Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2008

Škola aromaterapie: Aroma a nováčci...

Aromakosmetika – olejová kosmetika Karla Hadka - se mi představila v roce 1992 v podobě regeneračního oleje Dianta (nyní ALTHEA) a regeneračního krému na akné Viana (nyní AKNETTE). Lehce mne oťukávala i dalšími preparáty. Až po vyzkoušení různých „zázračných“ preparátů s AHA kyselinami, solemi z Mrtvého moře, bahnem a řasami, jsem se rozhodla pro její používání v praxi kosmetičky-masérky. Nabídla mi možnost pohrávat si s vůněmi a vytvářet preparáty pro každou klientku podle její nálady a potřeb. Každý člověk má jiné potíže, prožívá jiné situace a jiné emoce. Byla to úplná alchymie, a já se tak trochu vrátila do (bio)chemické laboratoře. Aromakosmetika je jednou z možností aromaterapie jak pomáhat našemu tělu i duši.

V poslední době mi přichází nové klientky, většinou maminky malých dětí, které tuto kosmetiku teprve objevují a bývají i zmatené nad záplavou možností využití olejů, krémů a éteráčků. Pro ty z nás, kdo aromakosmetiku používáme, se to stalo samozřejmostí, ale co ti noví? Máme tu novou generaci, a buďme rádi za jejich zájem. Oni budou utvářet naše okolí a vychovávat naše vnoučata. Aromaterapie je cestou, která má co nabídnout každému, pokud v ni alespoň trochu věří. Aromaterapie je cestou z minulosti do budoucnosti. Dnes je však přítomností, a tak se snažme provonět svět okolo sebe a naučit milovat přírodu i naše děti. Je čas začít!

Ale kde? Co vybrat pro začátek? V aromakosmetice je vše krásné a voňavé a tolik potřebné… Začnu u nejmenších, na nich maminkám záleží nejvíce. Když se miminko narodí, je tak trochu cizincem, opustilo tělo matky, kde plavalo v plodové vodě, a teď je okolo sucho a chladněji. Kůže si vytváří kožní film. Abychom byli trochu nápomocni, přidáme do koupele KO Baby nebo LEVANDULOVÝ či MEDUŇKOVÝ, které tělíčko nejen promastí, ale i uklidní, a sny budou andělské. Miminka potřebují hodně dotyků, a tady našla uplatnění masáž voňavým olejíčkem. Naše ovzduší dráždí nosní sliznici, ale té pomůžeme nosním olejíkem. Novinku z minulé aromaterapie - MANDLOVÝ dětský umývací olej - jistě uvítá a ocení nejedna maminka při přebalování. Na ošetření postačí dvě kapky mycího oleje a mokrá žínka. Pokud by vznikly opruzeniny, potřeme pokožku jedním z baby krémů, či ještě lépe olejíčkem DĚTSKÝ (dříve Baby). Nálady dětí můžeme ovlivnit použitím vůní v aromalampách nebo přímo v postýlkách. Vybraný olejíček nakapeme na látkového medvídka, speciálně vyrobeného k tomuto účelu (i doma), kterého pověsíme do rohu postýlky. A které éteráčky použijeme? LEVANDULE a anýz uklidní temperament před spaním, MANDARINKA a POMERANČ zlepší náladu, ROZMARÝN CITRON pomohou proti apatii a pro dobrou paměť se osvědčí třeba MEDUŇKA, MAJORÁNKA a GRAPEFRUIT. EUKALYPTUS, TYMIÁN a BOROVICE prokáží své služby při nachlazení. Možností je mnoho a jenom maminka pozná, co bude nejlepší. V aromaterapii platí dobrého pomálu, proto opatrně s dávkováním.

Dítě je spokojené, je-li v harmonii s maminkou. Klidná, zdravá matka je základem všeho, celé rodiny. A jak na to s aromakosmetikou? Pokusme se společně… Přišla chvíle, kdy děti šly spát, a manžel kouká na fotbal v televizi. HURÁ, chvilka pro sebe!!! Vklouznu do koupelny, zapálím svíčku, napustím vodu do vany a přidám nějaký koupeláček (v sadě testerů koupelových olejů je jich hned 18 druhů). Nežli se vana naplní, a tím provoní celý byt, vezmu odličovací olejík (HY-OLEJ NEUTRÁLNÍ) a nanesu 6 kapek na obličej a krk. Ruce navlhčím, vodou a prsty lehce prokroužím obličej. Poté jej otřu mokrými vatovými tampóny. Následně pokožku ošetřím pleťovou vodou, nanesu masku a vklouznu do vany. Začtu se do knihy, nebo se zaposlouchám do relaxační hudby a nechám se unášet na vlnách klidu, v prostředí provoněném koupelovým olejem. Pokud by se zdála nabídka KO nedostatečná, připravíme si lázeň dle své fantazie za pomoci NEUTRÁLNÍHO KO a éteráčků. Jako základ k přípravě můžeme použít i teplé mléko nebo rostlinný olej. Při volbě vůně a množství éteráčků budeme zase opatrní, méně znamená více… Po relaxační koupeli necháme stéci kapky vody z našeho těla. Maska se mezitím pomalu vstřebala a co zůstalo, lehce otřeme papírovým kapesníčkem. Před tím však můžeme udělat krátkou masáž. Teď je na místě popřát dobrou noc a krásné sny. Třeba se nám bude zdát o ránu s aromakosmetikou… Zvoní budík, vstávám, jdu do sprchy, pouštím vodu a beru sprchovací olej CELLU-THERAP nebo ROZMARÝNOVÝ. Pár kapek roztírám po těle a probírám se aroma vůní. Na zubní kartáček nakapu ZUBNÍ OLEJ a pohladím zuby a dásně. Obličej ošetřím HY-OLEJ NEUTRÁLNÍM, pleťovou vodou bez alkoholu a krémem nebo regeneračním olejem. A který krém nebo olej je pro vás vhodný? V tom vám nejlépe poradí kosmetička, masérka, aromaterapeutka, to vše v jedné osobě...

Michaela Švorcová, E-mail: salonaura@seznam.cz

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Ve chvíli, kdy píši tyto řádky, byť je léto v plném proudu, pohled z okna tomu právě dnes nenapovídá. Ale ani od počasí nelze žádat, aby nám každým dnem připravovalo „posvícení“. Jako optimista si však říkám, čím déle se sluníčko za mraky schovává, tím více se blíží den, kdy se na nás zase usměje.

Novinky: Sprchovací jalovec a třináctka…

O tom, zda je třináctka šťastné číslo či nikoli, lze asi dlouhatánsky diskutovat. Přiznávám, patřím k té části populace, která má k třináctce pozitivní vztah. Asi je to dáno už údajem v rodném listě, kde je jako den narození zaneseno číslo 13. Dnešní třináctka se však týká úplně jiných narozenin. Jde o nový sprchovací olej, který, ať počítám jak počítám, je prostě již třináctým v pořadí. Na pořadovém čísle však nezáleží, pokud účinky oleje zaručí, že nejen pro samotný sprchovací olej, ale i pro klienty, to bude číslo šťastné.

Novinky: Konopný zázrak?

Už samotné názvy Cannabis indica, či Cannabis sativa jako by v sobě skrývaly cosi tajemného. A nelze se divit. Nejen zprávy o neschopnosti medicíny vypořádat se některými chorobami, ale i zprávy o schopnosti konopí, jak se rostlinka česky nazývá, výrazně pomoci s řešením některých zdravotních problémů na sebe upoutávají všeobecnou pozornost.

Novinky: Molusky na útěku…

Pokud vezmeme v úvahu, jak ten čas rychle letí, pak mohu napsat, že to není tak dávno, co jsem poprvé v životě slyšel slovo molusky. Přiznávám, nějak jsem tomuto problému nevěnoval pozornost, již ani nepamatuji, co (pokud vůbec něco) jsem na to tenkrát doporučil. Již samo používání názvu molusky v množném čísle naznačuje, že jich bude více.

Novinky: Hemosan

Jako děcko školou povinné jsem u mého pradědečka objevil knížku o bylinkách a listoval v ní. Nevzpomínám si již, u které rostlinky jsem objevil i termín „zlatá žíla“. Dětinská touha mít ji na zahrádce byla tak silná, že jsem snad již ani nečetl dál… O tom, že zlatá žíla v tomto smyslu nemá nic společného se zlatem, ale spíše utrpením též zvaným hemeroidy, jsem se dozvěděl až o hodně později.

Novinky: Kariosan

Léta utíkají jak splašená, a tak se může zdát, že to není nijak dlouho, co rostlinný olej patřil do úst výhradně a jenom jako potravina. S příchodem zubního oleje jako řešení problémů v ústech se první uživatelé dívali jaksi s nedůvěrou. Dle přísloví, že tonoucí se stébla chytá, jej však, při krvácení z dásní, jejich zánětech či tvorbě zubního kamene, začali používat.

Novinky: Jasmínový regenerační olej

Není tomu tak dlouho, co jsem zaslechl od jedné zákaznice postesknutí, že mezi obličejovými regeneračními oleji se už dlouho neobjevila žádná novinka. Asi to bude i tím, že regeneračních olejů je celkem dostatečná nabídka, kde si zcela jistě každý vybere to, co potřebuje a co mu dobře poslouží.

Novinky: Haaretol

Používání tenzidových mycích přípravků na vlasy, tedy šamponů, s sebou nejen může přinášet, ale i fakticky přináší různé problémy, ať již s vlasovou pokožkou, či vlasy samotnými. Může jít kupříkladu o stále více se mastící vlasy, ale to není téma dnešního pojednání. Taktéž přesušené, matné vlasy, které se snadno lámou, třepí a někdy i „elektrizují“, mohou být problémem, byť zcela opačného charakteru.

Novinky: Wintershea

Pohled do kalendáře mi žádné velké potěšení nečiní. Dny se pomaloučku zkracují, sluníčka ubývá a podzim již pomalu klepe na dveře. A jistě nejsem sám. Jedni se na podzim těší proto, že láká hezkými dny babího léta, jiné okouzlí pestrostí barev listí, kterou nám každoročně nabízí. Je zde ale i druhá skupina, o které jsem ještě před pár lety neměl ani potuchy, pokud vůbec existovala. Jsou to lidé, jejichž pokožka reaguje podrážděním na chlad, kterého s postupujícím podzimem bude přibývat.

Aktuální téma: „Chladová alergie“ sice nevědecky, ale z vlastních zkušeností

Přestože měsíc září stále ještě patří k teplému ročnímu období, jeho ochlazující se rána a večery nechávají znát, že podzim již klepe na vrátka. Již přes deset let se v obdobích chladu potýkám se zhoršeným stavem své pokožky. Donedávna mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o nějakou alergii a vůbec jsem netušila, kolik lidí tento problém postihuje.

Aktuální téma: Všechno je jinak, ale nic se nezměnilo…

Zdá se to být už hodně dlouho, uplynulo celých osm let, co jsem se dozvěděl zajímavou informaci, o které jsem se zmínil v tehdejší Aromaterapii. Že od té doby došlo k nějakým těm změnám, asi psát nemusím. Stali jsme se např. členy EU. Každý den se nám taktéž mění datum. Taky jsme vyhlásili boj všemu nezdravému.

Aktuální téma: Státní radioterapie aneb ozařované jídlo od „osvícených“ politiků

Přiznávám, jako dítě školou povinné jsem nebyl nic extra. Že nelžu, by mi mohli dosvědčit jak učitelé, tak rodiče. A pokud by tvrdili, že jsem byl extratřída, pak předesílám – i ironie je jedním ze způsobů, jak se vyjádřit. Přesto jsem, dle mého názoru, do školy nechodil zcela zbytečně, a do života si nějaké ty poznatky odnesl. I dnes si živě vybavuji školní hodiny, kde nám byl nejen vysvětlen původ slova demokracie, ale dokonce i jeho význam.

Co je co: Ekologické praní?

Jak všeobecně známo již dlouhá léta se zabývám vývojem a výrobou kosmetiky. V oblasti kosmetiky pak dostávám i mnoho dotazů. Některé se týkají pěstování krásy, většina však má blíže ke zdraví, než jen ke kráse. Krom těch běžných jsou zde dotazy i na domácí čtyřnohé miláčky ve vztahu k aromaterapii a, což mě celkem zaráží, velice často i dotazy na prášky na prádlo, včetně otázek, zda jaksi by zde nebylo něco „eko“.

Co je co: 462 z 514

Ani ve snu by mě nenapadlo, jakou odezvu bude mít soutěž vyhlášená v Aromaterapii 2/2008. Otázka nebyla těžká, zněla, jak se jmenuje modře kvetoucí siličnatá léčivka v záhlaví webových stránek česky a latinsky.

Škola aromaterapie: Kosmetické dotazy

Škola aromaterapie: Aroma a nováčci...

Aromakosmetika – olejová kosmetika Karla Hadka - se mi představila v roce 1992 v podobě regeneračního oleje Dianta (nyní ALTHEA) a regeneračního krému na akné Viana (nyní AKNETTE). Lehce mne oťukávala i dalšími preparáty.

Škola aromaterapie: Máslo v prášku…?

Kakaové máslo patří k tradičním surovinám, které mají velmi dobrý „zvuk“ i v kosmetice. Nejen dobrý zvuk, ale i velice příjemnou, typicky kakaovou vůni. Je to dáno jeho původem i složením.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Něco málo o některých posledních novinkách...

Jarní dítě pana Hadka se jménem Leciderma nás velice potěšilo. Otevření dózičky je otevřením vrátek do zahrady. A co teprve natření se krémem… to je procházka květinovou zahradou. Někdo vnímá vůni ,,živých květů“, šeříku, konvalinek, lilií… která tam je? Každá uživatelka našla tu svoji a to je na tom to nejkrásnější. LECIDERMA SHEA NEUTRAL (Leciderma N) se stala nejžádanějším a nejprodávanějším z krémů.

Z vašich dopisů: Pozvánka, aneb… kurz aromaterapie u minerálních vod.

V únoru letošního roku jsme měly příležitost setkat se s panem Hadkem, a protože se nám spolu hezky povídalo, slovo dalo slovo, a plán uskutečnit kurz aromaterapie v lůně největších moravských lázní byl na světě.

Z vašich dopisů: Vysoký krevní tlak – kdo ho dnes nemá...

Najít dříve narozeného člověka, který by neměl vysoký krevní tlak je dnes docela problém. V minulosti byli takto „postiženi“ starší lidé kolem padesátky. Dnes není výjimkou, když se léčí na vysoký krevní tlak i lidé před čtyřicítkou.

Hadkovské zamyšlení: Aromaterapie je příjemná, ale nepomůže

Je 16. června 2008, venku poprchává, nemohu jít sbírat kvetoucí třezalku, jak jsem si naplánoval, a tak sedím v kanceláři a věnuji se psaní článků do třetí Aromky. I dnes jsem dostal svoji porci mailů s dotazy od klientů, na které taktéž průběžně odpovídám. Jeden z nich byl ale i pro mě více než nestandardní. Nikoli žádost, či prosba o radu při nějakém tom kosmetickém či zdravotním problému, ale dotaz s přílohou - článkem internetového deníku iDnes.cz, jež konstatuje, že na základě vědeckých výzkumů aromaterapie nefunguje. Díky tomu, že nosím vousy, nezbývá, než se pod ně hihňat.

Podzimní soutěž

Nový katalog spatřuje světlo světa současně s tímto vydáním časopisu Aromaterapie. Jeho obsah oproti původnímu narostl, podoba se změnila. Jednotlivé kapitoly katalogu mají vždy svého patrona v podobě nějaké rostlinky. A tak mě napadlo, zkoušet příznivce aromaterapie i nadále z jejich znalostí.

Poradna

Poradna: Nachlazení

Blíží se chladnější část roku, tedy podzim, a s tímto ročním obdobím obvykle přibývá i specifických dotazů, které se týkají pro tuto dobu typické záležitosti, tedy nachlazení.