Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2008

Hadkovské zamyšlení: Aromaterapie je příjemná, ale nepomůže

Věříte, že aromaterapie pomůže vašemu zdraví? Zbytečně vyhozené peníze, tvrdí vědci. Nový výzkum ukázal, že nejprodávanější vůně fungují pouze na principu placeba.

Pokud pravidelně investujete do vonných svíček, olejíčků a sprejů, máme pro vás nepříjemnou zprávu. Nový výzkum vědců z univerzity v Ohiu ukázal, že nejprodávanější vonné esence z citronu a levandule nemohou způsobit žádné tělesné změny. Vědci tvrdí, že aromaterapie je sice příjemná, ale nemá absolutně žádný vliv na lidské zdraví. Uvádí to server msn. Vliv na zdraví? Nula. Například citronovému oleji se připisuje schopnost pozitivního ovlivnění krevního tlaku a kardiovaskulárního systému vůbec. Údajně by měl také zlepšovat náladu.

Ve skutečnosti však mnoho z respondentů během rozsáhlé dvouleté studie vykazovalo silnější reakci na destilovanou vodu než na zkoumané vonné esence. „Je sice možné, že citronový olej někomu zlepší náladu, ale to nemá s tělesnými změnami nebo vlivem na zdraví vůbec nic společného,“ říká Kiecolt-Glaser, vedoucí výzkumu.

Vědci při svých výzkumech testovali vliv aromaterapie (respektive jejích dvou nejprodávanějších esencí; citronu a levandule) na krevní tlak, srdeční tep, hladinu stresových hormonů a imunitu.

Odborníci například navodili u účastníků výzkumu mírnou hladinu stresu a měřili, za jak dlouho stres opadne. Předpokládali, že inhalování levandule a citronu bude mít na stres alespoň minimální účinek. Nicméně neprokázal se vůbec žádný vliv.

Boj za aromaterapii. Vliv na zdraví však aromaterapie neměla ani u těch respondentů, kteří na její účinek skutečně věřili a pravidelně si přípravky tohoto typu kupovali. „I v případě, že aromaterapii respondent věřil a aktivně ji provozoval, neprokázal se vůbec žádný účinek. Ačkoli jejich psychika aromaterapii věřila, tělo ji očividně nenásledovalo,“ říká Ronald Glaser, další z vědeckého týmu.

Výsledky výzkumu však pobouřily mnoho lidí, kteří se aromaterapií živí. Jednou z nich je i Kathy Kevillová, která o aromaterapii napsala několik knih.

Sice závěry studie přímo nezpochybňuje, ale tvrdí, že existuje víc než dvěstě esenciálních olejů, které se používají na různé diagnózy a síla jejich účinku je individuální.

„Pokud chce člověk ovlivnit krevní tlak, měl by sáhnout po pomerančích. Na bolest zase zabírá heřmánek,“ tvrdí Kevillová. „Není fér tvrdit na základě jedné studie, že aromaterapie nefunguje. Je sice možné, že nevyléčí některé nemoci nebo neumí ovlivnit bolest, ale je vynikající doplňující terapií.“


Je 16. června 2008, venku poprchává, nemohu jít sbírat kvetoucí třezalku, jak jsem si naplánoval, a tak sedím v kanceláři a věnuji se psaní článků do třetí Aromky. I dnes jsem dostal svoji porci mailů s dotazy od klientů, na které taktéž průběžně odpovídám. Jeden z nich byl ale i pro mě více než nestandardní. Nikoli žádost, či prosba o radu při nějakém tom kosmetickém či zdravotním problému, ale dotaz s přílohou - článkem internetového deníku iDnes.cz, jež konstatuje, že na základě vědeckých výzkumů aromaterapie nefunguje.

Díky tomu, že nosím vousy, nezbývá, než se pod ně hihňat. Článek by se také nechal nazvat: „Američtí vědci z Ohia vyvracejí tisíce let empirických zkušeností…“ 

Už sám termín „nejprodávanější vonné esence“ je nevědecky scestný. Vonné esence jsou dle naší terminologie buď pančované éteráky, nebo popřípadě syntetika. Zde bych jim dal z velké části za pravdu.

Syntetický linalylacetát lze sice prodávat jako vonný levandulový olejíček, nikoli však jako levandulový éterický olej pocházející z nějakého biotopu levandule. Stejně tak syntetický citrál je tak maximálně vhodný na dezodoraci toalet, ale to má jaksi k aromaterapii hodně daleko.

Co a jak páni vědci zkoušeli tedy nevím, takže to, co popisují, je bez hodnoty. Jen mě tak čistě hadkovsky napadlo, že by bylo vhodné, samozřejmě „vědecky“, otestovat tolik prezentovanou ochranu proti AIDS, tedy prezervativy. Pořídíme jich plný košík a vydáme se do ústavu sociální péče pro přestárlé. Kde jinde než v Ohiu. Zcela „vědecky“ se nám podaří prokázat, že v tamních podmínkách nenajdeme jediný ztopořený penis, takže navléknutí prezervativu by byl nadlidský výkon, a účinnost nulová. Lze tedy prohlásit, na základě vědeckého výzkumu, že před AIDS chránit nemůže…

Věřím, že na webové adrese iDnes.cz krom „aromaterapeutů“ sedí i fundovaní prezervativologové, kteří by měli další vděčné téma na psaní.

Ale konec legrace. Každý éterický olej se skládá z několika desítek až stovek jednotlivých biochemických substancí. Každá z těchto biochemikálií má jisté vlastnosti a vykazuje i specifickou účinnost. Pokud se rozhlédneme po světě, zjistíme že levandule (Lavandula angustifolia) z Francie má jiné složení než levandule (též Lavandula angustifolia) z Austrálie.

Jiné složení, jiné účinky. Také mi schází respektování faktu, že aromaterapie je velice individuální záležitostí. Takže takové výzkumy jsou dle mého pro kočku.

Konstatování, že výsledky výzkumu pobouřily mnohé, kteří se aromaterapií živí, bych chtěl upřesnit. Patřím k nim totiž také. Fakt mě nepobouřily. Spíše pobavily. Pobouřit by ale mohly ty, které nikoli aromaterapie, ale „aromaterapie“ živí. A pak také ty, kterým nikoli medicína, ale aromaterapie pomohla.

Nene, páni vědci, tak jednoduché to zase není. Podle Vás byl tedy R. M. Gattefossé lhář, když tvrdil, že mu právě levandule pomohla na spálenou ruku? Francouzský lékař Dr. Valnet je šarlatán, a svoji dokumentaci léčení si vymyslel? Francouzká medicína, která standardně využívá léčebných možností aromaterapie je pohádková záležitost? Stovky a tisíce aromaterapeutů ve světě i se svými výsledky jsou dle vás jen banda zlatokopů?

No a pak je tu ještě nějaký Hadek. Karel Hadek. Příroda a rostlinky mě zajímaly od mládí. Aromaterapií se zabývám profesně již více než čtvrt století. Přiznávám, nejsem vědec, nebydlím v Ohiu, ani nevydávám odborný deník iDnes.cz. A z aromaterapie toho vím, i po čtvrt století, stále ještě proklatě, proklatě málo. Ale i to málo stačilo k tomu, aby aromaterapeutické preparáty mnou vyvinuté mnohým lidem prokazatelně pomohly! A to málo stačí i k tomu, abych sice nevědecky, ale za použití selského rozumu prokázal, že se nevyplácí dělat z lidí hlupáky a vydávat se za „vědce“ a či za „fundované novináře“.

V případě zájmu vám vlastnoručně stáhnu kalhoty, včetně slipů či trenclí – podle toho, co kdo nosíte – a okolí řitního otvoru vám potřu, čím jiným než zaručeně přírodním skořicovým éterickým olejem. Garantuji, že během tří minut zapomenete na stres způsobený bádáním o neúčinnosti aromaterapie, a dostaví se stres ze samotných účinků aromaterapie. Zaručeně se vám zvýší krevní tlak i podstatně zrychlí srdeční tep. Možná se i bezděčně naučíte jódlovat…

Tři minuty stačí ke vzniku nikoli placebo pocitu, že vaše prdelky jsou sopečného původu a právě začínají chrlit lávu.

V tu chvíli budete mít, věcně předpokládám, úplně jiné starosti, než své vědecké mozečky zatěžovat bádáním nad neúčinností aromaterapie.

Moje nabídka platí samozřejmě neomezeně, jak pro zaangažované „vědce“ tak i jejich kolegy „novináře“. Zmíněný skořicový olej na tento test ode mě obdržíte nejen s analytickým certifikátem potvrzujícím jeho přírodní původ, ale i bezúplatně coby sponzorský dar….

Pokud nabídku přijmete, budeme se moci dočíst ve zmiňovaném deníku, že i přes mnohé proklamace autorů knih o aromaterapii, které popisují afrodiziakální účinky skořicového oleje, si dotyční na „vlastní kůži“ ověřili pravý opak. A vědci z Ohia třeba svět ohromí svým patentem, jehož předmětem bude objev (za aktivní spolupráce pana Hadka) krátkodobé, ale 100% aromaterapeutické skořicové pánské antikoncepce…

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Ve chvíli, kdy píši tyto řádky, byť je léto v plném proudu, pohled z okna tomu právě dnes nenapovídá. Ale ani od počasí nelze žádat, aby nám každým dnem připravovalo „posvícení“. Jako optimista si však říkám, čím déle se sluníčko za mraky schovává, tím více se blíží den, kdy se na nás zase usměje.

Novinky: Sprchovací jalovec a třináctka…

O tom, zda je třináctka šťastné číslo či nikoli, lze asi dlouhatánsky diskutovat. Přiznávám, patřím k té části populace, která má k třináctce pozitivní vztah. Asi je to dáno už údajem v rodném listě, kde je jako den narození zaneseno číslo 13. Dnešní třináctka se však týká úplně jiných narozenin. Jde o nový sprchovací olej, který, ať počítám jak počítám, je prostě již třináctým v pořadí. Na pořadovém čísle však nezáleží, pokud účinky oleje zaručí, že nejen pro samotný sprchovací olej, ale i pro klienty, to bude číslo šťastné.

Novinky: Konopný zázrak?

Už samotné názvy Cannabis indica, či Cannabis sativa jako by v sobě skrývaly cosi tajemného. A nelze se divit. Nejen zprávy o neschopnosti medicíny vypořádat se některými chorobami, ale i zprávy o schopnosti konopí, jak se rostlinka česky nazývá, výrazně pomoci s řešením některých zdravotních problémů na sebe upoutávají všeobecnou pozornost.

Novinky: Molusky na útěku…

Pokud vezmeme v úvahu, jak ten čas rychle letí, pak mohu napsat, že to není tak dávno, co jsem poprvé v životě slyšel slovo molusky. Přiznávám, nějak jsem tomuto problému nevěnoval pozornost, již ani nepamatuji, co (pokud vůbec něco) jsem na to tenkrát doporučil. Již samo používání názvu molusky v množném čísle naznačuje, že jich bude více.

Novinky: Hemosan

Jako děcko školou povinné jsem u mého pradědečka objevil knížku o bylinkách a listoval v ní. Nevzpomínám si již, u které rostlinky jsem objevil i termín „zlatá žíla“. Dětinská touha mít ji na zahrádce byla tak silná, že jsem snad již ani nečetl dál… O tom, že zlatá žíla v tomto smyslu nemá nic společného se zlatem, ale spíše utrpením též zvaným hemeroidy, jsem se dozvěděl až o hodně později.

Novinky: Kariosan

Léta utíkají jak splašená, a tak se může zdát, že to není nijak dlouho, co rostlinný olej patřil do úst výhradně a jenom jako potravina. S příchodem zubního oleje jako řešení problémů v ústech se první uživatelé dívali jaksi s nedůvěrou. Dle přísloví, že tonoucí se stébla chytá, jej však, při krvácení z dásní, jejich zánětech či tvorbě zubního kamene, začali používat.

Novinky: Jasmínový regenerační olej

Není tomu tak dlouho, co jsem zaslechl od jedné zákaznice postesknutí, že mezi obličejovými regeneračními oleji se už dlouho neobjevila žádná novinka. Asi to bude i tím, že regeneračních olejů je celkem dostatečná nabídka, kde si zcela jistě každý vybere to, co potřebuje a co mu dobře poslouží.

Novinky: Haaretol

Používání tenzidových mycích přípravků na vlasy, tedy šamponů, s sebou nejen může přinášet, ale i fakticky přináší různé problémy, ať již s vlasovou pokožkou, či vlasy samotnými. Může jít kupříkladu o stále více se mastící vlasy, ale to není téma dnešního pojednání. Taktéž přesušené, matné vlasy, které se snadno lámou, třepí a někdy i „elektrizují“, mohou být problémem, byť zcela opačného charakteru.

Novinky: Wintershea

Pohled do kalendáře mi žádné velké potěšení nečiní. Dny se pomaloučku zkracují, sluníčka ubývá a podzim již pomalu klepe na dveře. A jistě nejsem sám. Jedni se na podzim těší proto, že láká hezkými dny babího léta, jiné okouzlí pestrostí barev listí, kterou nám každoročně nabízí. Je zde ale i druhá skupina, o které jsem ještě před pár lety neměl ani potuchy, pokud vůbec existovala. Jsou to lidé, jejichž pokožka reaguje podrážděním na chlad, kterého s postupujícím podzimem bude přibývat.

Aktuální téma: „Chladová alergie“ sice nevědecky, ale z vlastních zkušeností

Přestože měsíc září stále ještě patří k teplému ročnímu období, jeho ochlazující se rána a večery nechávají znát, že podzim již klepe na vrátka. Již přes deset let se v obdobích chladu potýkám se zhoršeným stavem své pokožky. Donedávna mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o nějakou alergii a vůbec jsem netušila, kolik lidí tento problém postihuje.

Aktuální téma: Všechno je jinak, ale nic se nezměnilo…

Zdá se to být už hodně dlouho, uplynulo celých osm let, co jsem se dozvěděl zajímavou informaci, o které jsem se zmínil v tehdejší Aromaterapii. Že od té doby došlo k nějakým těm změnám, asi psát nemusím. Stali jsme se např. členy EU. Každý den se nám taktéž mění datum. Taky jsme vyhlásili boj všemu nezdravému.

Aktuální téma: Státní radioterapie aneb ozařované jídlo od „osvícených“ politiků

Přiznávám, jako dítě školou povinné jsem nebyl nic extra. Že nelžu, by mi mohli dosvědčit jak učitelé, tak rodiče. A pokud by tvrdili, že jsem byl extratřída, pak předesílám – i ironie je jedním ze způsobů, jak se vyjádřit. Přesto jsem, dle mého názoru, do školy nechodil zcela zbytečně, a do života si nějaké ty poznatky odnesl. I dnes si živě vybavuji školní hodiny, kde nám byl nejen vysvětlen původ slova demokracie, ale dokonce i jeho význam.

Co je co: Ekologické praní?

Jak všeobecně známo již dlouhá léta se zabývám vývojem a výrobou kosmetiky. V oblasti kosmetiky pak dostávám i mnoho dotazů. Některé se týkají pěstování krásy, většina však má blíže ke zdraví, než jen ke kráse. Krom těch běžných jsou zde dotazy i na domácí čtyřnohé miláčky ve vztahu k aromaterapii a, což mě celkem zaráží, velice často i dotazy na prášky na prádlo, včetně otázek, zda jaksi by zde nebylo něco „eko“.

Co je co: 462 z 514

Ani ve snu by mě nenapadlo, jakou odezvu bude mít soutěž vyhlášená v Aromaterapii 2/2008. Otázka nebyla těžká, zněla, jak se jmenuje modře kvetoucí siličnatá léčivka v záhlaví webových stránek česky a latinsky.

Škola aromaterapie: Kosmetické dotazy

Škola aromaterapie: Aroma a nováčci...

Aromakosmetika – olejová kosmetika Karla Hadka - se mi představila v roce 1992 v podobě regeneračního oleje Dianta (nyní ALTHEA) a regeneračního krému na akné Viana (nyní AKNETTE). Lehce mne oťukávala i dalšími preparáty.

Škola aromaterapie: Máslo v prášku…?

Kakaové máslo patří k tradičním surovinám, které mají velmi dobrý „zvuk“ i v kosmetice. Nejen dobrý zvuk, ale i velice příjemnou, typicky kakaovou vůni. Je to dáno jeho původem i složením.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Něco málo o některých posledních novinkách...

Jarní dítě pana Hadka se jménem Leciderma nás velice potěšilo. Otevření dózičky je otevřením vrátek do zahrady. A co teprve natření se krémem… to je procházka květinovou zahradou. Někdo vnímá vůni ,,živých květů“, šeříku, konvalinek, lilií… která tam je? Každá uživatelka našla tu svoji a to je na tom to nejkrásnější. LECIDERMA SHEA NEUTRAL (Leciderma N) se stala nejžádanějším a nejprodávanějším z krémů.

Z vašich dopisů: Pozvánka, aneb… kurz aromaterapie u minerálních vod.

V únoru letošního roku jsme měly příležitost setkat se s panem Hadkem, a protože se nám spolu hezky povídalo, slovo dalo slovo, a plán uskutečnit kurz aromaterapie v lůně největších moravských lázní byl na světě.

Z vašich dopisů: Vysoký krevní tlak – kdo ho dnes nemá...

Najít dříve narozeného člověka, který by neměl vysoký krevní tlak je dnes docela problém. V minulosti byli takto „postiženi“ starší lidé kolem padesátky. Dnes není výjimkou, když se léčí na vysoký krevní tlak i lidé před čtyřicítkou.

Hadkovské zamyšlení: Aromaterapie je příjemná, ale nepomůže

Je 16. června 2008, venku poprchává, nemohu jít sbírat kvetoucí třezalku, jak jsem si naplánoval, a tak sedím v kanceláři a věnuji se psaní článků do třetí Aromky. I dnes jsem dostal svoji porci mailů s dotazy od klientů, na které taktéž průběžně odpovídám. Jeden z nich byl ale i pro mě více než nestandardní. Nikoli žádost, či prosba o radu při nějakém tom kosmetickém či zdravotním problému, ale dotaz s přílohou - článkem internetového deníku iDnes.cz, jež konstatuje, že na základě vědeckých výzkumů aromaterapie nefunguje. Díky tomu, že nosím vousy, nezbývá, než se pod ně hihňat.

Podzimní soutěž

Nový katalog spatřuje světlo světa současně s tímto vydáním časopisu Aromaterapie. Jeho obsah oproti původnímu narostl, podoba se změnila. Jednotlivé kapitoly katalogu mají vždy svého patrona v podobě nějaké rostlinky. A tak mě napadlo, zkoušet příznivce aromaterapie i nadále z jejich znalostí.

Poradna

Poradna: Nachlazení

Blíží se chladnější část roku, tedy podzim, a s tímto ročním obdobím obvykle přibývá i specifických dotazů, které se týkají pro tuto dobu typické záležitosti, tedy nachlazení.