druhá skupina, o které jsem ještě před pár lety neměl ani potuchy, pokud vůbec existovala. Jsou to lidé, jejichž pokožka reaguje podrážděním na chlad, kterého s postupujícím podzimem bude přibývat.

Aktuální téma: „Chladová alergie“ sice nevědecky, ale z vlastních zkušeností

Přestože měsíc září stále ještě patří k teplému ročnímu období, jeho ochlazující se rána a večery nechávají znát, že podzim již klepe na vrátka. Již přes deset let se v obdobích chladu potýkám se zhoršeným stavem své pokožky. Donedávna mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o nějakou alergii a vůbec jsem netušila, kolik lidí tento problém postihuje.

Aktuální téma: Všechno je jinak, ale nic se nezměnilo…

Zdá se to být už hodně dlouho, uplynulo celých osm let, co jsem se dozvěděl zajímavou informaci, o které jsem se zmínil v tehdejší Aromaterapii. Že od té doby došlo k nějakým těm změnám, asi psát nemusím. Stali jsme se např. členy EU. Každý den se nám taktéž mění datum. Taky jsme vyhlásili boj všemu nezdravému.

Aktuální téma: Státní radioterapie aneb ozařované jídlo od „osvícených“ politiků

Přiznávám, jako dítě školou povinné jsem nebyl nic extra. Že nelžu, by mi mohli dosvědčit jak učitelé, tak rodiče. A pokud by tvrdili, že jsem byl extratřída, pak předesílám – i ironie je jedním ze způsobů, jak se vyjádřit. Přesto jsem, dle mého názoru, do školy nechodil zcela zbytečně, a do života si nějaké ty poznatky odnesl. I dnes si živě vybavuji školní hodiny, kde nám byl nejen vysvětlen původ slova demokracie, ale dokonce i jeho význam.

Co je co: Ekologické praní?

Jak všeobecně známo již dlouhá léta se zabývám vývojem a výrobou kosmetiky. V oblasti kosmetiky pak dostávám i mnoho dotazů. Některé se týkají pěstování krásy, většina však má blíže ke zdraví, než jen ke kráse. Krom těch běžných jsou zde dotazy i na domácí čtyřnohé miláčky ve vztahu k aromaterapii a, což mě celkem zaráží, velice často i dotazy na prášky na prádlo, včetně otázek, zda jaksi by zde nebylo něco „eko“.

Co je co: 462 z 514

Ani ve snu by mě nenapadlo, jakou odezvu bude mít soutěž vyhlášená v Aromaterapii 2/2008. Otázka nebyla těžká, zněla, jak se jmenuje modře kvetoucí siličnatá léčivka v záhlaví webových stránek česky a latinsky.

Škola aromaterapie: Kosmetické dotazy

Škola aromaterapie: Aroma a nováčci...

Aromakosmetika – olejová kosmetika Karla Hadka - se mi představila v roce 1992 v podobě regeneračního oleje Dianta (nyní ALTHEA) a regeneračního krému na akné Viana (nyní AKNETTE). Lehce mne oťukávala i dalšími preparáty.

Škola aromaterapie: Máslo v prášku…?

Kakaové máslo patří k tradičním surovinám, které mají velmi dobrý „zvuk“ i v kosmetice. Nejen dobrý zvuk, ale i velice příjemnou, typicky kakaovou vůni. Je to dáno jeho původem i složením.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Něco málo o některých posledních novinkách...

Jarní dítě pana Hadka se jménem Leciderma nás velice potěšilo. Otevření dózičky je otevřením vrátek do zahrady. A co teprve natření se krémem… to je procházka květinovou zahradou. Někdo vnímá vůni ,,živých květů“, šeříku, konvalinek, lilií… která tam je? Každá uživatelka našla tu svoji a to je na tom to nejkrásnější. LECIDERMA SHEA NEUTRAL (Leciderma N) se stala nejžádanějším a nejprodávanějším z krémů.

Z vašich dopisů: Pozvánka, aneb… kurz aromaterapie u minerálních vod.

V únoru letošního roku jsme měly příležitost setkat se s panem Hadkem, a protože se nám spolu hezky povídalo, slovo dalo slovo, a plán uskutečnit kurz aromaterapie v lůně největších moravských lázní byl na světě.

Z vašich dopisů: Vysoký krevní tlak – kdo ho dnes nemá...

Najít dříve narozeného člověka, který by neměl vysoký krevní tlak je dnes docela problém. V minulosti byli takto „postiženi“ starší lidé kolem padesátky. Dnes není výjimkou, když se léčí na vysoký krevní tlak i lidé před čtyřicítkou.

Hadkovské zamyšlení: Aromaterapie je příjemná, ale nepomůže

Je 16. června 2008, venku poprchává, nemohu jít sbírat kvetoucí třezalku, jak jsem si naplánoval, a tak sedím v kanceláři a věnuji se psaní článků do třetí Aromky. I dnes jsem dostal svoji porci mailů s dotazy od klientů, na které taktéž průběžně odpovídám. Jeden z nich byl ale i pro mě více než nestandardní. Nikoli žádost, či prosba o radu při nějakém tom kosmetickém či zdravotním problému, ale dotaz s přílohou - článkem internetového deníku iDnes.cz, jež konstatuje, že na základě vědeckých výzkumů aromaterapie nefunguje. Díky tomu, že nosím vousy, nezbývá, než se pod ně hihňat.

Podzimní soutěž

Nový katalog spatřuje světlo světa současně s tímto vydáním časopisu Aromaterapie. Jeho obsah oproti původnímu narostl, podoba se změnila. Jednotlivé kapitoly katalogu mají vždy svého patrona v podobě nějaké rostlinky. A tak mě napadlo, zkoušet příznivce aromaterapie i nadále z jejich znalostí.

Poradna

Poradna: Nachlazení

Blíží se chladnější část roku, tedy podzim, a s tímto ročním obdobím obvykle přibývá i specifických dotazů, které se týkají pro tuto dobu typické záležitosti, tedy nachlazení.