Časopis
Časopis Aromaterapie - 3/2008
Aktuální téma: Státní radioterapie aneb ozařované jídlo od „osvícených“ politiků
Přiznávám, jako dítě školou povinné jsem nebyl nic extra. Že nelžu, by mi mohli dosvědčit jak učitelé, tak rodiče. A pokud by tvrdili, že jsem byl extratřída, pak předesílám – i ironie je jedním ze způsobů, jak se vyjádřit. Přesto jsem, dle mého názoru, do školy nechodil zcela zbytečně, a do života si nějaké ty poznatky odnesl. I dnes si živě vybavuji školní hodiny, kde nám byl nejen vysvětlen původ slova demokracie, ale dokonce i jeho význam. Od této chvíle jsem se nepřestal těšit na onen krásný den, který ji s sebou přinese, na život v demokratické společnosti. Vylučuji, že bych zaspal dobu, ale i dnes se stále ještě jen a jen těším. Problém není, myslím, ve mně samotném. Každý, kdo se dostal k moci, sám sebe, až na malé výjimky, vždy definoval jako čistokrevného demokrata. A tak nám historie přinesla demokracie lidové, socialistické a bůh ví jaké ještě, byť v podstatě snad nikdy nešlo o nic jiného, než boj o koryta a buzerování občanů za jejich vlastní peníze, neboť občané jsou současně plátci daní. Pokud by to okolnosti dovolily, politici by buzerovali i rybičky v akváriu. Ani „počasí posledního období“ se nijak podstatně nezměnilo. Jisté „oteplení“ je sice nesporné, ale občan je stále ještě – občas i čím dál více – považován za nesvéprávného chovance psychiatrické léčebny, za kterého musí rozhodovat někdo jiný, nejlépe vyšší mocí pověřený a neomylností vybavený státní úředník, či bezcharakterním charakterem obdařený politik. O tom, jak dokonale je rozhodováno, se můžeme přesvědčovat každodenně na různých úrovních. Před časem jsem zjistil, že v obchodních sítích, v rámci zákonné ochrany spotřebitele, se musí nacházet definované druhy potravin v mikrobiálně nezávadném stavu. Nechci diskutovat o tom, jak dalece je to moudré, když už je to dokonce zákonné. Pouze mě na některé „lahůdky“, jednoduše řečeno, velmi rychle přešla chuť po zjištění, že mnozí z výrobců potravin, tedy různého koření, čajů, sušené zeleniny apod. jsou pro dodržení předepsaných norem nuceni své „lahůdky“ před jejich zasláním do obchodní sítě zbavit žijících mikroorganizmů. Dříve než zodpovíme otázku, jak se to dělá, doporučuji hluboce se nadechnout, usadit se ve stabilní židli a připravit resuscitačně působící olej z máty peprné v množství větším než dostatečném.
Tyto potraviny se dekontaminují radioaktivním gama-zářením! Jako přesvědčený demokrat nemám naprosto nic proti radioaktivně ozařovaným potravinám, pokud je konzumují autoři těchto „zdraví podporujících praktik“. Jako člověk zvyklý svobodně myslet a rozhodovat se sám za sebe je však jednoznačně odmítám vědomě a dobrovolně zařadit do svého potravinového řetězce. Abych tak mohl činit, a to nejen v tomto případě, potřebuji pro toto rozhodnutí nutné informace. Konec konců, právo na informace každému občanovi zaručuje ten nejvyšší zákon – tedy ústava.
V tomto kontextu považuji za naprosto pokrytecké a nemorální uvádět na výrobku jako informaci pro spotřebitele jenom jeho složení a tak podstatná fakta jako je technologie mikrobiální dekontaminace radioaktivním ozářením prostě zamlčovat. Nehledě na to, že takový výrobek lze bez problémů označit „bez chemické konzervace“ či „není chemicky konzervováno“. V tomto případě sice jde o údaj tak pravdivý, že lze bez výčitek svědomí přísahat na pětinásobnou smrt vlastní matky, ale jak jsem již řekl – pravdu může mít každý dle svého názoru a někdy i potřeby. Zde ale nejde o něčí pravdu, nýbrž o konstatování faktů. A na informaci o takto závažném faktu má, dle mého, když už ne z titulu slušnosti a lidskosti, pak alespoň z titulu ústavy, nárok každý spotřebitel! Každá takto „ošetřovaná“ potravina by ze zákona měla být označena údajem o radioaktivním konzervování, či radioaktivní mikrobiální dekontaminaci.
Karel Hadek
Úvodní slovo Karla Hadka
Ve chvíli, kdy píši tyto řádky, byť je léto v plném proudu, pohled z okna tomu právě dnes nenapovídá. Ale ani od počasí nelze žádat, aby nám každým dnem připravovalo „posvícení“. Jako optimista si však říkám, čím déle se sluníčko za mraky schovává, tím více se blíží den, kdy se na nás zase usměje.
Novinky: Sprchovací jalovec a třináctka…
O tom, zda je třináctka šťastné číslo či nikoli, lze asi dlouhatánsky diskutovat. Přiznávám, patřím k té části populace, která má k třináctce pozitivní vztah. Asi je to dáno už údajem v rodném listě, kde je jako den narození zaneseno číslo 13. Dnešní třináctka se však týká úplně jiných narozenin. Jde o nový sprchovací olej, který, ať počítám jak počítám, je prostě již třináctým v pořadí. Na pořadovém čísle však nezáleží, pokud účinky oleje zaručí, že nejen pro samotný sprchovací olej, ale i pro klienty, to bude číslo šťastné.
Novinky: Konopný zázrak?
Už samotné názvy Cannabis indica, či Cannabis sativa jako by v sobě skrývaly cosi tajemného. A nelze se divit. Nejen zprávy o neschopnosti medicíny vypořádat se některými chorobami, ale i zprávy o schopnosti konopí, jak se rostlinka česky nazývá, výrazně pomoci s řešením některých zdravotních problémů na sebe upoutávají všeobecnou pozornost.
Novinky: Molusky na útěku…
Pokud vezmeme v úvahu, jak ten čas rychle letí, pak mohu napsat, že to není tak dávno, co jsem poprvé v životě slyšel slovo molusky. Přiznávám, nějak jsem tomuto problému nevěnoval pozornost, již ani nepamatuji, co (pokud vůbec něco) jsem na to tenkrát doporučil. Již samo používání názvu molusky v množném čísle naznačuje, že jich bude více.
Novinky: Hemosan
Jako děcko školou povinné jsem u mého pradědečka objevil knížku o bylinkách a listoval v ní. Nevzpomínám si již, u které rostlinky jsem objevil i termín „zlatá žíla“. Dětinská touha mít ji na zahrádce byla tak silná, že jsem snad již ani nečetl dál… O tom, že zlatá žíla v tomto smyslu nemá nic společného se zlatem, ale spíše utrpením též zvaným hemeroidy, jsem se dozvěděl až o hodně později.
Novinky: Kariosan
Léta utíkají jak splašená, a tak se může zdát, že to není nijak dlouho, co rostlinný olej patřil do úst výhradně a jenom jako potravina. S příchodem zubního oleje jako řešení problémů v ústech se první uživatelé dívali jaksi s nedůvěrou. Dle přísloví, že tonoucí se stébla chytá, jej však, při krvácení z dásní, jejich zánětech či tvorbě zubního kamene, začali používat.
Novinky: Jasmínový regenerační olej
Není tomu tak dlouho, co jsem zaslechl od jedné zákaznice postesknutí, že mezi obličejovými regeneračními oleji se už dlouho neobjevila žádná novinka. Asi to bude i tím, že regeneračních olejů je celkem dostatečná nabídka, kde si zcela jistě každý vybere to, co potřebuje a co mu dobře poslouží.
Novinky: Haaretol
Používání tenzidových mycích přípravků na vlasy, tedy šamponů, s sebou nejen může přinášet, ale i fakticky přináší různé problémy, ať již s vlasovou pokožkou, či vlasy samotnými. Může jít kupříkladu o stále více se mastící vlasy, ale to není téma dnešního pojednání. Taktéž přesušené, matné vlasy, které se snadno lámou, třepí a někdy i „elektrizují“, mohou být problémem, byť zcela opačného charakteru.
Novinky: Wintershea
Pohled do kalendáře mi žádné velké potěšení nečiní. Dny se pomaloučku zkracují, sluníčka ubývá a podzim již pomalu klepe na dveře. A jistě nejsem sám. Jedni se na podzim těší proto, že láká hezkými dny babího léta, jiné okouzlí pestrostí barev listí, kterou nám každoročně nabízí. Je zde ale i druhá skupina, o které jsem ještě před pár lety neměl ani potuchy, pokud vůbec existovala. Jsou to lidé, jejichž pokožka reaguje podrážděním na chlad, kterého s postupujícím podzimem bude přibývat.
Aktuální téma: „Chladová alergie“ sice nevědecky, ale z vlastních zkušeností
Přestože měsíc září stále ještě patří k teplému ročnímu období, jeho ochlazující se rána a večery nechávají znát, že podzim již klepe na vrátka. Již přes deset let se v obdobích chladu potýkám se zhoršeným stavem své pokožky. Donedávna mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o nějakou alergii a vůbec jsem netušila, kolik lidí tento problém postihuje.
Aktuální téma: Všechno je jinak, ale nic se nezměnilo…
Zdá se to být už hodně dlouho, uplynulo celých osm let, co jsem se dozvěděl zajímavou informaci, o které jsem se zmínil v tehdejší Aromaterapii. Že od té doby došlo k nějakým těm změnám, asi psát nemusím. Stali jsme se např. členy EU. Každý den se nám taktéž mění datum. Taky jsme vyhlásili boj všemu nezdravému.
Aktuální téma: Státní radioterapie aneb ozařované jídlo od „osvícených“ politiků
Přiznávám, jako dítě školou povinné jsem nebyl nic extra. Že nelžu, by mi mohli dosvědčit jak učitelé, tak rodiče. A pokud by tvrdili, že jsem byl extratřída, pak předesílám – i ironie je jedním ze způsobů, jak se vyjádřit. Přesto jsem, dle mého názoru, do školy nechodil zcela zbytečně, a do života si nějaké ty poznatky odnesl. I dnes si živě vybavuji školní hodiny, kde nám byl nejen vysvětlen původ slova demokracie, ale dokonce i jeho význam.
Co je co: Ekologické praní?
Jak všeobecně známo již dlouhá léta se zabývám vývojem a výrobou kosmetiky. V oblasti kosmetiky pak dostávám i mnoho dotazů. Některé se týkají pěstování krásy, většina však má blíže ke zdraví, než jen ke kráse. Krom těch běžných jsou zde dotazy i na domácí čtyřnohé miláčky ve vztahu k aromaterapii a, což mě celkem zaráží, velice často i dotazy na prášky na prádlo, včetně otázek, zda jaksi by zde nebylo něco „eko“.
Co je co: 462 z 514
Ani ve snu by mě nenapadlo, jakou odezvu bude mít soutěž vyhlášená v Aromaterapii 2/2008. Otázka nebyla těžká, zněla, jak se jmenuje modře kvetoucí siličnatá léčivka v záhlaví webových stránek česky a latinsky.
Škola aromaterapie: Aroma a nováčci...
Aromakosmetika – olejová kosmetika Karla Hadka - se mi představila v roce 1992 v podobě regeneračního oleje Dianta (nyní ALTHEA) a regeneračního krému na akné Viana (nyní AKNETTE). Lehce mne oťukávala i dalšími preparáty.
Škola aromaterapie: Máslo v prášku…?
Kakaové máslo patří k tradičním surovinám, které mají velmi dobrý „zvuk“ i v kosmetice. Nejen dobrý zvuk, ale i velice příjemnou, typicky kakaovou vůni. Je to dáno jeho původem i složením.
Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Něco málo o některých posledních novinkách...
Jarní dítě pana Hadka se jménem Leciderma nás velice potěšilo. Otevření dózičky je otevřením vrátek do zahrady. A co teprve natření se krémem… to je procházka květinovou zahradou. Někdo vnímá vůni ,,živých květů“, šeříku, konvalinek, lilií… která tam je? Každá uživatelka našla tu svoji a to je na tom to nejkrásnější. LECIDERMA SHEA NEUTRAL (Leciderma N) se stala nejžádanějším a nejprodávanějším z krémů.
Z vašich dopisů: Pozvánka, aneb… kurz aromaterapie u minerálních vod.
V únoru letošního roku jsme měly příležitost setkat se s panem Hadkem, a protože se nám spolu hezky povídalo, slovo dalo slovo, a plán uskutečnit kurz aromaterapie v lůně největších moravských lázní byl na světě.
Z vašich dopisů: Vysoký krevní tlak – kdo ho dnes nemá...
Najít dříve narozeného člověka, který by neměl vysoký krevní tlak je dnes docela problém. V minulosti byli takto „postiženi“ starší lidé kolem padesátky. Dnes není výjimkou, když se léčí na vysoký krevní tlak i lidé před čtyřicítkou.
Hadkovské zamyšlení: Aromaterapie je příjemná, ale nepomůže
Je 16. června 2008, venku poprchává, nemohu jít sbírat kvetoucí třezalku, jak jsem si naplánoval, a tak sedím v kanceláři a věnuji se psaní článků do třetí Aromky. I dnes jsem dostal svoji porci mailů s dotazy od klientů, na které taktéž průběžně odpovídám. Jeden z nich byl ale i pro mě více než nestandardní. Nikoli žádost, či prosba o radu při nějakém tom kosmetickém či zdravotním problému, ale dotaz s přílohou - článkem internetového deníku iDnes.cz, jež konstatuje, že na základě vědeckých výzkumů aromaterapie nefunguje. Díky tomu, že nosím vousy, nezbývá, než se pod ně hihňat.
Podzimní soutěž
Nový katalog spatřuje světlo světa současně s tímto vydáním časopisu Aromaterapie. Jeho obsah oproti původnímu narostl, podoba se změnila. Jednotlivé kapitoly katalogu mají vždy svého patrona v podobě nějaké rostlinky. A tak mě napadlo, zkoušet příznivce aromaterapie i nadále z jejich znalostí.
Poradna: Nachlazení
Blíží se chladnější část roku, tedy podzim, a s tímto ročním obdobím obvykle přibývá i specifických dotazů, které se týkají pro tuto dobu typické záležitosti, tedy nachlazení.