Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 3/2008

Aktuální téma: „Chladová alergie“ sice nevědecky, ale z vlastních zkušeností

Přestože měsíc září stále ještě patří k teplému ročnímu období, jeho ochlazující se rána a večery nechávají znát, že podzim již klepe na vrátka. Již přes deset let se v obdobích chladu potýkám se zhoršeným stavem své pokožky. Donedávna mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o nějakou alergii a vůbec jsem netušila, kolik lidí tento problém postihuje. Teprve loni jsem se začala dočítat o tzv. chladové alergii. Pokoušela jsem se o tomto problému zjistit víc, jenže informací, které by nějak pomohly, je poskrovnu. Až jsem na německých internetových stránkách narazila na jeden obsáhlejší článek, kde mimo jiného i zdlouhavě vysvětlovali, že v lékařském smyslu toto žádná alergie není, neboť normálně vyvolaná alergie se nechá řešit protilátkou, kdežto tento problém – chlad – není materiálního charakteru a protilátka na něj tedy neexistuje. Důvod, proč tento jev zařadit mezi tzv. pseudoalergie. Svůj smysl to samozřejmě má, ale myslím, že by bylo daleko účelnější zabývat se vyřešením tohoto problému a ne jeho pojmenováním či smyslem, neboť správný technický termín nic nezmění na nepříjemnostech projevů této „alergie“. 

Po pročtení různých zkušeností ostatních postižených jsem zjistila, že u každého se tento problém projevuje jinak. Někdo píše o otocích a svědivosti, někdo o vysušené, rozpraskané a svědivé pokožce, jiný zase o dýchacích problémech a nachlazení. V mém případě se to projevuje – suchými a svědivými místy na pokožce, převážně rukou. S nachlazením žádné problémy nemívám. Zajímavé je zjištění, že někdo reaguje jen na přechod ze zimy do tepla, jiný naopak a také se stává, že se reakce dostaví v obou případech. Mně osobně přechod z tepla do zimy nevadí, horší je to při návratu.

Dále bylo v článku konstatováno, že krevní a další testy nemají smysl. S tím ale nesouhlasím, dle mých zkušeností nutno přijmout názor, že opravdu nejde jen o samotnou reakci na chlad, ale že v tělíčku něco nefunguje tak, jak by mělo. Při nízkých teplotách, nedostatku slunečního záření a dalších zimních jevech se tělu určitým způsobem přihorší, a podle toho pak reaguje. Zde je dle mého nutno zvážit, zda se u postižených projevuje reakce pouze v zimě, nebo mají nějaké problémy či náznaky i v jiném období. Z rozdílných projevů alergických reakcí usuzuji, že u každého může být vyvolávající faktor jiný. Může to být problém látkové výměny v rámci ročního biorytmu, stejně tak může jít o neadekvátní reakce imunitního systému na termoregulační proces organizmu. 

Další zajímavostí je, že tímto problémem jsou dvakrát více postiženy ženy než muži. Teoreticky je tedy možné, že problém může do jisté míry souviset s gynekologickými problémy.

Velice mi pomohla i konzultace s paní Vlastimilou Kolarčíkovou, která mi mnoho věcí objasnila a přivedla mě k úsudku, že důležitou roli může hrát i zhoršená funkce lymfatického systému. V zimě má totiž mnoho z nás daleko méně pohybu, než je tomu v teplých měsících, a kožní problémy se právě proto často objevují v oblasti lymfatických uzlin. V tomto případě by mohl posloužit JALOVCOVÝ koupelový olej, který napomáhá pohybu lymfatických tekutin a urychluje látkovou výměnu včetně detoxikace organizmu. Také by mohly být prospěšné lymfatické masáže a více pohybu, např. na běžkách, běh, tenis atd. Pro rozproudění lymfy je velice dobré plavání, jenže chodit pokožku – v tomto stavu – smáčet do „chlóru“, doporučit jaksi nemohu.

Může to být však i jiný navenek nerozpoznatelný problém, který zapříčiňuje spuštění této tzv. alergie na chlad. Pravděpodobně i proto se stále nepřišlo na příčiny těchto projevů. Většina postižených uvádí, že byli informováni, že vyléčení je asi nemožné. Menšině zabírají protialergické nebo antibiotické léky včetně mastí. Bohužel, mnozí lékaři, než aby se pokusili pomoci pacientům zjistit příčinu, raději to řeší „lahůdkami“ jako jsou např. kortikoidy, kterými v důsledku páchají ještě větší zlo. Pacienta sice většinou informují, že mu tyto „léčebné zázraky“ nemohou předepisovat často a ve velkém množství, ale už neřeknou, z jakého to je důvodu. Tělo se na nich stává závislým, postupně jich potřebuje víc a víc, až nakonec přestanou účinkovat úplně a navíc mají jeden vedlejší – ale podstatný – účinek, a to, že při dlouhodobějším užívaní oslabují imunitní systém. (Pokud i Váš imunitní systém podobnou antiléčbou utrpěl, mohu vřele doporučit ELEUTHEROCOCC. Jeho pozitivní účinky mám ověřeny na sobě. Kromě zlepšeného stavu to dokazují i výsledky krevních testů). Takže než podstupovat kortikoidové schéma antiléčby, raději volím delší a obtížnější cestu, která však postupně nabízí větší úspěch. Je smutné, že mnoho lékařů své pacienty bere spíše jako zákazníky, které je dobré stále si udržovat. Tady se svým povoláním řádně sekli… (Omlouvám se těm, kterých se to netýká, ale těch se to, myslím, dotknout ani nemůže).

Jako jeden z nejdůležitějších faktorů zhoršení považuji psychickou stránku. Myslím, že každý se může pokusit zapracovat se svou psychikou tak, že se na podzim nebude stresovat z nadcházející zimy, ale prostě zimu příjme jako roční období třeba zimních sportů a radovánek a ne hrůzy a trápení (zima tu bude stejně každý rok). Pokud se vám toto podaří, myslím, že máte napůl vyhráno.

Individuálně by pak mohlo být nápomocné užívání tablet s výtažkem z třezalky, vitaminem E a rybím tukem. Třezalkovou kúru bych však doporučila pouze v zimním období, v době, kdy je nedostatek slunečního svitu. Zde dochází k senzibilizaci pokožky a tuto terapii nelze doporučit v době, kdy již slunce „nabývá na síle“. Je nutné teple se oblékat, ale je zbytečné mít na sobě několik vrstev oblečení, ve kterém se pak budeme potit a budeme navíc drážděni vlastním potem. Oblékat se stačí přiměřeně venkovní teplotě. Důležitý je samozřejmě i samotný materiál oděvu. Je jasné, že oblečení, které se dotýká naši pokožky, by mělo být bavlněné, a žádné uměliny, které nesají pot a mohou dráždit. A hlavně – mělo by být prodyšné. Omezit vycházení ven, dle mého, by také k ničemu nebylo. Zkušenost s tím sice nemám, ale předpokládám, že se problém projeví, i když budeme sedět doma.

Ale přejděme k preparátům. Bylo by dobré začít již při omývání s používáním sprchovacích nebo koupelových olejů, které nevysušují a nedráždí jako jiné tenzidové přípravky často s chemickou konzervací.

Zde by mohly být nápomocny hlavně SO nebo KO MEDUŇKOVÝ, HEŘMÁNKOVÝ, LEVANDULOVÝ, možná SANTÁLOVÝ, Z RŮŽOVÉHO DŘEVA. Pro přecitlivělé pak NEUTRÁLNÍ nebo „jen“ HY-INTIMA, při zanícené pokožce mohu doporučit ČAJOVNÍKOVÝ.

Pro ošetření pleti se mi velice osvědčily: AKTIDERMA LY (tu si nanáším převážně večer, jelikož obsahuje med a je tedy lepivá), Leciderma Shea a Lipio sérum. Za účelem ošetření suché pokožky se nabízí: SHEADERM TH, tělové krémy BODYEM nebo nově nabízená WINTERSHEA. Lipio séra, SHEADERM TH a Leciderma Shea však obsahují vodu, a proto je používáme minimálně půl hodiny před tím, než jdeme do mrazivého počasí. Pro aplikaci k okamžitému přechodu do mrazu je nezbytně nutné použít bezvodý preparát, nejvhodnější je některý z regeneračních olejů nebo speciální balzám WINTERSHEA. Každému však může vyhovovat něco jiného, zde si každý musí své specialitky najít sám, popř. si nechat poradit. Naším prvním a dle mého i důležitým rádcem je náš nos (ať již při výběru olejových preparátů či samotných éteráčků), díky kterému získáme první informace, jestli je nám daný preparát příjemný či nikoliv. Mám také velice zajímavou zkušenost s čistým BAMBUCKÝM MÁSLEM (Shea-Butter). Považuji jej za jednu ze specialit přírody.

Syn se spálil o koberec a odřenina se mu zanítila a začala hnisat. První pokus o ošetření ČAJOVNÍKEM nevyšel. Syn se s éteráčky moc nekamarádí, a tak mě, už ani nevím jak, napadlo udělat mu zábal pouze s čistým BAMBUCKÝM MÁSLEM. Večer jsem nanesla silnější vrstvu, překryla papírovým kapesníkem a obvázala. Ráno po sundání obvazu byl všechen hnis v kapesníku a rána se velice rychle zahojila. Pokud má někdo problémy se zánětlivou pokožkou, třeba právě v zimním období, a také citlivě reaguje na éteráčky, určitě to stojí za vyzkoušení. Nemusí to však být jen při přecitlivělosti, vyzkoušela jsem tento postup i u jiných lidí s problematickou (ekzematickou, suchou, popraskanou) pokožkou, a vždy se velmi dobře osvědčil, a účinek byl vidět většinou již druhý den. K postupu bych snad ještě dodala, že BAMBUCKÉ MÁSLO je při pokojové teplotě velmi tuhé a při mých „pokusech“ se mi více osvědčilo jej nerozpouštět, ale nechat jen rozehřát v dlaních a poté pomalu roztírat na postižená místa.

Přeji vám klidný přechod do podzimu a další zimu už přivítejme s úsměvem a beze strachu.

Lenka Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Ve chvíli, kdy píši tyto řádky, byť je léto v plném proudu, pohled z okna tomu právě dnes nenapovídá. Ale ani od počasí nelze žádat, aby nám každým dnem připravovalo „posvícení“. Jako optimista si však říkám, čím déle se sluníčko za mraky schovává, tím více se blíží den, kdy se na nás zase usměje.

Novinky: Sprchovací jalovec a třináctka…

O tom, zda je třináctka šťastné číslo či nikoli, lze asi dlouhatánsky diskutovat. Přiznávám, patřím k té části populace, která má k třináctce pozitivní vztah. Asi je to dáno už údajem v rodném listě, kde je jako den narození zaneseno číslo 13. Dnešní třináctka se však týká úplně jiných narozenin. Jde o nový sprchovací olej, který, ať počítám jak počítám, je prostě již třináctým v pořadí. Na pořadovém čísle však nezáleží, pokud účinky oleje zaručí, že nejen pro samotný sprchovací olej, ale i pro klienty, to bude číslo šťastné.

Novinky: Konopný zázrak?

Už samotné názvy Cannabis indica, či Cannabis sativa jako by v sobě skrývaly cosi tajemného. A nelze se divit. Nejen zprávy o neschopnosti medicíny vypořádat se některými chorobami, ale i zprávy o schopnosti konopí, jak se rostlinka česky nazývá, výrazně pomoci s řešením některých zdravotních problémů na sebe upoutávají všeobecnou pozornost.

Novinky: Molusky na útěku…

Pokud vezmeme v úvahu, jak ten čas rychle letí, pak mohu napsat, že to není tak dávno, co jsem poprvé v životě slyšel slovo molusky. Přiznávám, nějak jsem tomuto problému nevěnoval pozornost, již ani nepamatuji, co (pokud vůbec něco) jsem na to tenkrát doporučil. Již samo používání názvu molusky v množném čísle naznačuje, že jich bude více.

Novinky: Hemosan

Jako děcko školou povinné jsem u mého pradědečka objevil knížku o bylinkách a listoval v ní. Nevzpomínám si již, u které rostlinky jsem objevil i termín „zlatá žíla“. Dětinská touha mít ji na zahrádce byla tak silná, že jsem snad již ani nečetl dál… O tom, že zlatá žíla v tomto smyslu nemá nic společného se zlatem, ale spíše utrpením též zvaným hemeroidy, jsem se dozvěděl až o hodně později.

Novinky: Kariosan

Léta utíkají jak splašená, a tak se může zdát, že to není nijak dlouho, co rostlinný olej patřil do úst výhradně a jenom jako potravina. S příchodem zubního oleje jako řešení problémů v ústech se první uživatelé dívali jaksi s nedůvěrou. Dle přísloví, že tonoucí se stébla chytá, jej však, při krvácení z dásní, jejich zánětech či tvorbě zubního kamene, začali používat.

Novinky: Jasmínový regenerační olej

Není tomu tak dlouho, co jsem zaslechl od jedné zákaznice postesknutí, že mezi obličejovými regeneračními oleji se už dlouho neobjevila žádná novinka. Asi to bude i tím, že regeneračních olejů je celkem dostatečná nabídka, kde si zcela jistě každý vybere to, co potřebuje a co mu dobře poslouží.

Novinky: Haaretol

Používání tenzidových mycích přípravků na vlasy, tedy šamponů, s sebou nejen může přinášet, ale i fakticky přináší různé problémy, ať již s vlasovou pokožkou, či vlasy samotnými. Může jít kupříkladu o stále více se mastící vlasy, ale to není téma dnešního pojednání. Taktéž přesušené, matné vlasy, které se snadno lámou, třepí a někdy i „elektrizují“, mohou být problémem, byť zcela opačného charakteru.

Novinky: Wintershea

Pohled do kalendáře mi žádné velké potěšení nečiní. Dny se pomaloučku zkracují, sluníčka ubývá a podzim již pomalu klepe na dveře. A jistě nejsem sám. Jedni se na podzim těší proto, že láká hezkými dny babího léta, jiné okouzlí pestrostí barev listí, kterou nám každoročně nabízí. Je zde ale i druhá skupina, o které jsem ještě před pár lety neměl ani potuchy, pokud vůbec existovala. Jsou to lidé, jejichž pokožka reaguje podrážděním na chlad, kterého s postupujícím podzimem bude přibývat.

Aktuální téma: „Chladová alergie“ sice nevědecky, ale z vlastních zkušeností

Přestože měsíc září stále ještě patří k teplému ročnímu období, jeho ochlazující se rána a večery nechávají znát, že podzim již klepe na vrátka. Již přes deset let se v obdobích chladu potýkám se zhoršeným stavem své pokožky. Donedávna mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o nějakou alergii a vůbec jsem netušila, kolik lidí tento problém postihuje.

Aktuální téma: Všechno je jinak, ale nic se nezměnilo…

Zdá se to být už hodně dlouho, uplynulo celých osm let, co jsem se dozvěděl zajímavou informaci, o které jsem se zmínil v tehdejší Aromaterapii. Že od té doby došlo k nějakým těm změnám, asi psát nemusím. Stali jsme se např. členy EU. Každý den se nám taktéž mění datum. Taky jsme vyhlásili boj všemu nezdravému.

Aktuální téma: Státní radioterapie aneb ozařované jídlo od „osvícených“ politiků

Přiznávám, jako dítě školou povinné jsem nebyl nic extra. Že nelžu, by mi mohli dosvědčit jak učitelé, tak rodiče. A pokud by tvrdili, že jsem byl extratřída, pak předesílám – i ironie je jedním ze způsobů, jak se vyjádřit. Přesto jsem, dle mého názoru, do školy nechodil zcela zbytečně, a do života si nějaké ty poznatky odnesl. I dnes si živě vybavuji školní hodiny, kde nám byl nejen vysvětlen původ slova demokracie, ale dokonce i jeho význam.

Co je co: Ekologické praní?

Jak všeobecně známo již dlouhá léta se zabývám vývojem a výrobou kosmetiky. V oblasti kosmetiky pak dostávám i mnoho dotazů. Některé se týkají pěstování krásy, většina však má blíže ke zdraví, než jen ke kráse. Krom těch běžných jsou zde dotazy i na domácí čtyřnohé miláčky ve vztahu k aromaterapii a, což mě celkem zaráží, velice často i dotazy na prášky na prádlo, včetně otázek, zda jaksi by zde nebylo něco „eko“.

Co je co: 462 z 514

Ani ve snu by mě nenapadlo, jakou odezvu bude mít soutěž vyhlášená v Aromaterapii 2/2008. Otázka nebyla těžká, zněla, jak se jmenuje modře kvetoucí siličnatá léčivka v záhlaví webových stránek česky a latinsky.

Škola aromaterapie: Kosmetické dotazy

Škola aromaterapie: Aroma a nováčci...

Aromakosmetika – olejová kosmetika Karla Hadka - se mi představila v roce 1992 v podobě regeneračního oleje Dianta (nyní ALTHEA) a regeneračního krému na akné Viana (nyní AKNETTE). Lehce mne oťukávala i dalšími preparáty.

Škola aromaterapie: Máslo v prášku…?

Kakaové máslo patří k tradičním surovinám, které mají velmi dobrý „zvuk“ i v kosmetice. Nejen dobrý zvuk, ale i velice příjemnou, typicky kakaovou vůni. Je to dáno jeho původem i složením.

Zajímavosti, zkušenosti a rady uživatelů: Něco málo o některých posledních novinkách...

Jarní dítě pana Hadka se jménem Leciderma nás velice potěšilo. Otevření dózičky je otevřením vrátek do zahrady. A co teprve natření se krémem… to je procházka květinovou zahradou. Někdo vnímá vůni ,,živých květů“, šeříku, konvalinek, lilií… která tam je? Každá uživatelka našla tu svoji a to je na tom to nejkrásnější. LECIDERMA SHEA NEUTRAL (Leciderma N) se stala nejžádanějším a nejprodávanějším z krémů.

Z vašich dopisů: Pozvánka, aneb… kurz aromaterapie u minerálních vod.

V únoru letošního roku jsme měly příležitost setkat se s panem Hadkem, a protože se nám spolu hezky povídalo, slovo dalo slovo, a plán uskutečnit kurz aromaterapie v lůně největších moravských lázní byl na světě.

Z vašich dopisů: Vysoký krevní tlak – kdo ho dnes nemá...

Najít dříve narozeného člověka, který by neměl vysoký krevní tlak je dnes docela problém. V minulosti byli takto „postiženi“ starší lidé kolem padesátky. Dnes není výjimkou, když se léčí na vysoký krevní tlak i lidé před čtyřicítkou.

Hadkovské zamyšlení: Aromaterapie je příjemná, ale nepomůže

Je 16. června 2008, venku poprchává, nemohu jít sbírat kvetoucí třezalku, jak jsem si naplánoval, a tak sedím v kanceláři a věnuji se psaní článků do třetí Aromky. I dnes jsem dostal svoji porci mailů s dotazy od klientů, na které taktéž průběžně odpovídám. Jeden z nich byl ale i pro mě více než nestandardní. Nikoli žádost, či prosba o radu při nějakém tom kosmetickém či zdravotním problému, ale dotaz s přílohou - článkem internetového deníku iDnes.cz, jež konstatuje, že na základě vědeckých výzkumů aromaterapie nefunguje. Díky tomu, že nosím vousy, nezbývá, než se pod ně hihňat.

Podzimní soutěž

Nový katalog spatřuje světlo světa současně s tímto vydáním časopisu Aromaterapie. Jeho obsah oproti původnímu narostl, podoba se změnila. Jednotlivé kapitoly katalogu mají vždy svého patrona v podobě nějaké rostlinky. A tak mě napadlo, zkoušet příznivce aromaterapie i nadále z jejich znalostí.

Poradna

Poradna: Nachlazení

Blíží se chladnější část roku, tedy podzim, a s tímto ročním obdobím obvykle přibývá i specifických dotazů, které se týkají pro tuto dobu typické záležitosti, tedy nachlazení.