Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2008

Škola aromaterapie: Kosmetické dotazy

Dobrý den, pane Hadku,

dovolte mi, abych se na Vás obrátila s dotazem ve věci vývoje kosmetických materiálů.

Z mých zkušeností vyhledávají kosmetické služby klientky převážně od 35 let, tzn. „majitelky“ zralé až stárnoucí pleti. Jsou nespokojeny s unavenou pletí dekoltu a krku.

Ruce jsou na tom obdobně. Chci jim nabídnout možnost ošetření Vaší kosmetikou, bezskalpelový lifting, které by nemělo obsahovat více než deset kúr, aby byl vidět efekt. Vím, že takové možnosti u jiných kosmetických značek jsou. Zajímá mě, zda je možné vyvinout ve Vaší laboratoři takový materiál výhradně pro salonní ošetření přírodní kosmetikou.

Stejně tak něco, co by řešilo, ať už deseti kúrami, nebo jako součást běžného kosmetického ošetření, otoky očního okolí. A můj snad prozatím poslední dotaz se týká materiálu vhodného k aplikaci celotělového peelingu.

Vím, že Váš čas je velmi vzácný. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Přeji Vám krásné dny.

Zdeňka B.

 

Vážená paní Zdeňko,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě obracíte s Vašimi podněty.

Musím přiznat, že se mi stejnou měrou líbí, jakož i přivádí do rozpaků. Jako chemik se zabývám různými surovinami využitelnými v kosmetice již od mládí. Poznatky mě přivedly k používání ingrediencí rostlinného původu tak dalece, jak jen to je možné. Více než poslední čtvrtstoletí kosmetiku dokonce i vyrábím. Pohled do katalogu preparátů KH a časopisů Aromaterapie mi pak dovoluje jedním dechem prohlásit, že to, co navrhujete, buď již v nabídce je, anebo vyrobit nejspíše nelze. Zde si neodporuji v tom, co říkám, je to spíše otázka úhlu pohledu na věc. Chápu, že s přibývajícími roky člověk krom rozhledu (termín moudrost raději nechám spát) získává i vrásky, pleť se unavuje, prostě stárne s námi. Na Vámi jmenovaných partiích – dekolt, krk, obličej, ruce – se nikoli čas sám, ale vlivy povětrnostních podmínek projevují daleko aktivněji. Právě na tyto tělesné partie je nezbytně nutné dbát preventivně od mládí, a to permanentně, jakož i adekvátně a regenerativně. Stárnutí pokožky sice zabránit nelze, ale tento proces lze podstatně zpomalit. Zde pak Vámi navržená kúra deseti ošetření může být, dle mého názoru, jen a jen jakousi motivační ukázkou regenerativně-protektivního ošetřování pleti. Celá tato kúra by měla sloužit k zviditelnění výsledků odborného, aktivního a především fyziologického ošetřování pleti. Posláním této kúry by pak mělo být „vyprovokování" účastníků tohoto programu k takovéto každodenní péči i v budoucnosti. Vzhledem k tomu, že povadlost a stárnutí pokožky není záležitostí desetinásobných negativních vlivů či kúr, nelze přemýšlet nad tím, že by desetinásobná pozitivní kúra mohla způsobit více než jen efekt. Nám však nejde o levné (byť mohou být drahé) efekty krátkého trvání, ale o dlouhodobý, faktický účinek.

Dovoluji si tvrdit, že aromaterapeutická kosmetika KH zcela jednoznačně splňuje nároky na preparáty pro tyto účely. Jako hlavní důvod bych definoval jak fyziologičnost preparátů, tak i absenci chemické konzervace, která nejen běžně poškozuje symbiotickou mikroflóru, ale má mnohé další negativní vlivy, které se prostě zametají pod koberec.

Pro uvedené účely jsem schopen jmenovat relativně velké množství preparátů, které pokožku ošetřují fyziologicky, tedy respektují její emulgaci, pH a podobně. A nejen jmenovat, ale jejich jmenování i opodstatnit a zdůvodnit!

Pro názornost bych se na tomto místě rád zaměřil na ošetřování rukou, které jste též zmínila. Na rukou se nachází nejvíce namáhaná a stresovaná pokožka. Její stav velmi často nebývá problémem jen kosmetickým, ale doslova i zdravotním. Na ošetřování rukou jsem vyvinul, a firma AKH nabízí, jedinečnou, extrémně účinnou regenerační technologii. Za pomoci preparátů SHEADERM TH, BALNARU TH (popřípadě i dalších) a termorukavic lze dosáhnout jedinečných výsledků. Popisovat dosažené výsledky nepovažuji za dostatečně prokazatelné a informativní. Zde je nutno si nechat ruce párkrát ošetřit… Teprve poté se z oblasti vyprávění dostáváme do oblasti faktů. Účinky pak lze vnímat, je to vidět na zlepšeném stavu i vzhledu pokožky rukou. Ti, kteří trpí revmatizmem, to pocítí i ve formě úlevy od bolestí. 

Dále bych znovu rád poznamenal: Krása a mladistý vzhled pokožky pouze na první pohled je věc jedna, a zdraví pak druhá. Pokožka je jen jedním z orgánů biologického komplexu zvaného člověk. A tedy stejně tak jako Vámi zmíněné otoky kolem očí, i ostatní problémy nepovažuji za lokální záležitost, spíše bych řekl za problém celého organizmu, který se takto, lokálně, projevuje. Je záležitostí kosmetičky, aby odvedla profesionální práci a posoudila, zda jmenované otoky jsou způsobeny např. „jen“ nadměrným zatěžováním očí (prací u počítače apod.), či jde-li o problém zdravotní, který je nezbytně nutné řešit ve spolupráci s lékařem. Otoky očí nemusí být zrovna od počítače, ale mohou být důvodem nemoci – alergie, špatná funkce štítné žlázy, ledvin, jater… Srdíčko nemusí být v pořádku, jakož i vysoký krevní tlak se takto může projevovat. Tady nemůžeme uvažovat na úrovni zmíněné kúry, či běžných kosmetických ošetření. Byť…., u „jen“ unavených a oteklých očí se velice osvědčil preparát LYMPHA-PACK W/O, který se nanáší formou masky v oční krajině, či obklady s JALOVCOVOU pleťovou vodou, kdy se kosmetický tampon zvlhčený JALOVCOVOU pleťovou vodou přikládá přímo na oči a oční krajinu.

Na závěr ještě pár slov k dotazu ohledně celotělového peelingu. Z tohoto pohledu akceptuji pouze to, co bych označil jako spontánní fyziologický peeling, který probíhá permanentně. Naše tělo každodenně odvrhne několik gramů zrohovatělé pokožky, která přestala být funkční.

Toto odvrhování pokožky bych označil jako „přirozený očistný proces“. Odstraňování napomáhá přirozeně i otěr pokožky o oblečení, stejně tak i otírání pokožky osuškou po koupeli či sprchování. Pokud zrohovatělá vrstva není spontánně organizmem odvržena, není dle mého názoru „mrtvá“, protože je funkční! Jako mrtvou ji může prezentovat nikoli kosmetolog, ale pouze „kožní funebrák“, který z jejího předčasného odstranění má zajištěn profit… Kdyby nic jiného, chrání mechanicky a fotoprotekticky spodní vrstvy pokožky jak před poškozením, tak před nežádoucími kontakty s okolím. Domnívám se, že její odstraňování (pokud není zdůvodněno medicinálně) není žádoucí, ba právě naopak zásahem do přirozené a organizmem regulované funkce. Pro mě by opravdu nebyl problém v laboratoři vyrobit peelingy, ať již chemické (třeba AHA kyseliny), mechanické (začínaje lógrem z jemně mleté kávy a pseudovědeckým básněním o kofeinu, přes jemný saharský písek s proklamovanou fatamorgánou Kleopatry v pozadí, až po moučku z pecek mandlí, neboť mandle se v kosmetice používají od nepaměti…). Málem bych úplně zapomněl enzymatický peeling! Ale úcta k funkční a zdravé pokožce, která zpětně není nic jiného než „obal zdravého a funkčního spoluobčana“, mi říkají jednoznačně, dej od toho ruce pryč…

Doufám, že Vám moje názory a informace poslouží, a těším se na případnou spolupráci.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Ve chvíli, kdy píši tyto řádky, byť je léto v plném proudu, pohled z okna tomu právě dnes nenapovídá. Ale ani od počasí nelze žádat, aby nám každým dnem připravovalo „posvícení“. Jako optimista si však říkám, čím déle se sluníčko za mraky schovává, tím více se blíží den, kdy se na nás zase usměje.

Novinky: Sprchovací jalovec a třináctka…

O tom, zda je třináctka šťastné číslo či nikoli, lze asi dlouhatánsky diskutovat. Přiznávám, patřím k té části populace, která má k třináctce pozitivní vztah. Asi je to dáno už údajem v rodném listě, kde je jako den narození zaneseno číslo 13. Dnešní třináctka se však týká úplně jiných narozenin. Jde o nový sprchovací olej, který, ať počítám jak počítám, je prostě již třináctým v pořadí. Na pořadovém čísle však nezáleží, pokud účinky oleje zaručí, že nejen pro samotný sprchovací olej, ale i pro klienty, to bude číslo šťastné.

Novinky: Konopný zázrak?

Už samotné názvy Cannabis indica, či Cannabis sativa jako by v sobě skrývaly cosi tajemného. A nelze se divit. Nejen zprávy o neschopnosti medicíny vypořádat se některými chorobami, ale i zprávy o schopnosti konopí, jak se rostlinka česky nazývá, výrazně pomoci s řešením některých zdravotních problémů na sebe upoutávají všeobecnou pozornost.

Novinky: Molusky na útěku…

Pokud vezmeme v úvahu, jak ten čas rychle letí, pak mohu napsat, že to není tak dávno, co jsem poprvé v životě slyšel slovo molusky. Přiznávám, nějak jsem tomuto problému nevěnoval pozornost, již ani nepamatuji, co (pokud vůbec něco) jsem na to tenkrát doporučil. Již samo používání názvu molusky v množném čísle naznačuje, že jich bude více.

Novinky: Hemosan

Jako děcko školou povinné jsem u mého pradědečka objevil knížku o bylinkách a listoval v ní. Nevzpomínám si již, u které rostlinky jsem objevil i termín „zlatá žíla“. Dětinská touha mít ji na zahrádce byla tak silná, že jsem snad již ani nečetl dál… O tom, že zlatá žíla v tomto smyslu nemá nic společného se zlatem, ale spíše utrpením též zvaným hemeroidy, jsem se dozvěděl až o hodně později.

Novinky: Kariosan

Léta utíkají jak splašená, a tak se může zdát, že to není nijak dlouho, co rostlinný olej patřil do úst výhradně a jenom jako potravina. S příchodem zubního oleje jako řešení problémů v ústech se první uživatelé dívali jaksi s nedůvěrou. Dle přísloví, že tonoucí se stébla chytá, jej však, při krvácení z dásní, jejich zánětech či tvorbě zubního kamene, začali používat.

Novinky: Jasmínový regenerační olej

Není tomu tak dlouho, co jsem zaslechl od jedné zákaznice postesknutí, že mezi obličejovými regeneračními oleji se už dlouho neobjevila žádná novinka. Asi to bude i tím, že regeneračních olejů je celkem dostatečná nabídka, kde si zcela jistě každý vybere to, co potřebuje a co mu dobře poslouží.

Novinky: Haaretol

Používání tenzidových mycích přípravků na vlasy, tedy šamponů, s sebou nejen může přinášet, ale i fakticky přináší různé problémy, ať již s vlasovou pokožkou, či vlasy samotnými. Může jít kupříkladu o stále více se mastící vlasy, ale to není téma dnešního pojednání. Taktéž přesušené, matné vlasy, které se snadno lámou, třepí a někdy i „elektrizují“, mohou být problémem, byť zcela opačného charakteru.

Novinky: Wintershea

Pohled do kalendáře mi žádné velké potěšení nečiní. Dny se pomaloučku zkracují, sluníčka ubývá a podzim již pomalu klepe na dveře. A jistě nejsem sám. Jedni se na podzim těší proto, že láká hezkými dny babího léta, jiné okouzlí pestrostí barev listí, kterou nám každoročně nabízí. Je zde ale i druhá skupina, o které jsem ještě před pár lety neměl ani potuchy, pokud vůbec existovala. Jsou to lidé, jejichž pokožka reaguje podrážděním na chlad, kterého s postupujícím podzimem bude přibývat.

Aktuální téma: „Chladová alergie“ sice nevědecky, ale z vlastních zkušeností

Přestože měsíc září stále ještě patří k teplému ročnímu období, jeho ochlazující se rána a večery nechávají znát, že podzim již klepe na vrátka. Již přes deset let se v obdobích chladu potýkám se zhoršeným stavem své pokožky. Donedávna mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o nějakou alergii a vůbec jsem netušila, kolik lidí tento problém postihuje.

Aktuální téma: Všechno je jinak, ale nic se nezměnilo…

Zdá se to být už hodně dlouho, uplynulo celých osm let, co jsem se dozvěděl zajímavou informaci, o které jsem se zmínil v tehdejší Aromaterapii. Že od té doby došlo k nějakým těm změnám, asi psát nemusím. Stali jsme se např. členy EU. Každý den se nám taktéž mění datum. Taky jsme vyhlásili boj všemu nezdravému.

Aktuální téma: Státní radioterapie aneb ozařované jídlo od „osvícených“ politiků

Přiznávám, jako dítě školou povinné jsem nebyl nic extra. Že nelžu, by mi mohli dosvědčit jak učitelé, tak rodiče. A pokud by tvrdili, že jsem byl extratřída, pak předesílám – i ironie je jedním ze způsobů, jak se vyjádřit. Přesto jsem, dle mého názoru, do školy nechodil zcela zbytečně, a do života si nějaké ty poznatky odnesl. I dnes si živě vybavuji školní hodiny, kde nám byl nejen vysvětlen původ slova demokracie, ale dokonce i jeho význam.

Co je co: Ekologické praní?

Jak všeobecně známo již dlouhá léta se zabývám vývojem a výrobou kosmetiky. V oblasti kosmetiky pak dostávám i mnoho dotazů. Některé se týkají pěstování krásy, většina však má blíže ke zdraví, než jen ke kráse. Krom těch běžných jsou zde dotazy i na domácí čtyřnohé miláčky ve vztahu k aromaterapii a, což mě celkem zaráží, velice často i dotazy na prášky na prádlo, včetně otázek, zda jaksi by zde nebylo něco „eko“.

Co je co: 462 z 514

Ani ve snu by mě nenapadlo, jakou odezvu bude mít soutěž vyhlášená v Aromaterapii 2/2008. Otázka nebyla těžká, zněla, jak se jmenuje modře kvetoucí siličnatá léčivka v záhlaví webových stránek česky a latinsky.

Škola aromaterapie: Kosmetické dotazy

Škola aromaterapie: Aroma a nováčci...

Aromakosmetika – olejová kosmetika Karla Hadka - se mi představila v roce 1992 v podobě regeneračního oleje Dianta (nyní ALTHEA) a regeneračního krému na akné Viana (nyní AKNETTE). Lehce mne oťukávala i dalšími preparáty.

Škola aromaterapie: Máslo v prášku…?

Kakaové máslo patří k tradičním surovinám, které mají velmi dobrý „zvuk“ i v kosmetice. Nejen dobrý zvuk, ale i velice příjemnou, typicky kakaovou vůni. Je to dáno jeho původem i složením.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Něco málo o některých posledních novinkách...

Jarní dítě pana Hadka se jménem Leciderma nás velice potěšilo. Otevření dózičky je otevřením vrátek do zahrady. A co teprve natření se krémem… to je procházka květinovou zahradou. Někdo vnímá vůni ,,živých květů“, šeříku, konvalinek, lilií… která tam je? Každá uživatelka našla tu svoji a to je na tom to nejkrásnější. LECIDERMA SHEA NEUTRAL (Leciderma N) se stala nejžádanějším a nejprodávanějším z krémů.

Z vašich dopisů: Pozvánka, aneb… kurz aromaterapie u minerálních vod.

V únoru letošního roku jsme měly příležitost setkat se s panem Hadkem, a protože se nám spolu hezky povídalo, slovo dalo slovo, a plán uskutečnit kurz aromaterapie v lůně největších moravských lázní byl na světě.

Z vašich dopisů: Vysoký krevní tlak – kdo ho dnes nemá...

Najít dříve narozeného člověka, který by neměl vysoký krevní tlak je dnes docela problém. V minulosti byli takto „postiženi“ starší lidé kolem padesátky. Dnes není výjimkou, když se léčí na vysoký krevní tlak i lidé před čtyřicítkou.

Hadkovské zamyšlení: Aromaterapie je příjemná, ale nepomůže

Je 16. června 2008, venku poprchává, nemohu jít sbírat kvetoucí třezalku, jak jsem si naplánoval, a tak sedím v kanceláři a věnuji se psaní článků do třetí Aromky. I dnes jsem dostal svoji porci mailů s dotazy od klientů, na které taktéž průběžně odpovídám. Jeden z nich byl ale i pro mě více než nestandardní. Nikoli žádost, či prosba o radu při nějakém tom kosmetickém či zdravotním problému, ale dotaz s přílohou - článkem internetového deníku iDnes.cz, jež konstatuje, že na základě vědeckých výzkumů aromaterapie nefunguje. Díky tomu, že nosím vousy, nezbývá, než se pod ně hihňat.

Podzimní soutěž

Nový katalog spatřuje světlo světa současně s tímto vydáním časopisu Aromaterapie. Jeho obsah oproti původnímu narostl, podoba se změnila. Jednotlivé kapitoly katalogu mají vždy svého patrona v podobě nějaké rostlinky. A tak mě napadlo, zkoušet příznivce aromaterapie i nadále z jejich znalostí.

Poradna

Poradna: Nachlazení

Blíží se chladnější část roku, tedy podzim, a s tímto ročním obdobím obvykle přibývá i specifických dotazů, které se týkají pro tuto dobu typické záležitosti, tedy nachlazení.